Class 1 Weak Verbs

beiða 1 (long stem) “request, demand”

“desire; summon”

transitive (acc of person/dat of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek beiði 1pl vér beiðum 1sg ek beiða 1pl vér beiðim
2sg þú beiðir 2pl þér beiðið 2sg þú beiðir 2pl þér beiðið
3sg hon beiðir 3pl þau beiða 3sg hon beiði 3pl þau beiði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek beidda 1pl vér beiddum 1sg ek beidda 1pl vér beiddim
2sg þú beiddir 2pl þér beidduð 2sg þú beiddir 2pl þér beiddið
3sg hon beiddi 3pl þau beiddu 3sg hon beiddi 3pl þau beiddi
preterite infinitive beiddu
past participle f. beidd m. beiddr n. beitt
imperative 2sg beið 1pl beiðum 2pl beiðið
middle voice: beiðask
present indicative present subjunctive
1sg ek beiðumk 1pl vér beiðumk 1sg ek beiðumk 1pl vér beiðimk
2sg þú beiðisk 2pl þér beiðizk 2sg þú beiðisk 2pl þér beiðizk
3sg hon beiðisk 3pl þau beiðask 3sg hon beiðisk 3pl þau beiðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek beiddumk 1pl vér beiddumk 1sg ek beiddumk 1pl vér beiddimk
2sg þú beiddisk 2pl þér beidduzk 2sg þú beiddisk 2pl þér beiddizk
3sg hon beiddisk 3pl þau beiddusk 3sg hon beiddisk 3pl þau beiddisk
past participle n. beizk
imperative 2sg beizk 1pl beiðumk 2pl beiðizk

PG baidjan. Causative of bíða I; a causative cognate is OE bǣdan 1; cf. ON biðja V and its cognates.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

beita 1 (long stem) “feed, graze”

“hunt, chase; scheme against; wield (a weapon against sbd); harness; yoke; sail close to the wind”

transitive (dat/acc: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek beiti 1pl vér beitum 1sg ek beita 1pl vér beitim
2sg þú beitir 2pl þér beitið 2sg þú beitir 2pl þér beitið
3sg hon beitir 3pl þau beita 3sg hon beiti 3pl þau beiti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek beitta 1pl vér beittum 1sg ek beitta 1pl vér beittim
2sg þú beittir 2pl þér beittuð 2sg þú beittir 2pl þér beittið
3sg hon beitti 3pl þau beittu 3sg hon beitti 3pl þau beitti
preterite infinitive beittu
past participle f. beitt m. beittr n. beitt
imperative 2sg beit 1pl beitum 2pl beitið
middle voice: beitask “leave oneself exposed; subject one another to”
present indicative present subjunctive
1sg ek beitumk 1pl vér beitumk 1sg ek beitumk 1pl vér beitimk
2sg þú beitisk 2pl þér beitizk 2sg þú beitisk 2pl þér beitizk
3sg hon beitisk 3pl þau beitask 3sg hon beitisk 3pl þau beitisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek beittumk 1pl vér beittumk 1sg ek beittumk 1pl vér beittimk
2sg þú beittisk 2pl þér beittuzk 2sg þú beittisk 2pl þér beittizk
3sg hon beittisk 3pl þau beittusk 3sg hon beittisk 3pl þau beittisk
past participle n. beizk
imperative 2sg beizk 1pl beitumk 2pl beitizk

Causative of bíta I, q.v. for cognates; causative cognates include OE bǣtan 1; source of ME baiten, MnE bait.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

berja 1 (short stem) “strike, beat”

“transgress”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek ber 1pl vér berjum 1sg ek berja 1pl vér berim
2sg þú berr 2pl þér berið 2sg þú berir 2pl þér berið
3sg hon berr 3pl þau berja 3sg hon beri 3pl þau beri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek barða 1pl vér bǫrðum 1sg ek berða 1pl vér berðim
2sg þú barðir 2pl þér bǫrðuð 2sg þú berðir 2pl þér berðið
3sg hon barði 3pl þau bǫrðu 3sg hon berði 3pl þau berði
preterite infinitive bǫrðu
past participle f. bǫr(i)ð m. bar(i)ðr n. bar(i)t
imperative 2sg ber 1pl berjum 2pl berið
middle voice: berjask “fight; attack”
present indicative present subjunctive
1sg ek berjumk 1pl vér berjumk 1sg ek berjumk 1pl vér berimk
2sg þú bersk 2pl þér berizk 2sg þú berisk 2pl þér berizk
3sg hon bersk 3pl þau berjask 3sg hon berisk 3pl þau berisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bǫrðumk 1pl vér bǫrðumk 1sg ek berðumk 1pl vér berðimk
2sg þú barðisk 2pl þér bǫrðuzk 2sg þú berðisk 2pl þér berðizk
3sg hon barðisk 3pl þau bǫrðusk 3sg hon berðisk 3pl þau berðisk
past participle n. bar(i)zk
imperative 2sg bersk 1pl berjumk 2pl berizk

PG barjan. Variants include the participial forms bariðr and barinn; forms coinciding with those of bera IV include much of the present subjunctive and imperative systems as well as the present indicative second person plural.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

blœða 1 (long stem) “bleed”

intransitive/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek blœði 1pl vér blœðum 1sg ek blœða 1pl vér blœðim
2sg þú blœðir 2pl þér blœðið 2sg þú blœðir 2pl þér blœðið
3sg hon blœðir 3pl þau blœða 3sg hon blœði 3pl þau blœði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek blœdda 1pl vér blœddum 1sg ek blœdda 1pl vér blœddim
2sg þú blœddir 2pl þér blœdduð 2sg þú blœddir 2pl þér blœddið
3sg hon blœddi 3pl þau blœddu 3sg hon blœddi 3pl þau blœddi
preterite infinitive blœddu
past participle f. blœdd m. blœddr n. blœtt
imperative 2sg blœð 1pl blœðum 2pl blœðið
middle voice: blœðask
present indicative present subjunctive
1sg ek blœðumk 1pl vér blœðumk 1sg ek blœðumk 1pl vér blœðimk
2sg þú blœðisk 2pl þér blœðizk 2sg þú blœðisk 2pl þér blœðizk
3sg hon blœðisk 3pl þau blœðask 3sg hon blœðisk 3pl þau blœðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek blœddumk 1pl vér blœddumk 1sg ek blœddumk 1pl vér blœddimk
2sg þú blœddisk 2pl þér blœdduzk 2sg þú blœddisk 2pl þér blœddizk
3sg hon blœddisk 3pl þau blœddusk 3sg hon blœddisk 3pl þau blœddisk
past participle n. blœzk
imperative 2sg blœzk 1pl blœðumk 2pl blœðizk

PG blōþjan. Cognate with OE blēdan 1, ME blẹ̄den, MnE bleed, Dutch bloeden, German bluten.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

brenna 1 (long stem) “burn (down)”

“heat; sear; purify in, process with, produce by fire”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek brenni 1pl vér brennum 1sg ek brenna 1pl vér brennim
2sg þú brennir 2pl þér brennið 2sg þú brennir 2pl þér brennið
3sg hon brennir 3pl þau brenna 3sg hon brenni 3pl þau brenni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek brennda 1pl vér brenndum 1sg ek brennda 1pl vér brenndim
2sg þú brenndir 2pl þér brennduð 2sg þú brenndir 2pl þér brenndið
3sg hon brenndi 3pl þau brenndu 3sg hon brenndi 3pl þau brenndi
preterite infinitive brenndu
past participle f. brennd m. brenndr n. brennt
imperative 2sg brenn 1pl brennum 2pl brennið
middle voice: brennask
present indicative present subjunctive
1sg ek brennumk 1pl vér brennumk 1sg ek brennumk 1pl vér brennimk
2sg þú brennisk 2pl þér brennizk 2sg þú brennisk 2pl þér brennizk
3sg hon brennisk 3pl þau brennask 3sg hon brennisk 3pl þau brennisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek brenndumk 1pl vér brenndumk 1sg ek brenndumk 1pl vér brenndimk
2sg þú brenndisk 2pl þér brennduzk 2sg þú brenndisk 2pl þér brenndizk
3sg hon brenndisk 3pl þau brenndusk 3sg hon brenndisk 3pl þau brenndisk
past participle n. brennzk
imperative 2sg brennsk 1pl brennumk 2pl brennizk

PG brinnjan. Causative of brenna I, q.v. for cognates. Inflected variants include 2/3 singular breþr.

assimilation  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

byggja 1 (long stem) “live, inhabit”

“cohabit; settle; build; buy; marry; lend at interest”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek byggi 1pl vér byggjum 1sg ek byggja 1pl vér byggim
2sg þú byggir 2pl þér byggið 2sg þú byggir 2pl þér byggið
3sg hon byggir 3pl þau byggja 3sg hon byggi 3pl þau byggi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek byggða 1pl vér byggðum 1sg ek byggða 1pl vér byggðim
2sg þú byggðir 2pl þér byggðuð 2sg þú byggðir 2pl þér byggðið
3sg hon byggði 3pl þau byggðu 3sg hon byggði 3pl þau byggði
preterite infinitive byggðu
past participle f. byggð m. byggðr n. byggt
imperative 2sg bygg 1pl byggjum 2pl byggið
middle voice: byggjask
present indicative present subjunctive
1sg ek byggjumk 1pl vér byggjumk 1sg ek byggjumk 1pl vér byggimk
2sg þú byggisk 2pl þér byggizk 2sg þú byggisk 2pl þér byggizk
3sg hon byggisk 3pl þau byggjask 3sg hon byggisk 3pl þau byggisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek byggðumk 1pl vér byggðumk 1sg ek byggðumk 1pl vér byggðimk
2sg þú byggðisk 2pl þér byggðuzk 2sg þú byggðisk 2pl þér byggðizk
3sg hon byggðisk 3pl þau byggðusk 3sg hon byggðisk 3pl þau byggðisk
past participle n. byggzk
imperative 2sg byggsk 1pl byggjumk 2pl byggizk

Senses related to “live, inhabit”: derived from búa VII (PG bōwwan), q.v. for cognates; source of ME biggen. Sense “marry”: PG bugjan. Cognate with OE bicgan 1. Older lexical form byggva, with stem byggv-, hence a long stem.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

bœta 1 (long stem) “improve”

“restore, repair; compensate, atone; heal”

transitive (acc/dat: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek bœti 1pl vér bœtum 1sg ek bœta 1pl vér bœtim
2sg þú bœtir 2pl þér bœtið 2sg þú bœtir 2pl þér bœtið
3sg hon bœtir 3pl þau bœta 3sg hon bœti 3pl þau bœti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bœtta 1pl vér bœttum 1sg ek bœtta 1pl vér bœttim
2sg þú bœttir 2pl þér bœttuð 2sg þú bœttir 2pl þér bœttið
3sg hon bœtti 3pl þau bœttu 3sg hon bœtti 3pl þau bœtti
preterite infinitive bœttu
past participle f. bœtt m. bœttr n. bœtt
imperative 2sg bœt 1pl bœtum 2pl bœtið
middle voice: bœtask “improve; recover; atone; be absolved”
present indicative present subjunctive
1sg ek bœtumk 1pl vér bœtumk 1sg ek bœtumk 1pl vér bœtimk
2sg þú bœtisk 2pl þér bœtizk 2sg þú bœtisk 2pl þér bœtizk
3sg hon bœtisk 3pl þau bœtask 3sg hon bœtisk 3pl þau bœtisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bœttumk 1pl vér bœttumk 1sg ek bœttumk 1pl vér bœttimk
2sg þú bœttisk 2pl þér bœttuzk 2sg þú bœttisk 2pl þér bœttizk
3sg hon bœttisk 3pl þau bœttusk 3sg hon bœttisk 3pl þau bœttisk
past participle n. bœzk
imperative 2sg bœzk 1pl bœtumk 2pl bœtizk

PG bōtjan. Cognate with OE bētan 1, ME bẹ̄ten, Dutch boeten, German büßen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

dreyma 1 (long stem) “dream”

“appear in a dream”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek dreymi 1pl vér dreymum 1sg ek dreyma 1pl vér dreymim
2sg þú dreymir 2pl þér dreymið 2sg þú dreymir 2pl þér dreymið
3sg hon dreymir 3pl þau dreyma 3sg hon dreymi 3pl þau dreymi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dreymða 1pl vér dreymðum 1sg ek dreymða 1pl vér dreymðim
2sg þú dreymðir 2pl þér dreymðuð 2sg þú dreymðir 2pl þér dreymðið
3sg hon dreymði 3pl þau dreymðu 3sg hon dreymði 3pl þau dreymði
preterite infinitive dreymðu
past participle f. dreymð m. dreymðr n. dreymt
imperative 2sg dreym 1pl dreymum 2pl dreymið
middle voice: dreymask
present indicative present subjunctive
1sg ek dreymumk 1pl vér dreymumk 1sg ek dreymumk 1pl vér dreymimk
2sg þú dreymisk 2pl þér dreymizk 2sg þú dreymisk 2pl þér dreymizk
3sg hon dreymisk 3pl þau dreymask 3sg hon dreymisk 3pl þau dreymisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dreymðumk 1pl vér dreymðumk 1sg ek dreymðumk 1pl vér dreymðimk
2sg þú dreymðisk 2pl þér dreymðuzk 2sg þú dreymðisk 2pl þér dreymðizk
3sg hon dreymðisk 3pl þau dreymðusk 3sg hon dreymðisk 3pl þau dreymðisk
past participle n. dreymzk
imperative 2sg dreymsk 1pl dreymumk 2pl dreymizk

PG draumjan. Cognate with Dutch dromen, German träumen; the MnE verb dream derives from the MnE noun. Variant dental suffix -d-.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

dvelja 1 (short stem) “stay, tarry”

“delay, hinder; put off”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek dvel 1pl vér dveljum 1sg ek dvelja 1pl vér dvelim
2sg þú dvelr 2pl þér dvelið 2sg þú dvelir 2pl þér dvelið
3sg hon dvelr 3pl þau dvelja 3sg hon dveli 3pl þau dveli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dvalða 1pl vér dvǫlðum 1sg ek dvelða 1pl vér dvelðim
2sg þú dvalðir 2pl þér dvǫlðuð 2sg þú dvelðir 2pl þér dvelðið
3sg hon dvalði 3pl þau dvǫlðu 3sg hon dvelði 3pl þau dvelði
preterite infinitive dvǫlðu
past participle f. dvǫl(i)ð m. dval(i)ðr n. dval(i)t
imperative 2sg dvel 1pl dveljum 2pl dvelið
middle voice: dveljask “stay, tarry; be prevented”
present indicative present subjunctive
1sg ek dveljumk 1pl vér dveljumk 1sg ek dveljumk 1pl vér dvelimk
2sg þú dvelsk 2pl þér dvelizk 2sg þú dvelisk 2pl þér dvelizk
3sg hon dvelsk 3pl þau dveljask 3sg hon dvelisk 3pl þau dvelisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dvǫlðumk 1pl vér dvǫlðumk 1sg ek dvelðumk 1pl vér dvelðimk
2sg þú dvalðisk 2pl þér dvǫlðuzk 2sg þú dvelðisk 2pl þér dvelðizk
3sg hon dvalðisk 3pl þau dvǫlðusk 3sg hon dvelðisk 3pl þau dvelðisk
past participle n. dval(i)zk
imperative 2sg dvelsk 1pl dveljumk 2pl dvelizk

PG dwaljan. Cognate with OE dwellan, ME dwellen, MnE dwell; variant dental suffix -d-; other variants include participial dvalinn. Cf. dvala 2.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

dynja 1 (short stem) “thunder, crack, resound”

“whoosh; gush, pour”

intransitive/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek dyn 1pl vér dynjum 1sg ek dynja 1pl vér dynim
2sg þú dynr 2pl þér dynið 2sg þú dynir 2pl þér dynið
3sg hon dynr 3pl þau dynja 3sg hon dyni 3pl þau dyni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dunða 1pl vér dunðum 1sg ek dynða 1pl vér dynðim
2sg þú dunðir 2pl þér dunðuð 2sg þú dynðir 2pl þér dynðið
3sg hon dunði 3pl þau dunðu 3sg hon dynði 3pl þau dynði
preterite infinitive dunðu
past participle f. dun(i)ð m. dun(i)ðr n. dun(i)t
imperative 2sg dyn 1pl dynjum 2pl dynið
middle voice: dynjask
present indicative present subjunctive
1sg ek dynjumk 1pl vér dynjumk 1sg ek dynjumk 1pl vér dynimk
2sg þú dynsk 2pl þér dynizk 2sg þú dynisk 2pl þér dynizk
3sg hon dynsk 3pl þau dynjask 3sg hon dynisk 3pl þau dynisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dunðumk 1pl vér dunðumk 1sg ek dynðumk 1pl vér dynðimk
2sg þú dunðisk 2pl þér dunðuzk 2sg þú dynðisk 2pl þér dynðizk
3sg hon dunðisk 3pl þau dunðusk 3sg hon dynðisk 3pl þau dynðisk
past participle n. dun(i)zk
imperative 2sg dynsk 1pl dynjumk 2pl dynizk

PG dunjan. Cognate with OE dynian, ME dinen, MnE din; cf. Latin tonāre; variant dental suffix -d-.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

dýja 1 (short stem) “shake, toss”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek 1pl vér dýjum 1sg ek dýja 1pl vér dýim
2sg þú dýr 2pl þér dýið 2sg þú dýir 2pl þér dýið
3sg hon dýr 3pl þau dýja 3sg hon dýi 3pl þau dýi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dúða 1pl vér dúðum 1sg ek dýða 1pl vér dýðim
2sg þú dúðir 2pl þér dúðuð 2sg þú dýðir 2pl þér dýðið
3sg hon dúði 3pl þau dúðu 3sg hon dýði 3pl þau dýði
preterite infinitive dúðu
past participle f. dú(i)ð m. dú(i)ðr n. dú(i)t
imperative 2sg 1pl dýjum 2pl dýið
middle voice: dýjask “shudder”
present indicative present subjunctive
1sg ek dýjumk 1pl vér dýjumk 1sg ek dýjumk 1pl vér dýimk
2sg þú dýsk 2pl þér dýizk 2sg þú dýisk 2pl þér dýizk
3sg hon dýsk 3pl þau dýjask 3sg hon dýisk 3pl þau dýisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dúðumk 1pl vér dúðumk 1sg ek dýðumk 1pl vér dýðimk
2sg þú dúðisk 2pl þér dúðuzk 2sg þú dýðisk 2pl þér dýðizk
3sg hon dúðisk 3pl þau dúðusk 3sg hon dýðisk 3pl þau dýðisk
past participle n. dú(i)zk
imperative 2sg dýsk 1pl dýjumk 2pl dýizk

PG dūjan.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

dœma 1 (long stem) “judge, convict”

“opine; converse”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek dœmi 1pl vér dœmum 1sg ek dœma 1pl vér dœmim
2sg þú dœmir 2pl þér dœmið 2sg þú dœmir 2pl þér dœmið
3sg hon dœmir 3pl þau dœma 3sg hon dœmi 3pl þau dœmi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dœmða 1pl vér dœmðum 1sg ek dœmða 1pl vér dœmðim
2sg þú dœmðir 2pl þér dœmðuð 2sg þú dœmðir 2pl þér dœmðið
3sg hon dœmði 3pl þau dœmðu 3sg hon dœmði 3pl þau dœmði
preterite infinitive dœmðu
past participle f. dœmð m. dœmðr n. dœmt
imperative 2sg dœm 1pl dœmum 2pl dœmið
middle voice: dœmask
present indicative present subjunctive
1sg ek dœmumk 1pl vér dœmumk 1sg ek dœmumk 1pl vér dœmimk
2sg þú dœmisk 2pl þér dœmizk 2sg þú dœmisk 2pl þér dœmizk
3sg hon dœmisk 3pl þau dœmask 3sg hon dœmisk 3pl þau dœmisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dœmðumk 1pl vér dœmðumk 1sg ek dœmðumk 1pl vér dœmðimk
2sg þú dœmðisk 2pl þér dœmðuzk 2sg þú dœmðisk 2pl þér dœmðizk
3sg hon dœmðisk 3pl þau dœmðusk 3sg hon dœmðisk 3pl þau dœmðisk
past participle n. dœmzk
imperative 2sg dœmsk 1pl dœmumk 2pl dœmizk

PG dōmjan. Cognate with OE dēman 1, ME dẹ̄men, MnE deem; variant dental suffix -d-.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

elda 1 (long stem) “light, kindle”

“heat, cook; light up; result; grow old”

transitive (acc)/impersonal intransitive (acc/dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek eldi 1pl vér eldum 1sg ek elda 1pl vér eldim
2sg þú eldir 2pl þér eldið 2sg þú eldir 2pl þér eldið
3sg hon eldir 3pl þau elda 3sg hon eldi 3pl þau eldi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek elda 1pl vér eldum 1sg ek elda 1pl vér eldim
2sg þú eldir 2pl þér elduð 2sg þú eldir 2pl þér eldið
3sg hon eldi 3pl þau eldu 3sg hon eldi 3pl þau eldi
preterite infinitive eldu
past participle f. eld m. eldr n. elt
imperative 2sg eld 1pl eldum 2pl eldið
middle voice: eldask
present indicative present subjunctive
1sg ek eldumk 1pl vér eldumk 1sg ek eldumk 1pl vér eldimk
2sg þú eldisk 2pl þér eldizk 2sg þú eldisk 2pl þér eldizk
3sg hon eldisk 3pl þau eldask 3sg hon eldisk 3pl þau eldisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek eldumk 1pl vér eldumk 1sg ek eldumk 1pl vér eldimk
2sg þú eldisk 2pl þér elduzk 2sg þú eldisk 2pl þér eldizk
3sg hon eldisk 3pl þau eldusk 3sg hon eldisk 3pl þau eldisk
past participle n. elzk
imperative 2sg elzk 1pl eldumk 2pl eldizk

Sense “light, kindle”: related to the noun eldr (PG ailidaz). Sense grow old: cognate with OE yldan 1 “delay” (PG aldjan).

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

enda 1 (long stem) “end”

“delimit; keep, fulfil; deprive”

transitive/impersonal transitive (acc/dat: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek endi 1pl vér endum 1sg ek enda 1pl vér endim
2sg þú endir 2pl þér endið 2sg þú endir 2pl þér endið
3sg hon endir 3pl þau enda 3sg hon endi 3pl þau endi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek enda 1pl vér endum 1sg ek enda 1pl vér endim
2sg þú endir 2pl þér enduð 2sg þú endir 2pl þér endið
3sg hon endi 3pl þau endu 3sg hon endi 3pl þau endi
preterite infinitive endu
past participle f. end m. endr n. ent
imperative 2sg end 1pl endum 2pl endið
middle voice: endask
present indicative present subjunctive
1sg ek endumk 1pl vér endumk 1sg ek endumk 1pl vér endimk
2sg þú endisk 2pl þér endizk 2sg þú endisk 2pl þér endizk
3sg hon endisk 3pl þau endask 3sg hon endisk 3pl þau endisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek endumk 1pl vér endumk 1sg ek endumk 1pl vér endimk
2sg þú endisk 2pl þér enduzk 2sg þú endisk 2pl þér endizk
3sg hon endisk 3pl þau endusk 3sg hon endisk 3pl þau endisk
past participle n. enzk
imperative 2sg enzk 1pl endumk 2pl endizk

PG andjōn. Cognate with OE endian 1, ME ē̆nden, MnE end, German enden, cf. Dutch eindigen; also found as a class 2 weak verb with a preterite stem endað-.

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

erfa 1 (long stem) “commemorate”

“inherit”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek erfi 1pl vér erfum 1sg ek erfa 1pl vér erfim
2sg þú erfir 2pl þér erfið 2sg þú erfir 2pl þér erfið
3sg hon erfir 3pl þau erfa 3sg hon erfi 3pl þau erfi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek erfða 1pl vér erfðum 1sg ek erfða 1pl vér erfðim
2sg þú erfðir 2pl þér erfðuð 2sg þú erfðir 2pl þér erfðið
3sg hon erfði 3pl þau erfðu 3sg hon erfði 3pl þau erfði
preterite infinitive erfðu
past participle f. erfð m. erfðr n. erft
imperative 2sg erf 1pl erfum 2pl erfið
middle voice: erfask “inherit”
present indicative present subjunctive
1sg ek erfumk 1pl vér erfumk 1sg ek erfumk 1pl vér erfimk
2sg þú erfisk 2pl þér erfizk 2sg þú erfisk 2pl þér erfizk
3sg hon erfisk 3pl þau erfask 3sg hon erfisk 3pl þau erfisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek erfðumk 1pl vér erfðumk 1sg ek erfðumk 1pl vér erfðimk
2sg þú erfðisk 2pl þér erfðuzk 2sg þú erfðisk 2pl þér erfðizk
3sg hon erfðisk 3pl þau erfðusk 3sg hon erfðisk 3pl þau erfðisk
past participle n. erfzk
imperative 2sg erfsk 1pl erfumk 2pl erfizk

PG arbjan. Cognate with OE yrfan 1, Dutch erven, German erben.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

etja 1 (short stem) “incite”

“contend; use as fodder; stick out”

transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek et 1pl vér etjum 1sg ek etja 1pl vér etim
2sg þú etr 2pl þér etið 2sg þú etir 2pl þér etið
3sg hon etr 3pl þau etja 3sg hon eti 3pl þau eti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek atta 1pl vér ǫttum 1sg ek etta 1pl vér ettim
2sg þú attir 2pl þér ǫttuð 2sg þú ettir 2pl þér ettið
3sg hon atti 3pl þau ǫttu 3sg hon etti 3pl þau etti
preterite infinitive ǫttu
past participle f. ǫtt m. attr n. att
imperative 2sg et 1pl etjum 2pl etið
middle voice: etjask “contend”
present indicative present subjunctive
1sg ek etjumk 1pl vér etjumk 1sg ek etjumk 1pl vér etimk
2sg þú ezk 2pl þér etizk 2sg þú etisk 2pl þér etizk
3sg hon ezk 3pl þau etjask 3sg hon etisk 3pl þau etisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ǫttumk 1pl vér ǫttumk 1sg ek ettumk 1pl vér ettimk
2sg þú attisk 2pl þér ǫttuzk 2sg þú ettisk 2pl þér ettizk
3sg hon attisk 3pl þau ǫttusk 3sg hon ettisk 3pl þau ettisk
past participle n. azk
imperative 2sg ezk 1pl etjumk 2pl etizk

PG atjan. Causative of eta V (PG etan), q.v. for cognates; a causative cognate is OE ettan 1. Inflected variants include participial etjaðr.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

eyða 1 (long stem) “empty, clear”

“squander; destroy; abandon; dissolve; annul”

transitive/impersonal transitive (acc/dat: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek eyði 1pl vér eyðum 1sg ek eyða 1pl vér eyðim
2sg þú eyðir 2pl þér eyðið 2sg þú eyðir 2pl þér eyðið
3sg hon eyðir 3pl þau eyða 3sg hon eyði 3pl þau eyði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek eydda 1pl vér eyddum 1sg ek eydda 1pl vér eyddim
2sg þú eyddir 2pl þér eydduð 2sg þú eyddir 2pl þér eyddið
3sg hon eyddi 3pl þau eyddu 3sg hon eyddi 3pl þau eyddi
preterite infinitive eyddu
past participle f. eydd m. eyddr n. eytt
imperative 2sg eyð 1pl eyðum 2pl eyðið
middle voice: eyðask “lay waste; run out”
present indicative present subjunctive
1sg ek eyðumk 1pl vér eyðumk 1sg ek eyðumk 1pl vér eyðimk
2sg þú eyðisk 2pl þér eyðizk 2sg þú eyðisk 2pl þér eyðizk
3sg hon eyðisk 3pl þau eyðask 3sg hon eyðisk 3pl þau eyðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek eyddumk 1pl vér eyddumk 1sg ek eyddumk 1pl vér eyddimk
2sg þú eyddisk 2pl þér eydduzk 2sg þú eyddisk 2pl þér eyddizk
3sg hon eyddisk 3pl þau eyddusk 3sg hon eyddisk 3pl þau eyddisk
past participle n. eyzk
imperative 2sg eyzk 1pl eyðumk 2pl eyðizk

PG auþjan. Cognate with OE ȳþan 1.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fella 1 (long stem) “fell”

“kill; lower; withhold; convict; put an end to; lose (livestock) to cold or hunger; fit, connect; arrange”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek felli 1pl vér fellum 1sg ek fella 1pl vér fellim
2sg þú fellir 2pl þér fellið 2sg þú fellir 2pl þér fellið
3sg hon fellir 3pl þau fella 3sg hon felli 3pl þau felli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fellda 1pl vér felldum 1sg ek fellda 1pl vér felldim
2sg þú felldir 2pl þér fellduð 2sg þú felldir 2pl þér felldið
3sg hon felldi 3pl þau felldu 3sg hon felldi 3pl þau felldi
preterite infinitive felldu
past participle f. felld m. felldr n. fellt
imperative 2sg fell 1pl fellum 2pl fellið
middle voice: fellask “withhold”
present indicative present subjunctive
1sg ek fellumk 1pl vér fellumk 1sg ek fellumk 1pl vér fellimk
2sg þú fellisk 2pl þér fellizk 2sg þú fellisk 2pl þér fellizk
3sg hon fellisk 3pl þau fellask 3sg hon fellisk 3pl þau fellisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek felldumk 1pl vér felldumk 1sg ek felldumk 1pl vér felldimk
2sg þú felldisk 2pl þér fellduzk 2sg þú felldisk 2pl þér felldizk
3sg hon felldisk 3pl þau felldusk 3sg hon felldisk 3pl þau felldisk
past participle n. fellzk
imperative 2sg fellsk 1pl fellumk 2pl fellizk

PG falljan. Causative of falla VII, q.v. for cognates; causative cognates include OE fyllan 1, ME fellen, MnE fell, Dutch vellen, German fällen.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

festa 1 (long stem) “fasten”

“hang; memorize; promise, commit to; engage to be married”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek festi 1pl vér festum 1sg ek festa 1pl vér festim
2sg þú festir 2pl þér festið 2sg þú festir 2pl þér festið
3sg hon festir 3pl þau festa 3sg hon festi 3pl þau festi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek festa 1pl vér festum 1sg ek festa 1pl vér festim
2sg þú festir 2pl þér festuð 2sg þú festir 2pl þér festið
3sg hon festi 3pl þau festu 3sg hon festi 3pl þau festi
preterite infinitive festu
past participle f. fest m. festr n. fest
imperative 2sg fest 1pl festum 2pl festið
middle voice: festask “stick to; gain a foothold; grow strong, intense”
present indicative present subjunctive
1sg ek festumk 1pl vér festumk 1sg ek festumk 1pl vér festimk
2sg þú festisk 2pl þér feszk 2sg þú festisk 2pl þér festizk
3sg hon festisk 3pl þau festask 3sg hon festisk 3pl þau festisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek festumk 1pl vér festumk 1sg ek festumk 1pl vér festimk
2sg þú festisk 2pl þér festuzk 2sg þú festisk 2pl þér festizk
3sg hon festisk 3pl þau festusk 3sg hon festisk 3pl þau festisk
past participle n. feszk
imperative 2sg fezk 1pl festumk 2pl festizk

PG fastjan. Cognate with OE fæstan 1, ME fasten; cf. ON fastna 2 “confirm by feast; engage”, in turn cognate with OE fæstnian 2, ME fastnen, MnE fasten.

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

firra 1 (long stem) “remove, deprive”

“dissuade; protect”

transitive (acc/dat: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek firri 1pl vér firrum 1sg ek firra 1pl vér firrim
2sg þú firrir 2pl þér firrið 2sg þú firrir 2pl þér firrið
3sg hon firrir 3pl þau firra 3sg hon firri 3pl þau firri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek firrða 1pl vér firrðum 1sg ek firrða 1pl vér firrðim
2sg þú firrðir 2pl þér firrðuð 2sg þú firrðir 2pl þér firrðið
3sg hon firrði 3pl þau firrðu 3sg hon firrði 3pl þau firrði
preterite infinitive firrðu
past participle f. firrð m. firrðr n. firrt
imperative 2sg firr 1pl firrum 2pl firrið
middle voice: firrask “shun”
present indicative present subjunctive
1sg ek firrumk 1pl vér firrumk 1sg ek firrumk 1pl vér firrimk
2sg þú firrisk 2pl þér firrizk 2sg þú firrisk 2pl þér firrizk
3sg hon firrisk 3pl þau firrask 3sg hon firrisk 3pl þau firrisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek firrðumk 1pl vér firrðumk 1sg ek firrðumk 1pl vér firrðimk
2sg þú firrðisk 2pl þér firrðuzk 2sg þú firrðisk 2pl þér firrðizk
3sg hon firrðisk 3pl þau firrðusk 3sg hon firrðisk 3pl þau firrðisk
past participle n. firrzk
imperative 2sg firrsk 1pl firrumk 2pl firrizk

PG ferrjan, cognate with OE āfyrran 1, āfyrrian 2; cf. the ON comparative adverb firr “farther” and further German entfernen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

flytja 1 (short stem) “move”

“transport over water; carry out, perform; tell, recite; support in terms of basic needs”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek flyt 1pl vér flytjum 1sg ek flytja 1pl vér flytim
2sg þú flytr 2pl þér flytið 2sg þú flytir 2pl þér flytið
3sg hon flytr 3pl þau flytja 3sg hon flyti 3pl þau flyti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek flutta 1pl vér fluttum 1sg ek flytta 1pl vér flyttim
2sg þú fluttir 2pl þér fluttuð 2sg þú flyttir 2pl þér flyttið
3sg hon flutti 3pl þau fluttu 3sg hon flytti 3pl þau flytti
preterite infinitive fluttu
past participle f. flutt m. fluttr n. flutt
imperative 2sg flyt 1pl flytjum 2pl flytið
middle voice: flytjask “move, travel; make a living”
present indicative present subjunctive
1sg ek flytjumk 1pl vér flytjumk 1sg ek flytjumk 1pl vér flytimk
2sg þú flyzk 2pl þér flytizk 2sg þú flytisk 2pl þér flytizk
3sg hon flyzk 3pl þau flytjask 3sg hon flytisk 3pl þau flytisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fluttumk 1pl vér fluttumk 1sg ek flyttumk 1pl vér flyttimk
2sg þú fluttisk 2pl þér fluttuzk 2sg þú flyttisk 2pl þér flyttizk
3sg hon fluttisk 3pl þau fluttusk 3sg hon flyttisk 3pl þau flyttisk
past participle n. fluzk
imperative 2sg flyzk 1pl flytjumk 2pl flytizk

PG flutjan. Causative of fljóta II, q.v. for cognates; source of ME flitten, MnE flit.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

flýja 1 (short stem) “flee”

“shun; evacuate”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek flý 1pl vér flýjum 1sg ek flýja 1pl vér flýim
2sg þú flýr 2pl þér flýið 2sg þú flýir 2pl þér flýið
3sg hon flýr 3pl þau flýja 3sg hon flýi 3pl þau flýi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek flúða 1pl vér flúðum 1sg ek flýða 1pl vér flýðim
2sg þú flúðir 2pl þér flúðuð 2sg þú flýðir 2pl þér flýðið
3sg hon flúði 3pl þau flúðu 3sg hon flýði 3pl þau flýði
preterite infinitive flúðu
past participle f. flý(i)ð m. flý(i)ðr n. flý(i)t
imperative 2sg flý 1pl flýjum 2pl flýið
middle voice: flýjask
present indicative present subjunctive
1sg ek flýjumk 1pl vér flýjumk 1sg ek flýjumk 1pl vér flýimk
2sg þú flýsk 2pl þér flýizk 2sg þú flýisk 2pl þér flýizk
3sg hon flýsk 3pl þau flýjask 3sg hon flýisk 3pl þau flýisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek flúðumk 1pl vér flúðumk 1sg ek flýðumk 1pl vér flýðimk
2sg þú flúðisk 2pl þér flúðuzk 2sg þú flýðisk 2pl þér flýðizk
3sg hon flúðisk 3pl þau flúðusk 3sg hon flýðisk 3pl þau flýðisk
past participle n. flý(i)zk
imperative 2sg flýsk 1pl flýjumk 2pl flýizk

PG fleuhan or þleuhan. Originally class II strong, q.v. for cognates. Inflected variants include preterite stems flýð-/flýið-/flóð-/flœð- and participle stems flœið-/flúð-.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

frýja 1 (short stem) “reproach, taunt”

“incite; object”

transitive (dat of person/gen of occasion)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek frý 1pl vér frýjum 1sg ek frýja 1pl vér frýim
2sg þú frýr 2pl þér frýið 2sg þú frýir 2pl þér frýið
3sg hon frýr 3pl þau frýja 3sg hon frýi 3pl þau frýi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek frúða 1pl vér frúðum 1sg ek frýða 1pl vér frýðim
2sg þú frúðir 2pl þér frúðuð 2sg þú frýðir 2pl þér frýðið
3sg hon frúði 3pl þau frúðu 3sg hon frýði 3pl þau frýði
preterite infinitive frúðu
past participle f. frý(i)ð m. frý(i)ðr n. frý(i)t
imperative 2sg frý 1pl frýjum 2pl frýið
middle voice: frýjask
present indicative present subjunctive
1sg ek frýjumk 1pl vér frýjumk 1sg ek frýjumk 1pl vér frýimk
2sg þú frýsk 2pl þér frýizk 2sg þú frýisk 2pl þér frýizk
3sg hon frýsk 3pl þau frýjask 3sg hon frýisk 3pl þau frýisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek frúðumk 1pl vér frúðumk 1sg ek frýðumk 1pl vér frýðimk
2sg þú frúðisk 2pl þér frúðuzk 2sg þú frýðisk 2pl þér frýðizk
3sg hon frúðisk 3pl þau frúðusk 3sg hon frýðisk 3pl þau frýðisk
past participle n. frý(i)zk
imperative 2sg frýsk 1pl frýjumk 2pl frýizk

Source of ME frīen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fylgja 1 (long stem) “accompany”

“follow; pursue; lead; belong to”

transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fylgi 1pl vér fylgjum 1sg ek fylgja 1pl vér fylgim
2sg þú fylgir 2pl þér fylgið 2sg þú fylgir 2pl þér fylgið
3sg hon fylgir 3pl þau fylgja 3sg hon fylgi 3pl þau fylgi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fylgða 1pl vér fylgðum 1sg ek fylgða 1pl vér fylgðim
2sg þú fylgðir 2pl þér fylgðuð 2sg þú fylgðir 2pl þér fylgðið
3sg hon fylgði 3pl þau fylgðu 3sg hon fylgði 3pl þau fylgði
preterite infinitive fylgðu
past participle f. fylgð m. fylgðr n. fylgt
imperative 2sg fylg 1pl fylgjum 2pl fylgið
middle voice: fylgjask “keep together, side together”
present indicative present subjunctive
1sg ek fylgjumk 1pl vér fylgjumk 1sg ek fylgjumk 1pl vér fylgimk
2sg þú fylgisk 2pl þér fylgizk 2sg þú fylgisk 2pl þér fylgizk
3sg hon fylgisk 3pl þau fylgjask 3sg hon fylgisk 3pl þau fylgisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fylgðumk 1pl vér fylgðumk 1sg ek fylgðumk 1pl vér fylgðimk
2sg þú fylgðisk 2pl þér fylgðuzk 2sg þú fylgðisk 2pl þér fylgðizk
3sg hon fylgðisk 3pl þau fylgðusk 3sg hon fylgðisk 3pl þau fylgðisk
past participle n. fylgzk
imperative 2sg fylgsk 1pl fylgjumk 2pl fylgizk

PG fulgjan. Cognate with OE fylgan 1, ME folwen, MnE follow, Dutch volgen, German folgen. Variant dental suffix -d-.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fýsa 1 (long stem) “urge, incite”

“wish, long for”

transitive/impersonal transitive (acc of person/gen of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fýsi 1pl vér fýsum 1sg ek fýsa 1pl vér fýsim
2sg þú fýsir 2pl þér fýsið 2sg þú fýsir 2pl þér fýsið
3sg hon fýsir 3pl þau fýsa 3sg hon fýsi 3pl þau fýsi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fýsta 1pl vér fýstum 1sg ek fýsta 1pl vér fýstim
2sg þú fýstir 2pl þér fýstuð 2sg þú fýstir 2pl þér fýstið
3sg hon fýsti 3pl þau fýstu 3sg hon fýsti 3pl þau fýsti
preterite infinitive fýstu
past participle f. fýst m. fýstr n. fýst
imperative 2sg fýs 1pl fýsum 2pl fýsið
middle voice: fýsask “wish, long for”
present indicative present subjunctive
1sg ek fýsumk 1pl vér fýsumk 1sg ek fýsumk 1pl vér fýsimk
2sg þú fýsisk 2pl þér fýsizk 2sg þú fýsisk 2pl þér fýsizk
3sg hon fýsisk 3pl þau fýsask 3sg hon fýsisk 3pl þau fýsisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fýstumk 1pl vér fýstumk 1sg ek fýstumk 1pl vér fýstimk
2sg þú fýstisk 2pl þér fýstuzk 2sg þú fýstisk 2pl þér fýstizk
3sg hon fýstisk 3pl þau fýstusk 3sg hon fýstisk 3pl þau fýstisk
past participle n. fýszk
imperative 2sg fýssk 1pl fýsumk 2pl fýsizk

PG funsjan. Cognate with OE fȳsan.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fœða 1 (long stem) “give birth to”

“raise; support”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fœði 1pl vér fœðum 1sg ek fœða 1pl vér fœðim
2sg þú fœðir 2pl þér fœðið 2sg þú fœðir 2pl þér fœðið
3sg hon fœðir 3pl þau fœða 3sg hon fœði 3pl þau fœði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fœdda 1pl vér fœddum 1sg ek fœdda 1pl vér fœddim
2sg þú fœddir 2pl þér fœdduð 2sg þú fœddir 2pl þér fœddið
3sg hon fœddi 3pl þau fœddu 3sg hon fœddi 3pl þau fœddi
preterite infinitive fœddu
past participle f. fœdd m. fœddr n. fœtt
imperative 2sg fœð 1pl fœðum 2pl fœðið
middle voice: fœðask “be born; subsist on”
present indicative present subjunctive
1sg ek fœðumk 1pl vér fœðumk 1sg ek fœðumk 1pl vér fœðimk
2sg þú fœðisk 2pl þér fœðizk 2sg þú fœðisk 2pl þér fœðizk
3sg hon fœðisk 3pl þau fœðask 3sg hon fœðisk 3pl þau fœðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fœddumk 1pl vér fœddumk 1sg ek fœddumk 1pl vér fœddimk
2sg þú fœddisk 2pl þér fœdduzk 2sg þú fœddisk 2pl þér fœddizk
3sg hon fœddisk 3pl þau fœddusk 3sg hon fœddisk 3pl þau fœddisk
past participle n. fœzk
imperative 2sg fœzk 1pl fœðumk 2pl fœðizk

PG fōdjan. Cognate with OE fēdan, ME fẹ̄den, MnE feed.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fœra 1 (long stem) “move”

“bring, convey; alter; translate”

transitive (acc of thing/dat of recipient)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fœri 1pl vér fœrum 1sg ek fœra 1pl vér fœrim
2sg þú fœrir 2pl þér fœrið 2sg þú fœrir 2pl þér fœrið
3sg hon fœrir 3pl þau fœra 3sg hon fœri 3pl þau fœri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fœrða 1pl vér fœrðum 1sg ek fœrða 1pl vér fœrðim
2sg þú fœrðir 2pl þér fœrðuð 2sg þú fœrðir 2pl þér fœrðið
3sg hon fœrði 3pl þau fœrðu 3sg hon fœrði 3pl þau fœrði
preterite infinitive fœrðu
past participle f. fœrð m. fœrðr n. fœrt
imperative 2sg fœr 1pl fœrum 2pl fœrið
middle voice: fœrask “go; do; exert oneself”
present indicative present subjunctive
1sg ek fœrumk 1pl vér fœrumk 1sg ek fœrumk 1pl vér fœrimk
2sg þú fœrisk 2pl þér fœrizk 2sg þú fœrisk 2pl þér fœrizk
3sg hon fœrisk 3pl þau fœrask 3sg hon fœrisk 3pl þau fœrisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fœrðumk 1pl vér fœrðumk 1sg ek fœrðumk 1pl vér fœrðimk
2sg þú fœrðisk 2pl þér fœrðuzk 2sg þú fœrðisk 2pl þér fœrðizk
3sg hon fœrðisk 3pl þau fœrðusk 3sg hon fœrðisk 3pl þau fœrðisk
past participle n. fœrzk
imperative 2sg fœrsk 1pl fœrumk 2pl fœrizk

PG fōrjan. Causative of fara VI, q.v. for cognates; causative cognates include OE fēran 1, Dutch voeren, German führen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

gegna 1 (long stem) “encounter”

“be entitled to; be duty-bound to; suit; signify, matter; amount to”

transitive/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek gegni 1pl vér gegnum 1sg ek gegna 1pl vér gegnim
2sg þú gegnir 2pl þér gegnið 2sg þú gegnir 2pl þér gegnið
3sg hon gegnir 3pl þau gegna 3sg hon gegni 3pl þau gegni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gegnda 1pl vér gegndum 1sg ek gegnda 1pl vér gegndim
2sg þú gegndir 2pl þér gegnduð 2sg þú gegndir 2pl þér gegndið
3sg hon gegndi 3pl þau gegndu 3sg hon gegndi 3pl þau gegndi
preterite infinitive gegndu
past participle f. gegnd m. gegndr n. gegnt
imperative 2sg gegn 1pl gegnum 2pl gegnið
middle voice: gegnask
present indicative present subjunctive
1sg ek gegnumk 1pl vér gegnumk 1sg ek gegnumk 1pl vér gegnimk
2sg þú gegnisk 2pl þér gegnizk 2sg þú gegnisk 2pl þér gegnizk
3sg hon gegnisk 3pl þau gegnask 3sg hon gegnisk 3pl þau gegnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gegndumk 1pl vér gegndumk 1sg ek gegndumk 1pl vér gegndimk
2sg þú gegndisk 2pl þér gegnduzk 2sg þú gegndisk 2pl þér gegndizk
3sg hon gegndisk 3pl þau gegndusk 3sg hon gegndisk 3pl þau gegndisk
past participle n. gegnzk
imperative 2sg gegnsk 1pl gegnumk 2pl gegnizk

Cognate with OE hapax gegegnian, ME yeinen, German begegnen, thus related to the ON adjective gegn, OE gegn “direct”; cf. the compound ME ayẹ̄n, MnE again.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

gera 1 (long stem) “make”

“do, undertake; amount to; pay, deal; impose, condemn sbd to sth; grant; avail; send”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek geri 1pl vér gerum 1sg ek gera 1pl vér gerim
2sg þú gerir 2pl þér gerið 2sg þú gerir 2pl þér gerið
3sg hon gerir 3pl þau gera 3sg hon geri 3pl þau geri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gerða 1pl vér gerðum 1sg ek gerða 1pl vér gerðim
2sg þú gerðir 2pl þér gerðuð 2sg þú gerðir 2pl þér gerðið
3sg hon gerði 3pl þau gerðu 3sg hon gerði 3pl þau gerði
preterite infinitive gerðu
past participle f. ger m. gerr n. gert
imperative 2sg ger 1pl gerum 2pl gerið
middle voice: gerask “become; happen; go; get ready; behave”
present indicative present subjunctive
1sg ek gerumk 1pl vér gerumk 1sg ek gerumk 1pl vér gerimk
2sg þú gerisk 2pl þér gerizk 2sg þú gerisk 2pl þér gerizk
3sg hon gerisk 3pl þau gerask 3sg hon gerisk 3pl þau gerisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gerðumk 1pl vér gerðumk 1sg ek gerðumk 1pl vér gerðimk
2sg þú gerðisk 2pl þér gerðuzk 2sg þú gerðisk 2pl þér gerðizk
3sg hon gerðisk 3pl þau gerðusk 3sg hon gerðisk 3pl þau gerðisk
past participle n. gerzk
imperative 2sg gersk 1pl gerumk 2pl gerizk

PG garwjan. Cognate with gearwian 2, gyrwan 1, and the source of ME gēren. Stem length is determined from the older stem gerv-. Lexical variants include gøra, gjøra, gerva, gørva; inflected variants include participial gerðr.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

gipta 1 (long stem) “give in marriage”

transitive (acc of the bride/dat of the groom)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek gipti 1pl vér giptum 1sg ek gipta 1pl vér giptim
2sg þú giptir 2pl þér giptið 2sg þú giptir 2pl þér giptið
3sg hon giptir 3pl þau gipta 3sg hon gipti 3pl þau gipti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gipta 1pl vér giptum 1sg ek gipta 1pl vér giptim
2sg þú giptir 2pl þér giptuð 2sg þú giptir 2pl þér giptið
3sg hon gipti 3pl þau giptu 3sg hon gipti 3pl þau gipti
preterite infinitive giptu
past participle f. gipt m. giptr n. gipt
imperative 2sg gipt 1pl giptum 2pl giptið
middle voice: giptask “get married”
present indicative present subjunctive
1sg ek giptumk 1pl vér giptumk 1sg ek giptumk 1pl vér giptimk
2sg þú giptisk 2pl þér giptizk 2sg þú giptisk 2pl þér giptizk
3sg hon giptisk 3pl þau giptask 3sg hon giptisk 3pl þau giptisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek giptumk 1pl vér giptumk 1sg ek giptumk 1pl vér giptimk
2sg þú giptisk 2pl þér giptuzk 2sg þú giptisk 2pl þér giptizk
3sg hon giptisk 3pl þau giptusk 3sg hon giptisk 3pl þau giptisk
past participle n. gipzk
imperative 2sg gipzk 1pl giptumk 2pl giptizk

PG geftjan. Cognate with OE gyftian 2 and related to the noun ON gipt (PG geftiz), in turn cognate with OE gyft, ME yifte, MnE, Dutch gift. Lexical variant gifta.

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

glepja 1 (short stem) “derange”

“confuse; deceive; seduce”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek glep 1pl vér glepjum 1sg ek glepja 1pl vér glepim
2sg þú glepr 2pl þér glepið 2sg þú glepir 2pl þér glepið
3sg hon glepr 3pl þau glepja 3sg hon glepi 3pl þau glepi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek glapða 1pl vér glǫpðum 1sg ek glepða 1pl vér glepðim
2sg þú glapðir 2pl þér glǫpðuð 2sg þú glepðir 2pl þér glepðið
3sg hon glapði 3pl þau glǫpðu 3sg hon glepði 3pl þau glepði
preterite infinitive glǫpðu
past participle f. glǫp(i)ð m. glap(i)ðr n. glap(i)t
imperative 2sg glep 1pl glepjum 2pl glepið
middle voice: glepjask “fail”
present indicative present subjunctive
1sg ek glepjumk 1pl vér glepjumk 1sg ek glepjumk 1pl vér glepimk
2sg þú glepsk 2pl þér glepizk 2sg þú glepisk 2pl þér glepizk
3sg hon glepsk 3pl þau glepjask 3sg hon glepisk 3pl þau glepisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek glǫpðumk 1pl vér glǫpðumk 1sg ek glepðumk 1pl vér glepðimk
2sg þú glapðisk 2pl þér glǫpðuzk 2sg þú glepðisk 2pl þér glepðizk
3sg hon glapðisk 3pl þau glǫpðusk 3sg hon glepðisk 3pl þau glepðisk
past participle n. glap(i)zk
imperative 2sg glepsk 1pl glepjumk 2pl glepizk

Related to the noun glapp “mishap”. Variant dental suffix -d-.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

glíma 1 (long stem) “wrestle”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek glími 1pl vér glímum 1sg ek glíma 1pl vér glímim
2sg þú glímir 2pl þér glímið 2sg þú glímir 2pl þér glímið
3sg hon glímir 3pl þau glíma 3sg hon glími 3pl þau glími
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek glímða 1pl vér glímðum 1sg ek glímða 1pl vér glímðim
2sg þú glímðir 2pl þér glímðuð 2sg þú glímðir 2pl þér glímðið
3sg hon glímði 3pl þau glímðu 3sg hon glímði 3pl þau glímði
preterite infinitive glímðu
past participle f. glímð m. glímðr n. glímt
imperative 2sg glím 1pl glímum 2pl glímið
middle voice: glímask
present indicative present subjunctive
1sg ek glímumk 1pl vér glímumk 1sg ek glímumk 1pl vér glímimk
2sg þú glímisk 2pl þér glímizk 2sg þú glímisk 2pl þér glímizk
3sg hon glímisk 3pl þau glímask 3sg hon glímisk 3pl þau glímisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek glímðumk 1pl vér glímðumk 1sg ek glímðumk 1pl vér glímðimk
2sg þú glímðisk 2pl þér glímðuzk 2sg þú glímðisk 2pl þér glímðizk
3sg hon glímðisk 3pl þau glímðusk 3sg hon glímðisk 3pl þau glímðisk
past participle n. glímzk
imperative 2sg glímsk 1pl glímumk 2pl glímizk

Variant dental suffix -d-.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

greiða 1 (long stem) “pay”

“avail, succeed; carry out; prepare; disentangle, interpret, comb”

transitive (acc)/impersonal transitive (reflexive with dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek greiði 1pl vér greiðum 1sg ek greiða 1pl vér greiðim
2sg þú greiðir 2pl þér greiðið 2sg þú greiðir 2pl þér greiðið
3sg hon greiðir 3pl þau greiða 3sg hon greiði 3pl þau greiði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek greidda 1pl vér greiddum 1sg ek greidda 1pl vér greiddim
2sg þú greiddir 2pl þér greidduð 2sg þú greiddir 2pl þér greiddið
3sg hon greiddi 3pl þau greiddu 3sg hon greiddi 3pl þau greiddi
preterite infinitive greiddu
past participle f. greidd m. greiddr n. greitt
imperative 2sg greið 1pl greiðum 2pl greiðið
middle voice: greiðask “succeed; prepare”
present indicative present subjunctive
1sg ek greiðumk 1pl vér greiðumk 1sg ek greiðumk 1pl vér greiðimk
2sg þú greiðisk 2pl þér greiðizk 2sg þú greiðisk 2pl þér greiðizk
3sg hon greiðisk 3pl þau greiðask 3sg hon greiðisk 3pl þau greiðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek greiddumk 1pl vér greiddumk 1sg ek greiddumk 1pl vér greiddimk
2sg þú greiddisk 2pl þér greidduzk 2sg þú greiddisk 2pl þér greiddizk
3sg hon greiddisk 3pl þau greiddusk 3sg hon greiddisk 3pl þau greiddisk
past participle n. greizk
imperative 2sg greizk 1pl greiðumk 2pl greiðizk

PG garaidjan. Cognate with OE gerādian 2 “arrange; reason”.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hefna 1 (long stem) “avenge”

transitive (gen)/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hefni 1pl vér hefnum 1sg ek hefna 1pl vér hefnim
2sg þú hefnir 2pl þér hefnið 2sg þú hefnir 2pl þér hefnið
3sg hon hefnir 3pl þau hefna 3sg hon hefni 3pl þau hefni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hefnda 1pl vér hefndum 1sg ek hefnda 1pl vér hefndim
2sg þú hefndir 2pl þér hefnduð 2sg þú hefndir 2pl þér hefndið
3sg hon hefndi 3pl þau hefndu 3sg hon hefndi 3pl þau hefndi
preterite infinitive hefndu
past participle f. hefnd m. hefndr n. hefnt
imperative 2sg hefn 1pl hefnum 2pl hefnið
middle voice: hefnask
present indicative present subjunctive
1sg ek hefnumk 1pl vér hefnumk 1sg ek hefnumk 1pl vér hefnimk
2sg þú hefnisk 2pl þér hefnizk 2sg þú hefnisk 2pl þér hefnizk
3sg hon hefnisk 3pl þau hefnask 3sg hon hefnisk 3pl þau hefnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hefndumk 1pl vér hefndumk 1sg ek hefndumk 1pl vér hefndimk
2sg þú hefndisk 2pl þér hefnduzk 2sg þú hefndisk 2pl þér hefndizk
3sg hon hefndisk 3pl þau hefndusk 3sg hon hefndisk 3pl þau hefndisk
past participle n. hefnzk
imperative 2sg hefnsk 1pl hefnumk 2pl hefnizk

Source of ME hēvenen; lexical variant hemna.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

heita 1 (long stem) “heat”

“brew”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek heiti 1pl vér heitum 1sg ek heita 1pl vér heitim
2sg þú heitir 2pl þér heitið 2sg þú heitir 2pl þér heitið
3sg hon heitir 3pl þau heita 3sg hon heiti 3pl þau heiti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek heitta 1pl vér heittum 1sg ek heitta 1pl vér heittim
2sg þú heittir 2pl þér heittuð 2sg þú heittir 2pl þér heittið
3sg hon heitti 3pl þau heittu 3sg hon heitti 3pl þau heitti
preterite infinitive heittu
past participle f. heit m. heitr n. heitt
imperative 2sg heit 1pl heitum 2pl heitið
middle voice: heitask
present indicative present subjunctive
1sg ek heitumk 1pl vér heitumk 1sg ek heitumk 1pl vér heitimk
2sg þú heitisk 2pl þér heitizk 2sg þú heitisk 2pl þér heitizk
3sg hon heitisk 3pl þau heitask 3sg hon heitisk 3pl þau heitisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek heittumk 1pl vér heittumk 1sg ek heittumk 1pl vér heittimk
2sg þú heittisk 2pl þér heittuzk 2sg þú heittisk 2pl þér heittizk
3sg hon heittisk 3pl þau heittusk 3sg hon heittisk 3pl þau heittisk
past participle n. heizk
imperative 2sg heizk 1pl heitumk 2pl heitizk

PG haitjan. Cognate with OE hǣtan 1, ME hēten, MnE heat, German heizen, cf. Dutch verhitten. The present subjunctive, plural indicative, and imperative forms coincide with those of heita VII “call; be called”.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

heyra 1 (long stem) “hear, listen”

“belong; concern; behoove”

transitive/impersonal transitive (acc/dat: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek heyri 1pl vér heyrum 1sg ek heyra 1pl vér heyrim
2sg þú heyrir 2pl þér heyrið 2sg þú heyrir 2pl þér heyrið
3sg hon heyrir 3pl þau heyra 3sg hon heyri 3pl þau heyri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek heyrða 1pl vér heyrðum 1sg ek heyrða 1pl vér heyrðim
2sg þú heyrðir 2pl þér heyrðuð 2sg þú heyrðir 2pl þér heyrðið
3sg hon heyrði 3pl þau heyrðu 3sg hon heyrði 3pl þau heyrði
preterite infinitive heyrðu
past participle f. heyrð m. heyrðr n. heyrt
imperative 2sg heyr 1pl heyrum 2pl heyrið
middle voice: heyrask “seem to hear”
present indicative present subjunctive
1sg ek heyrumk 1pl vér heyrumk 1sg ek heyrumk 1pl vér heyrimk
2sg þú heyrisk 2pl þér heyrizk 2sg þú heyrisk 2pl þér heyrizk
3sg hon heyrisk 3pl þau heyrask 3sg hon heyrisk 3pl þau heyrisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek heyrðumk 1pl vér heyrðumk 1sg ek heyrðumk 1pl vér heyrðimk
2sg þú heyrðisk 2pl þér heyrðuzk 2sg þú heyrðisk 2pl þér heyrðizk
3sg hon heyrðisk 3pl þau heyrðusk 3sg hon heyrðisk 3pl þau heyrðisk
past participle n. heyrzk
imperative 2sg heyrsk 1pl heyrumk 2pl heyrizk

PG hauzjan. Cognate with OE hȳran 1, ME hẹ̄ren, MnE hear, Dutch horen, German hören.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hitta 1 (long stem) “meet”

“find; hit; visit”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hitti 1pl vér hittum 1sg ek hitta 1pl vér hittim
2sg þú hittir 2pl þér hittið 2sg þú hittir 2pl þér hittið
3sg hon hittir 3pl þau hitta 3sg hon hitti 3pl þau hitti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hitta 1pl vér hittum 1sg ek hitta 1pl vér hittim
2sg þú hittir 2pl þér hittuð 2sg þú hittir 2pl þér hittið
3sg hon hitti 3pl þau hittu 3sg hon hitti 3pl þau hitti
preterite infinitive hittu
past participle f. hitt m. hittr n. hitt
imperative 2sg hitt 1pl hittum 2pl hittið
middle voice: hittask
present indicative present subjunctive
1sg ek hittumk 1pl vér hittumk 1sg ek hittumk 1pl vér hittimk
2sg þú hittisk 2pl þér hittizk 2sg þú hittisk 2pl þér hittizk
3sg hon hittisk 3pl þau hittask 3sg hon hittisk 3pl þau hittisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hittumk 1pl vér hittumk 1sg ek hittumk 1pl vér hittimk
2sg þú hittisk 2pl þér hittuzk 2sg þú hittisk 2pl þér hittizk
3sg hon hittisk 3pl þau hittusk 3sg hon hittisk 3pl þau hittisk
past participle n. hizk
imperative 2sg hizk 1pl hittumk 2pl hittizk

PG hittan. Source of late OE hittan, ME hittan, MnE hit. Possibly related to Latin caedere “fell”.

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hleypa 1 (long stem) “send running”

“chase off; send forth; cast off; curdle; ride in a gallop”

transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hleypi 1pl vér hleypum 1sg ek hleypa 1pl vér hleypim
2sg þú hleypir 2pl þér hleypið 2sg þú hleypir 2pl þér hleypið
3sg hon hleypir 3pl þau hleypa 3sg hon hleypi 3pl þau hleypi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hleypða 1pl vér hleypðum 1sg ek hleypða 1pl vér hleypðim
2sg þú hleypðir 2pl þér hleypðuð 2sg þú hleypðir 2pl þér hleypðið
3sg hon hleypði 3pl þau hleypðu 3sg hon hleypði 3pl þau hleypði
preterite infinitive hleypðu
past participle f. hleypð m. hleypðr n. hleypt
imperative 2sg hleyp 1pl hleypum 2pl hleypið
middle voice: hleypask
present indicative present subjunctive
1sg ek hleypumk 1pl vér hleypumk 1sg ek hleypumk 1pl vér hleypimk
2sg þú hleypisk 2pl þér hleypizk 2sg þú hleypisk 2pl þér hleypizk
3sg hon hleypisk 3pl þau hleypask 3sg hon hleypisk 3pl þau hleypisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hleypðumk 1pl vér hleypðumk 1sg ek hleypðumk 1pl vér hleypðimk
2sg þú hleypðisk 2pl þér hleypðuzk 2sg þú hleypðisk 2pl þér hleypðizk
3sg hon hleypðisk 3pl þau hleypðusk 3sg hon hleypðisk 3pl þau hleypðisk
past participle n. hleypzk
imperative 2sg hleypsk 1pl hleypumk 2pl hleypizk

Causative of hlaupa VII, q.v. for cognates. Variant dental suffix -t-.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hlífa 1 (long stem) “protect, shelter”

“spare”

transitive/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hlífi 1pl vér hlífum 1sg ek hlífa 1pl vér hlífim
2sg þú hlífir 2pl þér hlífið 2sg þú hlífir 2pl þér hlífið
3sg hon hlífir 3pl þau hlífa 3sg hon hlífi 3pl þau hlífi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hlífða 1pl vér hlífðum 1sg ek hlífða 1pl vér hlífðim
2sg þú hlífðir 2pl þér hlífðuð 2sg þú hlífðir 2pl þér hlífðið
3sg hon hlífði 3pl þau hlífðu 3sg hon hlífði 3pl þau hlífði
preterite infinitive hlífðu
past participle f. hlífð m. hlífðr n. hlíft
imperative 2sg hlíf 1pl hlífum 2pl hlífið
middle voice: hlífask “spare; refrain”
present indicative present subjunctive
1sg ek hlífumk 1pl vér hlífumk 1sg ek hlífumk 1pl vér hlífimk
2sg þú hlífisk 2pl þér hlífizk 2sg þú hlífisk 2pl þér hlífizk
3sg hon hlífisk 3pl þau hlífask 3sg hon hlífisk 3pl þau hlífisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hlífðumk 1pl vér hlífðumk 1sg ek hlífðumk 1pl vér hlífðimk
2sg þú hlífðisk 2pl þér hlífðuzk 2sg þú hlífðisk 2pl þér hlífðizk
3sg hon hlífðisk 3pl þau hlífðusk 3sg hon hlífðisk 3pl þau hlífðisk
past participle n. hlífzk
imperative 2sg hlífsk 1pl hlífumk 2pl hlífizk

PG hlībjan; cf. the noun hlíf “protection, cover”.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hlýða 1 (long stem) “listen”

“obey; be due, proper”

transitive (dat)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hlýði 1pl vér hlýðum 1sg ek hlýða 1pl vér hlýðim
2sg þú hlýðir 2pl þér hlýðið 2sg þú hlýðir 2pl þér hlýðið
3sg hon hlýðir 3pl þau hlýða 3sg hon hlýði 3pl þau hlýði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hlýdda 1pl vér hlýddum 1sg ek hlýdda 1pl vér hlýddim
2sg þú hlýddir 2pl þér hlýdduð 2sg þú hlýddir 2pl þér hlýddið
3sg hon hlýddi 3pl þau hlýddu 3sg hon hlýddi 3pl þau hlýddi
preterite infinitive hlýddu
past participle f. hlýdd m. hlýddr n. hlýtt
imperative 2sg hlýð 1pl hlýðum 2pl hlýðið
middle voice: hlýðask “listen; be due, proper”
present indicative present subjunctive
1sg ek hlýðumk 1pl vér hlýðumk 1sg ek hlýðumk 1pl vér hlýðimk
2sg þú hlýðisk 2pl þér hlýðizk 2sg þú hlýðisk 2pl þér hlýðizk
3sg hon hlýðisk 3pl þau hlýðask 3sg hon hlýðisk 3pl þau hlýðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hlýddumk 1pl vér hlýddumk 1sg ek hlýddumk 1pl vér hlýddimk
2sg þú hlýddisk 2pl þér hlýdduzk 2sg þú hlýddisk 2pl þér hlýddizk
3sg hon hlýddisk 3pl þau hlýddusk 3sg hon hlýddisk 3pl þau hlýddisk
past participle n. hlýzk
imperative 2sg hlýzk 1pl hlýðumk 2pl hlýðizk

PG hleuþan. Cognate with OE hlȳdan “sound” and the source of ME līthen; further cognates include Dutch luiden, German läuten “sound”.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hvessa 1 (long stem) “sharpen”

“incite; grow tempestuous”

transitive/impersonal transitive (acc)/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hvessi 1pl vér hvessum 1sg ek hvessa 1pl vér hvessim
2sg þú hvessir 2pl þér hvessið 2sg þú hvessir 2pl þér hvessið
3sg hon hvessir 3pl þau hvessa 3sg hon hvessi 3pl þau hvessi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hvessta 1pl vér hvesstum 1sg ek hvessta 1pl vér hvesstim
2sg þú hvesstir 2pl þér hvesstuð 2sg þú hvesstir 2pl þér hvesstið
3sg hon hvessti 3pl þau hvesstu 3sg hon hvessti 3pl þau hvessti
preterite infinitive hvesstu
past participle f. hvesst m. hvesstr n. hvesst
imperative 2sg hvess 1pl hvessum 2pl hvessið
middle voice: hvessask
present indicative present subjunctive
1sg ek hvessumk 1pl vér hvessumk 1sg ek hvessumk 1pl vér hvessimk
2sg þú hvessisk 2pl þér hvessizk 2sg þú hvessisk 2pl þér hvessizk
3sg hon hvessisk 3pl þau hvessask 3sg hon hvessisk 3pl þau hvessisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hvesstumk 1pl vér hvesstumk 1sg ek hvesstumk 1pl vér hvesstimk
2sg þú hvesstisk 2pl þér hvesstuzk 2sg þú hvesstisk 2pl þér hvesstizk
3sg hon hvesstisk 3pl þau hvesstusk 3sg hon hvesstisk 3pl þau hvesstisk
past participle n. hvesszk
imperative 2sg hvessk 1pl hvessumk 2pl hvessizk

Derived from the adjective hvass “sharp” (PG hwassaz).

fortition  ·  consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hyggja 1 (short stem) “think”

“believe; intend; reckon with; think well or ill of”

transitive (acc/dat of person)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hygg 1pl vér hyggjum 1sg ek hyggja 1pl vér hyggim
2sg þú hyggr 2pl þér hyggið 2sg þú hyggir 2pl þér hyggið
3sg hon hyggr 3pl þau hyggja 3sg hon hyggi 3pl þau hyggi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hugða 1pl vér hugðum 1sg ek hygða 1pl vér hygðim
2sg þú hugðir 2pl þér hugðuð 2sg þú hygðir 2pl þér hygðið
3sg hon hugði 3pl þau hugðu 3sg hon hygði 3pl þau hygði
preterite infinitive hugðu
past participle f. hug(a)ð m. hugð(a)r n. hug(a)t
imperative 2sg hygg 1pl hyggjum 2pl hyggið
middle voice: hyggjask
present indicative present subjunctive
1sg ek hyggjumk 1pl vér hyggjumk 1sg ek hyggjumk 1pl vér hyggimk
2sg þú hyggsk 2pl þér hyggizk 2sg þú hyggisk 2pl þér hyggizk
3sg hon hyggsk 3pl þau hyggjask 3sg hon hyggisk 3pl þau hyggisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hugðumk 1pl vér hugðumk 1sg ek hygðumk 1pl vér hygðimk
2sg þú hugðisk 2pl þér hugðuzk 2sg þú hygðisk 2pl þér hygðizk
3sg hon hugðisk 3pl þau hugðusk 3sg hon hygðisk 3pl þau hygðisk
past participle n. hug(a)zk
imperative 2sg hyggsk 1pl hyggjumk 2pl hyggizk

PG hugjan. Cognate with OE hycgan; cf. Dutch heugen “remember”. Stem length is determined from the earlier form *hygja, with stem hyg-.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hœfa 1 (long stem) “hit”

“aim, direct; fit, suit; be appropriate”

transitive/impersonal transitive (acc/dat: varies by sense)/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hœfi 1pl vér hœfum 1sg ek hœfa 1pl vér hœfim
2sg þú hœfir 2pl þér hœfið 2sg þú hœfir 2pl þér hœfið
3sg hon hœfir 3pl þau hœfa 3sg hon hœfi 3pl þau hœfi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hœfða 1pl vér hœfðum 1sg ek hœfða 1pl vér hœfðim
2sg þú hœfðir 2pl þér hœfðuð 2sg þú hœfðir 2pl þér hœfðið
3sg hon hœfði 3pl þau hœfðu 3sg hon hœfði 3pl þau hœfði
preterite infinitive hœfðu
past participle f. hœfð m. hœfðr n. hœft
imperative 2sg hœf 1pl hœfum 2pl hœfið
middle voice: hœfask “match”
present indicative present subjunctive
1sg ek hœfumk 1pl vér hœfumk 1sg ek hœfumk 1pl vér hœfimk
2sg þú hœfisk 2pl þér hœfizk 2sg þú hœfisk 2pl þér hœfizk
3sg hon hœfisk 3pl þau hœfask 3sg hon hœfisk 3pl þau hœfisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hœfðumk 1pl vér hœfðumk 1sg ek hœfðumk 1pl vér hœfðimk
2sg þú hœfðisk 2pl þér hœfðuzk 2sg þú hœfðisk 2pl þér hœfðizk
3sg hon hœfðisk 3pl þau hœfðusk 3sg hon hœfðisk 3pl þau hœfðisk
past participle n. hœfzk
imperative 2sg hœfsk 1pl hœfumk 2pl hœfizk

PG hōbjan, going back to PG habjan “lift” (see hefja 1). Cognate with OE behōfian 2, ME bihọ̄ven, MnE beho(o)ve, Dutch hoeven “need (not)”.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kenna 1 (long stem) “know, recognize”

“feel, experience; sense; taste; attribute, acknowledge; call, name; suspect, accuse; teach; tell, announce”

transitive/impersonal transitive (acc/dat/gen: varies by sense)/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kenni 1pl vér kennum 1sg ek kenna 1pl vér kennim
2sg þú kennir 2pl þér kennið 2sg þú kennir 2pl þér kennið
3sg hon kennir 3pl þau kenna 3sg hon kenni 3pl þau kenni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kennda 1pl vér kenndum 1sg ek kennda 1pl vér kenndim
2sg þú kenndir 2pl þér kennduð 2sg þú kenndir 2pl þér kenndið
3sg hon kenndi 3pl þau kenndu 3sg hon kenndi 3pl þau kenndi
preterite infinitive kenndu
past participle f. kennd m. kenndr n. kennt
imperative 2sg kenn 1pl kennum 2pl kennið
middle voice: kennask “seem; feel; taste; confess”
present indicative present subjunctive
1sg ek kennumk 1pl vér kennumk 1sg ek kennumk 1pl vér kennimk
2sg þú kennisk 2pl þér kennizk 2sg þú kennisk 2pl þér kennizk
3sg hon kennisk 3pl þau kennask 3sg hon kennisk 3pl þau kennisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kenndumk 1pl vér kenndumk 1sg ek kenndumk 1pl vér kenndimk
2sg þú kenndisk 2pl þér kennduzk 2sg þú kenndisk 2pl þér kenndizk
3sg hon kenndisk 3pl þau kenndusk 3sg hon kenndisk 3pl þau kenndisk
past participle n. kennzk
imperative 2sg kennsk 1pl kennumk 2pl kennizk

PG kannjan. Causative of kunna pret-pres after III, but also carries a noncausative sense; cognates corresponding to various sets of senses include OE cennan 1, ME, Dutch, German kennen.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

keppa 1 (long stem) “show strength”

“contend”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek keppi 1pl vér keppum 1sg ek keppa 1pl vér keppim
2sg þú keppir 2pl þér keppið 2sg þú keppir 2pl þér keppið
3sg hon keppir 3pl þau keppa 3sg hon keppi 3pl þau keppi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek keppða 1pl vér keppðum 1sg ek keppða 1pl vér keppðim
2sg þú keppðir 2pl þér keppðuð 2sg þú keppðir 2pl þér keppðið
3sg hon keppði 3pl þau keppðu 3sg hon keppði 3pl þau keppði
preterite infinitive keppðu
past participle f. keppð m. keppðr n. keppt
imperative 2sg kepp 1pl keppum 2pl keppið
middle voice: keppask
present indicative present subjunctive
1sg ek keppumk 1pl vér keppumk 1sg ek keppumk 1pl vér keppimk
2sg þú keppisk 2pl þér keppizk 2sg þú keppisk 2pl þér keppizk
3sg hon keppisk 3pl þau keppask 3sg hon keppisk 3pl þau keppisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek keppðumk 1pl vér keppðumk 1sg ek keppðumk 1pl vér keppðimk
2sg þú keppðisk 2pl þér keppðuzk 2sg þú keppðisk 2pl þér keppðizk
3sg hon keppðisk 3pl þau keppðusk 3sg hon keppðisk 3pl þau keppðisk
past participle n. keppzk
imperative 2sg keppsk 1pl keppumk 2pl keppizk

PG kampjan. Cognate with OE campian 2, ME campen, Dutch kempen, German kämpfen. Variant dental suffix -t-.

fortition  ·  consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kippa 1 (long stem) “snatch, pull”

transitive (dat)/intransitive/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kippi 1pl vér kippum 1sg ek kippa 1pl vér kippim
2sg þú kippir 2pl þér kippið 2sg þú kippir 2pl þér kippið
3sg hon kippir 3pl þau kippa 3sg hon kippi 3pl þau kippi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kippða 1pl vér kippðum 1sg ek kippða 1pl vér kippðim
2sg þú kippðir 2pl þér kippðuð 2sg þú kippðir 2pl þér kippðið
3sg hon kippði 3pl þau kippðu 3sg hon kippði 3pl þau kippði
preterite infinitive kippðu
past participle f. kippð m. kippðr n. kippt
imperative 2sg kipp 1pl kippum 2pl kippið
middle voice: kippask “tug, struggle; convulse”
present indicative present subjunctive
1sg ek kippumk 1pl vér kippumk 1sg ek kippumk 1pl vér kippimk
2sg þú kippisk 2pl þér kippizk 2sg þú kippisk 2pl þér kippizk
3sg hon kippisk 3pl þau kippask 3sg hon kippisk 3pl þau kippisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kippðumk 1pl vér kippðumk 1sg ek kippðumk 1pl vér kippðimk
2sg þú kippðisk 2pl þér kippðuzk 2sg þú kippðisk 2pl þér kippðizk
3sg hon kippðisk 3pl þau kippðusk 3sg hon kippðisk 3pl þau kippðisk
past participle n. kippzk
imperative 2sg kippsk 1pl kippumk 2pl kippizk

PG kippōn. Cognate with Dutch kiepen, German kippen, and the source of ME kippen. Variant dental suffix -t-.

fortition  ·  consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

klæða 1 (long stem) “dress”

“cover”

transitive (acc of person/dat of means)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek klæði 1pl vér klæðum 1sg ek klæða 1pl vér klæðim
2sg þú klæðir 2pl þér klæðið 2sg þú klæðir 2pl þér klæðið
3sg hon klæðir 3pl þau klæða 3sg hon klæði 3pl þau klæði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek klædda 1pl vér klæddum 1sg ek klædda 1pl vér klæddim
2sg þú klæddir 2pl þér klædduð 2sg þú klæddir 2pl þér klæddið
3sg hon klæddi 3pl þau klæddu 3sg hon klæddi 3pl þau klæddi
preterite infinitive klæddu
past participle f. klædd m. klæddr n. klætt
imperative 2sg klæð 1pl klæðum 2pl klæðið
middle voice: klæðask
present indicative present subjunctive
1sg ek klæðumk 1pl vér klæðumk 1sg ek klæðumk 1pl vér klæðimk
2sg þú klæðisk 2pl þér klæðizk 2sg þú klæðisk 2pl þér klæðizk
3sg hon klæðisk 3pl þau klæðask 3sg hon klæðisk 3pl þau klæðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek klæddumk 1pl vér klæddumk 1sg ek klæddumk 1pl vér klæddimk
2sg þú klæddisk 2pl þér klædduzk 2sg þú klæddisk 2pl þér klæddizk
3sg hon klæddisk 3pl þau klæddusk 3sg hon klæddisk 3pl þau klæddisk
past participle n. klæzk
imperative 2sg klæzk 1pl klæðumk 2pl klæðizk

PG klaiþjan. Cognate with rare OE clǣþan 1, clāþian 2 (PG klaiþōjan), ME clōthen, MnE clothe, Dutch kleden, German kleiden.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kneikja 1 (long stem) “bend”

“push, force”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kneiki 1pl vér kneikjum 1sg ek kneikja 1pl vér kneikim
2sg þú kneikir 2pl þér kneikið 2sg þú kneikir 2pl þér kneikið
3sg hon kneikir 3pl þau kneikja 3sg hon kneiki 3pl þau kneiki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kneikða 1pl vér kneikðum 1sg ek kneikða 1pl vér kneikðim
2sg þú kneikðir 2pl þér kneikðuð 2sg þú kneikðir 2pl þér kneikðið
3sg hon kneikði 3pl þau kneikðu 3sg hon kneikði 3pl þau kneikði
preterite infinitive kneikðu
past participle f. kneikð m. kneikðr n. kneikt
imperative 2sg kneik 1pl kneikjum 2pl kneikið
middle voice: kneikjask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek kneikjumk 1pl vér kneikjumk 1sg ek kneikjumk 1pl vér kneikimk
2sg þú kneikisk 2pl þér kneikizk 2sg þú kneikisk 2pl þér kneikizk
3sg hon kneikisk 3pl þau kneikjask 3sg hon kneikisk 3pl þau kneikisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kneikðumk 1pl vér kneikðumk 1sg ek kneikðumk 1pl vér kneikðimk
2sg þú kneikðisk 2pl þér kneikðuzk 2sg þú kneikðisk 2pl þér kneikðizk
3sg hon kneikðisk 3pl þau kneikðusk 3sg hon kneikðisk 3pl þau kneikðisk
past participle n. kneikzk
imperative 2sg kneiksk 1pl kneikjumk 2pl kneikizk

PG knikkōn, ultimately related to PG knewa “knee”. Cognate with Dutch knikken, German knicken. Variant dental suffix -t-.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kveðja 1 (short stem) “greet”

“address; summon; entreat; demand, ask for”

transitive (acc of person/gen of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kveð 1pl vér kveðjum 1sg ek kveðja 1pl vér kveðim
2sg þú kveðr 2pl þér kveðið 2sg þú kveðir 2pl þér kveðið
3sg hon kveðr 3pl þau kveðja 3sg hon kveði 3pl þau kveði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kvadda 1pl vér kvǫddum 1sg ek kvedda 1pl vér kveddim
2sg þú kvaddir 2pl þér kvǫdduð 2sg þú kveddir 2pl þér kveddið
3sg hon kvaddi 3pl þau kvǫddu 3sg hon kveddi 3pl þau kveddi
preterite infinitive kvǫddu
past participle f. kvǫdd m. kvaddr n. kvatt
imperative 2sg kveð 1pl kveðjum 2pl kveðið
middle voice: kveðjask
present indicative present subjunctive
1sg ek kveðjumk 1pl vér kveðjumk 1sg ek kveðjumk 1pl vér kveðimk
2sg þú kvezk 2pl þér kveðizk 2sg þú kveðisk 2pl þér kveðizk
3sg hon kvezk 3pl þau kveðjask 3sg hon kveðisk 3pl þau kveðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kvǫddumk 1pl vér kvǫddumk 1sg ek kveddumk 1pl vér kveddimk
2sg þú kvaddisk 2pl þér kvǫdduzk 2sg þú kveddisk 2pl þér kveddizk
3sg hon kvaddisk 3pl þau kvǫddusk 3sg hon kveddisk 3pl þau kveddisk
past participle n. kvazk
imperative 2sg kvezk 1pl kveðjumk 2pl kveðizk

PG kwadjan. Causative of kveða V, q.v. for cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kyrra 1 (long stem) “calm, pacify”

transitive (acc)/impersonal reflexive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kyrri 1pl vér kyrrum 1sg ek kyrra 1pl vér kyrrim
2sg þú kyrrir 2pl þér kyrrið 2sg þú kyrrir 2pl þér kyrrið
3sg hon kyrrir 3pl þau kyrra 3sg hon kyrri 3pl þau kyrri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kyrrða 1pl vér kyrrðum 1sg ek kyrrða 1pl vér kyrrðim
2sg þú kyrrðir 2pl þér kyrrðuð 2sg þú kyrrðir 2pl þér kyrrðið
3sg hon kyrrði 3pl þau kyrrðu 3sg hon kyrrði 3pl þau kyrrði
preterite infinitive kyrrðu
past participle f. kyrrð m. kyrrðr n. kyrrt
imperative 2sg kyrr 1pl kyrrum 2pl kyrrið
middle voice: kyrrask “compose oneself”
present indicative present subjunctive
1sg ek kyrrumk 1pl vér kyrrumk 1sg ek kyrrumk 1pl vér kyrrimk
2sg þú kyrrisk 2pl þér kyrrizk 2sg þú kyrrisk 2pl þér kyrrizk
3sg hon kyrrisk 3pl þau kyrrask 3sg hon kyrrisk 3pl þau kyrrisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kyrrðumk 1pl vér kyrrðumk 1sg ek kyrrðumk 1pl vér kyrrðimk
2sg þú kyrrðisk 2pl þér kyrrðuzk 2sg þú kyrrðisk 2pl þér kyrrðizk
3sg hon kyrrðisk 3pl þau kyrrðusk 3sg hon kyrrðisk 3pl þau kyrrðisk
past participle n. kyrrzk
imperative 2sg kyrrsk 1pl kyrrumk 2pl kyrrizk

Derived from the adjective kyrr “calm” (PG kwerruz).

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kyssa 1 (long stem) “kiss”

transitive (acc/dat)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kyssi 1pl vér kyssum 1sg ek kyssa 1pl vér kyssim
2sg þú kyssir 2pl þér kyssið 2sg þú kyssir 2pl þér kyssið
3sg hon kyssir 3pl þau kyssa 3sg hon kyssi 3pl þau kyssi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kyssta 1pl vér kysstum 1sg ek kyssta 1pl vér kysstim
2sg þú kysstir 2pl þér kysstuð 2sg þú kysstir 2pl þér kysstið
3sg hon kyssti 3pl þau kysstu 3sg hon kyssti 3pl þau kyssti
preterite infinitive kysstu
past participle f. kysst m. kysstr n. kysst
imperative 2sg kyss 1pl kyssum 2pl kyssið
middle voice: kyssask
present indicative present subjunctive
1sg ek kyssumk 1pl vér kyssumk 1sg ek kyssumk 1pl vér kyssimk
2sg þú kyssisk 2pl þér kyssizk 2sg þú kyssisk 2pl þér kyssizk
3sg hon kyssisk 3pl þau kyssask 3sg hon kyssisk 3pl þau kyssisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kysstumk 1pl vér kysstumk 1sg ek kysstumk 1pl vér kysstimk
2sg þú kysstisk 2pl þér kysstuzk 2sg þú kysstisk 2pl þér kysstizk
3sg hon kysstisk 3pl þau kysstusk 3sg hon kysstisk 3pl þau kysstisk
past participle n. kysszk
imperative 2sg kyssk 1pl kyssumk 2pl kyssizk

PG kussjan. Cognate with OE cyssan 1, ME kissen, MnE kiss, Dutch kussen, German küssen.

fortition  ·   consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

leggja 1 (short stem) “lay”

“lower; put down; give up; saddle; feed; cover, form a layer; establish, determine; appraise; set out; lay out, pay; stab, thrust”

transitive/impersonal transitive (acc)/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek legg 1pl vér leggjum 1sg ek leggja 1pl vér leggim
2sg þú leggr 2pl þér leggið 2sg þú leggir 2pl þér leggið
3sg hon leggr 3pl þau leggja 3sg hon leggi 3pl þau leggi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lagða 1pl vér lǫgðum 1sg ek legða 1pl vér legðim
2sg þú lagðir 2pl þér lǫgðuð 2sg þú legðir 2pl þér legðið
3sg hon lagði 3pl þau lǫgðu 3sg hon legði 3pl þau legði
preterite infinitive lǫgðu
past participle f. lǫg(i)ð m. lag(i)ðr n. lag(i)t
imperative 2sg legg 1pl leggjum 2pl leggið
middle voice: leggjask “lie down; set off; swim”
present indicative present subjunctive
1sg ek leggjumk 1pl vér leggjumk 1sg ek leggjumk 1pl vér leggimk
2sg þú leggsk 2pl þér leggizk 2sg þú leggisk 2pl þér leggizk
3sg hon leggsk 3pl þau leggjask 3sg hon leggisk 3pl þau leggisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lǫgðumk 1pl vér lǫgðumk 1sg ek legðumk 1pl vér legðimk
2sg þú lagðisk 2pl þér lǫgðuzk 2sg þú legðisk 2pl þér legðizk
3sg hon lagðisk 3pl þau lǫgðusk 3sg hon legðisk 3pl þau legðisk
past participle n. lag(i)zk
imperative 2sg leggsk 1pl leggjumk 2pl leggizk

PG lagjan. Causative of liggja V; causative cognates include OE lecgan 1, ME leien, MnE lay, Dutch leggen, German legen. Stem length is determined from the earlier form *legja, with stem leg-. Variants include the strong past participle stem lagin-.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

leiða 1 (long stem) “lead”

“drag; live, spend; focus on; follow; lure, persuade; bury; pronounce; cause to hate”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek leiði 1pl vér leiðum 1sg ek leiða 1pl vér leiðim
2sg þú leiðir 2pl þér leiðið 2sg þú leiðir 2pl þér leiðið
3sg hon leiðir 3pl þau leiða 3sg hon leiði 3pl þau leiði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leidda 1pl vér leiddum 1sg ek leidda 1pl vér leiddim
2sg þú leiddir 2pl þér leidduð 2sg þú leiddir 2pl þér leiddið
3sg hon leiddi 3pl þau leiddu 3sg hon leiddi 3pl þau leiddi
preterite infinitive leiddu
past participle f. leidd m. leiddr n. leitt
imperative 2sg leið 1pl leiðum 2pl leiðið
middle voice: leiðask “loathe, tire of”
present indicative present subjunctive
1sg ek leiðumk 1pl vér leiðumk 1sg ek leiðumk 1pl vér leiðimk
2sg þú leiðisk 2pl þér leiðizk 2sg þú leiðisk 2pl þér leiðizk
3sg hon leiðisk 3pl þau leiðask 3sg hon leiðisk 3pl þau leiðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leiddumk 1pl vér leiddumk 1sg ek leiddumk 1pl vér leiddimk
2sg þú leiddisk 2pl þér leidduzk 2sg þú leiddisk 2pl þér leiddizk
3sg hon leiddisk 3pl þau leiddusk 3sg hon leiddisk 3pl þau leiddisk
past participle n. leizk
imperative 2sg leizk 1pl leiðumk 2pl leiðizk

Sense “lead”: PG laidjan; causative of líða I, and cognate with OE lǣdan 1, ME lēden, MnE lead. Sense “cause to hate”: PG laiþjan; cognate with OE lāþian 2, ME lōthen, MnE loathe; cf. the adjective leiðr “hateful”.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lenda 1 (long stem) “land”

“conclude; avail; grant sbd land”

transitive/intransitive/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lendi 1pl vér lendum 1sg ek lenda 1pl vér lendim
2sg þú lendir 2pl þér lendið 2sg þú lendir 2pl þér lendið
3sg hon lendir 3pl þau lenda 3sg hon lendi 3pl þau lendi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lenda 1pl vér lendum 1sg ek lenda 1pl vér lendim
2sg þú lendir 2pl þér lenduð 2sg þú lendir 2pl þér lendið
3sg hon lendi 3pl þau lendu 3sg hon lendi 3pl þau lendi
preterite infinitive lendu
past participle f. lend m. lendr n. lent
imperative 2sg lend 1pl lendum 2pl lendið
middle voice: lendask
present indicative present subjunctive
1sg ek lendumk 1pl vér lendumk 1sg ek lendumk 1pl vér lendimk
2sg þú lendisk 2pl þér lendizk 2sg þú lendisk 2pl þér lendizk
3sg hon lendisk 3pl þau lendask 3sg hon lendisk 3pl þau lendisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lendumk 1pl vér lendumk 1sg ek lendumk 1pl vér lendimk
2sg þú lendisk 2pl þér lenduzk 2sg þú lendisk 2pl þér lendizk
3sg hon lendisk 3pl þau lendusk 3sg hon lendisk 3pl þau lendisk
past participle n. lenzk
imperative 2sg lenzk 1pl lendumk 2pl lendizk

Cognate with OE lendan, gelendan 1, ME lẹ̄nden; MnE land appears to derive from the ME noun; all Germanic forms ultimately derive from the PG noun landa “land”. Several preterite forms coincide with present-tense forms.

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lengja 1 (long stem) “lengthen”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lengi 1pl vér lengjum 1sg ek lengja 1pl vér lengim
2sg þú lengir 2pl þér lengið 2sg þú lengir 2pl þér lengið
3sg hon lengir 3pl þau lengja 3sg hon lengi 3pl þau lengi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lengða 1pl vér lengðum 1sg ek lengða 1pl vér lengðim
2sg þú lengðir 2pl þér lengðuð 2sg þú lengðir 2pl þér lengðið
3sg hon lengði 3pl þau lengðu 3sg hon lengði 3pl þau lengði
preterite infinitive lengðu
past participle f. lengð m. lengðr n. lengt
imperative 2sg leng 1pl lengjum 2pl lengið
middle voice: lengjask “grow long, take a long time”
present indicative present subjunctive
1sg ek lengjumk 1pl vér lengjumk 1sg ek lengjumk 1pl vér lengimk
2sg þú lengisk 2pl þér lengizk 2sg þú lengisk 2pl þér lengizk
3sg hon lengisk 3pl þau lengjask 3sg hon lengisk 3pl þau lengisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lengðumk 1pl vér lengðumk 1sg ek lengðumk 1pl vér lengðimk
2sg þú lengðisk 2pl þér lengðuzk 2sg þú lengðisk 2pl þér lengðizk
3sg hon lengðisk 3pl þau lengðusk 3sg hon lengðisk 3pl þau lengðisk
past participle n. lengzk
imperative 2sg lengsk 1pl lengjumk 2pl lengizk

PG langjan. Cognate with OE lengan 1, Dutch verlengen, German verlängern, and the source of ME lē̆nǧen. Variant dental suffix -d-.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

leyfa 1 (long stem) “permit”

“praise”

transitive (dat/acc: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek leyfi 1pl vér leyfum 1sg ek leyfa 1pl vér leyfim
2sg þú leyfir 2pl þér leyfið 2sg þú leyfir 2pl þér leyfið
3sg hon leyfir 3pl þau leyfa 3sg hon leyfi 3pl þau leyfi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leyfða 1pl vér leyfðum 1sg ek leyfða 1pl vér leyfðim
2sg þú leyfðir 2pl þér leyfðuð 2sg þú leyfðir 2pl þér leyfðið
3sg hon leyfði 3pl þau leyfðu 3sg hon leyfði 3pl þau leyfði
preterite infinitive leyfðu
past participle f. leyfð m. leyfðr n. leyft
imperative 2sg leyf 1pl leyfum 2pl leyfið
middle voice: leyfask
present indicative present subjunctive
1sg ek leyfumk 1pl vér leyfumk 1sg ek leyfumk 1pl vér leyfimk
2sg þú leyfisk 2pl þér leyfizk 2sg þú leyfisk 2pl þér leyfizk
3sg hon leyfisk 3pl þau leyfask 3sg hon leyfisk 3pl þau leyfisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leyfðumk 1pl vér leyfðumk 1sg ek leyfðumk 1pl vér leyfðimk
2sg þú leyfðisk 2pl þér leyfðuzk 2sg þú leyfðisk 2pl þér leyfðizk
3sg hon leyfðisk 3pl þau leyfðusk 3sg hon leyfðisk 3pl þau leyfðisk
past participle n. leyfzk
imperative 2sg leyfsk 1pl leyfumk 2pl leyfizk

PG laubjan. Cognate with OE līfan, ME lẹ̄ven, Dutch loven, beloven, German loben, erlauben; cf. lofa 2.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

leyna 1 (long stem) “conceal”

transitive (acc of thing/dat of person)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek leyni 1pl vér leynum 1sg ek leyna 1pl vér leynim
2sg þú leynir 2pl þér leynið 2sg þú leynir 2pl þér leynið
3sg hon leynir 3pl þau leyna 3sg hon leyni 3pl þau leyni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leynda 1pl vér leyndum 1sg ek leynda 1pl vér leyndim
2sg þú leyndir 2pl þér leynduð 2sg þú leyndir 2pl þér leyndið
3sg hon leyndi 3pl þau leyndu 3sg hon leyndi 3pl þau leyndi
preterite infinitive leyndu
past participle f. leynd m. leyndr n. leynt
imperative 2sg leyn 1pl leynum 2pl leynið
middle voice: leynask “hide”
present indicative present subjunctive
1sg ek leynumk 1pl vér leynumk 1sg ek leynumk 1pl vér leynimk
2sg þú leynisk 2pl þér leynizk 2sg þú leynisk 2pl þér leynizk
3sg hon leynisk 3pl þau leynask 3sg hon leynisk 3pl þau leynisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leyndumk 1pl vér leyndumk 1sg ek leyndumk 1pl vér leyndimk
2sg þú leyndisk 2pl þér leynduzk 2sg þú leyndisk 2pl þér leyndizk
3sg hon leyndisk 3pl þau leyndusk 3sg hon leyndisk 3pl þau leyndisk
past participle n. leynzk
imperative 2sg leynsk 1pl leynumk 2pl leynizk

PG laugnjan. Cognate with OE līgnian 2, Dutch loochenen, German leugnen “disavow”, and the source of ME leinen.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lypta 1 (long stem) “lift, raise”

“undertake, cause; move; go”

transitive (dat/acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lypti 1pl vér lyptum 1sg ek lypta 1pl vér lyptim
2sg þú lyptir 2pl þér lyptið 2sg þú lyptir 2pl þér lyptið
3sg hon lyptir 3pl þau lypta 3sg hon lypti 3pl þau lypti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lypta 1pl vér lyptum 1sg ek lypta 1pl vér lyptim
2sg þú lyptir 2pl þér lyptuð 2sg þú lyptir 2pl þér lyptið
3sg hon lypti 3pl þau lyptu 3sg hon lypti 3pl þau lypti
preterite infinitive lyptu
past participle f. lypt m. lyptr n. lypt
imperative 2sg lypt 1pl lyptum 2pl lyptið
middle voice: lyptask “go”
present indicative present subjunctive
1sg ek lyptumk 1pl vér lyptumk 1sg ek lyptumk 1pl vér lyptimk
2sg þú lyptisk 2pl þér lypzk 2sg þú lyptisk 2pl þér lyptizk
3sg hon lyptisk 3pl þau lyptask 3sg hon lyptisk 3pl þau lyptisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lyptumk 1pl vér lyptumk 1sg ek lyptumk 1pl vér lyptimk
2sg þú lyptisk 2pl þér lyptuzk 2sg þú lyptisk 2pl þér lyptizk
3sg hon lyptisk 3pl þau lyptusk 3sg hon lyptisk 3pl þau lyptisk
past participle n. lypzk
imperative 2sg lypzk 1pl lyptumk 2pl lyptizk

PG luftjan. Source of ME liften, MnE lift.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lýsa 1 (long stem) “illuminate”

“shine; show; make known; become clear; give sbd sight”

transitive/impersonal transitive (acc/dat: varies by sense)/intransitive/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lýsi 1pl vér lýsum 1sg ek lýsa 1pl vér lýsim
2sg þú lýsir 2pl þér lýsið 2sg þú lýsir 2pl þér lýsið
3sg hon lýsir 3pl þau lýsa 3sg hon lýsi 3pl þau lýsi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lýsta 1pl vér lýstum 1sg ek lýsta 1pl vér lýstim
2sg þú lýstir 2pl þér lýstuð 2sg þú lýstir 2pl þér lýstið
3sg hon lýsti 3pl þau lýstu 3sg hon lýsti 3pl þau lýsti
preterite infinitive lýstu
past participle f. lýst m. lýstr n. lýst
imperative 2sg lýs 1pl lýsum 2pl lýsið
middle voice: lýsask
present indicative present subjunctive
1sg ek lýsumk 1pl vér lýsumk 1sg ek lýsumk 1pl vér lýsimk
2sg þú lýsisk 2pl þér lýsizk 2sg þú lýsisk 2pl þér lýsizk
3sg hon lýsisk 3pl þau lýsask 3sg hon lýsisk 3pl þau lýsisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lýstumk 1pl vér lýstumk 1sg ek lýstumk 1pl vér lýstimk
2sg þú lýstisk 2pl þér lýstuzk 2sg þú lýstisk 2pl þér lýstizk
3sg hon lýstisk 3pl þau lýstusk 3sg hon lýstisk 3pl þau lýstisk
past participle n. lýszk
imperative 2sg lýssk 1pl lýsumk 2pl lýsizk

PG leuhsjan. Cognate with OE līxan, līcsan 1, lihtan 1, ME lighten, MnE light, and ultimately denominal from PG leuhsa “light”, ON ljós, OE lēoht, ME light, MnE light, Dutch licht, German Licht, Latin lūx; also cf. the ON adjective ljóss and its cognates.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lægja 1 (long stem) “lower”

“humble; humiliate; sink; grow calm”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lægi 1pl vér lægjum 1sg ek lægja 1pl vér lægim
2sg þú lægir 2pl þér lægið 2sg þú lægir 2pl þér lægið
3sg hon lægir 3pl þau lægja 3sg hon lægi 3pl þau lægi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lægða 1pl vér lægðum 1sg ek lægða 1pl vér lægðim
2sg þú lægðir 2pl þér lægðuð 2sg þú lægðir 2pl þér lægðið
3sg hon lægði 3pl þau lægðu 3sg hon lægði 3pl þau lægði
preterite infinitive lægðu
past participle f. lægð m. lægðr n. lægt
imperative 2sg læg 1pl lægjum 2pl lægið
middle voice: lægjask “fall, sink; grow calm”
present indicative present subjunctive
1sg ek lægjumk 1pl vér lægjumk 1sg ek lægjumk 1pl vér lægimk
2sg þú lægisk 2pl þér lægizk 2sg þú lægisk 2pl þér lægizk
3sg hon lægisk 3pl þau lægjask 3sg hon lægisk 3pl þau lægisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lægðumk 1pl vér lægðumk 1sg ek lægðumk 1pl vér lægðimk
2sg þú lægðisk 2pl þér lægðuzk 2sg þú lægðisk 2pl þér lægðizk
3sg hon lægðisk 3pl þau lægðusk 3sg hon lægðisk 3pl þau lægðisk
past participle n. lægzk
imperative 2sg lægsk 1pl lægjumk 2pl lægizk

PG lēgjan. Closely related to the adjective lágr “low”, cognate with Dutch laag and the source of ME loue, MnE low. Ultimately shares a root with PG legjan and lagjan, ON liggja V and leggja 1, q.v. for further cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

merkja 1 (long stem) “mark, inscribe”

“draw; delimit; note, observe; infer; signify; show, demonstrate”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek merki 1pl vér merkjum 1sg ek merkja 1pl vér merkim
2sg þú merkir 2pl þér merkið 2sg þú merkir 2pl þér merkið
3sg hon merkir 3pl þau merkja 3sg hon merki 3pl þau merki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek merkða 1pl vér merkðum 1sg ek merkða 1pl vér merkðim
2sg þú merkðir 2pl þér merkðuð 2sg þú merkðir 2pl þér merkðið
3sg hon merkði 3pl þau merkðu 3sg hon merkði 3pl þau merkði
preterite infinitive merkðu
past participle f. merkð m. merkðr n. merkt
imperative 2sg merk 1pl merkjum 2pl merkið
middle voice: merkjask
present indicative present subjunctive
1sg ek merkjumk 1pl vér merkjumk 1sg ek merkjumk 1pl vér merkimk
2sg þú merkisk 2pl þér merkizk 2sg þú merkisk 2pl þér merkizk
3sg hon merkisk 3pl þau merkjask 3sg hon merkisk 3pl þau merkisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek merkðumk 1pl vér merkðumk 1sg ek merkðumk 1pl vér merkðimk
2sg þú merkðisk 2pl þér merkðuzk 2sg þú merkðisk 2pl þér merkðizk
3sg hon merkðisk 3pl þau merkðusk 3sg hon merkðisk 3pl þau merkðisk
past participle n. merkzk
imperative 2sg merksk 1pl merkjumk 2pl merkizk

PG markjan. Cognate with OE mearcian 2, ME marken, MnE mark, Dutch, German merken.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

missa 1 (long stem) “miss, fail”

“lack, experience the absence of; lose (possession of)”

transitive/impersonal transitive (gen)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek missi 1pl vér missum 1sg ek missa 1pl vér missim
2sg þú missir 2pl þér missið 2sg þú missir 2pl þér missið
3sg hon missir 3pl þau missa 3sg hon missi 3pl þau missi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek missta 1pl vér misstum 1sg ek missta 1pl vér misstim
2sg þú misstir 2pl þér misstuð 2sg þú misstir 2pl þér misstið
3sg hon missti 3pl þau misstu 3sg hon missti 3pl þau missti
preterite infinitive misstu
past participle f. misst m. misstr n. misst
imperative 2sg miss 1pl missum 2pl missið
middle voice: missask
present indicative present subjunctive
1sg ek missumk 1pl vér missumk 1sg ek missumk 1pl vér missimk
2sg þú missisk 2pl þér missizk 2sg þú missisk 2pl þér missizk
3sg hon missisk 3pl þau missask 3sg hon missisk 3pl þau missisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek misstumk 1pl vér misstumk 1sg ek misstumk 1pl vér misstimk
2sg þú misstisk 2pl þér misstuzk 2sg þú misstisk 2pl þér misstizk
3sg hon misstisk 3pl þau misstusk 3sg hon misstisk 3pl þau misstisk
past participle n. misszk
imperative 2sg missk 1pl missumk 2pl missizk

PG missjan. Cognate with OE missan 1, ME missen, MnE miss, Dutch missen, German (ver)missen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

mæla 1 (long stem) “speak”

“say; declare; measure”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek mæli 1pl vér mælum 1sg ek mæla 1pl vér mælim
2sg þú mælir 2pl þér mælið 2sg þú mælir 2pl þér mælið
3sg hon mælir 3pl þau mæla 3sg hon mæli 3pl þau mæli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek mælta 1pl vér mæltum 1sg ek mælta 1pl vér mæltim
2sg þú mæltir 2pl þér mæltuð 2sg þú mæltir 2pl þér mæltið
3sg hon mælti 3pl þau mæltu 3sg hon mælti 3pl þau mælti
preterite infinitive mæltu
past participle f. mælt m. mæltr n. mælt
imperative 2sg mæl 1pl mælum 2pl mælið
middle voice: mælask “speak”
present indicative present subjunctive
1sg ek mælumk 1pl vér mælumk 1sg ek mælumk 1pl vér mælimk
2sg þú mælisk 2pl þér mælizk 2sg þú mælisk 2pl þér mælizk
3sg hon mælisk 3pl þau mælask 3sg hon mælisk 3pl þau mælisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek mæltumk 1pl vér mæltumk 1sg ek mæltumk 1pl vér mæltimk
2sg þú mæltisk 2pl þér mæltuzk 2sg þú mæltisk 2pl þér mæltizk
3sg hon mæltisk 3pl þau mæltusk 3sg hon mæltisk 3pl þau mæltisk
past participle n. mælzk
imperative 2sg mælsk 1pl mælumk 2pl mælizk

PG maþljan. Sense “speak”: cognate with OE mǣlan 1, maþelian 2. Sense “measure”: the preterite takes the form mælda.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

nefna 1 (long stem) “name, call”

“mention; appoint; order, summon; levy”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek nefni 1pl vér nefnum 1sg ek nefna 1pl vér nefnim
2sg þú nefnir 2pl þér nefnið 2sg þú nefnir 2pl þér nefnið
3sg hon nefnir 3pl þau nefna 3sg hon nefni 3pl þau nefni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek nefnda 1pl vér nefndum 1sg ek nefnda 1pl vér nefndim
2sg þú nefndir 2pl þér nefnduð 2sg þú nefndir 2pl þér nefndið
3sg hon nefndi 3pl þau nefndu 3sg hon nefndi 3pl þau nefndi
preterite infinitive nefndu
past participle f. nefnd m. nefndr n. nefnt
imperative 2sg nefn 1pl nefnum 2pl nefnið
middle voice: nefnask “call oneself, give as one’s name”
present indicative present subjunctive
1sg ek nefnumk 1pl vér nefnumk 1sg ek nefnumk 1pl vér nefnimk
2sg þú nefnisk 2pl þér nefnizk 2sg þú nefnisk 2pl þér nefnizk
3sg hon nefnisk 3pl þau nefnask 3sg hon nefnisk 3pl þau nefnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek nefndumk 1pl vér nefndumk 1sg ek nefndumk 1pl vér nefndimk
2sg þú nefndisk 2pl þér nefnduzk 2sg þú nefndisk 2pl þér nefndizk
3sg hon nefndisk 3pl þau nefndusk 3sg hon nefndisk 3pl þau nefndisk
past participle n. nefnzk
imperative 2sg nefnsk 1pl nefnumk 2pl nefnizk

PG namnjan. Lexical variant nemna; cognate with OE nemnan 1, namian 2, ME nāmen, MnE name, Dutch noemen, German nennen, and related via the PG noun to Latin nōmen; source of ME nevenen.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

níða 1 (long stem) “shame, defame”

“provoke”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek níði 1pl vér níðum 1sg ek níða 1pl vér níðim
2sg þú níðir 2pl þér níðið 2sg þú níðir 2pl þér níðið
3sg hon níðir 3pl þau níða 3sg hon níði 3pl þau níði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek nídda 1pl vér níddum 1sg ek nídda 1pl vér níddim
2sg þú níddir 2pl þér nídduð 2sg þú níddir 2pl þér níddið
3sg hon níddi 3pl þau níddu 3sg hon níddi 3pl þau níddi
preterite infinitive níddu
past participle f. nídd m. níddr n. nítt
imperative 2sg níð 1pl níðum 2pl níðið
middle voice: níðask “behave shamefully”
present indicative present subjunctive
1sg ek níðumk 1pl vér níðumk 1sg ek níðumk 1pl vér níðimk
2sg þú níðisk 2pl þér níðizk 2sg þú níðisk 2pl þér níðizk
3sg hon níðisk 3pl þau níðask 3sg hon níðisk 3pl þau níðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek níddumk 1pl vér níddumk 1sg ek níddumk 1pl vér níddimk
2sg þú níddisk 2pl þér nídduzk 2sg þú níddisk 2pl þér níddizk
3sg hon níddisk 3pl þau níddusk 3sg hon níddisk 3pl þau níddisk
past participle n. nízk
imperative 2sg nízk 1pl níðumk 2pl níðizk

PG nīþan. Cognate with OE nīþan 1, ME nīthen, Dutch benijden, German (be)neiden.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

reiða 1 (long stem) “carry, transport”

“swing; raise to strike; toss; push, drive; bring out of balance; weigh; pay; prepare, construct; spread, make known; turn out, develop; anger”

transitive/impersonal transitive (acc)/intransitive/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek reiði 1pl vér reiðum 1sg ek reiða 1pl vér reiðim
2sg þú reiðir 2pl þér reiðið 2sg þú reiðir 2pl þér reiðið
3sg hon reiðir 3pl þau reiða 3sg hon reiði 3pl þau reiði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek reidda 1pl vér reiddum 1sg ek reidda 1pl vér reiddim
2sg þú reiddir 2pl þér reidduð 2sg þú reiddir 2pl þér reiddið
3sg hon reiddi 3pl þau reiddu 3sg hon reiddi 3pl þau reiddi
preterite infinitive reiddu
past participle f. reidd m. reiddr n. reitt
imperative 2sg reið 1pl reiðum 2pl reiðið
middle voice: reiðask “become angry”
present indicative present subjunctive
1sg ek reiðumk 1pl vér reiðumk 1sg ek reiðumk 1pl vér reiðimk
2sg þú reiðisk 2pl þér reiðizk 2sg þú reiðisk 2pl þér reiðizk
3sg hon reiðisk 3pl þau reiðask 3sg hon reiðisk 3pl þau reiðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek reiddumk 1pl vér reiddumk 1sg ek reiddumk 1pl vér reiddimk
2sg þú reiddisk 2pl þér reidduzk 2sg þú reiddisk 2pl þér reiddizk
3sg hon reiddisk 3pl þau reiddusk 3sg hon reiddisk 3pl þau reiddisk
past participle n. reizk
imperative 2sg reizk 1pl reiðumk 2pl reiðizk

In all senses except “anger”: PG raidjan; causative of ríða I; cognate with OE (ge)rǣdan 1, Dutch bereiden, German bereiten. Sense “anger”: PG wraiþjan; cognate with OE (ge)wrǣþan 1, (ge)wrǣþian 2, ME wrēthen. An early lexical form in sense “anger” is vreiða.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

reisa 1 (long stem) “raise”

“build; begin; chase”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek reisi 1pl vér reisum 1sg ek reisa 1pl vér reisim
2sg þú reisir 2pl þér reisið 2sg þú reisir 2pl þér reisið
3sg hon reisir 3pl þau reisa 3sg hon reisi 3pl þau reisi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek reista 1pl vér reistum 1sg ek reista 1pl vér reistim
2sg þú reistir 2pl þér reistuð 2sg þú reistir 2pl þér reistið
3sg hon reisti 3pl þau reistu 3sg hon reisti 3pl þau reisti
preterite infinitive reistu
past participle f. reist m. reistr n. reist
imperative 2sg reis 1pl reisum 2pl reisið
middle voice: reisask “rise up”
present indicative present subjunctive
1sg ek reisumk 1pl vér reisumk 1sg ek reisumk 1pl vér reisimk
2sg þú reisisk 2pl þér reisizk 2sg þú reisisk 2pl þér reisizk
3sg hon reisisk 3pl þau reisask 3sg hon reisisk 3pl þau reisisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek reistumk 1pl vér reistumk 1sg ek reistumk 1pl vér reistimk
2sg þú reistisk 2pl þér reistuzk 2sg þú reistisk 2pl þér reistizk
3sg hon reistisk 3pl þau reistusk 3sg hon reistisk 3pl þau reistisk
past participle n. reisszk
imperative 2sg reissk 1pl reisumk 2pl reisizk

PG reisjan. Causative of rísa I; causative cognates include OE rǣran 1, ME rēren, MnE rear; source of ME reisen, MnE raise.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

rekja 1 (short stem) “stretch”

“unfold; track, trace; examine; disentangle, interpret, explain”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek rek 1pl vér rekjum 1sg ek rekja 1pl vér rekim
2sg þú rekr 2pl þér rekið 2sg þú rekir 2pl þér rekið
3sg hon rekr 3pl þau rekja 3sg hon reki 3pl þau reki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rakða 1pl vér rǫkðum 1sg ek rekða 1pl vér rekðim
2sg þú rakðir 2pl þér rǫkðuð 2sg þú rekðir 2pl þér rekðið
3sg hon rakði 3pl þau rǫkðu 3sg hon rekði 3pl þau rekði
preterite infinitive rǫkðu
past participle f. rakið m. rakiðr n. rakit
imperative 2sg rek 1pl rekjum 2pl rekið
middle voice: rekjask “unwind; start (from sleep)”
present indicative present subjunctive
1sg ek rekjumk 1pl vér rekjumk 1sg ek rekjumk 1pl vér rekimk
2sg þú reksk 2pl þér rekizk 2sg þú rekisk 2pl þér rekizk
3sg hon reksk 3pl þau rekjask 3sg hon rekisk 3pl þau rekisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rǫkðumk 1pl vér rǫkðumk 1sg ek rǫkðumk 1pl vér rekðimk
2sg þú rakðisk 2pl þér rǫkðuzk 2sg þú rekðisk 2pl þér rekðizk
3sg hon rakðisk 3pl þau rǫkðusk 3sg hon rekðisk 3pl þau rekðisk
past participle n. rakizk
imperative 2sg reksk 1pl rekjumk 2pl rekizk

PG rakjan. Cognate with OE reccan 1, ME rakken, MnE rack, Dutch rekken, German recken, Latin regere “keep straight; govern”; further OE rǣcan, ME rēchen, MnE reach, Dutch reiken, German reichen. Inflected variants include the dental suffix -t- and the strong past participle stem rakin-.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

renna 1 (long stem) “drive, chase”

“trigger, set into motion; pour; melt; slip, (cause to) glide; rinse; avert; turn”

transitive/impersonal transitive (dat/acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek renni 1pl vér rennum 1sg ek renna 1pl vér rennim
2sg þú rennir 2pl þér rennið 2sg þú rennir 2pl þér rennið
3sg hon rennir 3pl þau renna 3sg hon renni 3pl þau renni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rennda 1pl vér renndum 1sg ek rennda 1pl vér renndim
2sg þú renndir 2pl þér rennduð 2sg þú renndir 2pl þér renndið
3sg hon renndi 3pl þau renndu 3sg hon renndi 3pl þau renndi
preterite infinitive renndu
past participle f. rennd m. renndr n. rennt
imperative 2sg renn 1pl rennum 2pl rennið
middle voice: rennask “move, pass”
present indicative present subjunctive
1sg ek rennumk 1pl vér rennumk 1sg ek rennumk 1pl vér rennimk
2sg þú rennisk 2pl þér rennizk 2sg þú rennisk 2pl þér rennizk
3sg hon rennisk 3pl þau rennask 3sg hon rennisk 3pl þau rennisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek renndumk 1pl vér renndumk 1sg ek renndumk 1pl vér renndimk
2sg þú renndisk 2pl þér rennduzk 2sg þú renndisk 2pl þér renndizk
3sg hon renndisk 3pl þau renndusk 3sg hon renndisk 3pl þau renndisk
past participle n. rennzk
imperative 2sg rennsk 1pl rennumk 2pl rennizk

PG rinnan. Causative of renna III; causative cognates include OE ærnan 1.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

rétta 1 (long stem) “straighten”

“right, raise; stretch; hand over; put right; adjudicate; sentence; let drift”

transitive (acc/dat of recipient)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek rétti 1pl vér réttum 1sg ek rétta 1pl vér réttim
2sg þú réttir 2pl þér réttið 2sg þú réttir 2pl þér réttið
3sg hon réttir 3pl þau rétta 3sg hon rétti 3pl þau rétti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rétta 1pl vér réttum 1sg ek rétta 1pl vér réttim
2sg þú réttir 2pl þér réttuð 2sg þú réttir 2pl þér réttið
3sg hon rétti 3pl þau réttu 3sg hon rétti 3pl þau rétti
preterite infinitive réttu
past participle f. rétt m. réttr n. rétt
imperative 2sg rétt 1pl réttum 2pl réttið
middle voice: réttask
present indicative present subjunctive
1sg ek réttumk 1pl vér réttumk 1sg ek réttumk 1pl vér réttimk
2sg þú réttisk 2pl þér réttizk 2sg þú réttisk 2pl þér réttizk
3sg hon réttisk 3pl þau réttask 3sg hon réttisk 3pl þau réttisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek réttumk 1pl vér réttumk 1sg ek réttumk 1pl vér réttimk
2sg þú réttisk 2pl þér réttuzk 2sg þú réttisk 2pl þér réttizk
3sg hon réttisk 3pl þau réttusk 3sg hon réttisk 3pl þau réttisk
past participle n. rézk
imperative 2sg rézk 1pl réttumk 2pl réttizk

PG rehtjan. Cognate with OE rihtan, ME righten, MnE right, Dutch rechten, German richten.

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

reyna 1 (long stem) “try”

“make trial of; examine; experience, prove; challenge”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek reyni 1pl vér reynum 1sg ek reyna 1pl vér reynim
2sg þú reynir 2pl þér reynið 2sg þú reynir 2pl þér reynið
3sg hon reynir 3pl þau reyna 3sg hon reyni 3pl þau reyni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek reynda 1pl vér reyndum 1sg ek reynda 1pl vér reyndim
2sg þú reyndir 2pl þér reynduð 2sg þú reyndir 2pl þér reyndið
3sg hon reyndi 3pl þau reyndu 3sg hon reyndi 3pl þau reyndi
preterite infinitive reyndu
past participle f. reynd m. reyndr n. reynt
imperative 2sg reyn 1pl reynum 2pl reynið
middle voice: reynask “prove to be”
present indicative present subjunctive
1sg ek reynumk 1pl vér reynumk 1sg ek reynumk 1pl vér reynimk
2sg þú reynisk 2pl þér reynizk 2sg þú reynisk 2pl þér reynizk
3sg hon reynisk 3pl þau reynask 3sg hon reynisk 3pl þau reynisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek reyndumk 1pl vér reyndumk 1sg ek reyndumk 1pl vér reyndimk
2sg þú reyndisk 2pl þér reynduzk 2sg þú reyndisk 2pl þér reyndizk
3sg hon reyndisk 3pl þau reyndusk 3sg hon reyndisk 3pl þau reyndisk
past participle n. reynzk
imperative 2sg reynsk 1pl reynumk 2pl reynizk

PG raunjan. Related to the noun raun “trial, attempt”.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

ræsta 1 (long stem) “sweep, clean”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek ræsti 1pl vér ræstum 1sg ek ræsta 1pl vér ræstim
2sg þú ræstir 2pl þér ræstið 2sg þú ræstir 2pl þér ræstið
3sg hon ræstir 3pl þau ræsta 3sg hon ræsti 3pl þau ræsti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ræsta 1pl vér ræstum 1sg ek ræsta 1pl vér ræstim
2sg þú ræstir 2pl þér ræstuð 2sg þú ræstir 2pl þér ræstið
3sg hon ræsti 3pl þau ræstu 3sg hon ræsti 3pl þau ræsti
preterite infinitive ræstu
past participle f. ræst m. ræstr n. ræst
imperative 2sg ræst 1pl ræstum 2pl ræstið
middle voice: ræstask
present indicative present subjunctive
1sg ek ræstumk 1pl vér ræstumk 1sg ek ræstumk 1pl vér ræstimk
2sg þú ræstisk 2pl þér ræstizk 2sg þú ræstisk 2pl þér ræstizk
3sg hon ræstisk 3pl þau ræstask 3sg hon ræstisk 3pl þau ræstisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ræstumk 1pl vér ræstumk 1sg ek ræstumk 1pl vér ræstimk
2sg þú ræstisk 2pl þér ræstuzk 2sg þú ræstisk 2pl þér ræstizk
3sg hon ræstisk 3pl þau ræstusk 3sg hon ræstisk 3pl þau ræstisk
past participle n. ræszk
imperative 2sg ræzk 1pl ræstumk 2pl ræstizk

fortition  ·  consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

rœða 1 (long stem) “speak, converse”

“discuss; pronounce”

intransitive/transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek rœði 1pl vér rœðum 1sg ek rœða 1pl vér rœðim
2sg þú rœðir 2pl þér rœðið 2sg þú rœðir 2pl þér rœðið
3sg hon rœðir 3pl þau rœða 3sg hon rœði 3pl þau rœði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rœdda 1pl vér rœddum 1sg ek rœdda 1pl vér rœddim
2sg þú rœddir 2pl þér rœdduð 2sg þú rœddir 2pl þér rœddið
3sg hon rœddi 3pl þau rœddu 3sg hon rœddi 3pl þau rœddi
preterite infinitive rœddu
past participle f. rœdd m. rœddr n. rœtt
imperative 2sg rœð 1pl rœðum 2pl rœðið
middle voice: rœðask “converse”
present indicative present subjunctive
1sg ek rœðumk 1pl vér rœðumk 1sg ek rœðumk 1pl vér rœðimk
2sg þú rœðisk 2pl þér rœðizk 2sg þú rœðisk 2pl þér rœðizk
3sg hon rœðisk 3pl þau rœðask 3sg hon rœðisk 3pl þau rœðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rœddumk 1pl vér rœddumk 1sg ek rœddumk 1pl vér rœddimk
2sg þú rœddisk 2pl þér rœdduzk 2sg þú rœddisk 2pl þér rœddizk
3sg hon rœddisk 3pl þau rœddusk 3sg hon rœddisk 3pl þau rœddisk
past participle n. rœzk
imperative 2sg rœzk 1pl rœðumk 2pl rœðizk

PG rōdjan.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

selja 1 (short stem) “give, grant”

“hand over; transfer ownership of; sell”

transitive (acc of thing/dat of person)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sel 1pl vér seljum 1sg ek selja 1pl vér selim
2sg þú selr 2pl þér selið 2sg þú selir 2pl þér selið
3sg hon selr 3pl þau selja 3sg hon seli 3pl þau seli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek selda 1pl vér seldum 1sg ek selda 1pl vér seldim
2sg þú seldir 2pl þér selduð 2sg þú seldir 2pl þér seldið
3sg hon seldi 3pl þau seldu 3sg hon seldi 3pl þau seldi
preterite infinitive seldu
past participle f. seld m. seldr n. selt
imperative 2sg sel 1pl seljum 2pl selið
middle voice: seljask “give oneself up; hire oneself out; exchange”
present indicative present subjunctive
1sg ek seljumk 1pl vér seljumk 1sg ek seljumk 1pl vér selimk
2sg þú selsk 2pl þér selizk 2sg þú selisk 2pl þér selizk
3sg hon selsk 3pl þau seljask 3sg hon selisk 3pl þau selisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek seldumk 1pl vér seldumk 1sg ek seldumk 1pl vér seldimk
2sg þú seldisk 2pl þér selduzk 2sg þú seldisk 2pl þér seldizk
3sg hon seldisk 3pl þau seldusk 3sg hon seldisk 3pl þau seldisk
past participle n. selzk
imperative 2sg selsk 1pl seljumk 2pl selizk

PG saljan. Cognate with OE sellan, ME sellen, MnE sell.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

senda 1 (long stem) “send”

“throw”

transitive (dat of recipient/acc of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sendi 1pl vér sendum 1sg ek senda 1pl vér sendim
2sg þú sendir 2pl þér sendið 2sg þú sendir 2pl þér sendið
3sg hon sendir 3pl þau senda 3sg hon sendi 3pl þau sendi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek senda 1pl vér sendum 1sg ek senda 1pl vér sendim
2sg þú sendir 2pl þér senduð 2sg þú sendir 2pl þér sendið
3sg hon sendi 3pl þau sendu 3sg hon sendi 3pl þau sendi
preterite infinitive sendu
past participle f. send m. sendr n. sent
imperative 2sg send 1pl sendum 2pl sendið
middle voice: sendask
present indicative present subjunctive
1sg ek sendumk 1pl vér sendumk 1sg ek sendumk 1pl vér sendimk
2sg þú sendisk 2pl þér sendizk 2sg þú sendisk 2pl þér sendizk
3sg hon sendisk 3pl þau sendask 3sg hon sendisk 3pl þau sendisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sendumk 1pl vér sendumk 1sg ek sendumk 1pl vér sendimk
2sg þú sendisk 2pl þér senduzk 2sg þú sendisk 2pl þér sendizk
3sg hon sendisk 3pl þau sendusk 3sg hon sendisk 3pl þau sendisk
past participle n. senzk
imperative 2sg senzk 1pl sendumk 2pl sendizk

PG sandjan. Cognate with OE sendan 1, ME senden, MnE send, Dutch zenden, German senden. Several preterite forms coincide with present-tense forms.

fortition  ·  consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

setja 1 (short stem) “set, place”

“set up, equip; assuage; found, establish; decree, prescribe; appoint; grant; load (with cargo); inlay; thrust; escape”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek set 1pl vér setjum 1sg ek setja 1pl vér setim
2sg þú setr 2pl þér setið 2sg þú setir 2pl þér setið
3sg hon setr 3pl þau setja 3sg hon seti 3pl þau seti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek setta 1pl vér settum 1sg ek setta 1pl vér settim
2sg þú settir 2pl þér settuð 2sg þú settir 2pl þér settið
3sg hon setti 3pl þau settu 3sg hon setti 3pl þau setti
preterite infinitive settu
past participle f. sett m. settr n. sett
imperative 2sg set 1pl setjum 2pl setið
middle voice: setjask “sit down; settle down; set, go down”
present indicative present subjunctive
1sg ek setjumk 1pl vér setjumk 1sg ek setjumk 1pl vér setimk
2sg þú sezk 2pl þér setizk 2sg þú setisk 2pl þér setizk
3sg hon sezk 3pl þau setjask 3sg hon setisk 3pl þau setisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek settumk 1pl vér settumk 1sg ek settumk 1pl vér settimk
2sg þú settisk 2pl þér settuzk 2sg þú settisk 2pl þér settizk
3sg hon settisk 3pl þau settusk 3sg hon settisk 3pl þau settisk
past participle n. sezk
imperative 2sg sezk 1pl setjumk 2pl setizk

PG satjan. Causative of sitja V; causative cognates include OE settan 1, ME setten, MnE set, Dutch zetten, German setzen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

sigla 1 (long stem) “sail”

“set sail; move, glide”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sigli 1pl vér siglum 1sg ek sigla 1pl vér siglim
2sg þú siglir 2pl þér siglið 2sg þú siglir 2pl þér siglið
3sg hon siglir 3pl þau sigla 3sg hon sigli 3pl þau sigli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek siglda 1pl vér sigldum 1sg ek siglda 1pl vér sigldim
2sg þú sigldir 2pl þér siglduð 2sg þú sigldir 2pl þér sigldið
3sg hon sigldi 3pl þau sigldu 3sg hon sigldi 3pl þau sigldi
preterite infinitive sigldu
past participle f. sigld m. sigldr n. siglt
imperative 2sg sigl 1pl siglum 2pl siglið
middle voice: siglask
present indicative present subjunctive
1sg ek siglumk 1pl vér siglumk 1sg ek siglumk 1pl vér siglimk
2sg þú siglisk 2pl þér siglizk 2sg þú siglisk 2pl þér siglizk
3sg hon siglisk 3pl þau siglask 3sg hon siglisk 3pl þau siglisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sigldumk 1pl vér sigldumk 1sg ek sigldumk 1pl vér sigldimk
2sg þú sigldisk 2pl þér siglduzk 2sg þú sigldisk 2pl þér sigldizk
3sg hon sigldisk 3pl þau sigldusk 3sg hon sigldisk 3pl þau sigldisk
past participle n. siglzk
imperative 2sg siglsk 1pl siglumk 2pl siglizk

PG sigljan. Cognate with OE seglan 1, seglian 2, ME seilen, MnE sail, Dutch zeilen, German segeln, seilen. Variant dental suffix -ð-.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

skella 1 (long stem) “slam, strike”

“cackle; scold”

transitive (acc of thing struck/dat of means)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek skelli 1pl vér skellum 1sg ek skella 1pl vér skellim
2sg þú skellir 2pl þér skellið 2sg þú skellir 2pl þér skellið
3sg hon skellir 3pl þau skella 3sg hon skelli 3pl þau skelli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skellda 1pl vér skelldum 1sg ek skellda 1pl vér skelldim
2sg þú skelldir 2pl þér skellduð 2sg þú skelldir 2pl þér skelldið
3sg hon skelldi 3pl þau skelldu 3sg hon skelldi 3pl þau skelldi
preterite infinitive skelldu
past participle f. skelld m. skelldr n. skellt
imperative 2sg skell 1pl skellum 2pl skellið
middle voice: skellask
present indicative present subjunctive
1sg ek skellumk 1pl vér skellumk 1sg ek skellumk 1pl vér skellimk
2sg þú skellisk 2pl þér skellizk 2sg þú skellisk 2pl þér skellizk
3sg hon skellisk 3pl þau skellask 3sg hon skellisk 3pl þau skellisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skelldumk 1pl vér skelldumk 1sg ek skelldumk 1pl vér skelldimk
2sg þú skelldisk 2pl þér skellduzk 2sg þú skelldisk 2pl þér skelldizk
3sg hon skelldisk 3pl þau skelldusk 3sg hon skelldisk 3pl þau skelldisk
past participle n. skellzk
imperative 2sg skellsk 1pl skellumk 2pl skellizk

PG skalljan. Causative of skjalla III; a causative cognate is OE scillan 1.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

skemmta 1 (long stem) “amuse”

“kill time”

transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek skemmti 1pl vér skemmtum 1sg ek skemmta 1pl vér skemmtim
2sg þú skemmtir 2pl þér skemmtið 2sg þú skemmtir 2pl þér skemmtið
3sg hon skemmtir 3pl þau skemmta 3sg hon skemmti 3pl þau skemmti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skemmta 1pl vér skemmtum 1sg ek skemmta 1pl vér skemmtim
2sg þú skemmtir 2pl þér skemmtuð 2sg þú skemmtir 2pl þér skemmtið
3sg hon skemmti 3pl þau skemmtu 3sg hon skemmti 3pl þau skemmti
preterite infinitive skemmtu
past participle f. skemmt m. skemmtr n. skemmt
imperative 2sg skemmt 1pl skemmtum 2pl skemmtið
middle voice: skemmtask
present indicative present subjunctive
1sg ek skemmtumk 1pl vér skemmtumk 1sg ek skemmtumk 1pl vér skemmtimk
2sg þú skemmtisk 2pl þér skemmtizk 2sg þú skemmtisk 2pl þér skemmtizk
3sg hon skemmtisk 3pl þau skemmtask 3sg hon skemmtisk 3pl þau skemmtisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skemmtumk 1pl vér skemmtumk 1sg ek skemmtumk 1pl vér skemmtimk
2sg þú skemmtisk 2pl þér skemmtuzk 2sg þú skemmtisk 2pl þér skemmtizk
3sg hon skemmtisk 3pl þau skemmtusk 3sg hon skemmtisk 3pl þau skemmtisk
past participle n. skemmzk
imperative 2sg skemmzk 1pl skemmtumk 2pl skemmtizk

Related to the adjective skammr. The typical manuscript form is skemta (see `Orthography`). A lexical variant is a class 2 conjugation with preterite stem skemmtað-.

fortition  ·  representing geminates  ·  consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

skilja 1 (short stem) “part”

“set apart; end; perceive; understand; depict; adjudicate, decide; opine; grant”

transitive/impersonal transitive (acc/dat: varies by sense)/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek skil 1pl vér skiljum 1sg ek skilja 1pl vér skilim
2sg þú skilr 2pl