Class 2 Weak Verbs

anda 2 “breathe”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek anda 1pl vér ǫndum 1sg ek anda 1pl vér andim
2sg þú andar 2pl þér andið 2sg þú andir 2pl þér andið
3sg hon andar 3pl þau anda 3sg hon andi 3pl þau andi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek andaða 1pl vér ǫnduðum 1sg ek andaða 1pl vér andaðim
2sg þú andaðir 2pl þér ǫnduðuð 2sg þú andaðir 2pl þér andaðið
3sg hon andaði 3pl þau ǫnduðu 3sg hon andaði 3pl þau andaði
preterite infinitive ǫnduðu
past participle f. ǫnduð m. andaðr n. andat
imperative 2sg anda 1pl ǫndum 2pl andið
middle voice: andask “die”
present indicative present subjunctive
1sg ek ǫndumk 1pl vér ǫndumk 1sg ek ǫndumk 1pl vér andimk
2sg þú andask 2pl þér andizk 2sg þú andisk 2pl þér andizk
3sg hon andask 3pl þau andask 3sg hon andisk 3pl þau andisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ǫnduðumk 1pl vér ǫnduðumk 1sg ek ǫnduðumk 1pl vér andaðimk
2sg þú andaðisk 2pl þér ǫnduðuzk 2sg þú andaðisk 2pl þér andaðizk
3sg hon andaðisk 3pl þau ǫnduðusk 3sg hon andaðisk 3pl þau andaðisk
past participle n. andazk
imperative 2sg andask 1pl ǫndumk 2pl andizk

Cognate with OE ēþian 2.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

bana 2 “kill”

transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek bana 1pl vér bǫnum 1sg ek bana 1pl vér banim
2sg þú banar 2pl þér banið 2sg þú banir 2pl þér banið
3sg hon banar 3pl þau bana 3sg hon bani 3pl þau bani
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek banaða 1pl vér bǫnuðum 1sg ek banaða 1pl vér banaðim
2sg þú banaðir 2pl þér bǫnuðuð 2sg þú banaðir 2pl þér banaðið
3sg hon banaði 3pl þau bǫnuðu 3sg hon banaði 3pl þau banaði
preterite infinitive bǫnuðu
past participle f. bǫnuð m. banaðr n. banat
imperative 2sg bana 1pl bǫnum 2pl banið
middle voice: banask (not attested; dative used instead)
present indicative present subjunctive
1sg ek bǫnumk 1pl vér bǫnumk 1sg ek bǫnumk 1pl vér banimk
2sg þú banask 2pl þér banizk 2sg þú banisk 2pl þér banizk
3sg hon banask 3pl þau banask 3sg hon banisk 3pl þau banisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bǫnuðumk 1pl vér bǫnuðumk 1sg ek bǫnuðumk 1pl vér banaðimk
2sg þú banaðisk 2pl þér bǫnuðuzk 2sg þú banaðisk 2pl þér banaðizk
3sg hon banaðisk 3pl þau bǫnuðusk 3sg hon banaðisk 3pl þau banaðisk
past participle n. banazk
imperative 2sg banask 1pl bǫnumk 2pl banizk

Related to the noun bani, in turn cognate with OE bana, ME bāne, MnE bane.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

batna 2 “improve”

“recuperate”

intransitive/transitive (acc)/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek batna 1pl vér bǫtnum 1sg ek batna 1pl vér batnim
2sg þú batnar 2pl þér batnið 2sg þú batnir 2pl þér batnið
3sg hon batnar 3pl þau batna 3sg hon batni 3pl þau batni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek batnaða 1pl vér bǫtnuðum 1sg ek batnaða 1pl vér batnaðim
2sg þú batnaðir 2pl þér bǫtnuðuð 2sg þú batnaðir 2pl þér batnaðið
3sg hon batnaði 3pl þau bǫtnuðu 3sg hon batnaði 3pl þau batnaði
preterite infinitive bǫtnuðu
past participle f. bǫtnuð m. batnaðr n. batnat
imperative 2sg batna 1pl bǫtnum 2pl batnið
middle voice: batnask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek bǫtnumk 1pl vér bǫtnumk 1sg ek bǫtnumk 1pl vér batnimk
2sg þú batnask 2pl þér batnizk 2sg þú batnisk 2pl þér batnizk
3sg hon batnask 3pl þau batnask 3sg hon batnisk 3pl þau batnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bǫtnuðumk 1pl vér bǫtnuðumk 1sg ek bǫtnuðumk 1pl vér batnaðimk
2sg þú batnaðisk 2pl þér bǫtnuðuzk 2sg þú batnaðisk 2pl þér batnaðizk
3sg hon batnaðisk 3pl þau bǫtnuðusk 3sg hon batnaðisk 3pl þau batnaðisk
past participle n. batnazk
imperative 2sg batnask 1pl bǫtnumk 2pl batnizk

Cf. OE batian 2, Dutch baten “avail”; apparent source of MnE batten.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

blanda 2 “mix”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek blanda 1pl vér blǫndum 1sg ek blanda 1pl vér blandim
2sg þú blandar 2pl þér blandið 2sg þú blandir 2pl þér blandið
3sg hon blandar 3pl þau blanda 3sg hon blandi 3pl þau blandi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek blandaða 1pl vér blǫnduðum 1sg ek blandaða 1pl vér blandaðim
2sg þú blandaðir 2pl þér blǫnduðuð 2sg þú blandaðir 2pl þér blandaðið
3sg hon blandaði 3pl þau blǫnduðu 3sg hon blandaði 3pl þau blandaði
preterite infinitive blǫnduðu
past participle f. blǫnduð m. blandaðr n. blandat
imperative 2sg blanda 1pl blǫndum 2pl blandið
middle voice: blandask “mingle; become involved”
present indicative present subjunctive
1sg ek blǫndumk 1pl vér blǫndumk 1sg ek blǫndumk 1pl vér blandimk
2sg þú blandask 2pl þér blandizk 2sg þú blandisk 2pl þér blandizk
3sg hon blandask 3pl þau blandask 3sg hon blandisk 3pl þau blandisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek blǫnduðumk 1pl vér blǫnduðumk 1sg ek blǫnduðumk 1pl vér blandaðimk
2sg þú blandaðisk 2pl þér blǫnduðuzk 2sg þú blandaðisk 2pl þér blandaðizk
3sg hon blandaðisk 3pl þau blǫnduðusk 3sg hon blandaðisk 3pl þau blandaðisk
past participle n. blandazk
imperative 2sg blandask 1pl blǫndumk 2pl blandizk

Originally strong VII, q.v. for cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

brotna 2 “break”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek brotna 1pl vér brotnum 1sg ek brotna 1pl vér brotnim
2sg þú brotnar 2pl þér brotnið 2sg þú brotnir 2pl þér brotnið
3sg hon brotnar 3pl þau brotna 3sg hon brotni 3pl þau brotni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek brotnaða 1pl vér brotnuðum 1sg ek brotnaða 1pl vér brotnaðim
2sg þú brotnaðir 2pl þér brotnuðuð 2sg þú brotnaðir 2pl þér brotnaðið
3sg hon brotnaði 3pl þau brotnuðu 3sg hon brotnaði 3pl þau brotnaði
preterite infinitive brotnuðu
past participle f. brotnuð m. brotnaðr n. brotnat
imperative 2sg brotna 1pl brotnum 2pl brotnið
middle voice: brotnask
present indicative present subjunctive
1sg ek brotnumk 1pl vér brotnumk 1sg ek brotnumk 1pl vér brotnimk
2sg þú brotnask 2pl þér brotnizk 2sg þú brotnisk 2pl þér brotnizk
3sg hon brotnask 3pl þau brotnask 3sg hon brotnisk 3pl þau brotnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek brotnuðumk 1pl vér brotnuðumk 1sg ek brotnuðumk 1pl vér brotnaðimk
2sg þú brotnaðisk 2pl þér brotnuðuzk 2sg þú brotnaðisk 2pl þér brotnaðizk
3sg hon brotnaðisk 3pl þau brotnuðusk 3sg hon brotnaðisk 3pl þau brotnaðisk
past participle n. brotnazk
imperative 2sg brotnask 1pl brotnumk 2pl brotnizk

Derives from the past participle of brjóta, q.v. for cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

dvala 2 “stay, tarry”

“delay”

intransitive/transitive (acc/dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek dvala 1pl vér dvǫlum 1sg ek dvala 1pl vér dvalim
2sg þú dvalar 2pl þér dvalið 2sg þú dvalir 2pl þér dvalið
3sg hon dvalar 3pl þau dvala 3sg hon dvali 3pl þau dvali
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dvalaða 1pl vér dvǫluðum 1sg ek dvalaða 1pl vér dvalaðim
2sg þú dvalaðir 2pl þér dvǫluðuð 2sg þú dvalaðir 2pl þér dvalaðið
3sg hon dvalaði 3pl þau dvǫluðu 3sg hon dvalaði 3pl þau dvalaði
preterite infinitive dvǫluðu
past participle f. dvǫluð m. dvalaðr n. dvalat
imperative 2sg dvala 1pl dvǫlum 2pl dvalið
middle voice: dvalask “remain”
present indicative present subjunctive
1sg ek dvǫlumk 1pl vér dvǫlumk 1sg ek dvǫlumk 1pl vér dvalimk
2sg þú dvalask 2pl þér dvalizk 2sg þú dvalisk 2pl þér dvalizk
3sg hon dvalask 3pl þau dvalask 3sg hon dvalisk 3pl þau dvalisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dvǫluðumk 1pl vér dvǫluðumk 1sg ek dvǫluðumk 1pl vér dvalaðimk
2sg þú dvalaðisk 2pl þér dvǫluðuzk 2sg þú dvalaðisk 2pl þér dvalaðizk
3sg hon dvalaðisk 3pl þau dvǫluðusk 3sg hon dvalaðisk 3pl þau dvalaðisk
past participle n. dvalazk
imperative 2sg dvalask 1pl dvǫlumk 2pl dvalizk

Cognate with OE dwelian 2, ME dwē̆len, Dutch dwalen, dolen “wander, stray; err”; cf. dvelja 1.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

eggja 2 “urge, incite”

“sharpen”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek eggja 1pl vér eggjum 1sg ek eggja 1pl vér eggim
2sg þú eggjar 2pl þér eggið 2sg þú eggir 2pl þér eggið
3sg hon eggjar 3pl þau eggja 3sg hon eggi 3pl þau eggi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek eggjaða 1pl vér eggjuðum 1sg ek eggjaða 1pl vér eggjaðim
2sg þú eggjaðir 2pl þér eggjuðuð 2sg þú eggjaðir 2pl þér eggjaðið
3sg hon eggjaði 3pl þau eggjuðu 3sg hon eggjaði 3pl þau eggjaði
preterite infinitive eggjuðu
past participle f. eggjuð m. eggjaðr n. eggjat
imperative 2sg eggja 1pl eggjum 2pl eggið
middle voice: eggjask
present indicative present subjunctive
1sg ek eggjumk 1pl vér eggjumk 1sg ek eggjumk 1pl vér eggimk
2sg þú eggjask 2pl þér eggizk 2sg þú eggisk 2pl þér eggizk
3sg hon eggjask 3pl þau eggjask 3sg hon eggisk 3pl þau eggisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek eggjuðumk 1pl vér eggjuðumk 1sg ek eggjuðumk 1pl vér eggjaðimk
2sg þú eggjaðisk 2pl þér eggjuðuzk 2sg þú eggjaðisk 2pl þér eggjaðizk
3sg hon eggjaðisk 3pl þau eggjuðusk 3sg hon eggjaðisk 3pl þau eggjaðisk
past participle n. eggjazk
imperative 2sg eggjask 1pl eggjumk 2pl eggizk

Cognate with rare OE ecgan 1, ME eǧǧen “harrow”; source of rare OE geeggian 2, ME eggen, MnE egg.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

elska 2 “love”

“worship, venerate; esteem”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek elska 1pl vér elskum 1sg ek elska 1pl vér elskim
2sg þú elskar 2pl þér elskið 2sg þú elskir 2pl þér elskið
3sg hon elskar 3pl þau elska 3sg hon elski 3pl þau elski
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek elskaða 1pl vér elskuðum 1sg ek elskaða 1pl vér elskaðim
2sg þú elskaðir 2pl þér elskuðuð 2sg þú elskaðir 2pl þér elskaðið
3sg hon elskaði 3pl þau elskuðu 3sg hon elskaði 3pl þau elskaði
preterite infinitive elskuðu
past participle f. elskuð m. elskaðr n. elskat
imperative 2sg elska 1pl elskum 2pl elskið
middle voice: elskask
present indicative present subjunctive
1sg ek elskumk 1pl vér elskumk 1sg ek elskumk 1pl vér elskimk
2sg þú elskask 2pl þér elskizk 2sg þú elskisk 2pl þér elskizk
3sg hon elskask 3pl þau elskask 3sg hon elskisk 3pl þau elskisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek elskuðumk 1pl vér elskuðumk 1sg ek elskuðumk 1pl vér elskaðimk
2sg þú elskaðisk 2pl þér elskuðuzk 2sg þú elskaðisk 2pl þér elskaðizk
3sg hon elskaðisk 3pl þau elskuðusk 3sg hon elskaðisk 3pl þau elskaðisk
past participle n. elskazk
imperative 2sg elskask 1pl elskumk 2pl elskizk

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fagna 2 “rejoice”

“welcome, receive”

transitive (dat)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fagna 1pl vér fǫgnum 1sg ek fagna 1pl vér fagnim
2sg þú fagnar 2pl þér fagnið 2sg þú fagnir 2pl þér fagnið
3sg hon fagnar 3pl þau fagna 3sg hon fagni 3pl þau fagni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fagnaða 1pl vér fǫgnuðum 1sg ek fagnaða 1pl vér fagnaðim
2sg þú fagnaðir 2pl þér fǫgnuðuð 2sg þú fagnaðir 2pl þér fagnaðið
3sg hon fagnaði 3pl þau fǫgnuðu 3sg hon fagnaði 3pl þau fagnaði
preterite infinitive fǫgnuðu
past participle f. fǫgnuð m. fagnaðr n. fagnat
imperative 2sg fagna 1pl fǫgnum 2pl fagnið
middle voice: fagnask
present indicative present subjunctive
1sg ek fǫgnumk 1pl vér fǫgnumk 1sg ek fǫgnumk 1pl vér fagnimk
2sg þú fagnask 2pl þér fagnizk 2sg þú fagnisk 2pl þér fagnizk
3sg hon fagnask 3pl þau fagnask 3sg hon fagnisk 3pl þau fagnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fǫgnuðumk 1pl vér fǫgnuðumk 1sg ek fǫgnuðumk 1pl vér fagnaðimk
2sg þú fagnaðisk 2pl þér fǫgnuðuzk 2sg þú fagnaðisk 2pl þér fagnaðizk
3sg hon fagnaðisk 3pl þau fǫgnuðusk 3sg hon fagnaðisk 3pl þau fagnaðisk
past participle n. fagnazk
imperative 2sg fagnask 1pl fǫgnumk 2pl fagnizk

Cognate with OE fægnian 2, gefēon V, 2, ME fainen, MnE fain; related to MnE fawn via the adjective.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

falsa 2 “falsify”

“betray; cheat out of; pierce”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek falsa 1pl vér fǫlsum 1sg ek falsa 1pl vér falsim
2sg þú falsar 2pl þér falsið 2sg þú falsir 2pl þér falsið
3sg hon falsar 3pl þau falsa 3sg hon falsi 3pl þau falsi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek falsaða 1pl vér fǫlsuðum 1sg ek falsaða 1pl vér falsaðim
2sg þú falsaðir 2pl þér fǫlsuðuð 2sg þú falsaðir 2pl þér falsaðið
3sg hon falsaði 3pl þau fǫlsuðu 3sg hon falsaði 3pl þau falsaði
preterite infinitive fǫlsuðu
past participle f. fǫlsuð m. falsaðr n. falsat
imperative 2sg falsa 1pl fǫlsum 2pl falsið
middle voice: falsask “be breached, marred, rendered useless”
present indicative present subjunctive
1sg ek fǫlsumk 1pl vér fǫlsumk 1sg ek fǫlsumk 1pl vér falsimk
2sg þú falsask 2pl þér falsizk 2sg þú falsisk 2pl þér falsizk
3sg hon falsask 3pl þau falsask 3sg hon falsisk 3pl þau falsisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fǫlsuðumk 1pl vér fǫlsuðumk 1sg ek fǫlsuðumk 1pl vér falsaðimk
2sg þú falsaðisk 2pl þér fǫlsuðuzk 2sg þú falsaðisk 2pl þér falsaðizk
3sg hon falsaðisk 3pl þau fǫlsuðusk 3sg hon falsaðisk 3pl þau falsaðisk
past participle n. falsazk
imperative 2sg falsask 1pl fǫlsumk 2pl falsizk

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

freista 2 “put to the test”

“tempt”

transitive (gen)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek freista 1pl vér freistum 1sg ek freista 1pl vér freistim
2sg þú freistar 2pl þér freistið 2sg þú freistir 2pl þér freistið
3sg hon freistar 3pl þau freista 3sg hon freisti 3pl þau freisti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek freistaða 1pl vér freistuðum 1sg ek freistaða 1pl vér freistaðim
2sg þú freistaðir 2pl þér freistuðuð 2sg þú freistaðir 2pl þér freistaðið
3sg hon freistaði 3pl þau freistuðu 3sg hon freistaði 3pl þau freistaði
preterite infinitive freistuðu
past participle f. freistuð m. freistaðr n. freistat
imperative 2sg freista 1pl freistum 2pl freistið
middle voice: freistask
present indicative present subjunctive
1sg ek freistumk 1pl vér freistumk 1sg ek freistumk 1pl vér freistimk
2sg þú freistask 2pl þér freistizk 2sg þú freistisk 2pl þér freistizk
3sg hon freistask 3pl þau freistask 3sg hon freistisk 3pl þau freistisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek freistuðumk 1pl vér freistuðumk 1sg ek freistuðumk 1pl vér freistaðimk
2sg þú freistaðisk 2pl þér freistuðuzk 2sg þú freistaðisk 2pl þér freistaðizk
3sg hon freistaðisk 3pl þau freistuðusk 3sg hon freistaðisk 3pl þau freistaðisk
past participle n. freistazk
imperative 2sg freistask 1pl freistumk 2pl freistizk

Cf. ME fraisten.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

geiga 2 “stray”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek geiga 1pl vér geigum 1sg ek geiga 1pl vér geigim
2sg þú geigar 2pl þér geigið 2sg þú geigir 2pl þér geigið
3sg hon geigar 3pl þau geiga 3sg hon geigi 3pl þau geigi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek geigaða 1pl vér geiguðum 1sg ek geigaða 1pl vér geigaðim
2sg þú geigaðir 2pl þér geiguðuð 2sg þú geigaðir 2pl þér geigaðið
3sg hon geigaði 3pl þau geiguðu 3sg hon geigaði 3pl þau geigaði
preterite infinitive geiguðu
past participle f. geiguð m. geigaðr n. geigat
imperative 2sg geiga 1pl geigum 2pl geigið
middle voice: geigask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek geigumk 1pl vér geigumk 1sg ek geigumk 1pl vér geigimk
2sg þú geigask 2pl þér geigizk 2sg þú geigisk 2pl þér geigizk
3sg hon geigask 3pl þau geigask 3sg hon geigisk 3pl þau geigisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek geiguðumk 1pl vér geiguðumk 1sg ek geiguðumk 1pl vér geigaðimk
2sg þú geigaðisk 2pl þér geiguðuzk 2sg þú geigaðisk 2pl þér geigaðizk
3sg hon geigaðisk 3pl þau geiguðusk 3sg hon geigaðisk 3pl þau geigaðisk
past participle n. geigazk
imperative 2sg geigask 1pl geigumk 2pl geigizk

Cf. OE forgǣgan 1 “transgress”.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hata 2 “hate”

“persecute; drive away; damage; destroy”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hata 1pl vér hǫtum 1sg ek hata 1pl vér hatim
2sg þú hatar 2pl þér hatið 2sg þú hatir 2pl þér hatið
3sg hon hatar 3pl þau hata 3sg hon hati 3pl þau hati
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hataða 1pl vér hǫtuðum 1sg ek hataða 1pl vér hataðim
2sg þú hataðir 2pl þér hǫtuðuð 2sg þú hataðir 2pl þér hataðið
3sg hon hataði 3pl þau hǫtuðu 3sg hon hataði 3pl þau hataði
preterite infinitive hǫtuðu
past participle f. hǫtuð m. hataðr n. hatat
imperative 2sg hata 1pl hǫtum 2pl hatið
middle voice: hatask
present indicative present subjunctive
1sg ek hǫtumk 1pl vér hǫtumk 1sg ek hǫtumk 1pl vér hatimk
2sg þú hatask 2pl þér hatizk 2sg þú hatisk 2pl þér hatizk
3sg hon hatask 3pl þau hatask 3sg hon hatisk 3pl þau hatisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hǫtuðumk 1pl vér hǫtuðumk 1sg ek hǫtuðumk 1pl vér hataðimk
2sg þú hataðisk 2pl þér hǫtuðuzk 2sg þú hataðisk 2pl þér hataðizk
3sg hon hataðisk 3pl þau hǫtuðusk 3sg hon hataðisk 3pl þau hataðisk
past participle n. hatazk
imperative 2sg hatask 1pl hǫtumk 2pl hatizk

Cognate with OE hatian 2, ME hāten, MnE hate, Dutch haten, German hassen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

heilsa 2 “greet, wish well”

transitive (dat/[acc])

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek heilsa 1pl vér heilsum 1sg ek heilsa 1pl vér heilsim
2sg þú heilsar 2pl þér heilsið 2sg þú heilsir 2pl þér heilsið
3sg hon heilsar 3pl þau heilsa 3sg hon heilsi 3pl þau heilsi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek heilsaða 1pl vér heilsuðum 1sg ek heilsaða 1pl vér heilsaðim
2sg þú heilsaðir 2pl þér heilsuðuð 2sg þú heilsaðir 2pl þér heilsaðið
3sg hon heilsaði 3pl þau heilsuðu 3sg hon heilsaði 3pl þau heilsaði
preterite infinitive heilsuðu
past participle f. heilsuð m. heilsaðr n. heilsat
imperative 2sg heilsa 1pl heilsum 2pl heilsið
middle voice: heilsask
present indicative present subjunctive
1sg ek heilsumk 1pl vér heilsumk 1sg ek heilsumk 1pl vér heilsimk
2sg þú heilsask 2pl þér heilsizk 2sg þú heilsisk 2pl þér heilsizk
3sg hon heilsask 3pl þau heilsask 3sg hon heilsisk 3pl þau heilsisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek heilsuðumk 1pl vér heilsuðumk 1sg ek heilsuðumk 1pl vér heilsaðimk
2sg þú heilsaðisk 2pl þér heilsuðuzk 2sg þú heilsaðisk 2pl þér heilsaðizk
3sg hon heilsaðisk 3pl þau heilsuðusk 3sg hon heilsaðisk 3pl þau heilsaðisk
past participle n. heilsazk
imperative 2sg heilsask 1pl heilsumk 2pl heilsizk

Cognate with OE hālsian 2 “implore; exorcise”; source of ME heilsen, MnE hail via the noun.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

herja 2 “raid, plunder”

“go raiding”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek herja 1pl vér herjum 1sg ek herja 1pl vér herim
2sg þú herjar 2pl þér herið 2sg þú herir 2pl þér herið
3sg hon herjar 3pl þau herja 3sg hon heri 3pl þau heri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek herjaða 1pl vér herjuðum 1sg ek herjaða 1pl vér herjaðim
2sg þú herjaðir 2pl þér herjuðuð 2sg þú herjaðir 2pl þér herjaðið
3sg hon herjaði 3pl þau herjuðu 3sg hon herjaði 3pl þau herjaði
preterite infinitive herjuðu
past participle f. herjuð m. herjaðr n. herjat
imperative 2sg herja 1pl herjum 2pl herið
middle voice: herjask
present indicative present subjunctive
1sg ek herjumk 1pl vér herjumk 1sg ek herjumk 1pl vér herimk
2sg þú herjask 2pl þér herizk 2sg þú herisk 2pl þér herizk
3sg hon herjask 3pl þau herjask 3sg hon herisk 3pl þau herisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek herjuðumk 1pl vér herjuðumk 1sg ek herjuðumk 1pl vér herjaðimk
2sg þú herjaðisk 2pl þér herjuðuzk 2sg þú herjaðisk 2pl þér herjaðizk
3sg hon herjaðisk 3pl þau herjuðusk 3sg hon herjaðisk 3pl þau herjaðisk
past participle n. herjazk
imperative 2sg herjask 1pl herjumk 2pl herizk

Cognate with OE hergian 2, ME herien, MnE harry, harrow, German Heer “army”.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hugna 2 “please”

impersonal transitive/transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hugna 1pl vér hugnum 1sg ek hugna 1pl vér hugnim
2sg þú hugnar 2pl þér hugnið 2sg þú hugnir 2pl þér hugnið
3sg hon hugnar 3pl þau hugna 3sg hon hugni 3pl þau hugni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hugnaða 1pl vér hugnuðum 1sg ek hugnaða 1pl vér hugnaðim
2sg þú hugnaðir 2pl þér hugnuðuð 2sg þú hugnaðir 2pl þér hugnaðið
3sg hon hugnaði 3pl þau hugnuðu 3sg hon hugnaði 3pl þau hugnaði
preterite infinitive hugnuðu
past participle f. hugnuð m. hugnaðr n. hugnat
imperative 2sg hugna 1pl hugnum 2pl hugnið
middle voice: hugnask “please”
present indicative present subjunctive
1sg ek hugnumk 1pl vér hugnumk 1sg ek hugnumk 1pl vér hugnimk
2sg þú hugnask 2pl þér hugnizk 2sg þú hugnisk 2pl þér hugnizk
3sg hon hugnask 3pl þau hugnask 3sg hon hugnisk 3pl þau hugnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hugnuðumk 1pl vér hugnuðumk 1sg ek hugnuðumk 1pl vér hugnaðimk
2sg þú hugnaðisk 2pl þér hugnuðuzk 2sg þú hugnaðisk 2pl þér hugnaðizk
3sg hon hugnaðisk 3pl þau hugnuðusk 3sg hon hugnaðisk 3pl þau hugnaðisk
past participle n. hugnazk
imperative 2sg hugnask 1pl hugnumk 2pl hugnizk

Related to the noun hugr “mind”.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hugsa 2 “reflect (on)”

“consider; have in mind; pay attention to”

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hugsa 1pl vér hugsum 1sg ek hugsa 1pl vér hugsim
2sg þú hugsar 2pl þér hugsið 2sg þú hugsir 2pl þér hugsið
3sg hon hugsar 3pl þau hugsa 3sg hon hugsi 3pl þau hugsi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hugsaða 1pl vér hugsuðum 1sg ek hugsaða 1pl vér hugsaðim
2sg þú hugsaðir 2pl þér hugsuðuð 2sg þú hugsaðir 2pl þér hugsaðið
3sg hon hugsaði 3pl þau hugsuðu 3sg hon hugsaði 3pl þau hugsaði
preterite infinitive hugsuðu
past participle f. hugsuð m. hugsaðr n. hugsat
imperative 2sg hugsa 1pl hugsum 2pl hugsið
middle voice: hugsask
present indicative present subjunctive
1sg ek hugsumk 1pl vér hugsumk 1sg ek hugsumk 1pl vér hugsimk
2sg þú hugsask 2pl þér hugsizk 2sg þú hugsisk 2pl þér hugsizk
3sg hon hugsask 3pl þau hugsask 3sg hon hugsisk 3pl þau hugsisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hugsuðumk 1pl vér hugsuðumk 1sg ek hugsuðumk 1pl vér hugsaðimk
2sg þú hugsaðisk 2pl þér hugsuðuzk 2sg þú hugsaðisk 2pl þér hugsaðizk
3sg hon hugsaðisk 3pl þau hugsuðusk 3sg hon hugsaðisk 3pl þau hugsaðisk
past participle n. hugsazk
imperative 2sg hugsask 1pl hugsumk 2pl hugsizk

Related to the noun hugr “mind”.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hvika 2 “flinch, recoil”

“falter”

intransitive/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hvika 1pl vér hvikum 1sg ek hvika 1pl vér hvikim
2sg þú hvikar 2pl þér hvikið 2sg þú hvikir 2pl þér hvikið
3sg hon hvikar 3pl þau hvika 3sg hon hviki 3pl þau hviki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hvikaða 1pl vér hvikuðum 1sg ek hvikaða 1pl vér hvikaðim
2sg þú hvikaðir 2pl þér hvikuðuð 2sg þú hvikaðir 2pl þér hvikaðið
3sg hon hvikaði 3pl þau hvikuðu 3sg hon hvikaði 3pl þau hvikaði
preterite infinitive hvikuðu
past participle f. hvikuð m. hvikaðr n. hvikat
imperative 2sg hvika 1pl hvikum 2pl hvikið
middle voice: hvikask
present indicative present subjunctive
1sg ek hvikumk 1pl vér hvikumk 1sg ek hvikumk 1pl vér hvikimk
2sg þú hvikask 2pl þér hvikizk 2sg þú hvikisk 2pl þér hvikizk
3sg hon hvikask 3pl þau hvikask 3sg hon hvikisk 3pl þau hvikisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hvikuðumk 1pl vér hvikuðumk 1sg ek hvikuðumk 1pl vér hvikaðimk
2sg þú hvikaðisk 2pl þér hvikuðuzk 2sg þú hvikaðisk 2pl þér hvikaðizk
3sg hon hvikaðisk 3pl þau hvikuðusk 3sg hon hvikaðisk 3pl þau hvikaðisk
past participle n. hvikazk
imperative 2sg hvikask 1pl hvikumk 2pl hvikizk

Cf. víkja I and its cognates; Dutch wikken “weigh; consider”.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

jafna 2 “even out”

“equalize; divide up evenly; compare”

transitive (acc/dat: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek jafna 1pl vér jǫfnum 1sg ek jafna 1pl vér jafnim
2sg þú jafnar 2pl þér jafnið 2sg þú jafnir 2pl þér jafnið
3sg hon jafnar 3pl þau jafna 3sg hon jafni 3pl þau jafni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek jafnaða 1pl vér jǫfnuðum 1sg ek jafnaða 1pl vér jafnaðim
2sg þú jafnaðir 2pl þér jǫfnuðuð 2sg þú jafnaðir 2pl þér jafnaðið
3sg hon jafnaði 3pl þau jǫfnuðu 3sg hon jafnaði 3pl þau jafnaði
preterite infinitive jǫfnuðu
past participle f. jǫfnuð m. jafnaðr n. jafnat
imperative 2sg jafna 1pl jǫfnum 2pl jafnið
middle voice: jafnask “compare oneself with, consider oneself a match for”
present indicative present subjunctive
1sg ek jǫfnumk 1pl vér jǫfnumk 1sg ek jǫfnumk 1pl vér jafnimk
2sg þú jafnask 2pl þér jafnizk 2sg þú jafnisk 2pl þér jafnizk
3sg hon jafnask 3pl þau jafnask 3sg hon jafnisk 3pl þau jafnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek jǫfnuðumk 1pl vér jǫfnuðumk 1sg ek jǫfnuðumk 1pl vér jafnaðimk
2sg þú jafnaðisk 2pl þér jǫfnuðuzk 2sg þú jafnaðisk 2pl þér jafnaðizk
3sg hon jafnaðisk 3pl þau jǫfnuðusk 3sg hon jafnaðisk 3pl þau jafnaðisk
past participle n. jafnazk
imperative 2sg jafnask 1pl jǫfnumk 2pl jafnizk

Cognate with rare OE efnan, efnian 1, 2, Dutch effenen, German ebnen; cf. OE efnettan 1.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

játa 2 “assent”

“consent; grant, yield, allow; promise; acknowledge, confess”

transitive (dat)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek játa 1pl vér játum 1sg ek játa 1pl vér játim
2sg þú játar 2pl þér játið 2sg þú játir 2pl þér játið
3sg hon játar 3pl þau játa 3sg hon játi 3pl þau játi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek játaða 1pl vér játuðum 1sg ek játaða 1pl vér játaðim
2sg þú játaðir 2pl þér játuðuð 2sg þú játaðir 2pl þér játaðið
3sg hon játaði 3pl þau játuðu 3sg hon játaði 3pl þau játaði
preterite infinitive játuðu
past participle f. játuð m. játaðr n. játat
imperative 2sg játa 1pl játum 2pl játið
middle voice: játask “promise, commit oneself”
present indicative present subjunctive
1sg ek játumk 1pl vér játumk 1sg ek játumk 1pl vér játimk
2sg þú játask 2pl þér játizk 2sg þú játisk 2pl þér játizk
3sg hon játask 3pl þau játask 3sg hon játisk 3pl þau játisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek játuðumk 1pl vér játuðumk 1sg ek játuðumk 1pl vér játaðimk
2sg þú játaðisk 2pl þér játuðuzk 2sg þú játaðisk 2pl þér játaðizk
3sg hon játaðisk 3pl þau játuðusk 3sg hon játaðisk 3pl þau játaðisk
past participle n. játazk
imperative 2sg játask 1pl játumk 2pl játizk

Cognate with OE geatan 1, ME yēten; lexical variant játta. Cf. 3.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kalla 2 “call, name”

“call out; summon; say, maintain; lay claim to”

transitive (acc/dat: varies by sense)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kalla 1pl vér kǫllum 1sg ek kalla 1pl vér kallim
2sg þú kallar 2pl þér kallið 2sg þú kallir 2pl þér kallið
3sg hon kallar 3pl þau kalla 3sg hon kalli 3pl þau kalli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kallaða 1pl vér kǫlluðum 1sg ek kallaða 1pl vér kallaðim
2sg þú kallaðir 2pl þér kǫlluðuð 2sg þú kallaðir 2pl þér kallaðið
3sg hon kallaði 3pl þau kǫlluðu 3sg hon kallaði 3pl þau kallaði
preterite infinitive kǫlluðu
past participle f. kǫlluð m. kallaðr n. kallat
imperative 2sg kalla 1pl kǫllum 2pl kallið
middle voice: kallask “call oneself, be called”
present indicative present subjunctive
1sg ek kǫllumk 1pl vér kǫllumk 1sg ek kǫllumk 1pl vér kallimk
2sg þú kallask 2pl þér kallizk 2sg þú kallisk 2pl þér kallizk
3sg hon kallask 3pl þau kallask 3sg hon kallisk 3pl þau kallisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kǫlluðumk 1pl vér kǫlluðumk 1sg ek kǫlluðumk 1pl vér kallaðimk
2sg þú kallaðisk 2pl þér kǫlluðuzk 2sg þú kallaðisk 2pl þér kallaðizk
3sg hon kallaðisk 3pl þau kǫlluðusk 3sg hon kallaðisk 3pl þau kallaðisk
past participle n. kallazk
imperative 2sg kallask 1pl kǫllumk 2pl kallizk

Possibly cognate with Latin gallus “cock”; source of OE ceallian 2, ME callen, MnE call.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kanna 2 “explore, search”

“acquaint oneself with; demand; dedicate, allocate; sight”

acc of direct object/dat of indirect object

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kanna 1pl vér kǫnnum 1sg ek kanna 1pl vér kannim
2sg þú kannar 2pl þér kannið 2sg þú kannir 2pl þér kannið
3sg hon kannar 3pl þau kanna 3sg hon kanni 3pl þau kanni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kannaða 1pl vér kǫnnuðum 1sg ek kannaða 1pl vér kannaðim
2sg þú kannaðir 2pl þér kǫnnuðuð 2sg þú kannaðir 2pl þér kannaðið
3sg hon kannaði 3pl þau kǫnnuðu 3sg hon kannaði 3pl þau kannaði
preterite infinitive kǫnnuðu
past participle f. kǫnnuð m. kannaðr n. kannat
imperative 2sg kanna 1pl kǫnnum 2pl kannið
middle voice: kannask “get to know; recognize, admit; acknowledge”
present indicative present subjunctive
1sg ek kǫnnumk 1pl vér kǫnnumk 1sg ek kǫnnumk 1pl vér kannimk
2sg þú kannask 2pl þér kannizk 2sg þú kannisk 2pl þér kannizk
3sg hon kannask 3pl þau kannask 3sg hon kannisk 3pl þau kannisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kǫnnuðumk 1pl vér kǫnnuðumk 1sg ek kǫnnuðumk 1pl vér kannaðimk
2sg þú kannaðisk 2pl þér kǫnnuðuzk 2sg þú kannaðisk 2pl þér kannaðizk
3sg hon kannaðisk 3pl þau kǫnnuðusk 3sg hon kannaðisk 3pl þau kannaðisk
past participle n. kannazk
imperative 2sg kannask 1pl kǫnnumk 2pl kannizk

Derived from kunna pret-pres after III, q.v. for cognates; cf. also Dutch verkennen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kasta 2 “cast”

“overthrow, capsize; reject; play dice”

transitive/impersonal transitive (dat)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kasta 1pl vér kǫstum 1sg ek kasta 1pl vér kastim
2sg þú kastar 2pl þér kastið 2sg þú kastir 2pl þér kastið
3sg hon kastar 3pl þau kasta 3sg hon kasti 3pl þau kasti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kastaða 1pl vér kǫstuðum 1sg ek kastaða 1pl vér kastaðim
2sg þú kastaðir 2pl þér kǫstuðuð 2sg þú kastaðir 2pl þér kastaðið
3sg hon kastaði 3pl þau kǫstuðu 3sg hon kastaði 3pl þau kastaði
preterite infinitive kǫstuðu
past participle f. kǫstuð m. kastaðr n. kastat
imperative 2sg kasta 1pl kǫstum 2pl kastið
middle voice: kastask
present indicative present subjunctive
1sg ek kǫstumk 1pl vér kǫstumk 1sg ek kǫstumk 1pl vér kastimk
2sg þú kastask 2pl þér kastizk 2sg þú kastisk 2pl þér kastizk
3sg hon kastask 3pl þau kastask 3sg hon kastisk 3pl þau kastisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kǫstuðumk 1pl vér kǫstuðumk 1sg ek kǫstuðumk 1pl vér kastaðimk
2sg þú kastaðisk 2pl þér kǫstuðuzk 2sg þú kastaðisk 2pl þér kastaðizk
3sg hon kastaðisk 3pl þau kǫstuðusk 3sg hon kastaðisk 3pl þau kastaðisk
past participle n. kastazk
imperative 2sg kastask 1pl kǫstumk 2pl kastizk

Source of ME casten, MnE cast.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lasta 2 “slander”

“blaspheme”

accusative (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lasta 1pl vér lǫstum 1sg ek lasta 1pl vér lastim
2sg þú lastar 2pl þér lastið 2sg þú lastir 2pl þér lastið
3sg hon lastar 3pl þau lasta 3sg hon lasti 3pl þau lasti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lastaða 1pl vér lǫstuðum 1sg ek lastaða 1pl vér lastaðim
2sg þú lastaðir 2pl þér lǫstuðuð 2sg þú lastaðir 2pl þér lastaðið
3sg hon lastaði 3pl þau lǫstuðu 3sg hon lastaði 3pl þau lastaði
preterite infinitive lǫstuðu
past participle f. lǫstuð m. lastaðr n. lastat
imperative 2sg lasta 1pl lǫstum 2pl lastið
middle voice: lastask
present indicative present subjunctive
1sg ek lǫstumk 1pl vér lǫstumk 1sg ek lǫstumk 1pl vér lastimk
2sg þú lastask 2pl þér lastizk 2sg þú lastisk 2pl þér lastizk
3sg hon lastask 3pl þau lastask 3sg hon lastisk 3pl þau lastisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lǫstuðumk 1pl vér lǫstuðumk 1sg ek lǫstuðumk 1pl vér lastaðimk
2sg þú lastaðisk 2pl þér lǫstuðuzk 2sg þú lastaðisk 2pl þér lastaðizk
3sg hon lastaðisk 3pl þau lǫstuðusk 3sg hon lastaðisk 3pl þau lastaðisk
past participle n. lastazk
imperative 2sg lastask 1pl lǫstumk 2pl lastizk

Cognate with OE leahtrian 2, ME lehtrien “reproach”. Derived from the noun last, in turn cognate with OE leahter “vice”, Dutch laster “slander”, German Laster “vice”.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

launa 2 “reward”

transitive (dat of person/acc of service/dat of gift)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek launa 1pl vér launum 1sg ek launa 1pl vér launim
2sg þú launar 2pl þér launið 2sg þú launir 2pl þér launið
3sg hon launar 3pl þau launa 3sg hon launi 3pl þau launi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek launaða 1pl vér launuðum 1sg ek launaða 1pl vér launaðim
2sg þú launaðir 2pl þér launuðuð 2sg þú launaðir 2pl þér launaðið
3sg hon launaði 3pl þau launuðu 3sg hon launaði 3pl þau launaði
preterite infinitive launuðu
past participle f. launuð m. launaðr n. launat
imperative 2sg launa 1pl launum 2pl launið
middle voice: launask
present indicative present subjunctive
1sg ek launumk 1pl vér launumk 1sg ek launumk 1pl vér launimk
2sg þú launask 2pl þér launizk 2sg þú launisk 2pl þér launizk
3sg hon launask 3pl þau launask 3sg hon launisk 3pl þau launisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek launuðumk 1pl vér launuðumk 1sg ek launuðumk 1pl vér launaðimk
2sg þú launaðisk 2pl þér launuðuzk 2sg þú launaðisk 2pl þér launaðizk
3sg hon launaðisk 3pl þau launuðusk 3sg hon launaðisk 3pl þau launaðisk
past participle n. launazk
imperative 2sg launask 1pl launumk 2pl launizk

Derived from the noun laun; cognate with OE leanian 2, Dutch belonen, German belohnen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

leita 2 (long stem) “seek”

“vie; investigate, seek to find out; behave towards sbd; (attempt to) travel”

transitive (gen/clausal object)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek leita 1pl vér leitum 1sg ek leita 1pl vér leitim
2sg þú leitar 2pl þér leitið 2sg þú leitir 2pl þér leitið
3sg hon leitar 3pl þau leita 3sg hon leiti 3pl þau leiti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leitaða 1pl vér leituðum 1sg ek leitaða 1pl vér leitaðim
2sg þú leitaðir 2pl þér leituðuð 2sg þú leitaðir 2pl þér leitaðið
3sg hon leitaði 3pl þau leituðu 3sg hon leitaði 3pl þau leitaði
preterite infinitive leituðu
past participle f. leituð m. leitaðr n. leitat
imperative 2sg leita 1pl leitum 2pl leitið
middle voice: leitask “explore; examine”
present indicative present subjunctive
1sg ek leitumk 1pl vér leitumk 1sg ek leitumk 1pl vér leitimk
2sg þú leitask 2pl þér leitizk 2sg þú leitisk 2pl þér leitizk
3sg hon leitask 3pl þau leitask 3sg hon leitisk 3pl þau leitisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leituðumk 1pl vér leituðumk 1sg ek leituðumk 1pl vér leitaðimk
2sg þú leitaðisk 2pl þér leituðuzk 2sg þú leitaðisk 2pl þér leitaðizk
3sg hon leitaðisk 3pl þau leituðusk 3sg hon leitaðisk 3pl þau leitaðisk
past participle n. leitazk
imperative 2sg leitask 1pl leitumk 2pl leitizk

Related to líta I, q.v. for cognates; source of ME leiten.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lofa 2 “praise”

“allow; promise”

transitive (acc/dat: varies by sense)/clausal object

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lofa 1pl vér lofum 1sg ek lofa 1pl vér lofim
2sg þú lofar 2pl þér lofið 2sg þú lofir 2pl þér lofið
3sg hon lofar 3pl þau lofa 3sg hon lofi 3pl þau lofi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lofaða 1pl vér lofuðum 1sg ek lofaða 1pl vér lofaðim
2sg þú lofaðir 2pl þér lofuðuð 2sg þú lofaðir 2pl þér lofaðið
3sg hon lofaði 3pl þau lofuðu 3sg hon lofaði 3pl þau lofaði
preterite infinitive lofuðu
past participle f. lofuð m. lofaðr n. lofat
imperative 2sg lofa 1pl lofum 2pl lofið
middle voice: lofask
present indicative present subjunctive
1sg ek lofumk 1pl vér lofumk 1sg ek lofumk 1pl vér lofimk
2sg þú lofask 2pl þér lofizk 2sg þú lofisk 2pl þér lofizk
3sg hon lofask 3pl þau lofask 3sg hon lofisk 3pl þau lofisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lofuðumk 1pl vér lofuðumk 1sg ek lofuðumk 1pl vér lofaðimk
2sg þú lofaðisk 2pl þér lofuðuzk 2sg þú lofaðisk 2pl þér lofaðizk
3sg hon lofaðisk 3pl þau lofuðusk 3sg hon lofaðisk 3pl þau lofaðisk
past participle n. lofazk
imperative 2sg lofask 1pl lofumk 2pl lofizk

In its various senses, cognate with OE lofian 2, ME lō̆ven, Dutch loven, beloven, German loben; cf. leyfa 1.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

loga 2 “blaze”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek loga 1pl vér logum 1sg ek loga 1pl vér logim
2sg þú logar 2pl þér logið 2sg þú logir 2pl þér logið
3sg hon logar 3pl þau loga 3sg hon logi 3pl þau logi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek logaða 1pl vér loguðum 1sg ek logaða 1pl vér logaðim
2sg þú logaðir 2pl þér loguðuð 2sg þú logaðir 2pl þér logaðið
3sg hon logaði 3pl þau loguðu 3sg hon logaði 3pl þau logaði
preterite infinitive loguðu
past participle f. loguð m. logaðr n. logat
imperative 2sg loga 1pl logum 2pl logið
middle voice: logask
present indicative present subjunctive
1sg ek logumk 1pl vér logumk 1sg ek logumk 1pl vér logimk
2sg þú logask 2pl þér logizk 2sg þú logisk 2pl þér logizk
3sg hon logask 3pl þau logask 3sg hon logisk 3pl þau logisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek loguðumk 1pl vér loguðumk 1sg ek loguðumk 1pl vér logaðimk
2sg þú logaðisk 2pl þér loguðuzk 2sg þú logaðisk 2pl þér logaðizk
3sg hon logaðisk 3pl þau loguðusk 3sg hon logaðisk 3pl þau logaðisk
past participle n. logazk
imperative 2sg logask 1pl logumk 2pl logizk

Cognate with German lohen and the source of ME louen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

marka 2 “mark”

“wound; mark off; depict; describe; signify; take note; understand”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek marka 1pl vér mǫrkum 1sg ek marka 1pl vér markim
2sg þú markar 2pl þér markið 2sg þú markir 2pl þér markið
3sg hon markar 3pl þau marka 3sg hon marki 3pl þau marki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek markaða 1pl vér mǫrkuðum 1sg ek markaða 1pl vér markaðim
2sg þú markaðir 2pl þér mǫrkuðuð 2sg þú markaðir 2pl þér markaðið
3sg hon markaði 3pl þau mǫrkuðu 3sg hon markaði 3pl þau markaði
preterite infinitive mǫrkuðu
past participle f. mǫrkuð m. markaðr n. markat
imperative 2sg marka 1pl mǫrkum 2pl markið
middle voice: markask
present indicative present subjunctive
1sg ek mǫrkumk 1pl vér mǫrkumk 1sg ek mǫrkumk 1pl vér markimk
2sg þú markask 2pl þér markizk 2sg þú markisk 2pl þér markizk
3sg hon markask 3pl þau markask 3sg hon markisk 3pl þau markisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek mǫrkuðumk 1pl vér mǫrkuðumk 1sg ek mǫrkuðumk 1pl vér markaðimk
2sg þú markaðisk 2pl þér mǫrkuðuzk 2sg þú markaðisk 2pl þér markaðizk
3sg hon markaðisk 3pl þau mǫrkuðusk 3sg hon markaðisk 3pl þau markaðisk
past participle n. markazk
imperative 2sg markask 1pl mǫrkumk 2pl markizk

Cognate with OE mearcian 2, ME marken, MnE mark, German marken; related also to merkja 1, q.v. for further cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

mata 2 “feed”

transitive (acc of person/dat of food)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek mata 1pl vér mǫtum 1sg ek mata 1pl vér matim
2sg þú matar 2pl þér matið 2sg þú matir 2pl þér matið
3sg hon matar 3pl þau mata 3sg hon mati 3pl þau mati
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek mataða 1pl vér mǫtuðum 1sg ek mataða 1pl vér mataðim
2sg þú mataðir 2pl þér mǫtuðuð 2sg þú mataðir 2pl þér mataðið
3sg hon mataði 3pl þau mǫtuðu 3sg hon mataði 3pl þau mataði
preterite infinitive mǫtuðu
past participle f. mǫtuð m. mataðr n. matat
imperative 2sg mata 1pl mǫtum 2pl matið
middle voice: matask “eat”
present indicative present subjunctive
1sg ek mǫtumk 1pl vér mǫtumk 1sg ek mǫtumk 1pl vér matimk
2sg þú matask 2pl þér matizk 2sg þú matisk 2pl þér matizk
3sg hon matask 3pl þau matask 3sg hon matisk 3pl þau matisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek mǫtuðumk 1pl vér mǫtuðumk 1sg ek mǫtuðumk 1pl vér mataðimk
2sg þú mataðisk 2pl þér mǫtuðuzk 2sg þú mataðisk 2pl þér mataðizk
3sg hon mataðisk 3pl þau mǫtuðusk 3sg hon mataðisk 3pl þau mataðisk
past participle n. matazk
imperative 2sg matask 1pl mǫtumk 2pl matizk

Derived from the noun matr “food”, in turn cognate with OE mete, ME mē̆te, MnE meat; rare verbal cognates include OE metian 2, metsian 2, ME mē̆ten; rarely found in the active voice.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

ríta 2 “write”

“carve”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek ríta 1pl vér rítum 1sg ek ríta 1pl vér rítim
2sg þú rítar 2pl þér rítið 2sg þú rítir 2pl þér rítið
3sg hon rítar 3pl þau ríta 3sg hon ríti 3pl þau ríti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rítaða 1pl vér rítuðum 1sg ek rítaða 1pl vér rítaðim
2sg þú rítaðir 2pl þér rítuðuð 2sg þú rítaðir 2pl þér rítaðið
3sg hon rítaði 3pl þau rítuðu 3sg hon rítaði 3pl þau rítaði
preterite infinitive rítuðu
past participle f. rítuð m. rítaðr n. rítat
imperative 2sg ríta 1pl rítum 2pl rítið
middle voice: rítask
present indicative present subjunctive
1sg ek rítumk 1pl vér rítumk 1sg ek rítumk 1pl vér rítimk
2sg þú rítask 2pl þér rítizk 2sg þú rítisk 2pl þér rítizk
3sg hon rítask 3pl þau rítask 3sg hon rítisk 3pl þau rítisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rítuðumk 1pl vér rítuðumk 1sg ek rítuðumk 1pl vér rítaðimk
2sg þú rítaðisk 2pl þér rítuðuzk 2sg þú rítaðisk 2pl þér rítaðizk
3sg hon rítaðisk 3pl þau rítuðusk 3sg hon rítaðisk 3pl þau rítaðisk
past participle n. rítazk
imperative 2sg rítask 1pl rítumk 2pl rítizk

Originally class I strong, q.v. for cognates; older lexical form vríta

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

róma 2 “cheer, approve”

“cry out”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek róma 1pl vér rómum 1sg ek róma 1pl vér rómim
2sg þú rómar 2pl þér rómið 2sg þú rómir 2pl þér rómið
3sg hon rómar 3pl þau róma 3sg hon rómi 3pl þau rómi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rómaða 1pl vér rómuðum 1sg ek rómaða 1pl vér rómaðim
2sg þú rómaðir 2pl þér rómuðuð 2sg þú rómaðir 2pl þér rómaðið
3sg hon rómaði 3pl þau rómuðu 3sg hon rómaði 3pl þau rómaði
preterite infinitive rómuðu
past participle f. rómuð m. rómaðr n. rómat
imperative 2sg róma 1pl rómum 2pl rómið
middle voice: rómask
present indicative present subjunctive
1sg ek rómumk 1pl vér rómumk 1sg ek rómumk 1pl vér rómimk
2sg þú rómask 2pl þér rómizk 2sg þú rómisk 2pl þér rómizk
3sg hon rómask 3pl þau rómask 3sg hon rómisk 3pl þau rómisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rómuðumk 1pl vér rómuðumk 1sg ek rómuðumk 1pl vér rómaðimk
2sg þú rómaðisk 2pl þér rómuðuzk 2sg þú rómaðisk 2pl þér rómaðizk
3sg hon rómaðisk 3pl þau rómuðusk 3sg hon rómaðisk 3pl þau rómaðisk
past participle n. rómazk
imperative 2sg rómask 1pl rómumk 2pl rómizk

Source of ME rọ̄mien “roar; cry out”.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

safna 2 “gather”

transitive (dat/acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek safna 1pl vér sǫfnum 1sg ek safna 1pl vér safnim
2sg þú safnar 2pl þér safnið 2sg þú safnir 2pl þér safnið
3sg hon safnar 3pl þau safna 3sg hon safni 3pl þau safni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek safnaða 1pl vér sǫfnuðum 1sg ek safnaða 1pl vér safnaðim
2sg þú safnaðir 2pl þér sǫfnuðuð 2sg þú safnaðir 2pl þér safnaðið
3sg hon safnaði 3pl þau sǫfnuðu 3sg hon safnaði 3pl þau safnaði
preterite infinitive sǫfnuðu
past participle f. sǫfnuð m. safnaðr n. safnat
imperative 2sg safna 1pl sǫfnum 2pl safnið
middle voice: safnask “come together”
present indicative present subjunctive
1sg ek sǫfnumk 1pl vér sǫfnumk 1sg ek sǫfnumk 1pl vér safnimk
2sg þú safnask 2pl þér safnizk 2sg þú safnisk 2pl þér safnizk
3sg hon safnask 3pl þau safnask 3sg hon safnisk 3pl þau safnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sǫfnuðumk 1pl vér sǫfnuðumk 1sg ek sǫfnuðumk 1pl vér safnaðimk
2sg þú safnaðisk 2pl þér sǫfnuðuzk 2sg þú safnaðisk 2pl þér safnaðizk
3sg hon safnaðisk 3pl þau sǫfnuðusk 3sg hon safnaðisk 3pl þau safnaðisk
past participle n. safnazk
imperative 2sg safnask 1pl sǫfnumk 2pl safnizk

Cognate with OE samnian 2, ME samnen, Dutch verzamelen, German sammeln. These verbs derive from an adjectival root reflected in ON saman, OE tōsamne, ME sā̆men, Dutch samen, German zusammen “together”, and further OE, ME, MnE same, Latin similis. Lexical variant samna.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

sanna 2 “affirm”

“prove, convict”

transitive (acc of thing or convict/dat of beneficiary)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sanna 1pl vér sǫnnum 1sg ek sanna 1pl vér sannim
2sg þú sannar 2pl þér sannið 2sg þú sannir 2pl þér sannið
3sg hon sannar 3pl þau sanna 3sg hon sanni 3pl þau sanni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sannaða 1pl vér sǫnnuðum 1sg ek sannaða 1pl vér sannaðim
2sg þú sannaðir 2pl þér sǫnnuðuð 2sg þú sannaðir 2pl þér sannaðið
3sg hon sannaði 3pl þau sǫnnuðu 3sg hon sannaði 3pl þau sannaði
preterite infinitive sǫnnuðu
past participle f. sǫnnuð m. sannaðr n. sannat
imperative 2sg sanna 1pl sǫnnum 2pl sannið
middle voice: sannask “prove true, turn out”
present indicative present subjunctive
1sg ek sǫnnumk 1pl vér sǫnnumk 1sg ek sǫnnumk 1pl vér sannimk
2sg þú sannask 2pl þér sannizk 2sg þú sannisk 2pl þér sannizk
3sg hon sannask 3pl þau sannask 3sg hon sannisk 3pl þau sannisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sǫnnuðumk 1pl vér sǫnnuðumk 1sg ek sǫnnuðumk 1pl vér sannaðimk
2sg þú sannaðisk 2pl þér sǫnnuðuzk 2sg þú sannaðisk 2pl þér sannaðizk
3sg hon sannaðisk 3pl þau sǫnnuðusk 3sg hon sannaðisk 3pl þau sannaðisk
past participle n. sannazk
imperative 2sg sannask 1pl sǫnnumk 2pl sannizk

Derived from the adjective sannr, in turn cognate with OE sōþ, ME sọ̄th, MnE sooth; cf. OE gesōþian 2

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

signa 2 “consecrate (by way of a sign)”

“make the sign of the cross; bless; sink”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek signa 1pl vér signum 1sg ek signa 1pl vér signim
2sg þú signar 2pl þér signið 2sg þú signir 2pl þér signið
3sg hon signar 3pl þau signa 3sg hon signi 3pl þau signi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek signaða 1pl vér signuðum 1sg ek signaða 1pl vér signaðim
2sg þú signaðir 2pl þér signuðuð 2sg þú signaðir 2pl þér signaðið
3sg hon signaði 3pl þau signuðu 3sg hon signaði 3pl þau signaði
preterite infinitive signuðu
past participle f. signuð m. signaðr n. signat
imperative 2sg signa 1pl signum 2pl signið
middle voice: signask “cross oneself”
present indicative present subjunctive
1sg ek signumk 1pl vér signumk 1sg ek signumk 1pl vér signimk
2sg þú signask 2pl þér signizk 2sg þú signisk 2pl þér signizk
3sg hon signask 3pl þau signask 3sg hon signisk 3pl þau signisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek signuðumk 1pl vér signuðumk 1sg ek signuðumk 1pl vér signaðimk
2sg þú signaðisk 2pl þér signuðuzk 2sg þú signaðisk 2pl þér signaðizk
3sg hon signaðisk 3pl þau signuðusk 3sg hon signaðisk 3pl þau signaðisk
past participle n. signazk
imperative 2sg signask 1pl signumk 2pl signizk

In all senses except “sink”, derived from Latin signāre, as are OE segnian, sēnian 2 and, in part, ME sī̆gnen, MnE sign, Dutch zegenen, German segnen. In all senses except “sink”, also found as class 1 (signda, signdr).

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

skapa 2 “shape”

“create; impose; assign as one’s fate; trim (hair)”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek skapa 1pl vér skǫpum 1sg ek skapa 1pl vér skapim
2sg þú skapar 2pl þér skapið 2sg þú skapir 2pl þér skapið
3sg hon skapar 3pl þau skapa 3sg hon skapi 3pl þau skapi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skapaða 1pl vér skǫpuðum 1sg ek skapaða 1pl vér skapaðim
2sg þú skapaðir 2pl þér skǫpuðuð 2sg þú skapaðir 2pl þér skapaðið
3sg hon skapaði 3pl þau skǫpuðu 3sg hon skapaði 3pl þau skapaði
preterite infinitive skǫpuðu
past participle f. skǫpuð m. skapaðr n. skapat
imperative 2sg skapa 1pl skǫpum 2pl skapið
middle voice: skapask “take shape, turn out (esp. as hoped or expected)”
present indicative present subjunctive
1sg ek skǫpumk 1pl vér skǫpumk 1sg ek skǫpumk 1pl vér skapimk
2sg þú skapask 2pl þér skapizk 2sg þú skapisk 2pl þér skapizk
3sg hon skapask 3pl þau skapask 3sg hon skapisk 3pl þau skapisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skǫpuðumk 1pl vér skǫpuðumk 1sg ek skǫpuðumk 1pl vér skapaðimk
2sg þú skapaðisk 2pl þér skǫpuðuzk 2sg þú skapaðisk 2pl þér skapaðizk
3sg hon skapaðisk 3pl þau skǫpuðusk 3sg hon skapaðisk 3pl þau skapaðisk
past participle n. skapazk
imperative 2sg skapask 1pl skǫpumk 2pl skapizk

Related to strong skepja VI, q.v. for cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

skora 2 “carve”

“tally; chafe; demand, insist; summon, challenge; determine, set conditions; put forward”

transitive (acc of thing/dat of person)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek skora 1pl vér skorum 1sg ek skora 1pl vér skorim
2sg þú skorar 2pl þér skorið 2sg þú skorir 2pl þér skorið
3sg hon skorar 3pl þau skora 3sg hon skori 3pl þau skori
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skoraða 1pl vér skoruðum 1sg ek skoraða 1pl vér skoraðim
2sg þú skoraðir 2pl þér skoruðuð 2sg þú skoraðir 2pl þér skoraðið
3sg hon skoraði 3pl þau skoruðu 3sg hon skoraði 3pl þau skoraði
preterite infinitive skoruðu
past participle f. skoruð m. skoraðr n. skorat
imperative 2sg skora 1pl skorum 2pl skorið
middle voice: skorask
present indicative present subjunctive
1sg ek skorumk 1pl vér skorumk 1sg ek skorumk 1pl vér skorimk
2sg þú skorask 2pl þér skorizk 2sg þú skorisk 2pl þér skorizk
3sg hon skorask 3pl þau skorask 3sg hon skorisk 3pl þau skorisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skoruðumk 1pl vér skoruðumk 1sg ek skoruðumk 1pl vér skoraðimk
2sg þú skoraðisk 2pl þér skoruðuzk 2sg þú skoraðisk 2pl þér skoraðizk
3sg hon skoraðisk 3pl þau skoruðusk 3sg hon skoraðisk 3pl þau skoraðisk
past participle n. skorazk
imperative 2sg skorask 1pl skorumk 2pl skorizk

Cognate with OE scorian 2 “refuse”, Dutch schuren, German scheuern “chafe”; the source of ME scōren, MnE score.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

skrá 2 “register”

“assign; prescribe”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek skrá 1pl vér skrám 1sg ek skrá 1pl vér skráim
2sg þú skrár 2pl þér skráið 2sg þú skráir 2pl þér skráið
3sg hon skrár 3pl þau skrá 3sg hon skrái 3pl þau skrái
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skráða 1pl vér skráðum 1sg ek skráða 1pl vér skráðim
2sg þú skráðir 2pl þér skráðuð 2sg þú skráðir 2pl þér skráðið
3sg hon skráði 3pl þau skráðu 3sg hon skráði 3pl þau skráði
preterite infinitive skráðu
past participle f. skráð m. skráðr n. skráð
imperative 2sg skrá 1pl skrám 2pl skráið
middle voice: skrásk
present indicative present subjunctive
1sg ek skrámk 1pl vér skrámk 1sg ek skrámk 1pl vér skráimk
2sg þú skrásk 2pl þér skráizk 2sg þú skráisk 2pl þér skráizk
3sg hon skrásk 3pl þau skrásk 3sg hon skráisk 3pl þau skráisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skráðumk 1pl vér skráðumk 1sg ek skráðumk 1pl vér skráðimk
2sg þú skráðisk 2pl þér skráðuzk 2sg þú skráðisk 2pl þér skráðizk
3sg hon skráðisk 3pl þau skráðusk 3sg hon skráðisk 3pl þau skráðisk
past participle n. skrázk
imperative 2sg skrásk 1pl skrámk 2pl skráizk

Related to the noun skrá “parchment; book, document”.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

snara 2 “turn, twist, wring”

“translate; fling; push, drive”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek snara 1pl vér snǫrum 1sg ek snara 1pl vér snarim
2sg þú snarar 2pl þér snarið 2sg þú snarir 2pl þér snarið
3sg hon snarar 3pl þau snara 3sg hon snari 3pl þau snari
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek snaraða 1pl vér snǫruðum 1sg ek snaraða 1pl vér snaraðim
2sg þú snaraðir 2pl þér snǫruðuð 2sg þú snaraðir 2pl þér snaraðið
3sg hon snaraði 3pl þau snǫruðu 3sg hon snaraði 3pl þau snaraði
preterite infinitive snǫruðu
past participle f. snǫruð m. snaraðr n. snarat
imperative 2sg snara 1pl snǫrum 2pl snarið
middle voice: snarask “turn; rush”
present indicative present subjunctive
1sg ek snǫrumk 1pl vér snǫrumk 1sg ek snǫrumk 1pl vér snarimk
2sg þú snarask 2pl þér snarizk 2sg þú snarisk 2pl þér snarizk
3sg hon snarask 3pl þau snarask 3sg hon snarisk 3pl þau snarisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek snǫruðumk 1pl vér snǫruðumk 1sg ek snǫruðumk 1pl vér snaraðimk
2sg þú snaraðisk 2pl þér snǫruðuzk 2sg þú snaraðisk 2pl þér snaraðizk
3sg hon snaraðisk 3pl þau snǫruðusk 3sg hon snaraðisk 3pl þau snaraðisk
past participle n. snarazk
imperative 2sg snarask 1pl snǫrumk 2pl snarizk

ME snāren, MnE snare derive from the English noun, corresponding to ON snara.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

sofna 2 “fall asleep”

“pass away”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sofna 1pl vér sofnum 1sg ek sofna 1pl vér sofnim
2sg þú sofnar 2pl þér sofnið 2sg þú sofnir 2pl þér sofnið
3sg hon sofnar 3pl þau sofna 3sg hon sofni 3pl þau sofni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sofnaða 1pl vér sofnuðum 1sg ek sofnaða 1pl vér sofnaðim
2sg þú sofnaðir 2pl þér sofnuðuð 2sg þú sofnaðir 2pl þér sofnaðið
3sg hon sofnaði 3pl þau sofnuðu 3sg hon sofnaði 3pl þau sofnaði
preterite infinitive sofnuðu
past participle f. sofnuð m. sofnaðr n. sofnat
imperative 2sg sofna 1pl sofnum 2pl sofnið
middle voice: sofnask
present indicative present subjunctive
1sg ek sofnumk 1pl vér sofnumk 1sg ek sofnumk 1pl vér sofnimk
2sg þú sofnask 2pl þér sofnizk 2sg þú sofnisk 2pl þér sofnizk
3sg hon sofnask 3pl þau sofnask 3sg hon sofnisk 3pl þau sofnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sofnuðumk 1pl vér sofnuðumk 1sg ek sofnuðumk 1pl vér sofnaðimk
2sg þú sofnaðisk 2pl þér sofnuðuzk 2sg þú sofnaðisk 2pl þér sofnaðizk
3sg hon sofnaðisk 3pl þau sofnuðusk 3sg hon sofnaðisk 3pl þau sofnaðisk
past participle n. sofnazk
imperative 2sg sofnask 1pl sofnumk 2pl sofnizk

Cognate with OE swefnian 2 “appear in a dream; dream”, ME swē̆venen; cf. sofa IV.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

spá 2 “prophesy”

transitive (acc of prophecy/dat of person)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek spá 1pl vér spám 1sg ek spá 1pl vér spáim
2sg þú spár 2pl þér spáið 2sg þú spáir 2pl þér spáið
3sg hon spár 3pl þau spá 3sg hon spái 3pl þau spái
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek spáða 1pl vér spáðum 1sg ek spáða 1pl vér spáðim
2sg þú spáðir 2pl þér spáðuð 2sg þú spáðir 2pl þér spáðið
3sg hon spáði 3pl þau spáðu 3sg hon spáði 3pl þau spáði
preterite infinitive spáðu
past participle f. spáð m. spáðr n. spáð
imperative 2sg spá 1pl spám 2pl spáið
middle voice: spásk
present indicative present subjunctive
1sg ek spámk 1pl vér spámk 1sg ek spámk 1pl vér spáimk
2sg þú spásk 2pl þér spáizk 2sg þú spáisk 2pl þér spáizk
3sg hon spásk 3pl þau spásk 3sg hon spáisk 3pl þau spáisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek spáðumk 1pl vér spáðumk 1sg ek spáðumk 1pl vér spáðimk
2sg þú spáðisk 2pl þér spáðuzk 2sg þú spáðisk 2pl þér spáðizk
3sg hon spáðisk 3pl þau spáðusk 3sg hon spáðisk 3pl þau spáðisk
past participle n. spázk
imperative 2sg spásk 1pl spámk 2pl spáizk

Cognate with Latin specere “look, see” and the source of ME spā.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

spotta 2 “mock”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek spotta 1pl vér spottum 1sg ek spotta 1pl vér spottim
2sg þú spottar 2pl þér spottið 2sg þú spottir 2pl þér spottið
3sg hon spottar 3pl þau spotta 3sg hon spotti 3pl þau spotti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek spottaða 1pl vér spottuðum 1sg ek spottaða 1pl vér spottaðim
2sg þú spottaðir 2pl þér spottuðuð 2sg þú spottaðir 2pl þér spottaðið
3sg hon spottaði 3pl þau spottuðu 3sg hon spottaði 3pl þau spottaði
preterite infinitive spottuðu
past participle f. spottuð m. spottaðr n. spottat
imperative 2sg spotta 1pl spottum 2pl spottið
middle voice: spottask
present indicative present subjunctive
1sg ek spottumk 1pl vér spottumk 1sg ek spottumk 1pl vér spottimk
2sg þú spottask 2pl þér spottizk 2sg þú spottisk 2pl þér spottizk
3sg hon spottask 3pl þau spottask 3sg hon spottisk 3pl þau spottisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek spottuðumk 1pl vér spottuðumk 1sg ek spottuðumk 1pl vér spottaðimk
2sg þú spottaðisk 2pl þér spottuðuzk 2sg þú spottaðisk 2pl þér spottaðizk
3sg hon spottaðisk 3pl þau spottuðusk 3sg hon spottaðisk 3pl þau spottaðisk
past participle n. spottazk
imperative 2sg spottask 1pl spottumk 2pl spottizk

Cognate with Dutch, German spotten, Latin despuere.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

starfa 2 “work at, occupy oneself with”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek starfa 1pl vér stǫrfum 1sg ek starfa 1pl vér starfim
2sg þú starfar 2pl þér starfið 2sg þú starfir 2pl þér starfið
3sg hon starfar 3pl þau starfa 3sg hon starfi 3pl þau starfi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek starfaða 1pl vér stǫrfuðum 1sg ek starfaða 1pl vér starfaðim
2sg þú starfaðir 2pl þér stǫrfuðuð 2sg þú starfaðir 2pl þér starfaðið
3sg hon starfaði 3pl þau stǫrfuðu 3sg hon starfaði 3pl þau starfaði
preterite infinitive stǫrfuðu
past participle f. stǫrfuð m. starfaðr n. starfat
imperative 2sg starfa 1pl stǫrfum 2pl starfið
middle voice: starfask
present indicative present subjunctive
1sg ek stǫrfumk 1pl vér stǫrfumk 1sg ek stǫrfumk 1pl vér starfimk
2sg þú starfask 2pl þér starfizk 2sg þú starfisk 2pl þér starfizk
3sg hon starfask 3pl þau starfask 3sg hon starfisk 3pl þau starfisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek stǫrfuðumk 1pl vér stǫrfuðumk 1sg ek stǫrfuðumk 1pl vér starfaðimk
2sg þú starfaðisk 2pl þér stǫrfuðuzk 2sg þú starfaðisk 2pl þér starfaðizk
3sg hon starfaðisk 3pl þau stǫrfuðusk 3sg hon starfaðisk 3pl þau starfaðisk
past participle n. starfazk
imperative 2sg starfask 1pl stǫrfumk 2pl starfizk

Cognate with OE steorfan, ME sterven, MnE starve, Dutch sterven, German sterben, all in sense “die”.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

stikla 2 “leap”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek stikla 1pl vér stiklum 1sg ek stikla 1pl vér stiklim
2sg þú stiklar 2pl þér stiklið 2sg þú stiklir 2pl þér stiklið
3sg hon stiklar 3pl þau stikla 3sg hon stikli 3pl þau stikli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek stiklaða 1pl vér stikluðum 1sg ek stiklaða 1pl vér stiklaðim
2sg þú stiklaðir 2pl þér stikluðuð 2sg þú stiklaðir 2pl þér stiklaðið
3sg hon stiklaði 3pl þau stikluðu 3sg hon stiklaði 3pl þau stiklaði
preterite infinitive stikluðu
past participle f. stikluð m. stiklaðr n. stiklat
imperative 2sg stikla 1pl stiklum 2pl stiklið
middle voice: stiklask
present indicative present subjunctive
1sg ek stiklumk 1pl vér stiklumk 1sg ek stiklumk 1pl vér stiklimk
2sg þú stiklask 2pl þér stiklizk 2sg þú stiklisk 2pl þér stiklizk
3sg hon stiklask 3pl þau stiklask 3sg hon stiklisk 3pl þau stiklisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek stikluðumk 1pl vér stikluðumk 1sg ek stikluðumk 1pl vér stiklaðimk
2sg þú stiklaðisk 2pl þér stikluðuzk 2sg þú stiklaðisk 2pl þér stiklaðizk
3sg hon stiklaðisk 3pl þau stikluðusk 3sg hon stiklaðisk 3pl þau stiklaðisk
past participle n. stiklazk
imperative 2sg stiklask 1pl stiklumk 2pl stiklizk

Derived from the noun stikill “point of a cattle horn”, in turn cognate with OE sticel “sting”, Dutch stekel, German Stachel “thorn”; the Indo-European root is shared with Latin spīca “spike”, which may in turn be the origin of ME spīke, MnE spike, and a range of other Germanic forms with k.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

stǫðva 2 “stop, halt”

“calm down; hinder, hold back”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek stǫðva 1pl vér stǫðvum 1sg ek stǫðva 1pl vér stǫðvim
2sg þú stǫðvar 2pl þér stǫðvið 2sg þú stǫðvir 2pl þér stǫðvið
3sg hon stǫðvar 3pl þau stǫðva 3sg hon stǫðvi 3pl þau stǫðvi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek stǫðvaða 1pl vér stǫðvuðum 1sg ek stǫðvaða 1pl vér stǫðvaðim
2sg þú stǫðvaðir 2pl þér stǫðvuðuð 2sg þú stǫðvaðir 2pl þér stǫðvaðið
3sg hon stǫðvaði 3pl þau stǫðvuðu 3sg hon stǫðvaði 3pl þau stǫðvaði
preterite infinitive stǫðvuðu
past participle f. stǫðvuð m. stǫðvaðr n. stǫðvat
imperative 2sg stǫðva 1pl stǫðvum 2pl stǫðvið
middle voice: stǫðvask
present indicative present subjunctive
1sg ek stǫðvumk 1pl vér stǫðvumk 1sg ek stǫðvumk 1pl vér stǫðvimk
2sg þú stǫðvask 2pl þér stǫðvizk 2sg þú stǫðvisk 2pl þér stǫðvizk
3sg hon stǫðvask 3pl þau stǫðvask 3sg hon stǫðvisk 3pl þau stǫðvisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek stǫðvuðumk 1pl vér stǫðvuðumk 1sg ek stǫðvuðumk 1pl vér stǫðvaðimk
2sg þú stǫðvaðisk 2pl þér stǫðvuðuzk 2sg þú stǫðvaðisk 2pl þér stǫðvaðizk
3sg hon stǫðvaðisk 3pl þau stǫðvuðusk 3sg hon stǫðvaðisk 3pl þau stǫðvaðisk
past participle n. stǫðvazk
imperative 2sg stǫðvask 1pl stǫðvumk 2pl stǫðvizk

Cf. Latin statuere.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

svara 2 “answer”

“pay, answer for; amount to, be equal to”

transitive (acc/dat: varies by sense)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek svara 1pl vér svǫrum 1sg ek svara 1pl vér svarim
2sg þú svarar 2pl þér svarið 2sg þú svarir 2pl þér svarið
3sg hon svarar 3pl þau svara 3sg hon svari 3pl þau svari
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek svaraða 1pl vér svǫruðum 1sg ek svaraða 1pl vér svaraðim
2sg þú svaraðir 2pl þér svǫruðuð 2sg þú svaraðir 2pl þér svaraðið
3sg hon svaraði 3pl þau svǫruðu 3sg hon svaraði 3pl þau svaraði
preterite infinitive svǫruðu
past participle f. svǫruð m. svaraðr n. svarat
imperative 2sg svara 1pl svǫrum 2pl svarið
middle voice: svarask
present indicative present subjunctive
1sg ek svǫrumk 1pl vér svǫrumk 1sg ek svǫrumk 1pl vér svarimk
2sg þú svarask 2pl þér svarizk 2sg þú svarisk 2pl þér svarizk
3sg hon svarask 3pl þau svarask 3sg hon svarisk 3pl þau svarisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek svǫruðumk 1pl vér svǫruðumk 1sg ek svǫruðumk 1pl vér svaraðimk
2sg þú svaraðisk 2pl þér svǫruðuzk 2sg þú svaraðisk 2pl þér svaraðizk
3sg hon svaraðisk 3pl þau svǫruðusk 3sg hon svaraðisk 3pl þau svaraðisk
past participle n. svarazk
imperative 2sg svarask 1pl svǫrumk 2pl svarizk

Cognate with OE andswarian 2, ME answēren, MnE answer (whose prefix it must originally have shared); related to sverja VI, q.v. for further cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

sveipa 2 “wrap, swaddle”

“dress (a wound); swing (a weapon)”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sveipa 1pl vér sveipum 1sg ek sveipa 1pl vér sveipim
2sg þú sveipar 2pl þér sveipið 2sg þú sveipir 2pl þér sveipið
3sg hon sveipar 3pl þau sveipa 3sg hon sveipi 3pl þau sveipi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sveipaða 1pl vér sveipuðum 1sg ek sveipaða 1pl vér sveipaðim
2sg þú sveipaðir 2pl þér sveipuðuð 2sg þú sveipaðir 2pl þér sveipaðið
3sg hon sveipaði 3pl þau sveipuðu 3sg hon sveipaði 3pl þau sveipaði
preterite infinitive sveipuðu
past participle f. sveipuð m. sveipaðr n. sveipat
imperative 2sg sveipa 1pl sveipum 2pl sveipið
middle voice: sveipask
present indicative present subjunctive
1sg ek sveipumk 1pl vér sveipumk 1sg ek sveipumk 1pl vér sveipimk
2sg þú sveipask 2pl þér sveipizk 2sg þú sveipisk 2pl þér sveipizk
3sg hon sveipask 3pl þau sveipask 3sg hon sveipisk 3pl þau sveipisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sveipuðumk 1pl vér sveipuðumk 1sg ek sveipuðumk 1pl vér sveipaðimk
2sg þú sveipaðisk 2pl þér sveipuðuzk 2sg þú sveipaðisk 2pl þér sveipaðizk
3sg hon sveipaðisk 3pl þau sveipuðusk 3sg hon sveipaðisk 3pl þau sveipaðisk
past participle n. sveipazk
imperative 2sg sveipask 1pl sveipumk 2pl sveipizk

Less commonly found as class VII strong, q.v. for cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

syfja 2 “become sleepy”

impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek syfja 1pl vér syfjum 1sg ek syfja 1pl vér syfim
2sg þú syfjar 2pl þér syfið 2sg þú syfir 2pl þér syfið
3sg hon syfjar 3pl þau syfja 3sg hon syfi 3pl þau syfi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek syfjaða 1pl vér syfjuðum 1sg ek syfjaða 1pl vér syfjaðim
2sg þú syfjaðir 2pl þér syfjuðuð 2sg þú syfjaðir 2pl þér syfjaðið
3sg hon syfjaði 3pl þau syfjuðu 3sg hon syfjaði 3pl þau syfjaði
preterite infinitive syfjuðu
past participle f. syfjuð m. syfjaðr n. syfjat
imperative 2sg syfja 1pl syfjum 2pl syfið
middle voice: syfjask
present indicative present subjunctive
1sg ek syfjumk 1pl vér syfjumk 1sg ek syfjumk 1pl vér syfimk
2sg þú syfjask 2pl þér syfizk 2sg þú syfisk 2pl þér syfizk
3sg hon syfjask 3pl þau syfjask 3sg hon syfisk 3pl þau syfisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek syfjuðumk 1pl vér syfjuðumk 1sg ek syfjuðumk 1pl vér syfjaðimk
2sg þú syfjaðisk 2pl þér syfjuðuzk 2sg þú syfjaðisk 2pl þér syfjaðizk
3sg hon syfjaðisk 3pl þau syfjuðusk 3sg hon syfjaðisk 3pl þau syfjaðisk
past participle n. syfjazk
imperative 2sg syfjask 1pl syfjumk 2pl syfizk

Cognate with Dutch suffen and related to ON sofa IV, q.v. for further cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

synja 2 “deny”

“declare one’s innocence; refuse”

transitive (gen of thing/dat of person)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek synja 1pl vér synjum 1sg ek synja 1pl vér synim
2sg þú synjar 2pl þér synið 2sg þú synir 2pl þér synið
3sg hon synjar 3pl þau synja 3sg hon syni 3pl þau syni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek synjaða 1pl vér synjuðum 1sg ek synjaða 1pl vér synjaðim
2sg þú synjaðir 2pl þér synjuðuð 2sg þú synjaðir 2pl þér synjaðið
3sg hon synjaði 3pl þau synjuðu 3sg hon synjaði 3pl þau synjaði
preterite infinitive synjuðu
past participle f. synjuð m. synjaðr n. synjat
imperative 2sg synja 1pl synjum 2pl synið
middle voice: synjask “refuse”
present indicative present subjunctive
1sg ek synjumk 1pl vér synjumk 1sg ek synjumk 1pl vér synimk
2sg þú synjask 2pl þér synizk 2sg þú synisk 2pl þér synizk
3sg hon synjask 3pl þau synjask 3sg hon synisk 3pl þau synisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek synjuðumk 1pl vér synjuðumk 1sg ek synjuðumk 1pl vér synjaðimk
2sg þú synjaðisk 2pl þér synjuðuzk 2sg þú synjaðisk 2pl þér synjaðizk
3sg hon synjaðisk 3pl þau synjuðusk 3sg hon synjaðisk 3pl þau synjaðisk
past participle n. synjazk
imperative 2sg synjask 1pl synjumk 2pl synizk

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

sǫðla 2 “saddle”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sǫðla 1pl vér sǫðlum 1sg ek sǫðla 1pl vér sǫðlim
2sg þú sǫðlar 2pl þér sǫðlið 2sg þú sǫðlir 2pl þér sǫðlið
3sg hon sǫðlar 3pl þau sǫðla 3sg hon sǫðli 3pl þau sǫðli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sǫðlaða 1pl vér sǫðluðum 1sg ek sǫðlaða 1pl vér sǫðlaðim
2sg þú sǫðlaðir 2pl þér sǫðluðuð 2sg þú sǫðlaðir 2pl þér sǫðlaðið
3sg hon sǫðlaði 3pl þau sǫðluðu 3sg hon sǫðlaði 3pl þau sǫðlaði
preterite infinitive sǫðluðu
past participle f. sǫðluð m. sǫðlaðr n. sǫðlat
imperative 2sg sǫðla 1pl sǫðlum 2pl sǫðlið
middle voice: sǫðlask
present indicative present subjunctive
1sg ek sǫðlumk 1pl vér sǫðlumk 1sg ek sǫðlumk 1pl vér sǫðlimk
2sg þú sǫðlask 2pl þér sǫðlizk 2sg þú sǫðlisk 2pl þér sǫðlizk
3sg hon sǫðlask 3pl þau sǫðlask 3sg hon sǫðlisk 3pl þau sǫðlisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sǫðluðumk 1pl vér sǫðluðumk 1sg ek sǫðluðumk 1pl vér sǫðlaðimk
2sg þú sǫðlaðisk 2pl þér sǫðluðuzk 2sg þú sǫðlaðisk 2pl þér sǫðlaðizk
3sg hon sǫðlaðisk 3pl þau sǫðluðusk 3sg hon sǫðlaðisk 3pl þau sǫðlaðisk
past participle n. sǫðlazk
imperative 2sg sǫðlask 1pl sǫðlumk 2pl sǫðlizk

Derived from the noun sǫðull, in turn cognate with OE sadol, ME sā̆del, MnE saddle, Dutch zadel, German Sattel, Latin sella; cognate and analogous verbs include OE sadolian 2, ME sā̆delen, MnE saddle, Dutch zadelen, German satteln.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

tala 2 “talk”

“discuss”

intransitive/transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek tala 1pl vér tǫlum 1sg ek tala 1pl vér talim
2sg þú talar 2pl þér talið 2sg þú talir 2pl þér talið
3sg hon talar 3pl þau tala 3sg hon tali 3pl þau tali
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek talaða 1pl vér tǫluðum 1sg ek talaða 1pl vér talaðim
2sg þú talaðir 2pl þér tǫluðuð 2sg þú talaðir 2pl þér talaðið
3sg hon talaði 3pl þau tǫluðu 3sg hon talaði 3pl þau talaði
preterite infinitive tǫluðu
past participle f. tǫluð m. talaðr n. talat
imperative 2sg tala 1pl tǫlum 2pl talið
middle voice: talask “discuss; agree”
present indicative present subjunctive
1sg ek tǫlumk 1pl vér tǫlumk 1sg ek tǫlumk 1pl vér talimk
2sg þú talask 2pl þér talizk 2sg þú talisk 2pl þér talizk
3sg hon talask 3pl þau talask 3sg hon talisk 3pl þau talisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek tǫluðumk 1pl vér tǫluðumk 1sg ek tǫluðumk 1pl vér talaðimk
2sg þú talaðisk 2pl þér tǫluðuzk 2sg þú talaðisk 2pl þér talaðizk
3sg hon talaðisk 3pl þau tǫluðusk 3sg hon talaðisk 3pl þau talaðisk
past participle n. talazk
imperative 2sg talask 1pl tǫlumk 2pl talizk

Cognate with OE talian 2 “consider to be”, ME tellen, MnE tell, Dutch tellen, German zahlen, zählen; related to telja 1, q.v. for further cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

undra 2 “marvel”

impersonal transitive/transitive (acc/clausal object)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek undra 1pl vér undrum 1sg ek undra 1pl vér undrim
2sg þú undrar 2pl þér undrið 2sg þú undrir 2pl þér undrið
3sg hon undrar 3pl þau undra 3sg hon undri 3pl þau undri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek undraða 1pl vér undruðum 1sg ek undraða 1pl vér undraðim
2sg þú undraðir 2pl þér undruðuð 2sg þú undraðir 2pl þér undraðið
3sg hon undraði 3pl þau undruðu 3sg hon undraði 3pl þau undraði
preterite infinitive undruðu
past participle f. undruð m. undraðr n. undrat
imperative 2sg undra 1pl undrum 2pl undrið
middle voice: undrask
present indicative present subjunctive
1sg ek undrumk 1pl vér undrumk 1sg ek undrumk 1pl vér undrimk
2sg þú undrask 2pl þér undrizk 2sg þú undrisk 2pl þér undrizk
3sg hon undrask 3pl þau undrask 3sg hon undrisk 3pl þau undrisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek undruðumk 1pl vér undruðumk 1sg ek undruðumk 1pl vér undraðimk
2sg þú undraðisk 2pl þér undruðuzk 2sg þú undraðisk 2pl þér undraðizk
3sg hon undraðisk 3pl þau undruðusk 3sg hon undraðisk 3pl þau undraðisk
past participle n. undrazk
imperative 2sg undrask 1pl undrumk 2pl undrizk

Cognate with OE wundrian 2, ME wǒndren, MnE wonder, Dutch bewonderen “admire”, German (be)wundern. Reflexive usage synonymous with active usage.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

vakna 2 “wake up”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek vakna 1pl vér vǫknum 1sg ek vakna 1pl vér vaknim
2sg þú vaknar 2pl þér vaknið 2sg þú vaknir 2pl þér vaknið
3sg hon vaknar 3pl þau vakna 3sg hon vakni 3pl þau vakni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek vaknaða 1pl vér vǫknuðum 1sg ek vaknaða 1pl vér vaknaðim
2sg þú vaknaðir 2pl þér vǫknuðuð 2sg þú vaknaðir 2pl þér vaknaðið
3sg hon vaknaði 3pl þau vǫknuðu 3sg hon vaknaði 3pl þau vaknaði
preterite infinitive vǫknuðu
past participle f. vǫknuð m. vaknaðr n. vaknat
imperative 2sg vakna 1pl vǫknum 2pl vaknið
middle voice: vaknask
present indicative present subjunctive
1sg ek vǫknumk 1pl vér vǫknumk 1sg ek vǫknumk 1pl vér vaknimk
2sg þú vaknask 2pl þér vaknizk 2sg þú vaknisk 2pl þér vaknizk
3sg hon vaknask 3pl þau vaknask 3sg hon vaknisk 3pl þau vaknisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek vǫknuðumk 1pl vér vǫknuðumk 1sg ek vǫknuðumk 1pl vér vaknaðimk
2sg þú vaknaðisk 2pl þér vǫknuðuzk 2sg þú vaknaðisk 2pl þér vaknaðizk
3sg hon vaknaðisk 3pl þau vǫknuðusk 3sg hon vaknaðisk 3pl þau vaknaðisk
past participle n. vaknazk
imperative 2sg vaknask 1pl vǫknumk 2pl vaknizk

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

vara 2 “warn”

“expect, have a premonition”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek vara 1pl vér vǫrum 1sg ek vara 1pl vér varim
2sg þú varar 2pl þér varið 2sg þú varir 2pl þér varið
3sg hon varar 3pl þau vara 3sg hon vari 3pl þau vari
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek varaða 1pl vér vǫruðum 1sg ek varaða 1pl vér varaðim
2sg þú varaðir 2pl þér vǫruðuð 2sg þú varaðir 2pl þér varaðið
3sg hon varaði 3pl þau vǫruðu 3sg hon varaði 3pl þau varaði
preterite infinitive vǫruðu
past participle f. vǫruð m. varaðr n. varat
imperative 2sg vara 1pl vǫrum 2pl varið
middle voice: varask “be on one’s guard; take care to avoid”
present indicative present subjunctive
1sg ek vǫrumk 1pl vér vǫrumk 1sg ek vǫrumk 1pl vér varimk
2sg þú varask 2pl þér varizk 2sg þú varisk 2pl þér varizk
3sg hon varask 3pl þau varask 3sg hon varisk 3pl þau varisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek vǫruðumk 1pl vér vǫruðumk 1sg ek vǫruðumk 1pl vér varaðimk
2sg þú varaðisk 2pl þér vǫruðuzk 2sg þú varaðisk 2pl þér varaðizk
3sg hon varaðisk 3pl þau vǫruðusk 3sg hon varaðisk 3pl þau varaðisk
past participle n. varazk
imperative 2sg varask 1pl vǫrumk 2pl varizk

Cognate with OE warian 2, ME wāren, German wahren “preserve”.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

varða 2 “guard, defend”

“warrant, be answerable; be liable, punishable; hinder, delay; withhold from; belong to; bargain for”

transitive/impersonal transitive (acc/dat: varies by sense)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek varða 1pl vér vǫrðum 1sg ek varða 1pl vér varðim
2sg þú varðar 2pl þér varðið 2sg þú varðir 2pl þér varðið
3sg hon varðar 3pl þau varða 3sg hon varði 3pl þau varði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek varðaða 1pl vér vǫrðuðum 1sg ek varðaða 1pl vér varðaðim
2sg þú varðaðir 2pl þér vǫrðuðuð 2sg þú varðaðir 2pl þér varðaðið
3sg hon varðaði 3pl þau vǫrðuðu 3sg hon varðaði 3pl þau varðaði
preterite infinitive vǫrðuðu
past participle f. vǫrðuð m. varðaðr n. varðat
imperative 2sg varða 1pl vǫrðum 2pl varðið
middle voice: varðask
present indicative present subjunctive
1sg ek vǫrðumk 1pl vér vǫrðumk 1sg ek vǫrðumk 1pl vér varðimk
2sg þú varðask 2pl þér varðizk 2sg þú varðisk 2pl þér varðizk
3sg hon varðask 3pl þau varðask 3sg hon varðisk 3pl þau varðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek vǫrðuðumk 1pl vér vǫrðuðumk 1sg ek vǫrðuðumk 1pl vér varðaðimk
2sg þú varðaðisk 2pl þér vǫrðuðuzk 2sg þú varðaðisk 2pl þér varðaðizk
3sg hon varðaðisk 3pl þau vǫrðuðusk 3sg hon varðaðisk 3pl þau varðaðisk
past participle n. varðazk
imperative 2sg varðask 1pl vǫrðumk 2pl varðizk

Cognate with OE weardian 2, ME warden, MnE ward (off).

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

veðja 2 “wager, bet”

“appeal”

transitive (dat)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek veðja 1pl vér veðjum 1sg ek veðja 1pl vér veðim
2sg þú veðjar 2pl þér veðið 2sg þú veðir 2pl þér veðið
3sg hon veðjar 3pl þau veðja 3sg hon veði 3pl þau veði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek veðjaða 1pl vér veðjuðum 1sg ek veðjaða 1pl vér veðjaðim
2sg þú veðjaðir 2pl þér veðjuðuð 2sg þú veðjaðir 2pl þér veðjaðið
3sg hon veðjaði 3pl þau veðjuðu 3sg hon veðjaði 3pl þau veðjaði
preterite infinitive veðjuðu
past participle f. veðjuð m. veðjaðr n. veðjat
imperative 2sg veðja 1pl veðjum 2pl veðið
middle voice: veðjask
present indicative present subjunctive
1sg ek veðjumk 1pl vér veðjumk 1sg ek veðjumk 1pl vér veðimk
2sg þú veðjazk 2pl þér veðizk 2sg þú veðisk 2pl þér veðizk
3sg hon veðjask 3pl þau veðjask 3sg hon veðisk 3pl þau veðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek veðjuðumk 1pl vér veðjuðumk 1sg ek veðjuðumk 1pl vér veðjaðimk
2sg þú veðjaðisk 2pl þér veðjuðuzk 2sg þú veðjaðisk 2pl þér veðjaðizk
3sg hon veðjaðisk 3pl þau veðjuðusk 3sg hon veðjaðisk 3pl þau veðjaðisk
past participle n. veðjazk
imperative 2sg veðjask 1pl veðjumk 2pl veðizk

Cognate with OE weddian 2 “pledge; marry”, ME wedden, MnE wed, Dutch wedden, German wetten.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

vitja 2 “visit”

“find, look for; fetch, claim”

transitive (gen)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek vitja 1pl vér vitjum 1sg ek vitja 1pl vér vitim
2sg þú vitjar 2pl þér vitið 2sg þú vitir 2pl þér vitið
3sg hon vitjar 3pl þau vitja 3sg hon viti 3pl þau viti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek vitjaða 1pl vér vitjuðum 1sg ek vitjaða 1pl vér vitjaðim
2sg þú vitjaðir 2pl þér vitjuðuð 2sg þú vitjaðir 2pl þér vitjaðið
3sg hon vitjaði 3pl þau vitjuðu 3sg hon vitjaði 3pl þau vitjaði
preterite infinitive vitjuðu
past participle f. vitjuð m. vitjaðr n. vitjat
imperative 2sg vitja 1pl vitjum 2pl vitið
middle voice: vitjask
present indicative present subjunctive
1sg ek vitjumk 1pl vér vitjumk 1sg ek vitjumk 1pl vér vitimk
2sg þú vitjask 2pl þér vitizk 2sg þú vitisk 2pl þér vitizk
3sg hon vitjask 3pl þau vitjask 3sg hon vitisk 3pl þau vitisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek vitjuðumk 1pl vér vitjuðumk 1sg ek vitjuðumk 1pl vér vitjaðimk
2sg þú vitjaðisk 2pl þér vitjuðuzk 2sg þú vitjaðisk 2pl þér vitjaðizk
3sg hon vitjaðisk 3pl þau vitjuðusk 3sg hon vitjaðisk 3pl þau vitjaðisk
past participle n. vitjazk
imperative 2sg vitjask 1pl vitjumk 2pl vitizk

Derived from the noun vit “visit”.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

vitra 2 “reveal”

“announce”

transitive (acc of thing/dat of person)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek vitra 1pl vér vitrum 1sg ek vitra 1pl vér vitrim
2sg þú vitrar 2pl þér vitrið 2sg þú vitrir 2pl þér vitrið
3sg hon vitrar 3pl þau vitra 3sg hon vitri 3pl þau vitri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek vitraða 1pl vér vitruðum 1sg ek vitraða 1pl vér vitraðim
2sg þú vitraðir 2pl þér vitruðuð 2sg þú vitraðir 2pl þér vitraðið
3sg hon vitraði 3pl þau vitruðu 3sg hon vitraði 3pl þau vitraði
preterite infinitive vitruðu
past participle f. vitruð m. vitraðr n. vitrat
imperative 2sg vitra 1pl vitrum 2pl vitrið
middle voice: vitrask “appear, esp. in a dream or vision”
present indicative present subjunctive
1sg ek vitrumk 1pl vér vitrumk 1sg ek vitrumk 1pl vér vitrimk
2sg þú vitrask 2pl þér vitrizk 2sg þú vitrisk 2pl þér vitrizk
3sg hon vitrask 3pl þau vitrask 3sg hon vitrisk 3pl þau vitrisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek vitruðumk 1pl vér vitruðumk 1sg ek vitruðumk 1pl vér vitraðimk
2sg þú vitraðisk 2pl þér vitruðuzk 2sg þú vitraðisk 2pl þér vitraðizk
3sg hon vitraðisk 3pl þau vitruðusk 3sg hon vitraðisk 3pl þau vitraðisk
past participle n. vitrazk
imperative 2sg vitrask 1pl vitrumk 2pl vitrizk

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

vára 2 “become spring”

impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek vára 1pl vér várum 1sg ek vára 1pl vér várim
2sg þú várar 2pl þér várið 2sg þú várir 2pl þér várið
3sg hon várar 3pl þau vára 3sg hon vári 3pl þau vári
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek váraða 1pl vér váruðum 1sg ek váraða 1pl vér váraðim
2sg þú váraðir 2pl þér váruðuð 2sg þú váraðir 2pl þér váraðið
3sg hon váraði 3pl þau váruðu 3sg hon váraði 3pl þau váraði
preterite infinitive váruðu
past participle f. váruð m. váraðr n. várat
imperative 2sg vára 1pl várum 2pl várið
middle voice: várask
present indicative present subjunctive
1sg ek várumk 1pl vér várumk 1sg ek várumk 1pl vér várimk
2sg þú várask 2pl þér várizk 2sg þú várisk 2pl þér várizk
3sg hon várask 3pl þau várask 3sg hon várisk 3pl þau várisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek váruðumk 1pl vér váruðumk 1sg ek váruðumk 1pl vér váraðimk
2sg þú váraðisk 2pl þér váruðuzk 2sg þú váraðisk 2pl þér váraðizk
3sg hon váraðisk 3pl þau váruðusk 3sg hon váraðisk 3pl þau váraðisk
past participle n. várazk
imperative 2sg várask 1pl várumk 2pl várizk

Derived from the noun vár.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

þagna 2 “become silent”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek þagna 1pl vér þǫgnum 1sg ek þagna 1pl vér þagnim
2sg þú þagnar 2pl þér þagnið 2sg þú þagnir 2pl þér þagnið
3sg hon þagnar 3pl þau þagna 3sg hon þagni 3pl þau þagni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þagnaða 1pl vér þǫgnuðum 1sg ek þagnaða 1pl vér þagnaðim
2sg þú þagnaðir 2pl þér þǫgnuðuð 2sg þú þagnaðir 2pl þér þagnaðið
3sg hon þagnaði 3pl þau þǫgnuðu 3sg hon þagnaði 3pl þau þagnaði
preterite infinitive þǫgnuðu
past participle f. þǫgnuð m. þagnaðr n. þagnat
imperative 2sg þagna 1pl þǫgnum 2pl þagnið
middle voice: þagnask
present indicative present subjunctive
1sg ek þǫgnumk 1pl vér þǫgnumk 1sg ek þǫgnumk 1pl vér þagnimk
2sg þú þagnask 2pl þér þagnizk 2sg þú þagnisk 2pl þér þagnizk
3sg hon þagnask 3pl þau þagnask 3sg hon þagnisk 3pl þau þagnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þǫgnuðumk 1pl vér þǫgnuðumk 1sg ek þǫgnuðumk 1pl vér þagnaðimk
2sg þú þagnaðisk 2pl þér þǫgnuðuzk 2sg þú þagnaðisk 2pl þér þagnaðizk
3sg hon þagnaðisk 3pl þau þǫgnuðusk 3sg hon þagnaðisk 3pl þau þagnaðisk
past participle n. þagnazk
imperative 2sg þagnask 1pl þǫgnumk 2pl þagnizk

Cognate with Latin tacēre; related to þegja 3.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

þakka 2 “thank”

“reward”

transitive (dat of person/acc of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek þakka 1pl vér þǫkkum 1sg ek þakka 1pl vér þakkim
2sg þú þakkar 2pl þér þakkið 2sg þú þakkir 2pl þér þakkið
3sg hon þakkar 3pl þau þakka 3sg hon þakki 3pl þau þakki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þakkaða 1pl vér þǫkkuðum 1sg ek þakkaða 1pl vér þakkaðim
2sg þú þakkaðir 2pl þér þǫkkuðuð 2sg þú þakkaðir 2pl þér þakkaðið
3sg hon þakkaði 3pl þau þǫkkuðu 3sg hon þakkaði 3pl þau þakkaði
preterite infinitive þǫkkuðu
past participle f. þǫkkuð m. þakkaðr n. þakkat
imperative 2sg þakka 1pl þǫkkum 2pl þakkið
middle voice: þakkask
present indicative present subjunctive
1sg ek þǫkkumk 1pl vér þǫkkumk 1sg ek þǫkkumk 1pl vér þakkimk
2sg þú þakkask 2pl þér þakkizk 2sg þú þakkisk 2pl þér þakkizk
3sg hon þakkask 3pl þau þakkask 3sg hon þakkisk 3pl þau þakkisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þǫkkuðumk 1pl vér þǫkkuðumk 1sg ek þǫkkuðumk 1pl vér þakkaðimk
2sg þú þakkaðisk 2pl þér þǫkkuðuzk 2sg þú þakkaðisk 2pl þér þakkaðizk
3sg hon þakkaðisk 3pl þau þǫkkuðusk 3sg hon þakkaðisk 3pl þau þakkaðisk
past participle n. þakkazk
imperative 2sg þakkask 1pl þǫkkumk 2pl þakkizk

Cognate with OE þancian 2, ME thanken, MnE thank, Dutch, German danken.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

ætla 2 “think”

“suppose, expect; intend; decide; assign, allot”

transitive (clausal object)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek ætla 1pl vér ætlum 1sg ek ætla 1pl vér ætlim
2sg þú ætlar 2pl þér ætlið 2sg þú ætlir 2pl þér ætlið
3sg hon ætlar 3pl þau ætla 3sg hon ætli 3pl þau ætli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ætlaða 1pl vér ætluðum 1sg ek ætlaða 1pl vér ætlaðim
2sg þú ætlaðir 2pl þér ætluðuð 2sg þú ætlaðir 2pl þér ætlaðið
3sg hon ætlaði 3pl þau ætluðu 3sg hon ætlaði 3pl þau ætlaði
preterite infinitive ætluðu
past participle f. ætluð m. ætlaðr n. ætlat
imperative 2sg ætla 1pl ætlum 2pl ætlið
middle voice: ætlask
present indicative present subjunctive
1sg ek ætlumk 1pl vér ætlumk 1sg ek ætlumk 1pl vér ætlimk
2sg þú ætlask 2pl þér ætlizk 2sg þú ætlisk 2pl þér ætlizk
3sg hon ætlask 3pl þau ætlask 3sg hon ætlisk 3pl þau ætlisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ætluðumk 1pl vér ætluðumk 1sg ek ætluðumk 1pl vér ætlaðimk
2sg þú ætlaðisk 2pl þér ætluðuzk 2sg þú ætlaðisk 2pl þér ætlaðizk
3sg hon ætlaðisk 3pl þau ætluðusk 3sg hon ætlaðisk 3pl þau ætlaðisk
past participle n. ætlazk
imperative 2sg ætlask 1pl ætlumk 2pl ætlizk

Cognate with OE eahtian 2, Dutch, German achten “respect”; source of ME atlen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

© Paul Langeslag 2013, 2017