Class 2 Weak Verbs

afla 2 “earn, obtain”

“accomplish, carry out; cause; organize; issue, commission; (mis)appropriate”

transitive (gen/dat/acc: varies by sense)/impersonal transitive (dat of person, acc of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek afla 1pl vér ǫflum 1sg ek afla 1pl vér aflim
2sg þú aflar 2pl þér aflið 2sg þú aflir 2pl þér aflið
3sg hon aflar 3pl þau afla 3sg hon afli 3pl þau afli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek aflaða 1pl vér ǫfluðum 1sg ek aflaða 1pl vér aflaðim
2sg þú aflaðir 2pl þér ǫfluðuð 2sg þú aflaðir 2pl þér aflaðið
3sg hon aflaði 3pl þau ǫfluðu 3sg hon aflaði 3pl þau aflaði
preterite infinitive ǫfluðu
past participle f. ǫfluð m. aflaðr n. aflat
imperative 2sg afla 1pl ǫflum 2pl aflið
middle voice: aflask
present indicative present subjunctive
1sg ek ǫflumk 1pl vér ǫflumk 1sg ek ǫflumk 1pl vér aflimk
2sg þú aflask 2pl þér aflizk 2sg þú aflisk 2pl þér aflizk
3sg hon aflask 3pl þau aflask 3sg hon aflisk 3pl þau aflisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ǫfluðumk 1pl vér ǫfluðumk 1sg ek ǫfluðumk 1pl vér aflaðimk
2sg þú aflaðisk 2pl þér ǫfluðuzk 2sg þú aflaðisk 2pl þér aflaðizk
3sg hon aflaðisk 3pl þau ǫfluðusk 3sg hon aflaðisk 3pl þau aflaðisk
past participle n. aflazk
imperative 2sg aflask 1pl ǫflumk 2pl aflizk

Related to the noun ON afl “strength” (PG abalaz), source of rare OE afol, ME āvel; further Latin opus “work.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

anda 2 “breathe”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek anda 1pl vér ǫndum 1sg ek anda 1pl vér andim
2sg þú andar 2pl þér andið 2sg þú andir 2pl þér andið
3sg hon andar 3pl þau anda 3sg hon andi 3pl þau andi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek andaða 1pl vér ǫnduðum 1sg ek andaða 1pl vér andaðim
2sg þú andaðir 2pl þér ǫnduðuð 2sg þú andaðir 2pl þér andaðið
3sg hon andaði 3pl þau ǫnduðu 3sg hon andaði 3pl þau andaði
preterite infinitive ǫnduðu
past participle f. ǫnduð m. andaðr n. andat
imperative 2sg anda 1pl ǫndum 2pl andið
middle voice: andask “die”
present indicative present subjunctive
1sg ek ǫndumk 1pl vér ǫndumk 1sg ek ǫndumk 1pl vér andimk
2sg þú andask 2pl þér andizk 2sg þú andisk 2pl þér andizk
3sg hon andask 3pl þau andask 3sg hon andisk 3pl þau andisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ǫnduðumk 1pl vér ǫnduðumk 1sg ek ǫnduðumk 1pl vér andaðimk
2sg þú andaðisk 2pl þér ǫnduðuzk 2sg þú andaðisk 2pl þér andaðizk
3sg hon andaðisk 3pl þau ǫnduðusk 3sg hon andaðisk 3pl þau andaðisk
past participle n. andazk
imperative 2sg andask 1pl ǫndumk 2pl andizk

PG anan, OE ēþian 2.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

auðga 2 “enrich”

transitive (acc of beneficiary, dat of means)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek auðga 1pl vér auðgum 1sg ek auðga 1pl vér auðgim
2sg þú auðgar 2pl þér auðgið 2sg þú auðgir 2pl þér auðgið
3sg hon auðgar 3pl þau auðga 3sg hon auðgi 3pl þau auðgi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek auðgaða 1pl vér auðguðum 1sg ek auðgaða 1pl vér auðgaðim
2sg þú auðgaðir 2pl þér auðguðuð 2sg þú auðgaðir 2pl þér auðgaðið
3sg hon auðgaði 3pl þau auðguðu 3sg hon auðgaði 3pl þau auðgaði
preterite infinitive auðguðu
past participle f. auðguð m. auðgaðr n. auðgat
imperative 2sg auðga 1pl auðgum 2pl auðgið
middle voice: auðgask
present indicative present subjunctive
1sg ek auðgumk 1pl vér auðgumk 1sg ek auðgumk 1pl vér auðgimk
2sg þú auðgask 2pl þér auðgizk 2sg þú auðgisk 2pl þér auðgizk
3sg hon auðgask 3pl þau auðgask 3sg hon auðgisk 3pl þau auðgisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek auðguðumk 1pl vér auðguðumk 1sg ek auðguðumk 1pl vér auðgaðimk
2sg þú auðgaðisk 2pl þér auðguðuzk 2sg þú auðgaðisk 2pl þér auðgaðizk
3sg hon auðgaðisk 3pl þau auðguðusk 3sg hon auðgaðisk 3pl þau auðgaðisk
past participle n. auðgazk
imperative 2sg auðgask 1pl auðgumk 2pl auðgizk

Derived from the adjective ON auðigr “wealthy” (PG audagaz, OE ēadig “happy; blessed”); cf. OE ēadigan 1, ēadgian 2 “bless; make happy.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

bana 2 “kill”

transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek bana 1pl vér bǫnum 1sg ek bana 1pl vér banim
2sg þú banar 2pl þér banið 2sg þú banir 2pl þér banið
3sg hon banar 3pl þau bana 3sg hon bani 3pl þau bani
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek banaða 1pl vér bǫnuðum 1sg ek banaða 1pl vér banaðim
2sg þú banaðir 2pl þér bǫnuðuð 2sg þú banaðir 2pl þér banaðið
3sg hon banaði 3pl þau bǫnuðu 3sg hon banaði 3pl þau banaði
preterite infinitive bǫnuðu
past participle f. bǫnuð m. banaðr n. banat
imperative 2sg bana 1pl bǫnum 2pl banið
middle voice: banask (not attested; dative used instead)
present indicative present subjunctive
1sg ek bǫnumk 1pl vér bǫnumk 1sg ek bǫnumk 1pl vér banimk
2sg þú banask 2pl þér banizk 2sg þú banisk 2pl þér banizk
3sg hon banask 3pl þau banask 3sg hon banisk 3pl þau banisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bǫnuðumk 1pl vér bǫnuðumk 1sg ek bǫnuðumk 1pl vér banaðimk
2sg þú banaðisk 2pl þér bǫnuðuzk 2sg þú banaðisk 2pl þér banaðizk
3sg hon banaðisk 3pl þau bǫnuðusk 3sg hon banaðisk 3pl þau banaðisk
past participle n. banazk
imperative 2sg banask 1pl bǫnumk 2pl banizk

Related to the noun ON bani (PG bano), OE bana, ME bāne, MnE bane.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

batna 2 “improve”

“recuperate”

intransitive/transitive (acc)/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek batna 1pl vér bǫtnum 1sg ek batna 1pl vér batnim
2sg þú batnar 2pl þér batnið 2sg þú batnir 2pl þér batnið
3sg hon batnar 3pl þau batna 3sg hon batni 3pl þau batni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek batnaða 1pl vér bǫtnuðum 1sg ek batnaða 1pl vér batnaðim
2sg þú batnaðir 2pl þér bǫtnuðuð 2sg þú batnaðir 2pl þér batnaðið
3sg hon batnaði 3pl þau bǫtnuðu 3sg hon batnaði 3pl þau batnaði
preterite infinitive bǫtnuðu
past participle f. bǫtnuð m. batnaðr n. batnat
imperative 2sg batna 1pl bǫtnum 2pl batnið
middle voice: batnask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek bǫtnumk 1pl vér bǫtnumk 1sg ek bǫtnumk 1pl vér batnimk
2sg þú batnask 2pl þér batnizk 2sg þú batnisk 2pl þér batnizk
3sg hon batnask 3pl þau batnask 3sg hon batnisk 3pl þau batnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bǫtnuðumk 1pl vér bǫtnuðumk 1sg ek bǫtnuðumk 1pl vér batnaðimk
2sg þú batnaðisk 2pl þér bǫtnuðuzk 2sg þú batnaðisk 2pl þér batnaðizk
3sg hon batnaðisk 3pl þau bǫtnuðusk 3sg hon batnaðisk 3pl þau batnaðisk
past participle n. batnazk
imperative 2sg batnask 1pl bǫtnumk 2pl batnizk

PG batnan. Cf. OE batian 2, Dutch baten “avail.” Apparent source of MnE batten.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

blanda 2 “mix”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek blanda 1pl vér blǫndum 1sg ek blanda 1pl vér blandim
2sg þú blandar 2pl þér blandið 2sg þú blandir 2pl þér blandið
3sg hon blandar 3pl þau blanda 3sg hon blandi 3pl þau blandi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek blandaða 1pl vér blǫnduðum 1sg ek blandaða 1pl vér blandaðim
2sg þú blandaðir 2pl þér blǫnduðuð 2sg þú blandaðir 2pl þér blandaðið
3sg hon blandaði 3pl þau blǫnduðu 3sg hon blandaði 3pl þau blandaði
preterite infinitive blǫnduðu
past participle f. blǫnduð m. blandaðr n. blandat
imperative 2sg blanda 1pl blǫndum 2pl blandið
middle voice: blandask “mingle; become involved”
present indicative present subjunctive
1sg ek blǫndumk 1pl vér blǫndumk 1sg ek blǫndumk 1pl vér blandimk
2sg þú blandask 2pl þér blandizk 2sg þú blandisk 2pl þér blandizk
3sg hon blandask 3pl þau blandask 3sg hon blandisk 3pl þau blandisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek blǫnduðumk 1pl vér blǫnduðumk 1sg ek blǫnduðumk 1pl vér blandaðimk
2sg þú blandaðisk 2pl þér blǫnduðuzk 2sg þú blandaðisk 2pl þér blandaðizk
3sg hon blandaðisk 3pl þau blǫnduðusk 3sg hon blandaðisk 3pl þau blandaðisk
past participle n. blandazk
imperative 2sg blandask 1pl blǫndumk 2pl blandizk

PG blandan. Originally strong VII, q.v. for cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

brotna 2 “break”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek brotna 1pl vér brotnum 1sg ek brotna 1pl vér brotnim
2sg þú brotnar 2pl þér brotnið 2sg þú brotnir 2pl þér brotnið
3sg hon brotnar 3pl þau brotna 3sg hon brotni 3pl þau brotni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek brotnaða 1pl vér brotnuðum 1sg ek brotnaða 1pl vér brotnaðim
2sg þú brotnaðir 2pl þér brotnuðuð 2sg þú brotnaðir 2pl þér brotnaðið
3sg hon brotnaði 3pl þau brotnuðu 3sg hon brotnaði 3pl þau brotnaði
preterite infinitive brotnuðu
past participle f. brotnuð m. brotnaðr n. brotnat
imperative 2sg brotna 1pl brotnum 2pl brotnið
middle voice: brotnask
present indicative present subjunctive
1sg ek brotnumk 1pl vér brotnumk 1sg ek brotnumk 1pl vér brotnimk
2sg þú brotnask 2pl þér brotnizk 2sg þú brotnisk 2pl þér brotnizk
3sg hon brotnask 3pl þau brotnask 3sg hon brotnisk 3pl þau brotnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek brotnuðumk 1pl vér brotnuðumk 1sg ek brotnuðumk 1pl vér brotnaðimk
2sg þú brotnaðisk 2pl þér brotnuðuzk 2sg þú brotnaðisk 2pl þér brotnaðizk
3sg hon brotnaðisk 3pl þau brotnuðusk 3sg hon brotnaðisk 3pl þau brotnaðisk
past participle n. brotnazk
imperative 2sg brotnask 1pl brotnumk 2pl brotnizk

Derives from the past participle of brjóta, q.v. for cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

dvala 2 “stay, tarry”

“delay”

intransitive/transitive (acc/dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek dvala 1pl vér dvǫlum 1sg ek dvala 1pl vér dvalim
2sg þú dvalar 2pl þér dvalið 2sg þú dvalir 2pl þér dvalið
3sg hon dvalar 3pl þau dvala 3sg hon dvali 3pl þau dvali
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dvalaða 1pl vér dvǫluðum 1sg ek dvalaða 1pl vér dvalaðim
2sg þú dvalaðir 2pl þér dvǫluðuð 2sg þú dvalaðir 2pl þér dvalaðið
3sg hon dvalaði 3pl þau dvǫluðu 3sg hon dvalaði 3pl þau dvalaði
preterite infinitive dvǫluðu
past participle f. dvǫluð m. dvalaðr n. dvalat
imperative 2sg dvala 1pl dvǫlum 2pl dvalið
middle voice: dvalask “remain”
present indicative present subjunctive
1sg ek dvǫlumk 1pl vér dvǫlumk 1sg ek dvǫlumk 1pl vér dvalimk
2sg þú dvalask 2pl þér dvalizk 2sg þú dvalisk 2pl þér dvalizk
3sg hon dvalask 3pl þau dvalask 3sg hon dvalisk 3pl þau dvalisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dvǫluðumk 1pl vér dvǫluðumk 1sg ek dvǫluðumk 1pl vér dvalaðimk
2sg þú dvalaðisk 2pl þér dvǫluðuzk 2sg þú dvalaðisk 2pl þér dvalaðizk
3sg hon dvalaðisk 3pl þau dvǫluðusk 3sg hon dvalaðisk 3pl þau dvalaðisk
past participle n. dvalazk
imperative 2sg dvalask 1pl dvǫlumk 2pl dvalizk

OE dwelian 2, ME dwē̆len, Dutch dwalen, dolen “wander, stray; err.” Cf. dvelja 1.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

eggja 2 “urge, incite”

“sharpen”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek eggja 1pl vér eggjum 1sg ek eggja 1pl vér eggim
2sg þú eggjar 2pl þér eggið 2sg þú eggir 2pl þér eggið
3sg hon eggjar 3pl þau eggja 3sg hon eggi 3pl þau eggi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek eggjaða 1pl vér eggjuðum 1sg ek eggjaða 1pl vér eggjaðim
2sg þú eggjaðir 2pl þér eggjuðuð 2sg þú eggjaðir 2pl þér eggjaðið
3sg hon eggjaði 3pl þau eggjuðu 3sg hon eggjaði 3pl þau eggjaði
preterite infinitive eggjuðu
past participle f. eggjuð m. eggjaðr n. eggjat
imperative 2sg eggja 1pl eggjum 2pl eggið
middle voice: eggjask
present indicative present subjunctive
1sg ek eggjumk 1pl vér eggjumk 1sg ek eggjumk 1pl vér eggimk
2sg þú eggjask 2pl þér eggizk 2sg þú eggisk 2pl þér eggizk
3sg hon eggjask 3pl þau eggjask 3sg hon eggisk 3pl þau eggisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek eggjuðumk 1pl vér eggjuðumk 1sg ek eggjuðumk 1pl vér eggjaðimk
2sg þú eggjaðisk 2pl þér eggjuðuzk 2sg þú eggjaðisk 2pl þér eggjaðizk
3sg hon eggjaðisk 3pl þau eggjuðusk 3sg hon eggjaðisk 3pl þau eggjaðisk
past participle n. eggjazk
imperative 2sg eggjask 1pl eggjumk 2pl eggizk

Rare OE ecgan 1, ME eǧǧen “harrow.” Source of rare OE geeggian 2, ME eggen, MnE egg “urge.” Related to the noun ON egg “edge” (PG ajja), OE ecg, ME eǧǧe, MnE edge, German Ecke “corner,” Latin aciēs “edge.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

elska 2 “love”

“worship, venerate; esteem”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek elska 1pl vér elskum 1sg ek elska 1pl vér elskim
2sg þú elskar 2pl þér elskið 2sg þú elskir 2pl þér elskið
3sg hon elskar 3pl þau elska 3sg hon elski 3pl þau elski
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek elskaða 1pl vér elskuðum 1sg ek elskaða 1pl vér elskaðim
2sg þú elskaðir 2pl þér elskuðuð 2sg þú elskaðir 2pl þér elskaðið
3sg hon elskaði 3pl þau elskuðu 3sg hon elskaði 3pl þau elskaði
preterite infinitive elskuðu
past participle f. elskuð m. elskaðr n. elskat
imperative 2sg elska 1pl elskum 2pl elskið
middle voice: elskask
present indicative present subjunctive
1sg ek elskumk 1pl vér elskumk 1sg ek elskumk 1pl vér elskimk
2sg þú elskask 2pl þér elskizk 2sg þú elskisk 2pl þér elskizk
3sg hon elskask 3pl þau elskask 3sg hon elskisk 3pl þau elskisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek elskuðumk 1pl vér elskuðumk 1sg ek elskuðumk 1pl vér elskaðimk
2sg þú elskaðisk 2pl þér elskuðuzk 2sg þú elskaðisk 2pl þér elskaðizk
3sg hon elskaðisk 3pl þau elskuðusk 3sg hon elskaðisk 3pl þau elskaðisk
past participle n. elskazk
imperative 2sg elskask 1pl elskumk 2pl elskizk

Derived from the adjective elskr “fond; in love” (PG aliskaz) and related to the noun ON eljan “energy, initiative; fortitude,” OE ellen “courage.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fagna 2 “rejoice”

“welcome, receive”

transitive (dat)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fagna 1pl vér fǫgnum 1sg ek fagna 1pl vér fagnim
2sg þú fagnar 2pl þér fagnið 2sg þú fagnir 2pl þér fagnið
3sg hon fagnar 3pl þau fagna 3sg hon fagni 3pl þau fagni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fagnaða 1pl vér fǫgnuðum 1sg ek fagnaða 1pl vér fagnaðim
2sg þú fagnaðir 2pl þér fǫgnuðuð 2sg þú fagnaðir 2pl þér fagnaðið
3sg hon fagnaði 3pl þau fǫgnuðu 3sg hon fagnaði 3pl þau fagnaði
preterite infinitive fǫgnuðu
past participle f. fǫgnuð m. fagnaðr n. fagnat
imperative 2sg fagna 1pl fǫgnum 2pl fagnið
middle voice: fagnask
present indicative present subjunctive
1sg ek fǫgnumk 1pl vér fǫgnumk 1sg ek fǫgnumk 1pl vér fagnimk
2sg þú fagnask 2pl þér fagnizk 2sg þú fagnisk 2pl þér fagnizk
3sg hon fagnask 3pl þau fagnask 3sg hon fagnisk 3pl þau fagnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fǫgnuðumk 1pl vér fǫgnuðumk 1sg ek fǫgnuðumk 1pl vér fagnaðimk
2sg þú fagnaðisk 2pl þér fǫgnuðuzk 2sg þú fagnaðisk 2pl þér fagnaðizk
3sg hon fagnaðisk 3pl þau fǫgnuðusk 3sg hon fagnaðisk 3pl þau fagnaðisk
past participle n. fagnazk
imperative 2sg fagnask 1pl fǫgnumk 2pl fagnizk

PG fehan, OE fægnian 2, gefēon V, 2, ME fainen, MnE fain. Related to MnE fawn via the adjective.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

falsa 2 “falsify”

“betray; cheat out of; pierce”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek falsa 1pl vér fǫlsum 1sg ek falsa 1pl vér falsim
2sg þú falsar 2pl þér falsið 2sg þú falsir 2pl þér falsið
3sg hon falsar 3pl þau falsa 3sg hon falsi 3pl þau falsi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek falsaða 1pl vér fǫlsuðum 1sg ek falsaða 1pl vér falsaðim
2sg þú falsaðir 2pl þér fǫlsuðuð 2sg þú falsaðir 2pl þér falsaðið
3sg hon falsaði 3pl þau fǫlsuðu 3sg hon falsaði 3pl þau falsaði
preterite infinitive fǫlsuðu
past participle f. fǫlsuð m. falsaðr n. falsat
imperative 2sg falsa 1pl fǫlsum 2pl falsið
middle voice: falsask “be breached, marred, rendered useless”
present indicative present subjunctive
1sg ek fǫlsumk 1pl vér fǫlsumk 1sg ek fǫlsumk 1pl vér falsimk
2sg þú falsask 2pl þér falsizk 2sg þú falsisk 2pl þér falsizk
3sg hon falsask 3pl þau falsask 3sg hon falsisk 3pl þau falsisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fǫlsuðumk 1pl vér fǫlsuðumk 1sg ek fǫlsuðumk 1pl vér falsaðimk
2sg þú falsaðisk 2pl þér fǫlsuðuzk 2sg þú falsaðisk 2pl þér falsaðizk
3sg hon falsaðisk 3pl þau fǫlsuðusk 3sg hon falsaðisk 3pl þau falsaðisk
past participle n. falsazk
imperative 2sg falsask 1pl fǫlsumk 2pl falsizk

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

freista 2 “put to the test”

“tempt”

transitive (gen)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek freista 1pl vér freistum 1sg ek freista 1pl vér freistim
2sg þú freistar 2pl þér freistið 2sg þú freistir 2pl þér freistið
3sg hon freistar 3pl þau freista 3sg hon freisti 3pl þau freisti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek freistaða 1pl vér freistuðum 1sg ek freistaða 1pl vér freistaðim
2sg þú freistaðir 2pl þér freistuðuð 2sg þú freistaðir 2pl þér freistaðið
3sg hon freistaði 3pl þau freistuðu 3sg hon freistaði 3pl þau freistaði
preterite infinitive freistuðu
past participle f. freistuð m. freistaðr n. freistat
imperative 2sg freista 1pl freistum 2pl freistið
middle voice: freistask
present indicative present subjunctive
1sg ek freistumk 1pl vér freistumk 1sg ek freistumk 1pl vér freistimk
2sg þú freistask 2pl þér freistizk 2sg þú freistisk 2pl þér freistizk
3sg hon freistask 3pl þau freistask 3sg hon freistisk 3pl þau freistisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek freistuðumk 1pl vér freistuðumk 1sg ek freistuðumk 1pl vér freistaðimk
2sg þú freistaðisk 2pl þér freistuðuzk 2sg þú freistaðisk 2pl þér freistaðizk
3sg hon freistaðisk 3pl þau freistuðusk 3sg hon freistaðisk 3pl þau freistaðisk
past participle n. freistazk
imperative 2sg freistask 1pl freistumk 2pl freistizk

PG fraistōn. Cf. ME fraisten.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

geiga 2 “stray”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek geiga 1pl vér geigum 1sg ek geiga 1pl vér geigim
2sg þú geigar 2pl þér geigið 2sg þú geigir 2pl þér geigið
3sg hon geigar 3pl þau geiga 3sg hon geigi 3pl þau geigi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek geigaða 1pl vér geiguðum 1sg ek geigaða 1pl vér geigaðim
2sg þú geigaðir 2pl þér geiguðuð 2sg þú geigaðir 2pl þér geigaðið
3sg hon geigaði 3pl þau geiguðu 3sg hon geigaði 3pl þau geigaði
preterite infinitive geiguðu
past participle f. geiguð m. geigaðr n. geigat
imperative 2sg geiga 1pl geigum 2pl geigið
middle voice: geigask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek geigumk 1pl vér geigumk 1sg ek geigumk 1pl vér geigimk
2sg þú geigask 2pl þér geigizk 2sg þú geigisk 2pl þér geigizk
3sg hon geigask 3pl þau geigask 3sg hon geigisk 3pl þau geigisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek geiguðumk 1pl vér geiguðumk 1sg ek geiguðumk 1pl vér geigaðimk
2sg þú geigaðisk 2pl þér geiguðuzk 2sg þú geigaðisk 2pl þér geigaðizk
3sg hon geigaðisk 3pl þau geiguðusk 3sg hon geigaðisk 3pl þau geigaðisk
past participle n. geigazk
imperative 2sg geigask 1pl geigumk 2pl geigizk

PG gaigjan. Cf. OE forgǣgan 1 “transgress.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

glóa 2 “shine”

“glow”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek glóa 1pl vér glóum 1sg ek glóa 1pl vér glóim
2sg þú glóar 2pl þér glóið 2sg þú glóir 2pl þér glóið
3sg hon glóar 3pl þau glóa 3sg hon glói 3pl þau glói
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek glóaða 1pl vér glóuðum 1sg ek glóaða 1pl vér glóaðim
2sg þú glóaðir 2pl þér glóuðuð 2sg þú glóaðir 2pl þér glóaðið
3sg hon glóaði 3pl þau glóuðu 3sg hon glóaði 3pl þau glóaði
preterite infinitive glóuðu
past participle f. glóað m. glóaðr n. glóat
imperative 2sg glóa 1pl glóum 2pl glóið
middle voice: glóask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek glóamk 1pl vér glóamk 1sg ek glóamk 1pl vér glóimk
2sg þú glóask 2pl þér glóizk 2sg þú glóisk 2pl þér glóizk
3sg hon glóask 3pl þau glóask 3sg hon glóisk 3pl þau glóisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek glóuðumk 1pl vér glóuðumk 1sg ek glóuðumk 1pl vér glóaðimk
2sg þú glóaðisk 2pl þér glóuðuzk 2sg þú glóaðisk 2pl þér glóaðizk
3sg hon glóaðisk 3pl þau glóuðusk 3sg hon glóaðisk 3pl þau glóaðisk
past participle n. glóazk
imperative 2sg glóask 1pl glóamk 2pl glóizk

PG glōwan, strong OE glōwan VII, ME glouen, MnE glow, Dutch gloeien, German glühen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

gnaga 2 “gnaw”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek gnaga 1pl vér gnǫgum 1sg ek gnaga 1pl vér gnagim
2sg þú gnagar 2pl þér gnagið 2sg þú gnagir 2pl þér gnagið
3sg hon gnagar 3pl þau gnaga 3sg hon gnagi 3pl þau gnagi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gnagaða 1pl vér gnǫguðum 1sg ek gnagaða 1pl vér gnagaðim
2sg þú gnagaðir 2pl þér gnǫguðuð 2sg þú gnagaðir 2pl þér gnagaðið
3sg hon gnagaði 3pl þau gnǫguðu 3sg hon gnagaði 3pl þau gnagaði
preterite infinitive gnǫguðu
past participle f. gnǫguð m. gnagaðr n. gnagat
imperative 2sg gnaga 1pl gnǫgum 2pl gnagið
middle voice: gnagask
present indicative present subjunctive
1sg ek gnǫgumk 1pl vér gnǫgumk 1sg ek gnǫgumk 1pl vér gnagimk
2sg þú gnagask 2pl þér gnagizk 2sg þú gnagisk 2pl þér gnagizk
3sg hon gnagask 3pl þau gnagask 3sg hon gnagisk 3pl þau gnagisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gnǫguðumk 1pl vér gnǫguðumk 1sg ek gnǫguðumk 1pl vér gnagaðimk
2sg þú gnagaðisk 2pl þér gnǫguðuzk 2sg þú gnagaðisk 2pl þér gnagaðizk
3sg hon gnagaðisk 3pl þau gnǫguðusk 3sg hon gnagaðisk 3pl þau gnagaðisk
past participle n. gnagazk
imperative 2sg gnagask 1pl gnǫgumk 2pl gnagizk

PG gnagan, strong OE gnagan VI, ME gnauen, MnE gnaw, Dutch, German knagen. Lexical variant naga. Earlier form class VI strong gnaga (gnó, gnógum, gnaginn); the present subjunctive, plural indicative, and plural imperative systems of the strong and weak verbs coincide.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

gruna 2 “suspect”

“doubt”

transitive (acc)/impersonal transitive (acc of person, acc of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek gruna 1pl vér grunum 1sg ek gruna 1pl vér grunim
2sg þú grunar 2pl þér grunið 2sg þú grunir 2pl þér grunið
3sg hon grunar 3pl þau gruna 3sg hon gruni 3pl þau gruni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek grunaða 1pl vér grunuðum 1sg ek grunaða 1pl vér grunaðim
2sg þú grunaðir 2pl þér grunuðuð 2sg þú grunaðir 2pl þér grunaðið
3sg hon grunaði 3pl þau grunuðu 3sg hon grunaði 3pl þau grunaði
preterite infinitive grunuðu
past participle f. grunuð m. grunaðr n. grunat
imperative 2sg gruna 1pl grunum 2pl grunið
middle voice: grunask
present indicative present subjunctive
1sg ek grunumk 1pl vér grunumk 1sg ek grunumk 1pl vér grunimk
2sg þú grunask 2pl þér grunizk 2sg þú grunisk 2pl þér grunizk
3sg hon grunask 3pl þau grunask 3sg hon grunisk 3pl þau grunisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek grunuðumk 1pl vér grunuðumk 1sg ek grunuðumk 1pl vér grunaðimk
2sg þú grunaðisk 2pl þér grunuðuzk 2sg þú grunaðisk 2pl þér grunaðizk
3sg hon grunaðisk 3pl þau grunuðusk 3sg hon grunaðisk 3pl þau grunaðisk
past participle n. grunazk
imperative 2sg grunask 1pl grunumk 2pl grunizk

Related to the noun ON grunr “suspicion.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

harma 2 “lament”

“sadden”

transitive (acc)/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek harma 1pl vér hǫrmum 1sg ek harma 1pl vér harmim
2sg þú harmar 2pl þér harmið 2sg þú harmir 2pl þér harmið
3sg hon harmar 3pl þau harma 3sg hon harmi 3pl þau harmi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek harmaða 1pl vér hǫrmuðum 1sg ek harmaða 1pl vér harmaðim
2sg þú harmaðir 2pl þér hǫrmuðuð 2sg þú harmaðir 2pl þér harmaðið
3sg hon harmaði 3pl þau hǫrmuðu 3sg hon harmaði 3pl þau harmaði
preterite infinitive hǫrmuðu
past participle f. hǫrmuð m. harmaðr n. harmat
imperative 2sg harma 1pl hǫrmum 2pl harmið
middle voice: harmask
present indicative present subjunctive
1sg ek hǫrmumk 1pl vér hǫrmumk 1sg ek hǫrmumk 1pl vér harmimk
2sg þú harmask 2pl þér harmizk 2sg þú harmisk 2pl þér harmizk
3sg hon harmask 3pl þau harmask 3sg hon harmisk 3pl þau harmisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hǫrmuðumk 1pl vér hǫrmuðumk 1sg ek hǫrmuðumk 1pl vér harmaðimk
2sg þú harmaðisk 2pl þér hǫrmuðuzk 2sg þú harmaðisk 2pl þér harmaðizk
3sg hon harmaðisk 3pl þau hǫrmuðusk 3sg hon harmaðisk 3pl þau harmaðisk
past participle n. harmazk
imperative 2sg harmask 1pl hǫrmumk 2pl harmizk

Ultimately from the noun PG harmaz. The verb is cognate with OE hearmian 2, ME harmen, MnE harm.

labial mutation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hata 2 “hate”

“persecute; drive away; damage; destroy”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hata 1pl vér hǫtum 1sg ek hata 1pl vér hatim
2sg þú hatar 2pl þér hatið 2sg þú hatir 2pl þér hatið
3sg hon hatar 3pl þau hata 3sg hon hati 3pl þau hati
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hataða 1pl vér hǫtuðum 1sg ek hataða 1pl vér hataðim
2sg þú hataðir 2pl þér hǫtuðuð 2sg þú hataðir 2pl þér hataðið
3sg hon hataði 3pl þau hǫtuðu 3sg hon hataði 3pl þau hataði
preterite infinitive hǫtuðu
past participle f. hǫtuð m. hataðr n. hatat
imperative 2sg hata 1pl hǫtum 2pl hatið
middle voice: hatask
present indicative present subjunctive
1sg ek hǫtumk 1pl vér hǫtumk 1sg ek hǫtumk 1pl vér hatimk
2sg þú hatask 2pl þér hatizk 2sg þú hatisk 2pl þér hatizk
3sg hon hatask 3pl þau hatask 3sg hon hatisk 3pl þau hatisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hǫtuðumk 1pl vér hǫtuðumk 1sg ek hǫtuðumk 1pl vér hataðimk
2sg þú hataðisk 2pl þér hǫtuðuzk 2sg þú hataðisk 2pl þér hataðizk
3sg hon hataðisk 3pl þau hǫtuðusk 3sg hon hataðisk 3pl þau hataðisk
past participle n. hatazk
imperative 2sg hatask 1pl hǫtumk 2pl hatizk

PG hatōn, OE hatian 2, ME hāten, MnE hate, Dutch haten, German hassen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

heilsa 2 “greet, wish well”

transitive (dat, rarely acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek heilsa 1pl vér heilsum 1sg ek heilsa 1pl vér heilsim
2sg þú heilsar 2pl þér heilsið 2sg þú heilsir 2pl þér heilsið
3sg hon heilsar 3pl þau heilsa 3sg hon heilsi 3pl þau heilsi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek heilsaða 1pl vér heilsuðum 1sg ek heilsaða 1pl vér heilsaðim
2sg þú heilsaðir 2pl þér heilsuðuð 2sg þú heilsaðir 2pl þér heilsaðið
3sg hon heilsaði 3pl þau heilsuðu 3sg hon heilsaði 3pl þau heilsaði
preterite infinitive heilsuðu
past participle f. heilsuð m. heilsaðr n. heilsat
imperative 2sg heilsa 1pl heilsum 2pl heilsið
middle voice: heilsask
present indicative present subjunctive
1sg ek heilsumk 1pl vér heilsumk 1sg ek heilsumk 1pl vér heilsimk
2sg þú heilsask 2pl þér heilsizk 2sg þú heilsisk 2pl þér heilsizk
3sg hon heilsask 3pl þau heilsask 3sg hon heilsisk 3pl þau heilsisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek heilsuðumk 1pl vér heilsuðumk 1sg ek heilsuðumk 1pl vér heilsaðimk
2sg þú heilsaðisk 2pl þér heilsuðuzk 2sg þú heilsaðisk 2pl þér heilsaðizk
3sg hon heilsaðisk 3pl þau heilsuðusk 3sg hon heilsaðisk 3pl þau heilsaðisk
past participle n. heilsazk
imperative 2sg heilsask 1pl heilsumk 2pl heilsizk

PG hailsōn, OE hālsian 2 “implore; exorcise.” Source of ME heilsen, MnE hail via the noun.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

helga 2 “consecrate, sanctify”

“proclaim inviolable; clear of a charge; grant legitimacy; appropriate”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek helga 1pl vér helgum 1sg ek helga 1pl vér helgim
2sg þú helgar 2pl þér helgið 2sg þú helgir 2pl þér helgið
3sg hon helgar 3pl þau helga 3sg hon helgi 3pl þau helgi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek helgaða 1pl vér helguðum 1sg ek helgaða 1pl vér helgaðim
2sg þú helgaðir 2pl þér helguðuð 2sg þú helgaðir 2pl þér helgaðið
3sg hon helgaði 3pl þau helguðu 3sg hon helgaði 3pl þau helgaði
preterite infinitive helguðu
past participle f. helguð m. helgaðr n. helgat
imperative 2sg helga 1pl helgum 2pl helgið
middle voice: helgask
present indicative present subjunctive
1sg ek helgumk 1pl vér helgumk 1sg ek helgumk 1pl vér helgimk
2sg þú helgask 2pl þér helgizk 2sg þú helgisk 2pl þér helgizk
3sg hon helgask 3pl þau helgask 3sg hon helgisk 3pl þau helgisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek helguðumk 1pl vér helguðumk 1sg ek helguðumk 1pl vér helgaðimk
2sg þú helgaðisk 2pl þér helguðuzk 2sg þú helgaðisk 2pl þér helgaðizk
3sg hon helgaðisk 3pl þau helguðusk 3sg hon helgaðisk 3pl þau helgaðisk
past participle n. helgazk
imperative 2sg helgask 1pl helgumk 2pl helgizk

OE hālgian 2, ME halwen, MnE hallow, Dutch, German heiligen. Derived from the adjective PG hailagaz, ON heilagr, OE hālig, ME hōlī, MnE holy, Dutch, German heilig.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

herja 2 “raid, plunder”

“go raiding”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek herja 1pl vér herjum 1sg ek herja 1pl vér herim
2sg þú herjar 2pl þér herið 2sg þú herir 2pl þér herið
3sg hon herjar 3pl þau herja 3sg hon heri 3pl þau heri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek herjaða 1pl vér herjuðum 1sg ek herjaða 1pl vér herjaðim
2sg þú herjaðir 2pl þér herjuðuð 2sg þú herjaðir 2pl þér herjaðið
3sg hon herjaði 3pl þau herjuðu 3sg hon herjaði 3pl þau herjaði
preterite infinitive herjuðu
past participle f. herjuð m. herjaðr n. herjat
imperative 2sg herja 1pl herjum 2pl herið
middle voice: herjask
present indicative present subjunctive
1sg ek herjumk 1pl vér herjumk 1sg ek herjumk 1pl vér herimk
2sg þú herjask 2pl þér herizk 2sg þú herisk 2pl þér herizk
3sg hon herjask 3pl þau herjask 3sg hon herisk 3pl þau herisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek herjuðumk 1pl vér herjuðumk 1sg ek herjuðumk 1pl vér herjaðimk
2sg þú herjaðisk 2pl þér herjuðuzk 2sg þú herjaðisk 2pl þér herjaðizk
3sg hon herjaðisk 3pl þau herjuðusk 3sg hon herjaðisk 3pl þau herjaðisk
past participle n. herjazk
imperative 2sg herjask 1pl herjumk 2pl herizk

PG harjōn, OE hergian 2, ME herien, MnE harry, harrow; furter German Heer “army.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hlakka 2 “shriek”

“exult”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hlakka 1pl vér hlǫkkum 1sg ek hlakka 1pl vér hlakkim
2sg þú hlakkar 2pl þér hlakkið 2sg þú hlakkir 2pl þér hlakkið
3sg hon hlakkar 3pl þau hlakka 3sg hon hlakki 3pl þau hlakki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hlakkaða 1pl vér hlǫkkuðum 1sg ek hlakkaða 1pl vér hlakkaðim
2sg þú hlakkaðir 2pl þér hlǫkkuðuð 2sg þú hlakkaðir 2pl þér hlakkaðið
3sg hon hlakkaði 3pl þau hlǫkkuðu 3sg hon hlakkaði 3pl þau hlakkaði
preterite infinitive hlǫkkuðu
past participle f. hlǫkkuð m. hlakkaðr n. hlakkat
imperative 2sg hlakka 1pl hlǫkkum 2pl hlakkið
middle voice: hlakkask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek hlǫkkumk 1pl vér hlǫkkumk 1sg ek hlǫkkumk 1pl vér hlakkimk
2sg þú hlakkask 2pl þér hlakkizk 2sg þú hlakkisk 2pl þér hlakkizk
3sg hon hlakkask 3pl þau hlakkask 3sg hon hlakkisk 3pl þau hlakkisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hlǫkkuðumk 1pl vér hlǫkkuðumk 1sg ek hlǫkkuðumk 1pl vér hlakkaðimk
2sg þú hlakkaðisk 2pl þér hlǫkkuðuzk 2sg þú hlakkaðisk 2pl þér hlakkaðizk
3sg hon hlakkaðisk 3pl þau hlǫkkuðusk 3sg hon hlakkaðisk 3pl þau hlakkaðisk
past participle n. hlakkazk
imperative 2sg hlakkask 1pl hlǫkkumk 2pl hlakkizk

PG ?hlankōn, Latin clangere “resound.” Related to PG hlahjan, ON hlæja VI, q.v. for further cognates.

regressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hreinsa 2 “clean, cleanse”

“purify; rid, purge, clear; heal; consecrate, sanctify”

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hreinsa 1pl vér hreinsum 1sg ek hreinsa 1pl vér hreinsim
2sg þú hreinsar 2pl þér hreinsið 2sg þú hreinsir 2pl þér hreinsið
3sg hon hreinsar 3pl þau hreinsa 3sg hon hreinsi 3pl þau hreinsi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hreinsaða 1pl vér hreinsuðum 1sg ek hreinsaða 1pl vér hreinsaðim
2sg þú hreinsaðir 2pl þér hreinsuðuð 2sg þú hreinsaðir 2pl þér hreinsaðið
3sg hon hreinsaði 3pl þau hreinsuðu 3sg hon hreinsaði 3pl þau hreinsaði
preterite infinitive hreinsuðu
past participle f. hreinsuð m. hreinsaðr n. hreinsat
imperative 2sg hreinsa 1pl hreinsum 2pl hreinsið
middle voice: hreinsask
present indicative present subjunctive
1sg ek hreinsumk 1pl vér hreinsumk 1sg ek hreinsumk 1pl vér hreinsimk
2sg þú hreinsask 2pl þér hreinsizk 2sg þú hreinsisk 2pl þér hreinsizk
3sg hon hreinsask 3pl þau hreinsask 3sg hon hreinsisk 3pl þau hreinsisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hreinsuðumk 1pl vér hreinsuðumk 1sg ek hreinsuðumk 1pl vér hreinsaðimk
2sg þú hreinsaðisk 2pl þér hreinsuðuzk 2sg þú hreinsaðisk 2pl þér hreinsaðizk
3sg hon hreinsaðisk 3pl þau hreinsuðusk 3sg hon hreinsaðisk 3pl þau hreinsaðisk
past participle n. hreinsazk
imperative 2sg hreinsask 1pl hreinsumk 2pl hreinsizk

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hugna 2 “please”

impersonal transitive/transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hugna 1pl vér hugnum 1sg ek hugna 1pl vér hugnim
2sg þú hugnar 2pl þér hugnið 2sg þú hugnir 2pl þér hugnið
3sg hon hugnar 3pl þau hugna 3sg hon hugni 3pl þau hugni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hugnaða 1pl vér hugnuðum 1sg ek hugnaða 1pl vér hugnaðim
2sg þú hugnaðir 2pl þér hugnuðuð 2sg þú hugnaðir 2pl þér hugnaðið
3sg hon hugnaði 3pl þau hugnuðu 3sg hon hugnaði 3pl þau hugnaði
preterite infinitive hugnuðu
past participle f. hugnuð m. hugnaðr n. hugnat
imperative 2sg hugna 1pl hugnum 2pl hugnið
middle voice: hugnask “please”
present indicative present subjunctive
1sg ek hugnumk 1pl vér hugnumk 1sg ek hugnumk 1pl vér hugnimk
2sg þú hugnask 2pl þér hugnizk 2sg þú hugnisk 2pl þér hugnizk
3sg hon hugnask 3pl þau hugnask 3sg hon hugnisk 3pl þau hugnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hugnuðumk 1pl vér hugnuðumk 1sg ek hugnuðumk 1pl vér hugnaðimk
2sg þú hugnaðisk 2pl þér hugnuðuzk 2sg þú hugnaðisk 2pl þér hugnaðizk
3sg hon hugnaðisk 3pl þau hugnuðusk 3sg hon hugnaðisk 3pl þau hugnaðisk
past participle n. hugnazk
imperative 2sg hugnask 1pl hugnumk 2pl hugnizk

Related to the noun ON hugr “mind” (PG hugiz); cf. hugsa 2.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hugsa 2 “reflect (on)”

“consider; have in mind; pay attention to”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hugsa 1pl vér hugsum 1sg ek hugsa 1pl vér hugsim
2sg þú hugsar 2pl þér hugsið 2sg þú hugsir 2pl þér hugsið
3sg hon hugsar 3pl þau hugsa 3sg hon hugsi 3pl þau hugsi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hugsaða 1pl vér hugsuðum 1sg ek hugsaða 1pl vér hugsaðim
2sg þú hugsaðir 2pl þér hugsuðuð 2sg þú hugsaðir 2pl þér hugsaðið
3sg hon hugsaði 3pl þau hugsuðu 3sg hon hugsaði 3pl þau hugsaði
preterite infinitive hugsuðu
past participle f. hugsuð m. hugsaðr n. hugsat
imperative 2sg hugsa 1pl hugsum 2pl hugsið
middle voice: hugsask
present indicative present subjunctive
1sg ek hugsumk 1pl vér hugsumk 1sg ek hugsumk 1pl vér hugsimk
2sg þú hugsask 2pl þér hugsizk 2sg þú hugsisk 2pl þér hugsizk
3sg hon hugsask 3pl þau hugsask 3sg hon hugsisk 3pl þau hugsisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hugsuðumk 1pl vér hugsuðumk 1sg ek hugsuðumk 1pl vér hugsaðimk
2sg þú hugsaðisk 2pl þér hugsuðuzk 2sg þú hugsaðisk 2pl þér hugsaðizk
3sg hon hugsaðisk 3pl þau hugsuðusk 3sg hon hugsaðisk 3pl þau hugsaðisk
past participle n. hugsazk
imperative 2sg hugsask 1pl hugsumk 2pl hugsizk

Related to the noun ON hugr “mind” (PG hugiz); cf. hugna 2.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hvika 2 “flinch, recoil”

“falter”

intransitive/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hvika 1pl vér hvikum 1sg ek hvika 1pl vér hvikim
2sg þú hvikar 2pl þér hvikið 2sg þú hvikir 2pl þér hvikið
3sg hon hvikar 3pl þau hvika 3sg hon hviki 3pl þau hviki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hvikaða 1pl vér hvikuðum 1sg ek hvikaða 1pl vér hvikaðim
2sg þú hvikaðir 2pl þér hvikuðuð 2sg þú hvikaðir 2pl þér hvikaðið
3sg hon hvikaði 3pl þau hvikuðu 3sg hon hvikaði 3pl þau hvikaði
preterite infinitive hvikuðu
past participle f. hvikuð m. hvikaðr n. hvikat
imperative 2sg hvika 1pl hvikum 2pl hvikið
middle voice: hvikask
present indicative present subjunctive
1sg ek hvikumk 1pl vér hvikumk 1sg ek hvikumk 1pl vér hvikimk
2sg þú hvikask 2pl þér hvikizk 2sg þú hvikisk 2pl þér hvikizk
3sg hon hvikask 3pl þau hvikask 3sg hon hvikisk 3pl þau hvikisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hvikuðumk 1pl vér hvikuðumk 1sg ek hvikuðumk 1pl vér hvikaðimk
2sg þú hvikaðisk 2pl þér hvikuðuzk 2sg þú hvikaðisk 2pl þér hvikaðizk
3sg hon hvikaðisk 3pl þau hvikuðusk 3sg hon hvikaðisk 3pl þau hvikaðisk
past participle n. hvikazk
imperative 2sg hvikask 1pl hvikumk 2pl hvikizk

PG hwekan, Dutch wikken “weigh; consider.” Cf. víkja I and its cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

jafna 2 “even out”

“equalize; divide up evenly; compare”

transitive (acc/dat: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek jafna 1pl vér jǫfnum 1sg ek jafna 1pl vér jafnim
2sg þú jafnar 2pl þér jafnið 2sg þú jafnir 2pl þér jafnið
3sg hon jafnar 3pl þau jafna 3sg hon jafni 3pl þau jafni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek jafnaða 1pl vér jǫfnuðum 1sg ek jafnaða 1pl vér jafnaðim
2sg þú jafnaðir 2pl þér jǫfnuðuð 2sg þú jafnaðir 2pl þér jafnaðið
3sg hon jafnaði 3pl þau jǫfnuðu 3sg hon jafnaði 3pl þau jafnaði
preterite infinitive jǫfnuðu
past participle f. jǫfnuð m. jafnaðr n. jafnat
imperative 2sg jafna 1pl jǫfnum 2pl jafnið
middle voice: jafnask “compare oneself with, consider oneself a match for”
present indicative present subjunctive
1sg ek jǫfnumk 1pl vér jǫfnumk 1sg ek jǫfnumk 1pl vér jafnimk
2sg þú jafnask 2pl þér jafnizk 2sg þú jafnisk 2pl þér jafnizk
3sg hon jafnask 3pl þau jafnask 3sg hon jafnisk 3pl þau jafnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek jǫfnuðumk 1pl vér jǫfnuðumk 1sg ek jǫfnuðumk 1pl vér jafnaðimk
2sg þú jafnaðisk 2pl þér jǫfnuðuzk 2sg þú jafnaðisk 2pl þér jafnaðizk
3sg hon jafnaðisk 3pl þau jǫfnuðusk 3sg hon jafnaðisk 3pl þau jafnaðisk
past participle n. jafnazk
imperative 2sg jafnask 1pl jǫfnumk 2pl jafnizk

Rare OE efnan, efnian 1, 2, Dutch effenen, German ebnen. Cf. OE efnettan 1. Derived from the adjective represented by ON jafn (PG ebnaz), English, Dutch even, German eben. Lexical varian jamna.

breaking

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

játa 2 “assent”

“consent; grant, yield, allow; promise; acknowledge, confess”

transitive (dat)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek játa 1pl vér játum 1sg ek játa 1pl vér játim
2sg þú játar 2pl þér játið 2sg þú játir 2pl þér játið
3sg hon játar 3pl þau játa 3sg hon játi 3pl þau játi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek játaða 1pl vér játuðum 1sg ek játaða 1pl vér játaðim
2sg þú játaðir 2pl þér játuðuð 2sg þú játaðir 2pl þér játaðið
3sg hon játaði 3pl þau játuðu 3sg hon játaði 3pl þau játaði
preterite infinitive játuðu
past participle f. játuð m. játaðr n. játat
imperative 2sg játa 1pl játum 2pl játið
middle voice: játask “promise, commit oneself”
present indicative present subjunctive
1sg ek játumk 1pl vér játumk 1sg ek játumk 1pl vér játimk
2sg þú játask 2pl þér játizk 2sg þú játisk 2pl þér játizk
3sg hon játask 3pl þau játask 3sg hon játisk 3pl þau játisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek játuðumk 1pl vér játuðumk 1sg ek játuðumk 1pl vér játaðimk
2sg þú játaðisk 2pl þér játuðuzk 2sg þú játaðisk 2pl þér játaðizk
3sg hon játaðisk 3pl þau játuðusk 3sg hon játaðisk 3pl þau játaðisk
past participle n. játazk
imperative 2sg játask 1pl játumk 2pl játizk

PG jahatōn or jahatjan, OE geatan 1, ME yēten. Cf. 3 and the interjection , in turn cognate with OE gēa, ME , MnE yea and yes, Dutch, German ja. Lexical variant játta.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kalla 2 “call, name”

“call out; summon; say, maintain; lay claim to”

transitive (acc/dat: varies by sense)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kalla 1pl vér kǫllum 1sg ek kalla 1pl vér kallim
2sg þú kallar 2pl þér kallið 2sg þú kallir 2pl þér kallið
3sg hon kallar 3pl þau kalla 3sg hon kalli 3pl þau kalli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kallaða 1pl vér kǫlluðum 1sg ek kallaða 1pl vér kallaðim
2sg þú kallaðir 2pl þér kǫlluðuð 2sg þú kallaðir 2pl þér kallaðið
3sg hon kallaði 3pl þau kǫlluðu 3sg hon kallaði 3pl þau kallaði
preterite infinitive kǫlluðu
past participle f. kǫlluð m. kallaðr n. kallat
imperative 2sg kalla 1pl kǫllum 2pl kallið
middle voice: kallask “call oneself, be called”
present indicative present subjunctive
1sg ek kǫllumk 1pl vér kǫllumk 1sg ek kǫllumk 1pl vér kallimk
2sg þú kallask 2pl þér kallizk 2sg þú kallisk 2pl þér kallizk
3sg hon kallask 3pl þau kallask 3sg hon kallisk 3pl þau kallisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kǫlluðumk 1pl vér kǫlluðumk 1sg ek kǫlluðumk 1pl vér kallaðimk
2sg þú kallaðisk 2pl þér kǫlluðuzk 2sg þú kallaðisk 2pl þér kallaðizk
3sg hon kallaðisk 3pl þau kǫlluðusk 3sg hon kallaðisk 3pl þau kallaðisk
past participle n. kallazk
imperative 2sg kallask 1pl kǫllumk 2pl kallizk

PG kalzōn. Possibly related to Latin gallus “cock.” Source of OE ceallian 2, ME callen, MnE call.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kanna 2 “explore, search”

“acquaint oneself with; demand; dedicate, allocate; sight”

transitive (acc of direct object, dat of indirect object)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kanna 1pl vér kǫnnum 1sg ek kanna 1pl vér kannim
2sg þú kannar 2pl þér kannið 2sg þú kannir 2pl þér kannið
3sg hon kannar 3pl þau kanna 3sg hon kanni 3pl þau kanni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kannaða 1pl vér kǫnnuðum 1sg ek kannaða 1pl vér kannaðim
2sg þú kannaðir 2pl þér kǫnnuðuð 2sg þú kannaðir 2pl þér kannaðið
3sg hon kannaði 3pl þau kǫnnuðu 3sg hon kannaði 3pl þau kannaði
preterite infinitive kǫnnuðu
past participle f. kǫnnuð m. kannaðr n. kannat
imperative 2sg kanna 1pl kǫnnum 2pl kannið
middle voice: kannask “get to know; recognize, admit; acknowledge”
present indicative present subjunctive
1sg ek kǫnnumk 1pl vér kǫnnumk 1sg ek kǫnnumk 1pl vér kannimk
2sg þú kannask 2pl þér kannizk 2sg þú kannisk 2pl þér kannizk
3sg hon kannask 3pl þau kannask 3sg hon kannisk 3pl þau kannisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kǫnnuðumk 1pl vér kǫnnuðumk 1sg ek kǫnnuðumk 1pl vér kannaðimk
2sg þú kannaðisk 2pl þér kǫnnuðuzk 2sg þú kannaðisk 2pl þér kannaðizk
3sg hon kannaðisk 3pl þau kǫnnuðusk 3sg hon kannaðisk 3pl þau kannaðisk
past participle n. kannazk
imperative 2sg kannask 1pl kǫnnumk 2pl kannizk

Derived from kunna pret-pres (III), q.v. for cognates; cf. also Dutch verkennen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kasta 2 “cast”

“overthrow, capsize; reject; play dice”

transitive/impersonal transitive (dat)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kasta 1pl vér kǫstum 1sg ek kasta 1pl vér kastim
2sg þú kastar 2pl þér kastið 2sg þú kastir 2pl þér kastið
3sg hon kastar 3pl þau kasta 3sg hon kasti 3pl þau kasti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kastaða 1pl vér kǫstuðum 1sg ek kastaða 1pl vér kastaðim
2sg þú kastaðir 2pl þér kǫstuðuð 2sg þú kastaðir 2pl þér kastaðið
3sg hon kastaði 3pl þau kǫstuðu 3sg hon kastaði 3pl þau kastaði
preterite infinitive kǫstuðu
past participle f. kǫstuð m. kastaðr n. kastat
imperative 2sg kasta 1pl kǫstum 2pl kastið
middle voice: kastask
present indicative present subjunctive
1sg ek kǫstumk 1pl vér kǫstumk 1sg ek kǫstumk 1pl vér kastimk
2sg þú kastask 2pl þér kastizk 2sg þú kastisk 2pl þér kastizk
3sg hon kastask 3pl þau kastask 3sg hon kastisk 3pl þau kastisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kǫstuðumk 1pl vér kǫstuðumk 1sg ek kǫstuðumk 1pl vér kastaðimk
2sg þú kastaðisk 2pl þér kǫstuðuzk 2sg þú kastaðisk 2pl þér kastaðizk
3sg hon kastaðisk 3pl þau kǫstuðusk 3sg hon kastaðisk 3pl þau kastaðisk
past participle n. kastazk
imperative 2sg kastask 1pl kǫstumk 2pl kastizk

PG kastōn. Source of ME casten, MnE cast.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kristna 2 “Christianize”

“baptize”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kristna 1pl vér kristnum 1sg ek kristna 1pl vér kristnim
2sg þú kristnar 2pl þér kristnið 2sg þú kristnir 2pl þér kristnið
3sg hon kristnar 3pl þau kristna 3sg hon kristni 3pl þau kristni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kristnaða 1pl vér kristnuðum 1sg ek kristnaða 1pl vér kristnaðim
2sg þú kristnaðir 2pl þér kristnuðuð 2sg þú kristnaðir 2pl þér kristnaðið
3sg hon kristnaði 3pl þau kristnuðu 3sg hon kristnaði 3pl þau kristnaði
preterite infinitive kristnuðu
past participle f. kristnuð m. kristnaðr n. kristnat
imperative 2sg kristna 1pl kristnum 2pl kristnið
middle voice: kristnask
present indicative present subjunctive
1sg ek kristnumk 1pl vér kristnumk 1sg ek kristnumk 1pl vér kristnimk
2sg þú kristnask 2pl þér kristnizk 2sg þú kristnisk 2pl þér kristnizk
3sg hon kristnask 3pl þau kristnask 3sg hon kristnisk 3pl þau kristnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kristnuðumk 1pl vér kristnuðumk 1sg ek kristnuðumk 1pl vér kristnaðimk
2sg þú kristnaðisk 2pl þér kristnuðuzk 2sg þú kristnaðisk 2pl þér kristnaðizk
3sg hon kristnaðisk 3pl þau kristnuðusk 3sg hon kristnaðisk 3pl þau kristnaðisk
past participle n. kristnazk
imperative 2sg kristnask 1pl kristnumk 2pl kristnizk

Derived from OE cristnian 2 “perform the antebaptismal (and baptismal) rites,” which also became ME cristnen “baptize; christen,” MnE christen. The OE verb derives from the OE noun cristen “Christian,” from Latin chrīstiānus.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

laða 2 “invite”

“lead”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek laða 1pl vér lǫðum 1sg ek laða 1pl vér laðim
2sg þú laðar 2pl þér laðið 2sg þú laðir 2pl þér laðið
3sg hon laðar 3pl þau laða 3sg hon laði 3pl þau laði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek laðaða 1pl vér lǫðuðum 1sg ek laðaða 1pl vér laðaðim
2sg þú laðaðir 2pl þér lǫðuðuð 2sg þú laðaðir 2pl þér laðaðið
3sg hon laðaði 3pl þau lǫðuðu 3sg hon laðaði 3pl þau laðaði
preterite infinitive lǫðuðu
past participle f. lǫðuð m. laðaðr n. laðat
imperative 2sg laða 1pl lǫðum 2pl laðið
middle voice: laðask “assemble”
present indicative present subjunctive
1sg ek lǫðumk 1pl vér lǫðumk 1sg ek lǫðumk 1pl vér laðimk
2sg þú laðask 2pl þér laðizk 2sg þú laðisk 2pl þér laðizk
3sg hon laðask 3pl þau laðask 3sg hon laðisk 3pl þau laðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lǫðuðumk 1pl vér lǫðuðumk 1sg ek lǫðuðumk 1pl vér laðaðimk
2sg þú laðaðisk 2pl þér lǫðuðuzk 2sg þú laðaðisk 2pl þér laðaðizk
3sg hon laðaðisk 3pl þau lǫðuðusk 3sg hon laðaðisk 3pl þau laðaðisk
past participle n. laðazk
imperative 2sg laðask 1pl lǫðumk 2pl laðizk

PG laþōn, OE laþian 2, ME lāthen, German (ein)laden.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lasta 2 “slander”

“blaspheme”

accusative (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lasta 1pl vér lǫstum 1sg ek lasta 1pl vér lastim
2sg þú lastar 2pl þér lastið 2sg þú lastir 2pl þér lastið
3sg hon lastar 3pl þau lasta 3sg hon lasti 3pl þau lasti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lastaða 1pl vér lǫstuðum 1sg ek lastaða 1pl vér lastaðim
2sg þú lastaðir 2pl þér lǫstuðuð 2sg þú lastaðir 2pl þér lastaðið
3sg hon lastaði 3pl þau lǫstuðu 3sg hon lastaði 3pl þau lastaði
preterite infinitive lǫstuðu
past participle f. lǫstuð m. lastaðr n. lastat
imperative 2sg lasta 1pl lǫstum 2pl lastið
middle voice: lastask
present indicative present subjunctive
1sg ek lǫstumk 1pl vér lǫstumk 1sg ek lǫstumk 1pl vér lastimk
2sg þú lastask 2pl þér lastizk 2sg þú lastisk 2pl þér lastizk
3sg hon lastask 3pl þau lastask 3sg hon lastisk 3pl þau lastisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lǫstuðumk 1pl vér lǫstuðumk 1sg ek lǫstuðumk 1pl vér lastaðimk
2sg þú lastaðisk 2pl þér lǫstuðuzk 2sg þú lastaðisk 2pl þér lastaðizk
3sg hon lastaðisk 3pl þau lǫstuðusk 3sg hon lastaðisk 3pl þau lastaðisk
past participle n. lastazk
imperative 2sg lastask 1pl lǫstumk 2pl lastizk

OE leahtrian 2, ME lehtrien “reproach.” Related to the noun ON last (PG lahstuz), OE leahter “vice,” Dutch laster “slander,” German Laster “vice.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

launa 2 “reward”

transitive (dat of person and/or reward, acc of service rendered)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek launa 1pl vér launum 1sg ek launa 1pl vér launim
2sg þú launar 2pl þér launið 2sg þú launir 2pl þér launið
3sg hon launar 3pl þau launa 3sg hon launi 3pl þau launi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek launaða 1pl vér launuðum 1sg ek launaða 1pl vér launaðim
2sg þú launaðir 2pl þér launuðuð 2sg þú launaðir 2pl þér launaðið
3sg hon launaði 3pl þau launuðu 3sg hon launaði 3pl þau launaði
preterite infinitive launuðu
past participle f. launuð m. launaðr n. launat
imperative 2sg launa 1pl launum 2pl launið
middle voice: launask
present indicative present subjunctive
1sg ek launumk 1pl vér launumk 1sg ek launumk 1pl vér launimk
2sg þú launask 2pl þér launizk 2sg þú launisk 2pl þér launizk
3sg hon launask 3pl þau launask 3sg hon launisk 3pl þau launisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek launuðumk 1pl vér launuðumk 1sg ek launuðumk 1pl vér launaðimk
2sg þú launaðisk 2pl þér launuðuzk 2sg þú launaðisk 2pl þér launaðizk
3sg hon launaðisk 3pl þau launuðusk 3sg hon launaðisk 3pl þau launaðisk
past participle n. launazk
imperative 2sg launask 1pl launumk 2pl launizk

PG launan, OE leanian 2, Dutch belonen, German belohnen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

leita 2 “seek”

“vie; investigate, seek to find out; behave towards sbd; (attempt to) travel”

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek leita 1pl vér leitum 1sg ek leita 1pl vér leitim
2sg þú leitar 2pl þér leitið 2sg þú leitir 2pl þér leitið
3sg hon leitar 3pl þau leita 3sg hon leiti 3pl þau leiti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leitaða 1pl vér leituðum 1sg ek leitaða 1pl vér leitaðim
2sg þú leitaðir 2pl þér leituðuð 2sg þú leitaðir 2pl þér leitaðið
3sg hon leitaði 3pl þau leituðu 3sg hon leitaði 3pl þau leitaði
preterite infinitive leituðu
past participle f. leituð m. leitaðr n. leitat
imperative 2sg leita 1pl leitum 2pl leitið
middle voice: leitask
present indicative present subjunctive
1sg ek leitumk 1pl vér leitumk 1sg ek leitumk 1pl vér leitimk
2sg þú leitask 2pl þér leitizk 2sg þú leitisk 2pl þér leitizk
3sg hon leitask 3pl þau leitask 3sg hon leitisk 3pl þau leitisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leituðumk 1pl vér leituðumk 1sg ek leituðumk 1pl vér leitaðimk
2sg þú leitaðisk 2pl þér leituðuzk 2sg þú leitaðisk 2pl þér leitaðizk
3sg hon leitaðisk 3pl þau leituðusk 3sg hon leitaðisk 3pl þau leitaðisk
past participle n. leitazk
imperative 2sg leitask 1pl leitumk 2pl leitizk

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

líka 1 “please”

“give an appearance; polish”

impersonal transitive (dat)/transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek líka 1pl vér líkum 1sg ek líka 1pl vér líkim
2sg þú líkar 2pl þér líkið 2sg þú líkir 2pl þér líkið
3sg hon líkar 3pl þau líka 3sg hon líki 3pl þau líki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek líkaða 1pl vér líkuðum 1sg ek líkaða 1pl vér líkaðim
2sg þú líkaðir 2pl þér líkuðuð 2sg þú líkaðir 2pl þér líkaðið
3sg hon líkaði 3pl þau líkuðu 3sg hon líkaði 3pl þau líkaði
preterite infinitive líkuðu
past participle f. líkuð m. líkaðr n. líkat
imperative 2sg líka 1pl líkum 2pl líkið
middle voice: líkask “resemble”
present indicative present subjunctive
1sg ek líkumk 1pl vér líkumk 1sg ek líkumk 1pl vér líkimk
2sg þú líkask 2pl þér líkizk 2sg þú líkisk 2pl þér líkizk
3sg hon líkask 3pl þau líkask 3sg hon líkisk 3pl þau líkisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek líkuðumk 1pl vér líkuðumk 1sg ek líkuðumk 1pl vér líkaðimk
2sg þú líkaðisk 2pl þér líkuðuzk 2sg þú líkaðisk 2pl þér líkaðizk
3sg hon líkaðisk 3pl þau líkuðusk 3sg hon líkaðisk 3pl þau líkaðisk
past participle n. líkazk
imperative 2sg líkask 1pl líkumk 2pl líkizk

PG līkēn, OE līcian 2, ME līken, MnE like, Dutch (ge)lijken, German gleichen. Its adjectival origins are reflected in MnE like, Dutch gelijk, German gleich.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lofa 2 “praise”

“allow; promise”

transitive (acc/dat: varies by sense)/clausal object

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lofa 1pl vér lofum 1sg ek lofa 1pl vér lofim
2sg þú lofar 2pl þér lofið 2sg þú lofir 2pl þér lofið
3sg hon lofar 3pl þau lofa 3sg hon lofi 3pl þau lofi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lofaða 1pl vér lofuðum 1sg ek lofaða 1pl vér lofaðim
2sg þú lofaðir 2pl þér lofuðuð 2sg þú lofaðir 2pl þér lofaðið
3sg hon lofaði 3pl þau lofuðu 3sg hon lofaði 3pl þau lofaði
preterite infinitive lofuðu
past participle f. lofuð m. lofaðr n. lofat
imperative 2sg lofa 1pl lofum 2pl lofið
middle voice: lofask
present indicative present subjunctive
1sg ek lofumk 1pl vér lofumk 1sg ek lofumk 1pl vér lofimk
2sg þú lofask 2pl þér lofizk 2sg þú lofisk 2pl þér lofizk
3sg hon lofask 3pl þau lofask 3sg hon lofisk 3pl þau lofisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lofuðumk 1pl vér lofuðumk 1sg ek lofuðumk 1pl vér lofaðimk
2sg þú lofaðisk 2pl þér lofuðuzk 2sg þú lofaðisk 2pl þér lofaðizk
3sg hon lofaðisk 3pl þau lofuðusk 3sg hon lofaðisk 3pl þau lofaðisk
past participle n. lofazk
imperative 2sg lofask 1pl lofumk 2pl lofizk

PG lubōn, OE lofian 2, ME lō̆ven, Dutch loven, beloven, German loben. Cf. leyfa 1 (PG laubjan) and the noun ON lof “praise; permission,” OE lof, ME lō̆f, Dutch lof, German Lob “praise.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

loga 2 “blaze”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek loga 1pl vér logum 1sg ek loga 1pl vér logim
2sg þú logar 2pl þér logið 2sg þú logir 2pl þér logið
3sg hon logar 3pl þau loga 3sg hon logi 3pl þau logi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek logaða 1pl vér loguðum 1sg ek logaða 1pl vér logaðim
2sg þú logaðir 2pl þér loguðuð 2sg þú logaðir 2pl þér logaðið
3sg hon logaði 3pl þau loguðu 3sg hon logaði 3pl þau logaði
preterite infinitive loguðu
past participle f. loguð m. logaðr n. logat
imperative 2sg loga 1pl logum 2pl logið
middle voice: logask
present indicative present subjunctive
1sg ek logumk 1pl vér logumk 1sg ek logumk 1pl vér logimk
2sg þú logask 2pl þér logizk 2sg þú logisk 2pl þér logizk
3sg hon logask 3pl þau logask 3sg hon logisk 3pl þau logisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek loguðumk 1pl vér loguðumk 1sg ek loguðumk 1pl vér logaðimk
2sg þú logaðisk 2pl þér loguðuzk 2sg þú logaðisk 2pl þér logaðizk
3sg hon logaðisk 3pl þau loguðusk 3sg hon logaðisk 3pl þau logaðisk
past participle n. logazk
imperative 2sg logask 1pl logumk 2pl logizk

German lohen. Source of ME louen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

losa 2 “loosen, detach”

“set free; carry out, fulfil; dispose of, get rid of”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek losa 1pl vér losum 1sg ek losa 1pl vér losim
2sg þú losar 2pl þér losið 2sg þú losir 2pl þér losið
3sg hon losar 3pl þau losa 3sg hon losi 3pl þau losi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek losaða 1pl vér losuðum 1sg ek losaða 1pl vér losaðim
2sg þú losaðir 2pl þér losuðuð 2sg þú losaðir 2pl þér losaðið
3sg hon losaði 3pl þau losuðu 3sg hon losaði 3pl þau losaði
preterite infinitive losuðu
past participle f. losuð m. losaðr n. losat
imperative 2sg losa 1pl losum 2pl losið
middle voice: losask “come loose”
present indicative present subjunctive
1sg ek losumk 1pl vér losumk 1sg ek losumk 1pl vér losimk
2sg þú losask 2pl þér losizk 2sg þú losisk 2pl þér losizk
3sg hon losask 3pl þau losask 3sg hon losisk 3pl þau losisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek losuðumk 1pl vér losuðumk 1sg ek losuðumk 1pl vér losaðimk
2sg þú losaðisk 2pl þér losuðuzk 2sg þú losaðisk 2pl þér losaðizk
3sg hon losaðisk 3pl þau losuðusk 3sg hon losaðisk 3pl þau losaðisk
past participle n. losazk
imperative 2sg losask 1pl losumk 2pl losizk

Derives from the adjective ON lauss “loose” (PG lausaz), OE lēas “loose; false, deceitful,” ME lēse “false, deceptive,” Dutch loos “false, insincere; pointless,” Dutch, German los “loose.” The adjective itself derives from the strong verb PG farleusan, OE forlēosan II, ME forlẹ̄sen, MnE forlorn, Dutch verliezen, German verlieren. The ON adjective gave rise to ME lọ̄s, MnE loose. The verb OE losian 2 “perish; escape,” ME lōsen “lose,” MnE lose derives from the noun OE los (ME lō̆s, MnE loss). Cf. 2 (PG lusnōn).

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

losna 2 “come loose”

“break up, fragment; leave, depart”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek losna 1pl vér losnum 1sg ek losna 1pl vér losnim
2sg þú losnar 2pl þér losnið 2sg þú losnir 2pl þér losnið
3sg hon losnar 3pl þau losna 3sg hon losni 3pl þau losni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek losnaða 1pl vér losnuðum 1sg ek losnaða 1pl vér losnaðim
2sg þú losnaðir 2pl þér losnuðuð 2sg þú losnaðir 2pl þér losnaðið
3sg hon losnaði 3pl þau losnuðu 3sg hon losnaði 3pl þau losnaði
preterite infinitive losnuðu
past participle f. losnuð m. losnaðr n. losnat
imperative 2sg losna 1pl losnum 2pl losnið
middle voice: losnask
present indicative present subjunctive
1sg ek losnumk 1pl vér losnumk 1sg ek losnumk 1pl vér losnimk
2sg þú losnask 2pl þér losnizk 2sg þú losnisk 2pl þér losnizk
3sg hon losnask 3pl þau losnask 3sg hon losnisk 3pl þau losnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek losnuðumk 1pl vér losnuðumk 1sg ek losnuðumk 1pl vér losnaðimk
2sg þú losnaðisk 2pl þér losnuðuzk 2sg þú losnaðisk 2pl þér losnaðizk
3sg hon losnaðisk 3pl þau losnuðusk 3sg hon losnaðisk 3pl þau losnaðisk
past participle n. losnazk
imperative 2sg losnask 1pl losnumk 2pl losnizk

Commonly understood to derive from an unattested strong past participle *losinn (cf. class 2 weak losa), but since a verb fralusnan is attested for Gothic, Seebold posits PG lusnōn. Related to the adjective ON lauss “loose” (PG lausaz), OE lēas “loose; false, deceitful,” ME lēse “false, deceptive,” Dutch loos “false, insincere; pointless,” Dutch, German los “loose.” The adjective itself derives from the strong verb PG farleusan, OE forlēosan II, ME forlẹ̄sen, MnE forlorn, Dutch verliezen, German verlieren “lose.” The ON adjective gave rise to ME lọ̄s, MnE loose. The verb OE losian 2 “perish; escape,” ME lōsen “lose,” MnE lose derives from the noun OE los (ME lō̆s, MnE loss).

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

marka 2 “mark”

“wound; mark off; depict; describe; signify; take note; understand”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek marka 1pl vér mǫrkum 1sg ek marka 1pl vér markim
2sg þú markar 2pl þér markið 2sg þú markir 2pl þér markið
3sg hon markar 3pl þau marka 3sg hon marki 3pl þau marki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek markaða 1pl vér mǫrkuðum 1sg ek markaða 1pl vér markaðim
2sg þú markaðir 2pl þér mǫrkuðuð 2sg þú markaðir 2pl þér markaðið
3sg hon markaði 3pl þau mǫrkuðu 3sg hon markaði 3pl þau markaði
preterite infinitive mǫrkuðu
past participle f. mǫrkuð m. markaðr n. markat
imperative 2sg marka 1pl mǫrkum 2pl markið
middle voice: markask
present indicative present subjunctive
1sg ek mǫrkumk 1pl vér mǫrkumk 1sg ek mǫrkumk 1pl vér markimk
2sg þú markask 2pl þér markizk 2sg þú markisk 2pl þér markizk
3sg hon markask 3pl þau markask 3sg hon markisk 3pl þau markisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek mǫrkuðumk 1pl vér mǫrkuðumk 1sg ek mǫrkuðumk 1pl vér markaðimk
2sg þú markaðisk 2pl þér mǫrkuðuzk 2sg þú markaðisk 2pl þér markaðizk
3sg hon markaðisk 3pl þau mǫrkuðusk 3sg hon markaðisk 3pl þau markaðisk
past participle n. markazk
imperative 2sg markask 1pl mǫrkumk 2pl markizk

PG markōn, OE mearcian 2, ME marken, MnE mark, German marken. Related to merkja 1, q.v. for further cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

mata 2 “feed”

transitive (acc of person, dat of means)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek mata 1pl vér mǫtum 1sg ek mata 1pl vér matim
2sg þú matar 2pl þér matið 2sg þú matir 2pl þér matið
3sg hon matar 3pl þau mata 3sg hon mati 3pl þau mati
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek mataða 1pl vér mǫtuðum 1sg ek mataða 1pl vér mataðim
2sg þú mataðir 2pl þér mǫtuðuð 2sg þú mataðir 2pl þér mataðið
3sg hon mataði 3pl þau mǫtuðu 3sg hon mataði 3pl þau mataði
preterite infinitive mǫtuðu
past participle f. mǫtuð m. mataðr n. matat
imperative 2sg mata 1pl mǫtum 2pl matið
middle voice: matask “eat”
present indicative present subjunctive
1sg ek mǫtumk 1pl vér mǫtumk 1sg ek mǫtumk 1pl vér matimk
2sg þú matask 2pl þér matizk 2sg þú matisk 2pl þér matizk
3sg hon matask 3pl þau matask 3sg hon matisk 3pl þau matisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek mǫtuðumk 1pl vér mǫtuðumk 1sg ek mǫtuðumk 1pl vér mataðimk
2sg þú mataðisk 2pl þér mǫtuðuzk 2sg þú mataðisk 2pl þér mataðizk
3sg hon mataðisk 3pl þau mǫtuðusk 3sg hon mataðisk 3pl þau mataðisk
past participle n. matazk
imperative 2sg matask 1pl mǫtumk 2pl matizk

PG matōn. Related to the noun ON matr “food,” OE mete, ME mē̆te, MnE meat. Rare verbal cognates include OE metian 2, metsian 2, ME mē̆ten. Rarely found in the active voice.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

nauðga 2 “force, coerce”

“rape”

transitive (acc/dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek nauðga 1pl vér nauðgum 1sg ek nauðga 1pl vér nauðgim
2sg þú nauðgar 2pl þér nauðgið 2sg þú nauðgir 2pl þér nauðgið
3sg hon nauðgar 3pl þau nauðga 3sg hon nauðgi 3pl þau nauðgi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek nauðgaða 1pl vér nauðguðum 1sg ek nauðgaða 1pl vér nauðgaðim
2sg þú nauðgaðir 2pl þér nauðguðuð 2sg þú nauðgaðir 2pl þér nauðgaðið
3sg hon nauðgaði 3pl þau nauðguðu 3sg hon nauðgaði 3pl þau nauðgaði
preterite infinitive nauðguðu
past participle f. nauðguð m. nauðgaðr n. nauðgat
imperative 2sg nauðga 1pl nauðgum 2pl nauðgið
middle voice: nauðgask
present indicative present subjunctive
1sg ek nauðgumk 1pl vér nauðgumk 1sg ek nauðgumk 1pl vér nauðgimk
2sg þú nauðgask 2pl þér nauðgizk 2sg þú nauðgisk 2pl þér nauðgizk
3sg hon nauðgask 3pl þau nauðgask 3sg hon nauðgisk 3pl þau nauðgisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek nauðguðumk 1pl vér nauðguðumk 1sg ek nauðguðumk 1pl vér nauðgaðimk
2sg þú nauðgaðisk 2pl þér nauðguðuzk 2sg þú nauðgaðisk 2pl þér nauðgaðizk
3sg hon nauðgaðisk 3pl þau nauðguðusk 3sg hon nauðgaðisk 3pl þau nauðgaðisk
past participle n. nauðgazk
imperative 2sg nauðgask 1pl nauðgumk 2pl nauðgizk

Derived from the noun ON nauð(r) (ᚾ) “necessity” (PG naudiz, OE nȳd [ᚾ], ME nẹ̄de, MnE need, Dutch nood, German Not) by way of nauðigr “coerced.” Cf. the ON verb neyða 1 (derived from nauð[r]) and the cognates and parallels there listed.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

opna 2 “open”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek opna 1pl vér opnum 1sg ek opna 1pl vér opnim
2sg þú opnar 2pl þér opnið 2sg þú opnir 2pl þér opnið
3sg hon opnar 3pl þau opna 3sg hon opni 3pl þau opni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek opnaða 1pl vér opnuðum 1sg ek opnaða 1pl vér opnaðim
2sg þú opnaðir 2pl þér opnuðuð 2sg þú opnaðir 2pl þér opnaðið
3sg hon opnaði 3pl þau opnuðu 3sg hon opnaði 3pl þau opnaði
preterite infinitive opnuðu
past participle f. opnuð m. opnaðr n. opnat
imperative 2sg opna 1pl opnum 2pl opnið
middle voice: opnask
present indicative present subjunctive
1sg ek opnumk 1pl vér opnumk 1sg ek opnumk 1pl vér opnimk
2sg þú opnask 2pl þér opnizk 2sg þú opnisk 2pl þér opnizk
3sg hon opnask 3pl þau opnask 3sg hon opnisk 3pl þau opnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek opnuðumk 1pl vér opnuðumk 1sg ek opnuðumk 1pl vér opnaðimk
2sg þú opnaðisk 2pl þér opnuðuzk 2sg þú opnaðisk 2pl þér opnaðizk
3sg hon opnaðisk 3pl þau opnuðusk 3sg hon opnaðisk 3pl þau opnaðisk
past participle n. opnazk
imperative 2sg opnask 1pl opnumk 2pl opnizk

PG upenōn, OE openian 2, ME ō̆penen, MnE open, Dutch openen, German öffnen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

orka 2 “be able, capable”

“achieve, manage; work; cause, effect”

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek orka 1pl vér orkum 1sg ek orka 1pl vér orkim
2sg þú orkar 2pl þér orkið 2sg þú orkir 2pl þér orkið
3sg hon orkar 3pl þau orka 3sg hon orki 3pl þau orki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek orkaða 1pl vér orkuðum 1sg ek orkaða 1pl vér orkaðim
2sg þú orkaðir 2pl þér orkuðuð 2sg þú orkaðir 2pl þér orkaðið
3sg hon orkaði 3pl þau orkuðu 3sg hon orkaði 3pl þau orkaði
preterite infinitive orkuðu
past participle f. orkuð m. orkaðr n. orkat
imperative 2sg orka 1pl orkum 2pl orkið
middle voice: orkask “work, exert oneself; strive; achieve; win, obtain”
present indicative present subjunctive
1sg ek orkumk 1pl vér orkumk 1sg ek orkumk 1pl vér orkimk
2sg þú orkask 2pl þér orkizk 2sg þú orkisk 2pl þér orkizk
3sg hon orkask 3pl þau orkask 3sg hon orkisk 3pl þau orkisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek orkuðumk 1pl vér orkuðumk 1sg ek orkuðumk 1pl vér orkaðimk
2sg þú orkaðisk 2pl þér orkuðuzk 2sg þú orkaðisk 2pl þér orkaðizk
3sg hon orkaðisk 3pl þau orkuðusk 3sg hon orkaðisk 3pl þau orkaðisk
past participle n. orkazk
imperative 2sg orkask 1pl orkumk 2pl orkizk

PG wurkān. Related to PG wurkjan, ON yrkja 1, OE wyrcan 1 (worhte, worht), ME werken, MnE work and further PG wirkjan, Dutch werken, German wirken.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

ógna 2 “threaten”

“fear; be afraid”

transitive (dat/acc: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek ógna 1pl vér ógnum 1sg ek ógna 1pl vér ógnim
2sg þú ógnar 2pl þér ógnið 2sg þú ógnir 2pl þér ógnið
3sg hon ógnar 3pl þau ógna 3sg hon ógni 3pl þau ógni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ógnaða 1pl vér ógnuðum 1sg ek ógnaða 1pl vér ógnaðim
2sg þú ógnaðir 2pl þér ógnuðuð 2sg þú ógnaðir 2pl þér ógnaðið
3sg hon ógnaði 3pl þau ógnuðu 3sg hon ógnaði 3pl þau ógnaði
preterite infinitive ógnuðu
past participle f. ógnuð m. ógnaðr n. ógnat
imperative 2sg ógna 1pl ógnum 2pl ógnið
middle voice: ógnask “fear; be afraid”
present indicative present subjunctive
1sg ek ógnumk 1pl vér ógnumk 1sg ek ógnumk 1pl vér ógnimk
2sg þú ógnask 2pl þér ógnizk 2sg þú ógnisk 2pl þér ógnizk
3sg hon ógnask 3pl þau ógnask 3sg hon ógnisk 3pl þau ógnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ógnuðumk 1pl vér ógnuðumk 1sg ek ógnuðumk 1pl vér ógnaðimk
2sg þú ógnaðisk 2pl þér ógnuðuzk 2sg þú ógnaðisk 2pl þér ógnaðizk
3sg hon ógnaðisk 3pl þau ógnuðusk 3sg hon ógnaðisk 3pl þau ógnaðisk
past participle n. ógnazk
imperative 2sg ógnask 1pl ógnumk 2pl ógnizk

Derived from the noun ON ógn “fear” (PG ōgnō); cf. the ON class 1 weak verb œgja “threaten” (PG ōgjan) and the nouns OE ōga (PG ōgōn), ON agi (PG agōn), OE ege (PG agiz), ME eie, MnE awe.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

ótta 2 “frighten”

“fear”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek ótta 1pl vér óttum 1sg ek ótta 1pl vér óttim
2sg þú óttar 2pl þér óttið 2sg þú óttir 2pl þér óttið
3sg hon óttar 3pl þau ótta 3sg hon ótti 3pl þau ótti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek óttaða 1pl vér óttuðum 1sg ek óttaða 1pl vér óttaðim
2sg þú óttaðir 2pl þér óttuðuð 2sg þú óttaðir 2pl þér óttaðið
3sg hon óttaði 3pl þau óttuðu 3sg hon óttaði 3pl þau óttaði
preterite infinitive óttuðu
past participle f. óttuð m. óttaðr n. óttat
imperative 2sg ótta 1pl óttum 2pl óttið
middle voice: óttask
present indicative present subjunctive
1sg ek óttumk 1pl vér óttumk 1sg ek óttumk 1pl vér óttimk
2sg þú óttask 2pl þér óttizk 2sg þú óttisk 2pl þér óttizk
3sg hon óttask 3pl þau óttask 3sg hon óttisk 3pl þau óttisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek óttuðumk 1pl vér óttuðumk 1sg ek óttuðumk 1pl vér óttaðimk
2sg þú óttaðisk 2pl þér óttuðuzk 2sg þú óttaðisk 2pl þér óttaðizk
3sg hon óttaðisk 3pl þau óttuðusk 3sg hon óttaðisk 3pl þau óttaðisk
past participle n. óttazk
imperative 2sg óttask 1pl óttumk 2pl óttizk

PG ōhtan. Related to the noun ON ótti, OE ōht “fear” (PG anhtō). Mostly used reflexively.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

prófa 2 “test, examine”

“try; prove; hear, question (a witness)”

transitive (clausal object/acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek prófa 1pl vér prófum 1sg ek prófa 1pl vér prófim
2sg þú prófar 2pl þér prófið 2sg þú prófir 2pl þér prófið
3sg hon prófar 3pl þau prófa 3sg hon prófi 3pl þau prófi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek prófaða 1pl vér prófuðum 1sg ek prófaða 1pl vér prófaðim
2sg þú prófaðir 2pl þér prófuðuð 2sg þú prófaðir 2pl þér prófaðið
3sg hon prófaði 3pl þau prófuðu 3sg hon prófaði 3pl þau prófaði
preterite infinitive prófuðu
past participle f. prófuð m. prófaðr n. prófat
imperative 2sg prófa 1pl prófum 2pl prófið
middle voice: prófask “turn out, prove to be”
present indicative present subjunctive
1sg ek prófumk 1pl vér prófumk 1sg ek prófumk 1pl vér prófimk
2sg þú prófask 2pl þér prófizk 2sg þú prófisk 2pl þér prófizk
3sg hon prófask 3pl þau prófask 3sg hon prófisk 3pl þau prófisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek prófuðumk 1pl vér prófuðumk 1sg ek prófuðumk 1pl vér prófaðimk
2sg þú prófaðisk 2pl þér prófuðuzk 2sg þú prófaðisk 2pl þér prófaðizk
3sg hon prófaðisk 3pl þau prófuðusk 3sg hon prófaðisk 3pl þau prófaðisk
past participle n. prófazk
imperative 2sg prófask 1pl prófumk 2pl prófizk

Derived from Latin prōbāre by way of Low German prōven. Cf. ME prẹ̄ven (from Anglo-Norman and Old French prover, MnE prove, Dutch proberen, German prüfen, probieren.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

refsa 2 “punish”

transitive (dat, rarely acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek refsa 1pl vér refsum 1sg ek refsa 1pl vér refsim
2sg þú refsar 2pl þér refsið 2sg þú refsir 2pl þér refsið
3sg hon refsar 3pl þau refsa 3sg hon refsi 3pl þau refsi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek refsaða 1pl vér refsuðum 1sg ek refsaða 1pl vér refsaðim
2sg þú refsaðir 2pl þér refsuðuð 2sg þú refsaðir 2pl þér refsaðið
3sg hon refsaði 3pl þau refsuðu 3sg hon refsaði 3pl þau refsaði
preterite infinitive refsuðu
past participle f. refsuð m. refsaðr n. refsat
imperative 2sg refsa 1pl refsum 2pl refsið
middle voice: refsask
present indicative present subjunctive
1sg ek refsumk 1pl vér refsumk 1sg ek refsumk 1pl vér refsimk
2sg þú refsask 2pl þér refsizk 2sg þú refsisk 2pl þér refsizk
3sg hon refsask 3pl þau refsask 3sg hon refsisk 3pl þau refsisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek refsuðumk 1pl vér refsuðumk 1sg ek refsuðumk 1pl vér refsaðimk
2sg þú refsaðisk 2pl þér refsuðuzk 2sg þú refsaðisk 2pl þér refsaðizk
3sg hon refsaðisk 3pl þau refsuðusk 3sg hon refsaðisk 3pl þau refsaðisk
past participle n. refsazk
imperative 2sg refsask 1pl refsumk 2pl refsizk

PG rafisjan, rare OE ræfsan, ræpsan 1 “seize, apprehend,” Latin rapere. Also found as class 1 weak (refsta, refstr).

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

rita 2 “write”

“carve”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek rita 1pl vér ritum 1sg ek rita 1pl vér ritim
2sg þú ritar 2pl þér ritið 2sg þú ritir 2pl þér ritið
3sg hon ritar 3pl þau rita 3sg hon riti 3pl þau riti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ritaða 1pl vér rituðum 1sg ek ritaða 1pl vér ritaðim
2sg þú ritaðir 2pl þér rituðuð 2sg þú ritaðir 2pl þér ritaðið
3sg hon ritaði 3pl þau rituðu 3sg hon ritaði 3pl þau ritaði
preterite infinitive rituðu
past participle f. rituð m. ritaðr n. ritat
imperative 2sg rita 1pl ritum 2pl ritið
middle voice: ritask
present indicative present subjunctive
1sg ek ritumk 1pl vér ritumk 1sg ek ritumk 1pl vér ritimk
2sg þú ritask 2pl þér ritizk 2sg þú ritisk 2pl þér ritizk
3sg hon ritask 3pl þau ritask 3sg hon ritisk 3pl þau ritisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rituðumk 1pl vér rituðumk 1sg ek rituðumk 1pl vér ritaðimk
2sg þú ritaðisk 2pl þér rituðuzk 2sg þú ritaðisk 2pl þér ritaðizk
3sg hon ritaðisk 3pl þau rituðusk 3sg hon ritaðisk 3pl þau ritaðisk
past participle n. ritazk
imperative 2sg ritask 1pl ritumk 2pl ritizk

Originally class I strong ríta, q.v. for cognates; older lexical form vríta.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

rofna 2 “tear”

“be rescinded”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek rofna 1pl vér rofnum 1sg ek rofna 1pl vér rofnim
2sg þú rofnar 2pl þér rofnið 2sg þú rofnir 2pl þér rofnið
3sg hon rofnar 3pl þau rofna 3sg hon rofni 3pl þau rofni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rofnaða 1pl vér rofnuðum 1sg ek rofnaða 1pl vér rofnaðim
2sg þú rofnaðir 2pl þér rofnuðuð 2sg þú rofnaðir 2pl þér rofnaðið
3sg hon rofnaði 3pl þau rofnuðu 3sg hon rofnaði 3pl þau rofnaði
preterite infinitive rofnuðu
past participle f. rofnuð m. rofnaðr n. rofnat
imperative 2sg rofna 1pl rofnum 2pl rofnið
middle voice: rofnask “wane, come to an end” (rare)
present indicative present subjunctive
1sg ek rofnumk 1pl vér rofnumk 1sg ek rofnumk 1pl vér rofnimk
2sg þú rofnask 2pl þér rofnizk 2sg þú rofnisk 2pl þér rofnizk
3sg hon rofnask 3pl þau rofnask 3sg hon rofnisk 3pl þau rofnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rofnuðumk 1pl vér rofnuðumk 1sg ek rofnuðumk 1pl vér rofnaðimk
2sg þú rofnaðisk 2pl þér rofnuðuzk 2sg þú rofnaðisk 2pl þér rofnaðizk
3sg hon rofnaðisk 3pl þau rofnuðusk 3sg hon rofnaðisk 3pl þau rofnaðisk
past participle n. rofnazk
imperative 2sg rofnask 1pl rofnumk 2pl rofnizk

Inchoative to rjúfa II, q.v. for cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

róma 2 “cheer, approve”

“cry out”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek róma 1pl vér rómum 1sg ek róma 1pl vér rómim
2sg þú rómar 2pl þér rómið 2sg þú rómir 2pl þér rómið
3sg hon rómar 3pl þau róma 3sg hon rómi 3pl þau rómi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rómaða 1pl vér rómuðum 1sg ek rómaða 1pl vér rómaðim
2sg þú rómaðir 2pl þér rómuðuð 2sg þú rómaðir 2pl þér rómaðið
3sg hon rómaði 3pl þau rómuðu 3sg hon rómaði 3pl þau rómaði
preterite infinitive rómuðu
past participle f. rómuð m. rómaðr n. rómat
imperative 2sg róma 1pl rómum 2pl rómið
middle voice: rómask
present indicative present subjunctive
1sg ek rómumk 1pl vér rómumk 1sg ek rómumk 1pl vér rómimk
2sg þú rómask 2pl þér rómizk 2sg þú rómisk 2pl þér rómizk
3sg hon rómask 3pl þau rómask 3sg hon rómisk 3pl þau rómisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rómuðumk 1pl vér rómuðumk 1sg ek rómuðumk 1pl vér rómaðimk
2sg þú rómaðisk 2pl þér rómuðuzk 2sg þú rómaðisk 2pl þér rómaðizk
3sg hon rómaðisk 3pl þau rómuðusk 3sg hon rómaðisk 3pl þau rómaðisk
past participle n. rómazk
imperative 2sg rómask 1pl rómumk 2pl rómizk

Source of ME rọ̄mien “roar; cry out.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

safna 2 “gather”

transitive (dat/acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek safna 1pl vér sǫfnum 1sg ek safna 1pl vér safnim
2sg þú safnar 2pl þér safnið 2sg þú safnir 2pl þér safnið
3sg hon safnar 3pl þau safna 3sg hon safni 3pl þau safni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek safnaða 1pl vér sǫfnuðum 1sg ek safnaða 1pl vér safnaðim
2sg þú safnaðir 2pl þér sǫfnuðuð 2sg þú safnaðir 2pl þér safnaðið
3sg hon safnaði 3pl þau sǫfnuðu 3sg hon safnaði 3pl þau safnaði
preterite infinitive sǫfnuðu
past participle f. sǫfnuð m. safnaðr n. safnat
imperative 2sg safna 1pl sǫfnum 2pl safnið
middle voice: safnask “come together”
present indicative present subjunctive
1sg ek sǫfnumk 1pl vér sǫfnumk 1sg ek sǫfnumk 1pl vér safnimk
2sg þú safnask 2pl þér safnizk 2sg þú safnisk 2pl þér safnizk
3sg hon safnask 3pl þau safnask 3sg hon safnisk 3pl þau safnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sǫfnuðumk 1pl vér sǫfnuðumk 1sg ek sǫfnuðumk 1pl vér safnaðimk
2sg þú safnaðisk 2pl þér sǫfnuðuzk 2sg þú safnaðisk 2pl þér safnaðizk
3sg hon safnaðisk 3pl þau sǫfnuðusk 3sg hon safnaðisk 3pl þau safnaðisk
past participle n. safnazk
imperative 2sg safnask 1pl sǫfnumk 2pl safnizk

PG samnōn, OE samnian 2, ME samnen, Dutch verzamelen, German sammeln. These verbs derive from an adjectival root reflected in ON saman, OE tōsamne, ME sā̆men, Dutch samen, German zusammen “together,” and further OE, ME, MnE same, Latin similis. Lexical variant samna.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

sanna 2 “affirm”

“prove, convict”

transitive (acc of thing or convict, dat of beneficiary)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sanna 1pl vér sǫnnum 1sg ek sanna 1pl vér sannim
2sg þú sannar 2pl þér sannið 2sg þú sannir 2pl þér sannið
3sg hon sannar 3pl þau sanna 3sg hon sanni 3pl þau sanni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sannaða 1pl vér sǫnnuðum 1sg ek sannaða 1pl vér sannaðim
2sg þú sannaðir 2pl þér sǫnnuðuð 2sg þú sannaðir 2pl þér sannaðið
3sg hon sannaði 3pl þau sǫnnuðu 3sg hon sannaði 3pl þau sannaði
preterite infinitive sǫnnuðu
past participle f. sǫnnuð m. sannaðr n. sannat
imperative 2sg sanna 1pl sǫnnum 2pl sannið
middle voice: sannask “prove true, turn out”
present indicative present subjunctive
1sg ek sǫnnumk 1pl vér sǫnnumk 1sg ek sǫnnumk 1pl vér sannimk
2sg þú sannask 2pl þér sannizk 2sg þú sannisk 2pl þér sannizk
3sg hon sannask 3pl þau sannask 3sg hon sannisk 3pl þau sannisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sǫnnuðumk 1pl vér sǫnnuðumk 1sg ek sǫnnuðumk 1pl vér sannaðimk
2sg þú sannaðisk 2pl þér sǫnnuðuzk 2sg þú sannaðisk 2pl þér sannaðizk
3sg hon sannaðisk 3pl þau sǫnnuðusk 3sg hon sannaðisk 3pl þau sannaðisk
past participle n. sannazk
imperative 2sg sannask 1pl sǫnnumk 2pl sannizk

Derived from the adjective ON sannr, in turn cognate with OE sōþ, ME sọ̄th, MnE sooth; cf. OE gesōþian 2.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

sauma 2 “sew”

“stitch”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sauma 1pl vér saumum 1sg ek sauma 1pl vér saumim
2sg þú saumar 2pl þér saumið 2sg þú saumir 2pl þér saumið
3sg hon saumar 3pl þau sauma 3sg hon saumi 3pl þau saumi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek saumaða 1pl vér saumuðum 1sg ek saumaða 1pl vér saumaðim
2sg þú saumaðir 2pl þér saumuðuð 2sg þú saumaðir 2pl þér saumaðið
3sg hon saumaði 3pl þau saumuðu 3sg hon saumaði 3pl þau saumaði
preterite infinitive saumuðu
past participle f. saumuð m. saumaðr n. saumat
imperative 2sg sauma 1pl saumum 2pl saumið
middle voice: saumask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek saumumk 1pl vér saumumk 1sg ek saumumk 1pl vér saumimk
2sg þú saumask 2pl þér saumizk 2sg þú saumisk 2pl þér saumizk
3sg hon saumask 3pl þau saumask 3sg hon saumisk 3pl þau saumisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek saumuðumk 1pl vér saumuðumk 1sg ek saumuðumk 1pl vér saumaðimk
2sg þú saumaðisk 2pl þér saumuðuzk 2sg þú saumaðisk 2pl þér saumaðizk
3sg hon saumaðisk 3pl þau saumuðusk 3sg hon saumaðisk 3pl þau saumaðisk
past participle n. saumazk
imperative 2sg saumask 1pl saumumk 2pl saumizk

Related to the noun ON saumr (PG saumaz), OE sēam, ME sēme, MnE seam, Dutch zoom, German Saum; further the Latin verb suere “sew; stitch.” Cf. the rare class 1 weak verb seyma (seymda, seymdr) “stud,” derived from the other sense of the noun saumr (“nail”).

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

signa 2 “consecrate (by way of a sign)”

“make the sign of the cross; bless; sink”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek signa 1pl vér signum 1sg ek signa 1pl vér signim
2sg þú signar 2pl þér signið 2sg þú signir 2pl þér signið
3sg hon signar 3pl þau signa 3sg hon signi 3pl þau signi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek signaða 1pl vér signuðum 1sg ek signaða 1pl vér signaðim
2sg þú signaðir 2pl þér signuðuð 2sg þú signaðir 2pl þér signaðið
3sg hon signaði 3pl þau signuðu 3sg hon signaði 3pl þau signaði
preterite infinitive signuðu
past participle f. signuð m. signaðr n. signat
imperative 2sg signa 1pl signum 2pl signið
middle voice: signask “cross oneself”
present indicative present subjunctive
1sg ek signumk 1pl vér signumk 1sg ek signumk 1pl vér signimk
2sg þú signask 2pl þér signizk 2sg þú signisk 2pl þér signizk
3sg hon signask 3pl þau signask 3sg hon signisk 3pl þau signisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek signuðumk 1pl vér signuðumk 1sg ek signuðumk 1pl vér signaðimk
2sg þú signaðisk 2pl þér signuðuzk 2sg þú signaðisk 2pl þér signaðizk
3sg hon signaðisk 3pl þau signuðusk 3sg hon signaðisk 3pl þau signaðisk
past participle n. signazk
imperative 2sg signask 1pl signumk 2pl signizk

Senses “consecrate; sign; bless”: derived from Latin signāre, as are OE segnian, sēnian 2 and, in part, ME sī̆gnen, MnE sign, Dutch zegenen, German segnen. Also found in these senses as class 1 (signda, signdr). Sense “sink”: derives from the past participle of síga I, q.v. for cognates.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

skapa 2 “shape”

“create; impose; assign as one’s fate; trim (hair)”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek skapa 1pl vér skǫpum 1sg ek skapa 1pl vér skapim
2sg þú skapar 2pl þér skapið 2sg þú skapir 2pl þér skapið
3sg hon skapar 3pl þau skapa 3sg hon skapi 3pl þau skapi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skapaða 1pl vér skǫpuðum 1sg ek skapaða 1pl vér skapaðim
2sg þú skapaðir 2pl þér skǫpuðuð 2sg þú skapaðir 2pl þér skapaðið
3sg hon skapaði 3pl þau skǫpuðu 3sg hon skapaði 3pl þau skapaði
preterite infinitive skǫpuðu
past participle f. skǫpuð m. skapaðr n. skapat
imperative 2sg skapa 1pl skǫpum 2pl skapið
middle voice: skapask “take shape, turn out (esp. as hoped or expected)”
present indicative present subjunctive
1sg ek skǫpumk 1pl vér skǫpumk 1sg ek skǫpumk 1pl vér skapimk
2sg þú skapask 2pl þér skapizk 2sg þú skapisk 2pl þér skapizk
3sg hon skapask 3pl þau skapask 3sg hon skapisk 3pl þau skapisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skǫpuðumk 1pl vér skǫpuðumk 1sg ek skǫpuðumk 1pl vér skapaðimk
2sg þú skapaðisk 2pl þér skǫpuðuzk 2sg þú skapaðisk 2pl þér skapaðizk
3sg hon skapaðisk 3pl þau skǫpuðusk 3sg hon skapaðisk 3pl þau skapaðisk
past participle n. skapazk
imperative 2sg skapask 1pl skǫpumk 2pl skapizk

PG skapjan. Related to strong skepja VI, q.v. for cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

skora 2 “carve”

“tally; chafe; demand, insist; summon, challenge; determine, set conditions; put forward”

transitive (acc of thing, dat of person)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek skora 1pl vér skorum 1sg ek skora 1pl vér skorim
2sg þú skorar 2pl þér skorið 2sg þú skorir 2pl þér skorið
3sg hon skorar 3pl þau skora 3sg hon skori 3pl þau skori
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skoraða 1pl vér skoruðum 1sg ek skoraða 1pl vér skoraðim
2sg þú skoraðir 2pl þér skoruðuð 2sg þú skoraðir 2pl þér skoraðið
3sg hon skoraði 3pl þau skoruðu 3sg hon skoraði 3pl þau skoraði
preterite infinitive skoruðu
past participle f. skoruð m. skoraðr n. skorat
imperative 2sg skora 1pl skorum 2pl skorið
middle voice: skorask
present indicative present subjunctive
1sg ek skorumk 1pl vér skorumk 1sg ek skorumk 1pl vér skorimk
2sg þú skorask 2pl þér skorizk 2sg þú skorisk 2pl þér skorizk
3sg hon skorask 3pl þau skorask 3sg hon skorisk 3pl þau skorisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skoruðumk 1pl vér skoruðumk 1sg ek skoruðumk 1pl vér skoraðimk
2sg þú skoraðisk 2pl þér skoruðuzk 2sg þú skoraðisk 2pl þér skoraðizk
3sg hon skoraðisk 3pl þau skoruðusk 3sg hon skoraðisk 3pl þau skoraðisk
past participle n. skorazk
imperative 2sg skorask 1pl skorumk 2pl skorizk

OE scorian 2 “refuse,” Dutch schuren, German scheuern “chafe.” Source of ME scōren, MnE score. Related to the noun ON skor “carving,” source of late OE scoru, ME scōre, MnE score.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

skrá 2 “register”

“assign; prescribe”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek skrá 1pl vér skrám 1sg ek skrá 1pl vér skráim
2sg þú skrár 2pl þér skráið 2sg þú skráir 2pl þér skráið
3sg hon skrár 3pl þau skrá 3sg hon skrái 3pl þau skrái
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skráða 1pl vér skráðum 1sg ek skráða 1pl vér skráðim
2sg þú skráðir 2pl þér skráðuð 2sg þú skráðir 2pl þér skráðið
3sg hon skráði 3pl þau skráðu 3sg hon skráði 3pl þau skráði
preterite infinitive skráðu
past participle f. skráð m. skráðr n. skrát
imperative 2sg skrá 1pl skrám 2pl skráið
middle voice: skrásk
present indicative present subjunctive
1sg ek skrámk 1pl vér skrámk 1sg ek skrámk 1pl vér skráimk
2sg þú skrásk 2pl þér skráizk 2sg þú skráisk 2pl þér skráizk
3sg hon skrásk 3pl þau skrásk 3sg hon skráisk 3pl þau skráisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skráðumk 1pl vér skráðumk 1sg ek skráðumk 1pl vér skráðimk
2sg þú skráðisk 2pl þér skráðuzk 2sg þú skráðisk 2pl þér skráðizk
3sg hon skráðisk 3pl þau skráðusk 3sg hon skráðisk 3pl þau skráðisk
past participle n. skrázk
imperative 2sg skrásk 1pl skrámk 2pl skráizk

Related to the noun ON skrá “parchment; book, document” (PG skrahō.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

smíða 1 “fashion (esp. out of metal or wood)”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek smíða 1pl vér smíðum 1sg ek smíða 1pl vér smíðim
2sg þú smíðar 2pl þér smíðið 2sg þú smíðir 2pl þér smíðið
3sg hon smíðar 3pl þau smíða 3sg hon smíði 3pl þau smíði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek smíðaða 1pl vér smíðuðum 1sg ek smíðaða 1pl vér smíðaðim
2sg þú smíðaðir 2pl þér smíðuðuð 2sg þú smíðaðir 2pl þér smíðaðið
3sg hon smíðaði 3pl þau smíðuðu 3sg hon smíðaði 3pl þau smíðaði
preterite infinitive smíðuðu
past participle f. smíðuð m. smíðaðr n. smíðat
imperative 2sg smíða 1pl smíðum 2pl smíðið
middle voice: smíðask “take shape, turn out”
present indicative present subjunctive
1sg ek smíðumk 1pl vér smíðumk 1sg ek smíðumk 1pl vér smíðimk
2sg þú smíðask 2pl þér smíðizk 2sg þú smíðisk 2pl þér smíðizk
3sg hon smíðask 3pl þau smíðask 3sg hon smíðisk 3pl þau smíðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek smíðuðumk 1pl vér smíðuðumk 1sg ek smíðuðumk 1pl vér smíðaðimk
2sg þú smíðaðisk 2pl þér smíðuðuzk 2sg þú smíðaðisk 2pl þér smíðaðizk
3sg hon smíðaðisk 3pl þau smíðuðusk 3sg hon smíðaðisk 3pl þau smíðaðisk
past participle n. smíðazk
imperative 2sg smíðask 1pl smíðumk 2pl smíðizk

OE smīþian 2, Dutch smeden, German schmieden. Related to the noun PG smiþaz, ON smiðr, OE smiþ, ME, MnE smith, Dutch smid, German Schmied.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

snara 2 “turn, twist, wring”

“translate; fling; push, drive”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek snara 1pl vér snǫrum 1sg ek snara 1pl vér snarim
2sg þú snarar 2pl þér snarið 2sg þú snarir 2pl þér snarið
3sg hon snarar 3pl þau snara 3sg hon snari 3pl þau snari
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek snaraða 1pl vér snǫruðum 1sg ek snaraða 1pl vér snaraðim
2sg þú snaraðir 2pl þér snǫruðuð 2sg þú snaraðir 2pl þér snaraðið
3sg hon snaraði 3pl þau snǫruðu 3sg hon snaraði 3pl þau snaraði
preterite infinitive snǫruðu
past participle f. snǫruð m. snaraðr n. snarat
imperative 2sg snara 1pl snǫrum 2pl snarið
middle voice: snarask “turn; rush”
present indicative present subjunctive
1sg ek snǫrumk 1pl vér snǫrumk 1sg ek snǫrumk 1pl vér snarimk
2sg þú snarask 2pl þér snarizk 2sg þú snarisk 2pl þér snarizk
3sg hon snarask 3pl þau snarask 3sg hon snarisk 3pl þau snarisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek snǫruðumk 1pl vér snǫruðumk 1sg ek snǫruðumk 1pl vér snaraðimk
2sg þú snaraðisk 2pl þér snǫruðuzk 2sg þú snaraðisk 2pl þér snaraðizk
3sg hon snaraðisk 3pl þau snǫruðusk 3sg hon snaraðisk 3pl þau snaraðisk
past participle n. snarazk
imperative 2sg snarask 1pl snǫrumk 2pl snarizk

PG snarhō (noun) or snarhōn. ME snāren and MnE snare derive from the English noun, corresponding to ON snara.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

sofna 2 “fall asleep”

“pass away”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sofna 1pl vér sofnum 1sg ek sofna 1pl vér sofnim
2sg þú sofnar 2pl þér sofnið 2sg þú sofnir 2pl þér sofnið
3sg hon sofnar 3pl þau sofna 3sg hon sofni 3pl þau sofni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sofnaða 1pl vér sofnuðum 1sg ek sofnaða 1pl vér sofnaðim
2sg þú sofnaðir 2pl þér sofnuðuð 2sg þú sofnaðir 2pl þér sofnaðið
3sg hon sofnaði 3pl þau sofnuðu 3sg hon sofnaði 3pl þau sofnaði
preterite infinitive sofnuðu
past participle f. sofnuð m. sofnaðr n. sofnat
imperative 2sg sofna 1pl sofnum 2pl sofnið
middle voice: sofnask
present indicative present subjunctive
1sg ek sofnumk 1pl vér sofnumk 1sg ek sofnumk 1pl vér sofnimk
2sg þú sofnask 2pl þér sofnizk 2sg þú sofnisk 2pl þér sofnizk
3sg hon sofnask 3pl þau sofnask 3sg hon sofnisk 3pl þau sofnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sofnuðumk 1pl vér sofnuðumk 1sg ek sofnuðumk 1pl vér sofnaðimk
2sg þú sofnaðisk 2pl þér sofnuðuzk 2sg þú sofnaðisk 2pl þér sofnaðizk
3sg hon sofnaðisk 3pl þau sofnuðusk 3sg hon sofnaðisk 3pl þau sofnaðisk
past participle n. sofnazk
imperative 2sg sofnask 1pl sofnumk 2pl sofnizk

PG swufnōn, OE swefnian 2 “appear in a dream; dream,” ME swē̆venen. An inchoative verb to sofa IV, q.v. for further cognates. Lexical variants include somna and sopna.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

spá 2 “prophesy”

transitive (acc of prophecy, dat of person)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek spá 1pl vér spám 1sg ek spá 1pl vér spáim
2sg þú spár 2pl þér spáið 2sg þú spáir 2pl þér spáið
3sg hon spár 3pl þau spá 3sg hon spái 3pl þau spái
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek spáða 1pl vér spáðum 1sg ek spáða 1pl vér spáðim
2sg þú spáðir 2pl þér spáðuð 2sg þú spáðir 2pl þér spáðið
3sg hon spáði 3pl þau spáðu 3sg hon spáði 3pl þau spáði
preterite infinitive spáðu
past participle f. spáð m. spáðr n. spát
imperative 2sg spá 1pl spám 2pl spáið
middle voice: spásk
present indicative present subjunctive
1sg ek spámk 1pl vér spámk 1sg ek spámk 1pl vér spáimk
2sg þú spásk 2pl þér spáizk 2sg þú spáisk 2pl þér spáizk
3sg hon spásk 3pl þau spásk 3sg hon spáisk 3pl þau spáisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek spáðumk 1pl vér spáðumk 1sg ek spáðumk 1pl vér spáðimk
2sg þú spáðisk 2pl þér spáðuzk 2sg þú spáðisk 2pl þér spáðizk
3sg hon spáðisk 3pl þau spáðusk 3sg hon spáðisk 3pl þau spáðisk
past participle n. spázk
imperative 2sg spásk 1pl spámk 2pl spáizk

PG spahōn, Latin specere “look, see.” Source of ME spā.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

spotta 2 “mock”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek spotta 1pl vér spottum 1sg ek spotta 1pl vér spottim
2sg þú spottar 2pl þér spottið 2sg þú spottir 2pl þér spottið
3sg hon spottar 3pl þau spotta 3sg hon spotti 3pl þau spotti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek spottaða 1pl vér spottuðum 1sg ek spottaða 1pl vér spottaðim
2sg þú spottaðir 2pl þér spottuðuð 2sg þú spottaðir 2pl þér spottaðið
3sg hon spottaði 3pl þau spottuðu 3sg hon spottaði 3pl þau spottaði
preterite infinitive spottuðu
past participle f. spottuð m. spottaðr n. spottat
imperative 2sg spotta 1pl spottum 2pl spottið
middle voice: spottask
present indicative present subjunctive
1sg ek spottumk 1pl vér spottumk 1sg ek spottumk 1pl vér spottimk
2sg þú spottask 2pl þér spottizk 2sg þú spottisk 2pl þér spottizk
3sg hon spottask 3pl þau spottask 3sg hon spottisk 3pl þau spottisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek spottuðumk 1pl vér spottuðumk 1sg ek spottuðumk 1pl vér spottaðimk
2sg þú spottaðisk 2pl þér spottuðuzk 2sg þú spottaðisk 2pl þér spottaðizk
3sg hon spottaðisk 3pl þau spottuðusk 3sg hon spottaðisk 3pl þau spottaðisk
past participle n. spottazk
imperative 2sg spottask 1pl spottumk 2pl spottizk

PG spudōn, Dutch, German spotten, Latin despuere.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

starfa 2 “work at, occupy oneself with”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek starfa 1pl vér stǫrfum 1sg ek starfa 1pl vér starfim
2sg þú starfar 2pl þér starfið 2sg þú starfir 2pl þér starfið
3sg hon starfar 3pl þau starfa 3sg hon starfi 3pl þau starfi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek starfaða 1pl vér stǫrfuðum 1sg ek starfaða 1pl vér starfaðim
2sg þú starfaðir 2pl þér stǫrfuðuð 2sg þú starfaðir 2pl þér starfaðið
3sg hon starfaði 3pl þau stǫrfuðu 3sg hon starfaði 3pl þau starfaði
preterite infinitive stǫrfuðu
past participle f. stǫrfuð m. starfaðr n. starfat
imperative 2sg starfa 1pl stǫrfum 2pl starfið
middle voice: starfask
present indicative present subjunctive
1sg ek stǫrfumk 1pl vér stǫrfumk 1sg ek stǫrfumk 1pl vér starfimk
2sg þú starfask 2pl þér starfizk 2sg þú starfisk 2pl þér starfizk
3sg hon starfask 3pl þau starfask 3sg hon starfisk 3pl þau starfisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek stǫrfuðumk 1pl vér stǫrfuðumk 1sg ek stǫrfuðumk 1pl vér starfaðimk
2sg þú starfaðisk 2pl þér stǫrfuðuzk 2sg þú starfaðisk 2pl þér starfaðizk
3sg hon starfaðisk 3pl þau stǫrfuðusk 3sg hon starfaðisk 3pl þau starfaðisk
past participle n. starfazk
imperative 2sg starfask 1pl stǫrfumk 2pl starfizk

PG starbōn, OE steorfan, ME sterven, MnE starve, Dutch sterven, German sterben, all in sense “die.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

stikla 2 “leap”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek stikla 1pl vér stiklum 1sg ek stikla 1pl vér stiklim
2sg þú stiklar 2pl þér stiklið 2sg þú stiklir 2pl þér stiklið
3sg hon stiklar 3pl þau stikla 3sg hon stikli 3pl þau stikli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek stiklaða 1pl vér stikluðum 1sg ek stiklaða 1pl vér stiklaðim
2sg þú stiklaðir 2pl þér stikluðuð 2sg þú stiklaðir 2pl þér stiklaðið
3sg hon stiklaði 3pl þau stikluðu 3sg hon stiklaði 3pl þau stiklaði
preterite infinitive stikluðu
past participle f. stikluð m. stiklaðr n. stiklat
imperative 2sg stikla 1pl stiklum 2pl stiklið
middle voice: stiklask
present indicative present subjunctive
1sg ek stiklumk 1pl vér stiklumk 1sg ek stiklumk 1pl vér stiklimk
2sg þú stiklask 2pl þér stiklizk 2sg þú stiklisk 2pl þér stiklizk
3sg hon stiklask 3pl þau stiklask 3sg hon stiklisk 3pl þau stiklisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek stikluðumk 1pl vér stikluðumk 1sg ek stikluðumk 1pl vér stiklaðimk
2sg þú stiklaðisk 2pl þér stikluðuzk 2sg þú stiklaðisk 2pl þér stiklaðizk
3sg hon stiklaðisk 3pl þau stikluðusk 3sg hon stiklaðisk 3pl þau stiklaðisk
past participle n. stiklazk
imperative 2sg stiklask 1pl stiklumk 2pl stiklizk

Derived from the noun ON stikill “point of a cattle horn” (PG stiklaz “thorn; point; horn”), OE sticel “sting,” Dutch stekel, German Stachel “thorn.” The IE root is shared with Latin spīca “spike,” which may in turn be the source of ME spīke, MnE spike, Dutch spijker “nail.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

stofna 2 “found, establish”

“initiate, bring about”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek stofna 1pl vér stofnum 1sg ek stofna 1pl vér stofnim
2sg þú stofnar 2pl þér stofnið 2sg þú stofnir 2pl þér stofnið
3sg hon stofnar 3pl þau stofna 3sg hon stofni 3pl þau stofni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek stofnaða 1pl vér stofnuðum 1sg ek stofnaða 1pl vér stofnaðim
2sg þú stofnaðir 2pl þér stofnuðuð 2sg þú stofnaðir 2pl þér stofnaðið
3sg hon stofnaði 3pl þau stofnuðu 3sg hon stofnaði 3pl þau stofnaði
preterite infinitive stofnuðu
past participle f. stofnuð m. stofnaðr n. stofnat
imperative 2sg stofna 1pl stofnum 2pl stofnið
middle voice: stofnask
present indicative present subjunctive
1sg ek stofnumk 1pl vér stofnumk 1sg ek stofnumk 1pl vér stofnimk
2sg þú stofnask 2pl þér stofnizk 2sg þú stofnisk 2pl þér stofnizk
3sg hon stofnask 3pl þau stofnask 3sg hon stofnisk 3pl þau stofnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek stofnuðumk 1pl vér stofnuðumk 1sg ek stofnuðumk 1pl vér stofnaðimk
2sg þú stofnaðisk 2pl þér stofnuðuzk 2sg þú stofnaðisk 2pl þér stofnaðizk
3sg hon stofnaðisk 3pl þau stofnuðusk 3sg hon stofnaðisk 3pl þau stofnaðisk
past participle n. stofnazk
imperative 2sg stofnask 1pl stofnumk 2pl stofnizk

Derived from the noun ON, OE stofn “treestump; foundation.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

stǫðva 2 “stop, halt”

“calm down; hinder, hold back”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek stǫðva 1pl vér stǫðvum 1sg ek stǫðva 1pl vér stǫðvim
2sg þú stǫðvar 2pl þér stǫðvið 2sg þú stǫðvir 2pl þér stǫðvið
3sg hon stǫðvar 3pl þau stǫðva 3sg hon stǫðvi 3pl þau stǫðvi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek stǫðvaða 1pl vér stǫðvuðum 1sg ek stǫðvaða 1pl vér stǫðvaðim
2sg þú stǫðvaðir 2pl þér stǫðvuðuð 2sg þú stǫðvaðir 2pl þér stǫðvaðið
3sg hon stǫðvaði 3pl þau stǫðvuðu 3sg hon stǫðvaði 3pl þau stǫðvaði
preterite infinitive stǫðvuðu
past participle f. stǫðvuð m. stǫðvaðr n. stǫðvat
imperative 2sg stǫðva 1pl stǫðvum 2pl stǫðvið
middle voice: stǫðvask “stop; calm down; be determined”
present indicative present subjunctive
1sg ek stǫðvumk 1pl vér stǫðvumk 1sg ek stǫðvumk 1pl vér stǫðvimk
2sg þú stǫðvask 2pl þér stǫðvizk 2sg þú stǫðvisk 2pl þér stǫðvizk
3sg hon stǫðvask 3pl þau stǫðvask 3sg hon stǫðvisk 3pl þau stǫðvisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek stǫðvuðumk 1pl vér stǫðvuðumk 1sg ek stǫðvuðumk 1pl vér stǫðvaðimk
2sg þú stǫðvaðisk 2pl þér stǫðvuðuzk 2sg þú stǫðvaðisk 2pl þér stǫðvaðizk
3sg hon stǫðvaðisk 3pl þau stǫðvuðusk 3sg hon stǫðvaðisk 3pl þau stǫðvaðisk
past participle n. stǫðvazk
imperative 2sg stǫðvask 1pl stǫðvumk 2pl stǫðvizk

PG staþwōn. Cf. Latin statuere.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

svara 2 “answer”

“pay, answer for; amount to, be equal to”

transitive (acc/dat: varies by sense)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek svara 1pl vér svǫrum 1sg ek svara 1pl vér svarim
2sg þú svarar 2pl þér svarið 2sg þú svarir 2pl þér svarið
3sg hon svarar 3pl þau svara 3sg hon svari 3pl þau svari
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek svaraða 1pl vér svǫruðum 1sg ek svaraða 1pl vér svaraðim
2sg þú svaraðir 2pl þér svǫruðuð 2sg þú svaraðir 2pl þér svaraðið
3sg hon svaraði 3pl þau svǫruðu 3sg hon svaraði 3pl þau svaraði
preterite infinitive svǫruðu
past participle f. svǫruð m. svaraðr n. svarat
imperative 2sg svara 1pl svǫrum 2pl svarið
middle voice: svarask
present indicative present subjunctive
1sg ek svǫrumk 1pl vér svǫrumk 1sg ek svǫrumk 1pl vér svarimk
2sg þú svarask 2pl þér svarizk 2sg þú svarisk 2pl þér svarizk
3sg hon svarask 3pl þau svarask 3sg hon svarisk 3pl þau svarisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek svǫruðumk 1pl vér svǫruðumk 1sg ek svǫruðumk 1pl vér svaraðimk
2sg þú svaraðisk 2pl þér svǫruðuzk 2sg þú svaraðisk 2pl þér svaraðizk
3sg hon svaraðisk 3pl þau svǫruðusk 3sg hon svaraðisk 3pl þau svaraðisk
past participle n. svarazk
imperative 2sg svarask 1pl svǫrumk 2pl svarizk

PG swarjan, OE andswarian 2, ME answēren, MnE answer (whose prefix it must originally have shared). Related to sverja VI, q.v. for further cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

sveipa 2 “wrap, swaddle”

“dress (a wound); swing (a weapon)”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sveipa 1pl vér sveipum 1sg ek sveipa 1pl vér sveipim
2sg þú sveipar 2pl þér sveipið 2sg þú sveipir 2pl þér sveipið
3sg hon sveipar 3pl þau sveipa 3sg hon sveipi 3pl þau sveipi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sveipaða 1pl vér sveipuðum 1sg ek sveipaða 1pl vér sveipaðim
2sg þú sveipaðir 2pl þér sveipuðuð 2sg þú sveipaðir 2pl þér sveipaðið
3sg hon sveipaði 3pl þau sveipuðu 3sg hon sveipaði 3pl þau sveipaði
preterite infinitive sveipuðu
past participle f. sveipuð m. sveipaðr n. sveipat
imperative 2sg sveipa 1pl sveipum 2pl sveipið
middle voice: sveipask
present indicative present subjunctive
1sg ek sveipumk 1pl vér sveipumk 1sg ek sveipumk 1pl vér sveipimk
2sg þú sveipask 2pl þér sveipizk 2sg þú sveipisk 2pl þér sveipizk
3sg hon sveipask 3pl þau sveipask 3sg hon sveipisk 3pl þau sveipisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sveipuðumk 1pl vér sveipuðumk 1sg ek sveipuðumk 1pl vér sveipaðimk
2sg þú sveipaðisk 2pl þér sveipuðuzk 2sg þú sveipaðisk 2pl þér sveipaðizk
3sg hon sveipaðisk 3pl þau sveipuðusk 3sg hon sveipaðisk 3pl þau sveipaðisk
past participle n. sveipazk
imperative 2sg sveipask 1pl sveipumk 2pl sveipizk

PG swaipjan. Less commonly found as class VII strong (sveip, sveipinn), q.v. for cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

syfja 2 “become sleepy”

impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek syfja 1pl vér syfjum 1sg ek syfja 1pl vér syfim
2sg þú syfjar 2pl þér syfið 2sg þú syfir 2pl þér syfið
3sg hon syfjar 3pl þau syfja 3sg hon syfi 3pl þau syfi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek syfjaða 1pl vér syfjuðum 1sg ek syfjaða 1pl vér syfjaðim
2sg þú syfjaðir 2pl þér syfjuðuð 2sg þú syfjaðir 2pl þér syfjaðið
3sg hon syfjaði 3pl þau syfjuðu 3sg hon syfjaði 3pl þau syfjaði
preterite infinitive syfjuðu
past participle f. syfjuð m. syfjaðr n. syfjat
imperative 2sg syfja 1pl syfjum 2pl syfið
middle voice: syfjask
present indicative present subjunctive
1sg ek syfjumk 1pl vér syfjumk 1sg ek syfjumk 1pl vér syfimk
2sg þú syfjask 2pl þér syfizk 2sg þú syfisk 2pl þér syfizk
3sg hon syfjask 3pl þau syfjask 3sg hon syfisk 3pl þau syfisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek syfjuðumk 1pl vér syfjuðumk 1sg ek syfjuðumk 1pl vér syfjaðimk
2sg þú syfjaðisk 2pl þér syfjuðuzk 2sg þú syfjaðisk 2pl þér syfjaðizk
3sg hon syfjaðisk 3pl þau syfjuðusk 3sg hon syfjaðisk 3pl þau syfjaðisk
past participle n. syfjazk
imperative 2sg syfjask 1pl syfjumk 2pl syfizk

PG sufjōjan, Dutch suffen. Related to ON sofa IV, q.v. for further cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

synja 2 “deny”

“declare one’s innocence; refuse”

transitive (gen of thing, dat of person)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek synja 1pl vér synjum 1sg ek synja 1pl vér synim
2sg þú synjar 2pl þér synið 2sg þú synir 2pl þér synið
3sg hon synjar 3pl þau synja 3sg hon syni 3pl þau syni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek synjaða 1pl vér synjuðum 1sg ek synjaða 1pl vér synjaðim
2sg þú synjaðir 2pl þér synjuðuð 2sg þú synjaðir 2pl þér synjaðið
3sg hon synjaði 3pl þau synjuðu 3sg hon synjaði 3pl þau synjaði
preterite infinitive synjuðu
past participle f. synjuð m. synjaðr n. synjat
imperative 2sg synja 1pl synjum 2pl synið
middle voice: synjask “refuse”
present indicative present subjunctive
1sg ek synjumk 1pl vér synjumk 1sg ek synjumk 1pl vér synimk
2sg þú synjask 2pl þér synizk 2sg þú synisk 2pl þér synizk
3sg hon synjask 3pl þau synjask 3sg hon synisk 3pl þau synisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek synjuðumk 1pl vér synjuðumk 1sg ek synjuðumk 1pl vér synjaðimk
2sg þú synjaðisk 2pl þér synjuðuzk 2sg þú synjaðisk 2pl þér synjaðizk
3sg hon synjaðisk 3pl þau synjuðusk 3sg hon synjaðisk 3pl þau synjaðisk
past participle n. synjazk
imperative 2sg synjask 1pl synjumk 2pl synizk

PG sunjōn. Related to the noun ON syn “denial,” in turn related to Latin sōns “guilty,” and to the noun ON synd, OE synd, ME sinne, MnE sin, Dutch zonde, German Sünde.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

sǫðla 2 “saddle”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sǫðla 1pl vér sǫðlum 1sg ek sǫðla 1pl vér sǫðlim
2sg þú sǫðlar 2pl þér sǫðlið 2sg þú sǫðlir 2pl þér sǫðlið
3sg hon sǫðlar 3pl þau sǫðla 3sg hon sǫðli 3pl þau sǫðli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sǫðlaða 1pl vér sǫðluðum 1sg ek sǫðlaða 1pl vér sǫðlaðim
2sg þú sǫðlaðir 2pl þér sǫðluðuð 2sg þú sǫðlaðir 2pl þér sǫðlaðið
3sg hon sǫðlaði 3pl þau sǫðluðu 3sg hon sǫðlaði 3pl þau sǫðlaði
preterite infinitive sǫðluðu
past participle f. sǫðluð m. sǫðlaðr n. sǫðlat
imperative 2sg sǫðla 1pl sǫðlum 2pl sǫðlið
middle voice: sǫðlask
present indicative present subjunctive
1sg ek sǫðlumk 1pl vér sǫðlumk 1sg ek sǫðlumk 1pl vér sǫðlimk
2sg þú sǫðlask 2pl þér sǫðlizk 2sg þú sǫðlisk 2pl þér sǫðlizk
3sg hon sǫðlask 3pl þau sǫðlask 3sg hon sǫðlisk 3pl þau sǫðlisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sǫðluðumk 1pl vér sǫðluðumk 1sg ek sǫðluðumk 1pl vér sǫðlaðimk
2sg þú sǫðlaðisk 2pl þér sǫðluðuzk 2sg þú sǫðlaðisk 2pl þér sǫðlaðizk
3sg hon sǫðlaðisk 3pl þau sǫðluðusk 3sg hon sǫðlaðisk 3pl þau sǫðlaðisk
past participle n. sǫðlazk
imperative 2sg sǫðlask 1pl sǫðlumk 2pl sǫðlizk

Derived from the noun sǫðull (PG sadlaz), OE sadol, ME sā̆del, MnE saddle, Dutch zadel, German Sattel, Latin sella. Cognate and analogous verbs include OE sadolian 2, ME sā̆delen, MnE saddle, Dutch zadelen, German satteln.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

tala 2 “talk”

“discuss”

intransitive/transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek tala 1pl vér tǫlum 1sg ek tala 1pl vér talim
2sg þú talar 2pl þér talið 2sg þú talir 2pl þér talið
3sg hon talar 3pl þau tala 3sg hon tali 3pl þau tali
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek talaða 1pl vér tǫluðum 1sg ek talaða 1pl vér talaðim
2sg þú talaðir 2pl þér tǫluðuð 2sg þú talaðir 2pl þér talaðið
3sg hon talaði 3pl þau tǫluðu 3sg hon talaði 3pl þau talaði
preterite infinitive tǫluðu
past participle f. tǫluð m. talaðr n. talat
imperative 2sg tala 1pl tǫlum 2pl talið
middle voice: talask “discuss; agree”
present indicative present subjunctive
1sg ek tǫlumk 1pl vér tǫlumk 1sg ek tǫlumk 1pl vér talimk
2sg þú talask 2pl þér talizk 2sg þú talisk 2pl þér talizk
3sg hon talask 3pl þau talask 3sg hon talisk 3pl þau talisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek tǫluðumk 1pl vér tǫluðumk 1sg ek tǫluðumk 1pl vér talaðimk
2sg þú talaðisk 2pl þér tǫluðuzk 2sg þú talaðisk 2pl þér talaðizk
3sg hon talaðisk 3pl þau tǫluðusk 3sg hon talaðisk 3pl þau talaðisk
past participle n. talazk
imperative 2sg talask 1pl tǫlumk 2pl talizk

PG talōn, OE talian 2 “consider to be,” ME tellen, MnE tell, Dutch tellen, German zahlen, zählen. Related to telja 1, q.v. for further cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

tjalda 2 “pitch a tent”

“spread an awning; drape”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek tjalda 1pl vér tjǫldum 1sg ek tjalda 1pl vér tjaldim
2sg þú tjaldar 2pl þér tjaldið 2sg þú tjaldir 2pl þér tjaldið
3sg hon tjaldar 3pl þau tjalda 3sg hon tjaldi 3pl þau tjaldi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek tjaldaða 1pl vér tjǫlduðum 1sg ek tjaldaða 1pl vér tjaldaðim
2sg þú tjaldaðir 2pl þér tjǫlduðuð 2sg þú tjaldaðir 2pl þér tjaldaðið
3sg hon tjaldaði 3pl þau tjǫlduðu 3sg hon tjaldaði 3pl þau tjaldaði
preterite infinitive tjǫlduðu
past participle f. tjǫlduð m. tjaldaðr n. tjaldat
imperative 2sg tjalda 1pl tjǫldum 2pl tjaldið
middle voice: tjaldask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek tjǫldumk 1pl vér tjǫldumk 1sg ek tjǫldumk 1pl vér tjaldimk
2sg þú tjaldask 2pl þér tjaldizk 2sg þú tjaldisk 2pl þér tjaldizk
3sg hon tjaldask 3pl þau tjaldask 3sg hon tjaldisk 3pl þau tjaldisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek tjǫlduðumk 1pl vér tjǫlduðumk 1sg ek tjǫlduðumk 1pl vér tjaldaðimk
2sg þú tjaldaðisk 2pl þér tjǫlduðuzk 2sg þú tjaldaðisk 2pl þér tjaldaðizk
3sg hon tjaldaðisk 3pl þau tjǫlduðusk 3sg hon tjaldaðisk 3pl þau tjaldaðisk
past participle n. tjaldazk
imperative 2sg tjaldask 1pl tjǫldumk 2pl tjaldizk

PG teldan, OE teldian 2, strong teldan III. Related to the noun ON tjald, OE teld, ME tē̆lde, German Zelt; parallel ME tente, MnE tent, Dutch tent. De Vries contests the traditional derivation from Latin tendere “spread.”

breaking

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

trega 2 “sadden”

“afflict”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek trega 1pl vér tregum 1sg ek trega 1pl vér tregim
2sg þú tregar 2pl þér tregið 2sg þú tregir 2pl þér tregið
3sg hon tregar 3pl þau trega 3sg hon tregi 3pl þau tregi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek tregaða 1pl vér treguðum 1sg ek tregaða 1pl vér tregaðim
2sg þú tregaðir 2pl þér treguðuð 2sg þú tregaðir 2pl þér tregaðið
3sg hon tregaði 3pl þau treguðu 3sg hon tregaði 3pl þau tregaði
preterite infinitive treguðu
past participle f. treguð m. tregaðr n. tregat
imperative 2sg trega 1pl tregum 2pl tregið
middle voice: tregask
present indicative present subjunctive
1sg ek tregumk 1pl vér tregumk 1sg ek tregumk 1pl vér tregimk
2sg þú tregask 2pl þér tregizk 2sg þú tregisk 2pl þér tregizk
3sg hon tregask 3pl þau tregask 3sg hon tregisk 3pl þau tregisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek treguðumk 1pl vér treguðumk 1sg ek treguðumk 1pl vér tregaðimk
2sg þú tregaðisk 2pl þér treguðuzk 2sg þú tregaðisk 2pl þér tregaðizk
3sg hon tregaðisk 3pl þau treguðusk 3sg hon tregaðisk 3pl þau tregaðisk
past participle n. tregazk
imperative 2sg tregask 1pl tregumk 2pl tregizk

PG tregan, OE tregian 2, ME treien. Also found as class 1 weak (tregða, tregðr) and sporadically as class V strong. The present subjunctive, plural indicative, and plural imperative systems coincide between the three classes.

Corpus search: present active / preterite active /