Class 1 Weak Verbs

beiða 1 (long stem) “request, demand”

“desire; summon”

transitive (acc of person, dat of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek beiði 1pl vér beiðum 1sg ek beiða 1pl vér beiðim
2sg þú beiðir 2pl þér beiðið 2sg þú beiðir 2pl þér beiðið
3sg hon beiðir 3pl þau beiða 3sg hon beiði 3pl þau beiði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek beidda 1pl vér beiddum 1sg ek beidda 1pl vér beiddim
2sg þú beiddir 2pl þér beidduð 2sg þú beiddir 2pl þér beiddið
3sg hon beiddi 3pl þau beiddu 3sg hon beiddi 3pl þau beiddi
preterite infinitive beiddu
past participle f. beidd m. beiddr n. beitt
imperative 2sg beið 1pl beiðum 2pl beiðið
middle voice: beiðask
present indicative present subjunctive
1sg ek beiðumk 1pl vér beiðumk 1sg ek beiðumk 1pl vér beiðimk
2sg þú beiðisk 2pl þér beiðizk 2sg þú beiðisk 2pl þér beiðizk
3sg hon beiðisk 3pl þau beiðask 3sg hon beiðisk 3pl þau beiðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek beiddumk 1pl vér beiddumk 1sg ek beiddumk 1pl vér beiddimk
2sg þú beiddisk 2pl þér beidduzk 2sg þú beiddisk 2pl þér beiddizk
3sg hon beiddisk 3pl þau beiddusk 3sg hon beiddisk 3pl þau beiddisk
past participle n. beizk
imperative 2sg beizk 1pl beiðumk 2pl beiðizk

PG baidjan. Causative of bíða I, q.v. for cognates; a causative cognate is OE bǣdan 1. Cf. ON biðja V and its cognates.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

beita 1 (long stem) “feed, graze”

“hunt, chase; scheme against; wield (a weapon against sbd); harness; yoke; sail close to the wind”

transitive (dat/acc: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek beitumk 1pl vér beitum 1sg ek beita 1pl vér beitim
2sg þú beitir 2pl þér beitið 2sg þú beitir 2pl þér beitið
3sg hon beitir 3pl þau beita 3sg hon beiti 3pl þau beiti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek beitta 1pl vér beittum 1sg ek beitta 1pl vér beittim
2sg þú beittir 2pl þér beittuð 2sg þú beittir 2pl þér beittið
3sg hon beitti 3pl þau beittu 3sg hon beitti 3pl þau beitti
preterite infinitive beittu
past participle f. beitt m. beittr n. beitt
imperative 2sg beit 1pl beitum 2pl beitið
middle voice: beitask “leave oneself exposed; subject one another to”
present indicative present subjunctive
1sg ek beitumk 1pl vér beitumk 1sg ek beitumk 1pl vér beitimk
2sg þú beitisk 2pl þér beitizk 2sg þú beitisk 2pl þér beitizk
3sg hon beitisk 3pl þau beitask 3sg hon beitisk 3pl þau beitisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek beittumk 1pl vér beittumk 1sg ek beittumk 1pl vér beittimk
2sg þú beittisk 2pl þér beittuzk 2sg þú beittisk 2pl þér beittizk
3sg hon beittisk 3pl þau beittusk 3sg hon beittisk 3pl þau beittisk
past participle n. beizk
imperative 2sg beizk 1pl beitumk 2pl beitizk

Causative of bíta I, q.v. for cognates; causative cognates include OE bǣtan 1. Source of ME baiten, MnE bait.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

berja 1 (short stem) “strike, beat”

“transgress”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek ber 1pl vér berjum 1sg ek berja 1pl vér berim
2sg þú berr 2pl þér berið 2sg þú berir 2pl þér berið
3sg hon berr 3pl þau berja 3sg hon beri 3pl þau beri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek barða 1pl vér bǫrðum 1sg ek berða 1pl vér berðim
2sg þú barðir 2pl þér bǫrðuð 2sg þú berðir 2pl þér berðið
3sg hon barði 3pl þau bǫrðu 3sg hon berði 3pl þau berði
preterite infinitive bǫrðu
past participle f. bǫr(i)ð m. bar(i)ðr n. bar(i)t
imperative 2sg ber 1pl berjum 2pl berið
middle voice: berjask “fight; attack”
present indicative present subjunctive
1sg ek berjumk 1pl vér berjumk 1sg ek berjumk 1pl vér berimk
2sg þú bersk 2pl þér berizk 2sg þú berisk 2pl þér berizk
3sg hon bersk 3pl þau berjask 3sg hon berisk 3pl þau berisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bǫrðumk 1pl vér bǫrðumk 1sg ek berðumk 1pl vér berðimk
2sg þú barðisk 2pl þér bǫrðuzk 2sg þú berðisk 2pl þér berðizk
3sg hon barðisk 3pl þau bǫrðusk 3sg hon berðisk 3pl þau berðisk
past participle n. bar(i)zk
imperative 2sg bersk 1pl berjumk 2pl berizk

PG barjan. Variants include the strong participle barinn; forms coinciding with those of bera IV include much of the present subjunctive and imperative systems as well as the present 2pl.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

blœða 1 (long stem) “bleed”

intransitive/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek blœði 1pl vér blœðum 1sg ek blœða 1pl vér blœðim
2sg þú blœðir 2pl þér blœðið 2sg þú blœðir 2pl þér blœðið
3sg hon blœðir 3pl þau blœða 3sg hon blœði 3pl þau blœði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek blœdda 1pl vér blœddum 1sg ek blœdda 1pl vér blœddim
2sg þú blœddir 2pl þér blœdduð 2sg þú blœddir 2pl þér blœddið
3sg hon blœddi 3pl þau blœddu 3sg hon blœddi 3pl þau blœddi
preterite infinitive blœddu
past participle f. blœdd m. blœddr n. blœtt
imperative 2sg blœð 1pl blœðum 2pl blœðið
middle voice: blœðask
present indicative present subjunctive
1sg ek blœðumk 1pl vér blœðumk 1sg ek blœðumk 1pl vér blœðimk
2sg þú blœðisk 2pl þér blœðizk 2sg þú blœðisk 2pl þér blœðizk
3sg hon blœðisk 3pl þau blœðask 3sg hon blœðisk 3pl þau blœðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek blœddumk 1pl vér blœddumk 1sg ek blœddumk 1pl vér blœddimk
2sg þú blœddisk 2pl þér blœdduzk 2sg þú blœddisk 2pl þér blœddizk
3sg hon blœddisk 3pl þau blœddusk 3sg hon blœddisk 3pl þau blœddisk
past participle n. blœzk
imperative 2sg blœzk 1pl blœðumk 2pl blœðizk

PG blōþjan, OE blēdan 1, ME blẹ̄den, MnE bleed, Dutch bloeden, German bluten.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

brenna 1 (long stem) “burn (down)”

“heat; sear; purify in, process with, produce by fire”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek brenni 1pl vér brennum 1sg ek brenna 1pl vér brennim
2sg þú brennir 2pl þér brennið 2sg þú brennir 2pl þér brennið
3sg hon brennir 3pl þau brenna 3sg hon brenni 3pl þau brenni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek brennda 1pl vér brenndum 1sg ek brennda 1pl vér brenndim
2sg þú brenndir 2pl þér brennduð 2sg þú brenndir 2pl þér brenndið
3sg hon brenndi 3pl þau brenndu 3sg hon brenndi 3pl þau brenndi
preterite infinitive brenndu
past participle f. brennd m. brenndr n. brennt
imperative 2sg brenn 1pl brennum 2pl brennið
middle voice: brennask
present indicative present subjunctive
1sg ek brennumk 1pl vér brennumk 1sg ek brennumk 1pl vér brennimk
2sg þú brennisk 2pl þér brennizk 2sg þú brennisk 2pl þér brennizk
3sg hon brennisk 3pl þau brennask 3sg hon brennisk 3pl þau brennisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek brenndumk 1pl vér brenndumk 1sg ek brenndumk 1pl vér brenndimk
2sg þú brenndisk 2pl þér brennduzk 2sg þú brenndisk 2pl þér brenndizk
3sg hon brenndisk 3pl þau brenndusk 3sg hon brenndisk 3pl þau brenndisk
past participle n. brennzk
imperative 2sg brennsk 1pl brennumk 2pl brennizk

PG brinnjan. Causative of brenna I, q.v. for cognates. Dominant preterite in the MSS brenda.

assimilation  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

byggja 1 (long stem) “live, inhabit”

“cohabit; settle; build; buy; marry; lend at interest”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek byggi 1pl vér byggjum 1sg ek byggja 1pl vér byggim
2sg þú byggir 2pl þér byggið 2sg þú byggir 2pl þér byggið
3sg hon byggir 3pl þau byggja 3sg hon byggi 3pl þau byggi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek byggða 1pl vér byggðum 1sg ek byggða 1pl vér byggðim
2sg þú byggðir 2pl þér byggðuð 2sg þú byggðir 2pl þér byggðið
3sg hon byggði 3pl þau byggðu 3sg hon byggði 3pl þau byggði
preterite infinitive byggðu
past participle f. byggð m. byggðr n. byggt
imperative 2sg bygg 1pl byggjum 2pl byggið
middle voice: byggjask
present indicative present subjunctive
1sg ek byggjumk 1pl vér byggjumk 1sg ek byggjumk 1pl vér byggimk
2sg þú byggisk 2pl þér byggizk 2sg þú byggisk 2pl þér byggizk
3sg hon byggisk 3pl þau byggjask 3sg hon byggisk 3pl þau byggisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek byggðumk 1pl vér byggðumk 1sg ek byggðumk 1pl vér byggðimk
2sg þú byggðisk 2pl þér byggðuzk 2sg þú byggðisk 2pl þér byggðizk
3sg hon byggðisk 3pl þau byggðusk 3sg hon byggðisk 3pl þau byggðisk
past participle n. byggzk
imperative 2sg byggsk 1pl byggjumk 2pl byggizk

Senses related to “live, inhabit”: derived from búa VII (PG bōwwan), q.v. for cognates. Source of ME biggen. Sense “marry”: PG bugjan, OE bicgan 1. Older lexical form byggva, with stem byggv-, hence a long stem. Dominant preterite in the MSS bygða.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

bœta 1 (long stem) “improve”

“restore, repair; compensate, atone; heal”

transitive (acc/dat: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek bœti 1pl vér bœtum 1sg ek bœta 1pl vér bœtim
2sg þú bœtir 2pl þér bœtið 2sg þú bœtir 2pl þér bœtið
3sg hon bœtir 3pl þau bœta 3sg hon bœti 3pl þau bœti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bœtta 1pl vér bœttum 1sg ek bœtta 1pl vér bœttim
2sg þú bœttir 2pl þér bœttuð 2sg þú bœttir 2pl þér bœttið
3sg hon bœtti 3pl þau bœttu 3sg hon bœtti 3pl þau bœtti
preterite infinitive bœttu
past participle f. bœtt m. bœttr n. bœtt
imperative 2sg bœt 1pl bœtum 2pl bœtið
middle voice: bœtask “improve; recover; atone; be absolved”
present indicative present subjunctive
1sg ek bœtumk 1pl vér bœtumk 1sg ek bœtumk 1pl vér bœtimk
2sg þú bœtisk 2pl þér bœtizk 2sg þú bœtisk 2pl þér bœtizk
3sg hon bœtisk 3pl þau bœtask 3sg hon bœtisk 3pl þau bœtisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bœttumk 1pl vér bœttumk 1sg ek bœttumk 1pl vér bœttimk
2sg þú bœttisk 2pl þér bœttuzk 2sg þú bœttisk 2pl þér bœttizk
3sg hon bœttisk 3pl þau bœttusk 3sg hon bœttisk 3pl þau bœttisk
past participle n. bœzk
imperative 2sg bœzk 1pl bœtumk 2pl bœtizk

PG bōtjan, OE bētan 1, ME bẹ̄ten, Dutch boeten, German büßen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

deila 1 (long stem) “divide, separate”

“share; distribute; scatter; discern, distinguish; take part; have dealings with, be party to; disagree; quarrel, dispute; contend; inflict; govern, control; influence”

transitive (acc/dat: varies by sense)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek deili 1pl vér deilum 1sg ek deila 1pl vér deilim
2sg þú deilir 2pl þér deilið 2sg þú deilir 2pl þér deilið
3sg hon deilir 3pl þau deila 3sg hon deili 3pl þau deili
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek deilta 1pl vér deiltum 1sg ek deilta 1pl vér deiltim
2sg þú deiltir 2pl þér deiltuð 2sg þú deiltir 2pl þér deiltið
3sg hon deilti 3pl þau deiltu 3sg hon deilti 3pl þau deilti
preterite infinitive deiltu
past participle f. deilt m. deiltr n. deilt
imperative 2sg deil 1pl deilum 2pl deilið
middle voice: deilask “disagree; quarrel, dispute; contend”
present indicative present subjunctive
1sg ek deilumk 1pl vér deilumk 1sg ek deilumk 1pl vér deilimk
2sg þú deilisk 2pl þér deilizk 2sg þú deilisk 2pl þér deilizk
3sg hon deilisk 3pl þau deilask 3sg hon deilisk 3pl þau deilisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek deiltumk 1pl vér deiltumk 1sg ek deiltumk 1pl vér deiltimk
2sg þú deiltisk 2pl þér deiltuzk 2sg þú deiltisk 2pl þér deiltizk
3sg hon deiltisk 3pl þau deiltusk 3sg hon deiltisk 3pl þau deiltisk
past participle n. deilzk
imperative 2sg deilsk 1pl deilumk 2pl deilizk

PG dailjan, OE dǣlan 1, ME dēlen, MnE deal, Dutch delen, German teilen; related to the noun PG dailiz, OE dǣl, ME dēl, MnE deal, Dutch deel, German Teil “part.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

dreifa 1 (long stem) “scatter”

“drive out; sprinkle; derive etymologically”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek dreifi 1pl vér dreifum 1sg ek dreifa 1pl vér dreifim
2sg þú dreifir 2pl þér dreifið 2sg þú dreifir 2pl þér dreifið
3sg hon dreifir 3pl þau dreifa 3sg hon dreifi 3pl þau dreifi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dreifða 1pl vér dreifðum 1sg ek dreifða 1pl vér dreifðim
2sg þú dreifðir 2pl þér dreifðuð 2sg þú dreifðir 2pl þér dreifðið
3sg hon dreifði 3pl þau dreifðu 3sg hon dreifði 3pl þau dreifði
preterite infinitive dreifðu
past participle f. dreifð m. dreifðr n. dreift
imperative 2sg dreif 1pl dreifum 2pl dreifið
middle voice: dreifask “disperse”
present indicative present subjunctive
1sg ek dreifumk 1pl vér dreifumk 1sg ek dreifumk 1pl vér dreifimk
2sg þú dreifisk 2pl þér dreifizk 2sg þú dreifisk 2pl þér dreifizk
3sg hon dreifisk 3pl þau dreifask 3sg hon dreifisk 3pl þau dreifisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dreifðumk 1pl vér dreifðumk 1sg ek dreifðumk 1pl vér dreifðimk
2sg þú dreifðisk 2pl þér dreifðuzk 2sg þú dreifðisk 2pl þér dreifðizk
3sg hon dreifðisk 3pl þau dreifðusk 3sg hon dreifðisk 3pl þau dreifðisk
past participle n. dreifzk
imperative 2sg dreifsk 1pl dreifumk 2pl dreifizk

PG draibjan. Causative of drífa I, q.v. for cognates. A causative cognate is OE em>drǣfan 1, but all verbs listed under drífa I are likewise strongly causative in sense.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

dreyma 1 (long stem) “dream”

“appear in a dream”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek dreymi 1pl vér dreymum 1sg ek dreyma 1pl vér dreymim
2sg þú dreymir 2pl þér dreymið 2sg þú dreymir 2pl þér dreymið
3sg hon dreymir 3pl þau dreyma 3sg hon dreymi 3pl þau dreymi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dreymða 1pl vér dreymðum 1sg ek dreymða 1pl vér dreymðim
2sg þú dreymðir 2pl þér dreymðuð 2sg þú dreymðir 2pl þér dreymðið
3sg hon dreymði 3pl þau dreymðu 3sg hon dreymði 3pl þau dreymði
preterite infinitive dreymðu
past participle f. dreymð m. dreymðr n. dreymt
imperative 2sg dreym 1pl dreymum 2pl dreymið
middle voice: dreymask
present indicative present subjunctive
1sg ek dreymumk 1pl vér dreymumk 1sg ek dreymumk 1pl vér dreymimk
2sg þú dreymisk 2pl þér dreymizk 2sg þú dreymisk 2pl þér dreymizk
3sg hon dreymisk 3pl þau dreymask 3sg hon dreymisk 3pl þau dreymisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dreymðumk 1pl vér dreymðumk 1sg ek dreymðumk 1pl vér dreymðimk
2sg þú dreymðisk 2pl þér dreymðuzk 2sg þú dreymðisk 2pl þér dreymðizk
3sg hon dreymðisk 3pl þau dreymðusk 3sg hon dreymðisk 3pl þau dreymðisk
past participle n. dreymzk
imperative 2sg dreymsk 1pl dreymumk 2pl dreymizk

PG draumjan, Dutch dromen, German träumen. The MnE verb dream derives from the MnE noun. Variant preterite dreymda.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

dvelja 1 (short stem) “stay, tarry”

“delay, hinder; put off”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek dvel 1pl vér dveljum 1sg ek dvelja 1pl vér dvelim
2sg þú dvelr 2pl þér dvelið 2sg þú dvelir 2pl þér dvelið
3sg hon dvelr 3pl þau dvelja 3sg hon dveli 3pl þau dveli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dvalða 1pl vér dvǫlðum 1sg ek dvelða 1pl vér dvelðim
2sg þú dvalðir 2pl þér dvǫlðuð 2sg þú dvelðir 2pl þér dvelðið
3sg hon dvalði 3pl þau dvǫlðu 3sg hon dvelði 3pl þau dvelði
preterite infinitive dvǫlðu
past participle f. dvǫl(i)ð m. dval(i)ðr n. dval(i)t
imperative 2sg dvel 1pl dveljum 2pl dvelið
middle voice: dveljask “stay, tarry; be prevented”
present indicative present subjunctive
1sg ek dveljumk 1pl vér dveljumk 1sg ek dveljumk 1pl vér dvelimk
2sg þú dvelsk 2pl þér dvelizk 2sg þú dvelisk 2pl þér dvelizk
3sg hon dvelsk 3pl þau dveljask 3sg hon dvelisk 3pl þau dvelisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dvǫlðumk 1pl vér dvǫlðumk 1sg ek dvelðumk 1pl vér dvelðimk
2sg þú dvalðisk 2pl þér dvǫlðuzk 2sg þú dvelðisk 2pl þér dvelðizk
3sg hon dvalðisk 3pl þau dvǫlðusk 3sg hon dvelðisk 3pl þau dvelðisk
past participle n. dval(i)zk
imperative 2sg dvelsk 1pl dveljumk 2pl dvelizk

PG dwaljan, OE dwellan, ME dwellen, MnE dwell. Inflected variants include the preterite dvalda and the strong participle dvalinn. Cf. dvala 2.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

dynja 1 (short stem) “thunder, crack, resound”

“whoosh; gush, pour”

intransitive/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek dyn 1pl vér dynjum 1sg ek dynja 1pl vér dynim
2sg þú dynr 2pl þér dynið 2sg þú dynir 2pl þér dynið
3sg hon dynr 3pl þau dynja 3sg hon dyni 3pl þau dyni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dunða 1pl vér dunðum 1sg ek dynða 1pl vér dynðim
2sg þú dunðir 2pl þér dunðuð 2sg þú dynðir 2pl þér dynðið
3sg hon dunði 3pl þau dunðu 3sg hon dynði 3pl þau dynði
preterite infinitive dunðu
past participle f. dun(i)ð m. dun(i)ðr n. dun(i)t
imperative 2sg dyn 1pl dynjum 2pl dynið
middle voice: dynjask
present indicative present subjunctive
1sg ek dynjumk 1pl vér dynjumk 1sg ek dynjumk 1pl vér dynimk
2sg þú dynsk 2pl þér dynizk 2sg þú dynisk 2pl þér dynizk
3sg hon dynsk 3pl þau dynjask 3sg hon dynisk 3pl þau dynisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dunðumk 1pl vér dunðumk 1sg ek dynðumk 1pl vér dynðimk
2sg þú dunðisk 2pl þér dunðuzk 2sg þú dynðisk 2pl þér dynðizk
3sg hon dunðisk 3pl þau dunðusk 3sg hon dynðisk 3pl þau dynðisk
past participle n. dun(i)zk
imperative 2sg dynsk 1pl dynjumk 2pl dynizk

PG dunjan, OE dynian, ME dinen, MnE din. Cf. Latin tonāre. Variant preterite dunda.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

dýja 1 (short stem) “shake, toss”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek 1pl vér dýjum 1sg ek dýja 1pl vér dýim
2sg þú dýr 2pl þér dýið 2sg þú dýir 2pl þér dýið
3sg hon dýr 3pl þau dýja 3sg hon dýi 3pl þau dýi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dúða 1pl vér dúðum 1sg ek dýða 1pl vér dýðim
2sg þú dúðir 2pl þér dúðuð 2sg þú dýðir 2pl þér dýðið
3sg hon dúði 3pl þau dúðu 3sg hon dýði 3pl þau dýði
preterite infinitive dúðu
past participle f. dú(i)ð m. dú(i)ðr n. dú(i)t
imperative 2sg 1pl dýjum 2pl dýið
middle voice: dýjask “shudder”
present indicative present subjunctive
1sg ek dýjumk 1pl vér dýjumk 1sg ek dýjumk 1pl vér dýimk
2sg þú dýsk 2pl þér dýizk 2sg þú dýisk 2pl þér dýizk
3sg hon dýsk 3pl þau dýjask 3sg hon dýisk 3pl þau dýisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dúðumk 1pl vér dúðumk 1sg ek dýðumk 1pl vér dýðimk
2sg þú dúðisk 2pl þér dúðuzk 2sg þú dýðisk 2pl þér dýðizk
3sg hon dúðisk 3pl þau dúðusk 3sg hon dýðisk 3pl þau dýðisk
past participle n. dú(i)zk
imperative 2sg dýsk 1pl dýjumk 2pl dýizk

PG dūjan.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

dœma 1 (long stem) “judge, convict”

“opine; converse”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek dœmi 1pl vér dœmum 1sg ek dœma 1pl vér dœmim
2sg þú dœmir 2pl þér dœmið 2sg þú dœmir 2pl þér dœmið
3sg hon dœmir 3pl þau dœma 3sg hon dœmi 3pl þau dœmi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dœmða 1pl vér dœmðum 1sg ek dœmða 1pl vér dœmðim
2sg þú dœmðir 2pl þér dœmðuð 2sg þú dœmðir 2pl þér dœmðið
3sg hon dœmði 3pl þau dœmðu 3sg hon dœmði 3pl þau dœmði
preterite infinitive dœmðu
past participle f. dœmð m. dœmðr n. dœmt
imperative 2sg dœm 1pl dœmum 2pl dœmið
middle voice: dœmask
present indicative present subjunctive
1sg ek dœmumk 1pl vér dœmumk 1sg ek dœmumk 1pl vér dœmimk
2sg þú dœmisk 2pl þér dœmizk 2sg þú dœmisk 2pl þér dœmizk
3sg hon dœmisk 3pl þau dœmask 3sg hon dœmisk 3pl þau dœmisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dœmðumk 1pl vér dœmðumk 1sg ek dœmðumk 1pl vér dœmðimk
2sg þú dœmðisk 2pl þér dœmðuzk 2sg þú dœmðisk 2pl þér dœmðizk
3sg hon dœmðisk 3pl þau dœmðusk 3sg hon dœmðisk 3pl þau dœmðisk
past participle n. dœmzk
imperative 2sg dœmsk 1pl dœmumk 2pl dœmizk

PG dōmjan, OE dēman 1, ME dẹ̄men, MnE deem. Variant preterite dœmda.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

elda 1 (long stem) “light, kindle”

“heat, cook; light up; result; grow old”

transitive (acc)/impersonal intransitive (acc/dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek eldi 1pl vér eldum 1sg ek elda 1pl vér eldim
2sg þú eldir 2pl þér eldið 2sg þú eldir 2pl þér eldið
3sg hon eldir 3pl þau elda 3sg hon eldi 3pl þau eldi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek elda 1pl vér eldum 1sg ek elda 1pl vér eldim
2sg þú eldir 2pl þér elduð 2sg þú eldir 2pl þér eldið
3sg hon eldi 3pl þau eldu 3sg hon eldi 3pl þau eldi
preterite infinitive eldu
past participle f. eld m. eldr n. elt
imperative 2sg eld 1pl eldum 2pl eldið
middle voice: eldask
present indicative present subjunctive
1sg ek eldumk 1pl vér eldumk 1sg ek eldumk 1pl vér eldimk
2sg þú eldisk 2pl þér eldizk 2sg þú eldisk 2pl þér eldizk
3sg hon eldisk 3pl þau eldask 3sg hon eldisk 3pl þau eldisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek eldumk 1pl vér eldumk 1sg ek eldumk 1pl vér eldimk
2sg þú eldisk 2pl þér elduzk 2sg þú eldisk 2pl þér eldizk
3sg hon eldisk 3pl þau eldusk 3sg hon eldisk 3pl þau eldisk
past participle n. elzk
imperative 2sg elzk 1pl eldumk 2pl eldizk

Sense “light, kindle”: related to the noun ON eldr (PG ailidaz). Sense “grow old”: PG aldjan, OE yldan 1 “delay.”

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

enda 1 (long stem) “end”

“delimit; keep, fulfil; deprive”

transitive/impersonal transitive (acc/dat: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek endi 1pl vér endum 1sg ek enda 1pl vér endim
2sg þú endir 2pl þér endið 2sg þú endir 2pl þér endið
3sg hon endir 3pl þau enda 3sg hon endi 3pl þau endi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek enda 1pl vér endum 1sg ek enda 1pl vér endim
2sg þú endir 2pl þér enduð 2sg þú endir 2pl þér endið
3sg hon endi 3pl þau endu 3sg hon endi 3pl þau endi
preterite infinitive endu
past participle f. end m. endr n. ent
imperative 2sg end 1pl endum 2pl endið
middle voice: endask
present indicative present subjunctive
1sg ek endumk 1pl vér endumk 1sg ek endumk 1pl vér endimk
2sg þú endisk 2pl þér endizk 2sg þú endisk 2pl þér endizk
3sg hon endisk 3pl þau endask 3sg hon endisk 3pl þau endisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek endumk 1pl vér endumk 1sg ek endumk 1pl vér endimk
2sg þú endisk 2pl þér enduzk 2sg þú endisk 2pl þér endizk
3sg hon endisk 3pl þau endusk 3sg hon endisk 3pl þau endisk
past participle n. enzk
imperative 2sg enzk 1pl endumk 2pl endizk

PG andjōn, OE endian 1, ME ē̆nden, MnE end, German enden. Cf. Dutch eindigen. Also found as class 2 weak (endaða, endaðr).

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

erfa 1 (long stem) “commemorate”

“inherit”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek erfi 1pl vér erfum 1sg ek erfa 1pl vér erfim
2sg þú erfir 2pl þér erfið 2sg þú erfir 2pl þér erfið
3sg hon erfir 3pl þau erfa 3sg hon erfi 3pl þau erfi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek erfða 1pl vér erfðum 1sg ek erfða 1pl vér erfðim
2sg þú erfðir 2pl þér erfðuð 2sg þú erfðir 2pl þér erfðið
3sg hon erfði 3pl þau erfðu 3sg hon erfði 3pl þau erfði
preterite infinitive erfðu
past participle f. erfð m. erfðr n. erft
imperative 2sg erf 1pl erfum 2pl erfið
middle voice: erfask “inherit”
present indicative present subjunctive
1sg ek erfumk 1pl vér erfumk 1sg ek erfumk 1pl vér erfimk
2sg þú erfisk 2pl þér erfizk 2sg þú erfisk 2pl þér erfizk
3sg hon erfisk 3pl þau erfask 3sg hon erfisk 3pl þau erfisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek erfðumk 1pl vér erfðumk 1sg ek erfðumk 1pl vér erfðimk
2sg þú erfðisk 2pl þér erfðuzk 2sg þú erfðisk 2pl þér erfðizk
3sg hon erfðisk 3pl þau erfðusk 3sg hon erfðisk 3pl þau erfðisk
past participle n. erfzk
imperative 2sg erfsk 1pl erfumk 2pl erfizk

PG arbjan, OE yrfan 1, Dutch erven, German erben.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

etja 1 (short stem) “incite”

“contend; use as fodder; stick out”

transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek et 1pl vér etjum 1sg ek etja 1pl vér etim
2sg þú etr 2pl þér etið 2sg þú etir 2pl þér etið
3sg hon etr 3pl þau etja 3sg hon eti 3pl þau eti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek atta 1pl vér ǫttum 1sg ek etta 1pl vér ettim
2sg þú attir 2pl þér ǫttuð 2sg þú ettir 2pl þér ettið
3sg hon atti 3pl þau ǫttu 3sg hon etti 3pl þau etti
preterite infinitive ǫttu
past participle f. ǫtt m. attr n. att
imperative 2sg et 1pl etjum 2pl etið
middle voice: etjask “contend”
present indicative present subjunctive
1sg ek etjumk 1pl vér etjumk 1sg ek etjumk 1pl vér etimk
2sg þú ezk 2pl þér etizk 2sg þú etisk 2pl þér etizk
3sg hon ezk 3pl þau etjask 3sg hon etisk 3pl þau etisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ǫttumk 1pl vér ǫttumk 1sg ek ettumk 1pl vér ettimk
2sg þú attisk 2pl þér ǫttuzk 2sg þú ettisk 2pl þér ettizk
3sg hon attisk 3pl þau ǫttusk 3sg hon ettisk 3pl þau ettisk
past participle n. azk
imperative 2sg ezk 1pl etjumk 2pl etizk

PG atjan. Causative of eta V (PG etan), q.v. for cognates; a causative cognate is OE ettan 1. Inflected variants include the participle etjaðr.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

eyða 1 (long stem) “empty, clear”

“squander; destroy; abandon; dissolve; annul”

transitive/impersonal transitive (acc/dat: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek eyði 1pl vér eyðum 1sg ek eyða 1pl vér eyðim
2sg þú eyðir 2pl þér eyðið 2sg þú eyðir 2pl þér eyðið
3sg hon eyðir 3pl þau eyða 3sg hon eyði 3pl þau eyði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek eydda 1pl vér eyddum 1sg ek eydda 1pl vér eyddim
2sg þú eyddir 2pl þér eydduð 2sg þú eyddir 2pl þér eyddið
3sg hon eyddi 3pl þau eyddu 3sg hon eyddi 3pl þau eyddi
preterite infinitive eyddu
past participle f. eydd m. eyddr n. eytt
imperative 2sg eyð 1pl eyðum 2pl eyðið
middle voice: eyðask “lay waste; run out”
present indicative present subjunctive
1sg ek eyðumk 1pl vér eyðumk 1sg ek eyðumk 1pl vér eyðimk
2sg þú eyðisk 2pl þér eyðizk 2sg þú eyðisk 2pl þér eyðizk
3sg hon eyðisk 3pl þau eyðask 3sg hon eyðisk 3pl þau eyðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek eyddumk 1pl vér eyddumk 1sg ek eyddumk 1pl vér eyddimk
2sg þú eyddisk 2pl þér eydduzk 2sg þú eyddisk 2pl þér eyddizk
3sg hon eyddisk 3pl þau eyddusk 3sg hon eyddisk 3pl þau eyddisk
past participle n. eyzk
imperative 2sg eyzk 1pl eyðumk 2pl eyðizk

PG auþjan, OE ȳþan 1.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fella 1 (long stem) “fell”

“kill; lower; withhold; convict; put an end to; lose (livestock) to cold or hunger; fit, connect; arrange”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek felli 1pl vér fellum 1sg ek fella 1pl vér fellim
2sg þú fellir 2pl þér fellið 2sg þú fellir 2pl þér fellið
3sg hon fellir 3pl þau fella 3sg hon felli 3pl þau felli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fellda 1pl vér felldum 1sg ek fellda 1pl vér felldim
2sg þú felldir 2pl þér fellduð 2sg þú felldir 2pl þér felldið
3sg hon felldi 3pl þau felldu 3sg hon felldi 3pl þau felldi
preterite infinitive felldu
past participle f. felld m. felldr n. fellt
imperative 2sg fell 1pl fellum 2pl fellið
middle voice: fellask “withhold”
present indicative present subjunctive
1sg ek fellumk 1pl vér fellumk 1sg ek fellumk 1pl vér fellimk
2sg þú fellisk 2pl þér fellizk 2sg þú fellisk 2pl þér fellizk
3sg hon fellisk 3pl þau fellask 3sg hon fellisk 3pl þau fellisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek felldumk 1pl vér felldumk 1sg ek felldumk 1pl vér felldimk
2sg þú felldisk 2pl þér fellduzk 2sg þú felldisk 2pl þér felldizk
3sg hon felldisk 3pl þau felldusk 3sg hon felldisk 3pl þau felldisk
past participle n. fellzk
imperative 2sg fellsk 1pl fellumk 2pl fellizk

PG falljan. Causative of falla VII, q.v. for cognates; causative cognates include OE fyllan 1, ME fellen, MnE fell, Dutch vellen, German fällen.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

festa 1 (long stem) “fasten”

“hang; memorize; promise, commit to; engage to be married”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek festi 1pl vér festum 1sg ek festa 1pl vér festim
2sg þú festir 2pl þér festið 2sg þú festir 2pl þér festið
3sg hon festir 3pl þau festa 3sg hon festi 3pl þau festi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek festa 1pl vér festum 1sg ek festa 1pl vér festim
2sg þú festir 2pl þér festuð 2sg þú festir 2pl þér festið
3sg hon festi 3pl þau festu 3sg hon festi 3pl þau festi
preterite infinitive festu
past participle f. fest m. festr n. fest
imperative 2sg fest 1pl festum 2pl festið
middle voice: festask “stick to; gain a foothold; grow strong, intense”
present indicative present subjunctive
1sg ek festumk 1pl vér festumk 1sg ek festumk 1pl vér festimk
2sg þú festisk 2pl þér feszk 2sg þú festisk 2pl þér festizk
3sg hon festisk 3pl þau festask 3sg hon festisk 3pl þau festisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek festumk 1pl vér festumk 1sg ek festumk 1pl vér festimk
2sg þú festisk 2pl þér festuzk 2sg þú festisk 2pl þér festizk
3sg hon festisk 3pl þau festusk 3sg hon festisk 3pl þau festisk
past participle n. feszk
imperative 2sg fezk 1pl festumk 2pl festizk

PG fastjan, OE fæstan 1, ME fasten. Cf. ON fastna 2 “confirm by feast; engage,” in turn cognate with OE fæstnian 2, ME fastnen, MnE fasten.

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

firra 1 (long stem) “remove, deprive”

“dissuade; protect”

transitive (acc/dat: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek firri 1pl vér firrum 1sg ek firra 1pl vér firrim
2sg þú firrir 2pl þér firrið 2sg þú firrir 2pl þér firrið
3sg hon firrir 3pl þau firra 3sg hon firri 3pl þau firri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek firrða 1pl vér firrðum 1sg ek firrða 1pl vér firrðim
2sg þú firrðir 2pl þér firrðuð 2sg þú firrðir 2pl þér firrðið
3sg hon firrði 3pl þau firrðu 3sg hon firrði 3pl þau firrði
preterite infinitive firrðu
past participle f. firrð m. firrðr n. firrt
imperative 2sg firr 1pl firrum 2pl firrið
middle voice: firrask “shun”
present indicative present subjunctive
1sg ek firrumk 1pl vér firrumk 1sg ek firrumk 1pl vér firrimk
2sg þú firrisk 2pl þér firrizk 2sg þú firrisk 2pl þér firrizk
3sg hon firrisk 3pl þau firrask 3sg hon firrisk 3pl þau firrisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek firrðumk 1pl vér firrðumk 1sg ek firrðumk 1pl vér firrðimk
2sg þú firrðisk 2pl þér firrðuzk 2sg þú firrðisk 2pl þér firrðizk
3sg hon firrðisk 3pl þau firrðusk 3sg hon firrðisk 3pl þau firrðisk
past participle n. firrzk
imperative 2sg firrsk 1pl firrumk 2pl firrizk

PG ferrjan, OE āfyrran 1, āfyrrian 2. Cf. the ON comparative adverb firr “farther” and further German entfernen. Dominant preterite in the MSS firða.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

flytja 1 (short stem) “move”

“transport over water; carry out, perform; tell, recite; support in terms of basic needs”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek flyt 1pl vér flytjum 1sg ek flytja 1pl vér flytim
2sg þú flytr 2pl þér flytið 2sg þú flytir 2pl þér flytið
3sg hon flytr 3pl þau flytja 3sg hon flyti 3pl þau flyti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek flutta 1pl vér fluttum 1sg ek flytta 1pl vér flyttim
2sg þú fluttir 2pl þér fluttuð 2sg þú flyttir 2pl þér flyttið
3sg hon flutti 3pl þau fluttu 3sg hon flytti 3pl þau flytti
preterite infinitive fluttu
past participle f. flutt m. fluttr n. flutt
imperative 2sg flyt 1pl flytjum 2pl flytið
middle voice: flytjask “move, travel; make a living”
present indicative present subjunctive
1sg ek flytjumk 1pl vér flytjumk 1sg ek flytjumk 1pl vér flytimk
2sg þú flyzk 2pl þér flytizk 2sg þú flytisk 2pl þér flytizk
3sg hon flyzk 3pl þau flytjask 3sg hon flytisk 3pl þau flytisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fluttumk 1pl vér fluttumk 1sg ek flyttumk 1pl vér flyttimk
2sg þú fluttisk 2pl þér fluttuzk 2sg þú flyttisk 2pl þér flyttizk
3sg hon fluttisk 3pl þau fluttusk 3sg hon flyttisk 3pl þau flyttisk
past participle n. fluzk
imperative 2sg flyzk 1pl flytjumk 2pl flytizk

PG flutjan. Causative of fljóta II, q.v. for cognates. Source of ME flitten, MnE flit.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

flýja 1 (short stem) “flee”

“shun; evacuate”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek flý 1pl vér flýjum 1sg ek flýja 1pl vér flýim
2sg þú flýr 2pl þér flýið 2sg þú flýir 2pl þér flýið
3sg hon flýr 3pl þau flýja 3sg hon flýi 3pl þau flýi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek flúða 1pl vér flúðum 1sg ek flýða 1pl vér flýðim
2sg þú flúðir 2pl þér flúðuð 2sg þú flýðir 2pl þér flýðið
3sg hon flúði 3pl þau flúðu 3sg hon flýði 3pl þau flýði
preterite infinitive flúðu
past participle f. flý(i)ð m. flý(i)ðr n. flý(i)t
imperative 2sg flý 1pl flýjum 2pl flýið
middle voice: flýjask
present indicative present subjunctive
1sg ek flýjumk 1pl vér flýjumk 1sg ek flýjumk 1pl vér flýimk
2sg þú flýsk 2pl þér flýizk 2sg þú flýisk 2pl þér flýizk
3sg hon flýsk 3pl þau flýjask 3sg hon flýisk 3pl þau flýisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek flúðumk 1pl vér flúðumk 1sg ek flýðumk 1pl vér flýðimk
2sg þú flúðisk 2pl þér flúðuzk 2sg þú flýðisk 2pl þér flýðizk
3sg hon flúðisk 3pl þau flúðusk 3sg hon flýðisk 3pl þau flýðisk
past participle n. flý(i)zk
imperative 2sg flýsk 1pl flýjumk 2pl flýizk

PG fleuhan or þleuhan. Originally class II strong, q.v. for cognates. Lexical variant flœja; inflected variants include preterite forms flýða, flýiða, flóða, flœða and participial forms flœiðr, flúðr.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

frétta 1 (long stem) “ask, enquire”

“find out, learn”

transitive (acc of person; gen/acc/object clause of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek frétti 1pl vér fréttum 1sg ek frétta 1pl vér fréttim
2sg þú fréttir 2pl þér fréttið 2sg þú fréttir 2pl þér fréttið
3sg hon fréttir 3pl þau frétta 3sg hon frétti 3pl þau frétti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek frétta 1pl vér fréttum 1sg ek frétta 1pl vér fréttim
2sg þú fréttir 2pl þér fréttuð 2sg þú fréttir 2pl þér fréttið
3sg hon frétti 3pl þau fréttu 3sg hon frétti 3pl þau frétti
preterite infinitive fréttu
past participle f. frétt m. fréttr n. frétt
imperative 2sg frétt 1pl fréttum 2pl fréttið
middle voice: fréttask “be reported”
present indicative present subjunctive
1sg ek fréttumk 1pl vér fréttumk 1sg ek fréttumk 1pl vér fréttimk
2sg þú fréttisk 2pl þér fréttizk 2sg þú fréttisk 2pl þér fréttizk
3sg hon fréttisk 3pl þau fréttask 3sg hon fréttisk 3pl þau fréttisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fréttumk 1pl vér fréttumk 1sg ek fréttumk 1pl vér fréttimk
2sg þú fréttisk 2pl þér fréttuzk 2sg þú fréttisk 2pl þér fréttizk
3sg hon fréttisk 3pl þau fréttusk 3sg hon fréttisk 3pl þau fréttisk
past participle n. rézk
imperative 2sg rézk 1pl fréttumk 2pl fréttizk

Derived from the noun ON frétt “news” (PG frahtiz), OE friht “divination; omen.” Cf. class V strong fregna.

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

frýja 1 (short stem) “reproach, taunt”

“incite; object”

transitive (dat of person, gen of occasion)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek frý 1pl vér frýjum 1sg ek frýja 1pl vér frýim
2sg þú frýr 2pl þér frýið 2sg þú frýir 2pl þér frýið
3sg hon frýr 3pl þau frýja 3sg hon frýi 3pl þau frýi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek frýða 1pl vér frýðum 1sg ek frýða 1pl vér frýðim
2sg þú frýðir 2pl þér frýðuð 2sg þú frýðir 2pl þér frýðið
3sg hon frýði 3pl þau frýðu 3sg hon frýði 3pl þau frýði
preterite infinitive frýðu
past participle f. frý(i)ð m. frý(i)ðr n. frý(i)t
imperative 2sg frý 1pl frýjum 2pl frýið
middle voice: frýjask
present indicative present subjunctive
1sg ek frýjumk 1pl vér frýjumk 1sg ek frýjumk 1pl vér frýimk
2sg þú frýsk 2pl þér frýizk 2sg þú frýisk 2pl þér frýizk
3sg hon frýsk 3pl þau frýjask 3sg hon frýisk 3pl þau frýisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek frýðumk 1pl vér frýðumk 1sg ek frýðumk 1pl vér frýðimk
2sg þú frýðisk 2pl þér frýðuzk 2sg þú frýðisk 2pl þér frýðizk
3sg hon frýðisk 3pl þau frýðusk 3sg hon frýðisk 3pl þau frýðisk
past participle n. frý(i)zk
imperative 2sg frýsk 1pl frýjumk 2pl frýizk

Source of ME frīen. The expected preterite frúða occurs as a variant only.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fylgja 1 (long stem) “accompany”

“follow; pursue; lead; belong to”

transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fylgi 1pl vér fylgjum 1sg ek fylgja 1pl vér fylgim
2sg þú fylgir 2pl þér fylgið 2sg þú fylgir 2pl þér fylgið
3sg hon fylgir 3pl þau fylgja 3sg hon fylgi 3pl þau fylgi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fylgða 1pl vér fylgðum 1sg ek fylgða 1pl vér fylgðim
2sg þú fylgðir 2pl þér fylgðuð 2sg þú fylgðir 2pl þér fylgðið
3sg hon fylgði 3pl þau fylgðu 3sg hon fylgði 3pl þau fylgði
preterite infinitive fylgðu
past participle f. fylgð m. fylgðr n. fylgt
imperative 2sg fylg 1pl fylgjum 2pl fylgið
middle voice: fylgjask “keep together, side together”
present indicative present subjunctive
1sg ek fylgjumk 1pl vér fylgjumk 1sg ek fylgjumk 1pl vér fylgimk
2sg þú fylgisk 2pl þér fylgizk 2sg þú fylgisk 2pl þér fylgizk
3sg hon fylgisk 3pl þau fylgjask 3sg hon fylgisk 3pl þau fylgisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fylgðumk 1pl vér fylgðumk 1sg ek fylgðumk 1pl vér fylgðimk
2sg þú fylgðisk 2pl þér fylgðuzk 2sg þú fylgðisk 2pl þér fylgðizk
3sg hon fylgðisk 3pl þau fylgðusk 3sg hon fylgðisk 3pl þau fylgðisk
past participle n. fylgzk
imperative 2sg fylgsk 1pl fylgjumk 2pl fylgizk

PG fulgjan, OE fylgan 1, ME folwen, MnE follow, Dutch volgen, German folgen. Variant preterite fylgda.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fylkja 1 (long stem) “arrange, draw up (troops)”

transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fylki 1pl vér fylkjum 1sg ek fylkja 1pl vér fylkim
2sg þú fylkir 2pl þér fylkið 2sg þú fylkir 2pl þér fylkið
3sg hon fylkir 3pl þau fylkja 3sg hon fylki 3pl þau fylki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fylkða 1pl vér fylkðum 1sg ek fylkða 1pl vér fylkðim
2sg þú fylkðir 2pl þér fylkðuð 2sg þú fylkðir 2pl þér fylkðið
3sg hon fylkði 3pl þau fylkðu 3sg hon fylkði 3pl þau fylkði
preterite infinitive fylkðu
past participle f. fylkð m. fylkðr n. fylkt
imperative 2sg fylk 1pl fylkjum 2pl fylkið
middle voice: fylkjask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek fylkjumk 1pl vér fylkjumk 1sg ek fylkjumk 1pl vér fylkimk
2sg þú fylkisk 2pl þér fylkizk 2sg þú fylkisk 2pl þér fylkizk
3sg hon fylkisk 3pl þau fylkjask 3sg hon fylkisk 3pl þau fylkisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fylkðumk 1pl vér fylkðumk 1sg ek fylkðumk 1pl vér fylkðimk
2sg þú fylkðisk 2pl þér fylkðuzk 2sg þú fylkðisk 2pl þér fylkðizk
3sg hon fylkðisk 3pl þau fylkðusk 3sg hon fylkðisk 3pl þau fylkðisk
past participle n. fylkzk
imperative 2sg fylksk 1pl fylkjumk 2pl fylkizk

Related to the noun ON fylki (PG gafulkja), OE gefylce, gefylc, in turn related to PG fulkam, OE folc, ME, MnE folk, Dutch volk, German Volk. Apparently the source of OE fylcian 2.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fýsa 1 (long stem) “urge, incite”

“wish, long for”

transitive/impersonal transitive (acc of person, gen of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fýsi 1pl vér fýsum 1sg ek fýsa 1pl vér fýsim
2sg þú fýsir 2pl þér fýsið 2sg þú fýsir 2pl þér fýsið
3sg hon fýsir 3pl þau fýsa 3sg hon fýsi 3pl þau fýsi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fýsta 1pl vér fýstum 1sg ek fýsta 1pl vér fýstim
2sg þú fýstir 2pl þér fýstuð 2sg þú fýstir 2pl þér fýstið
3sg hon fýsti 3pl þau fýstu 3sg hon fýsti 3pl þau fýsti
preterite infinitive fýstu
past participle f. fýst m. fýstr n. fýst
imperative 2sg fýs 1pl fýsum 2pl fýsið
middle voice: fýsask “wish, long for”
present indicative present subjunctive
1sg ek fýsumk 1pl vér fýsumk 1sg ek fýsumk 1pl vér fýsimk
2sg þú fýsisk 2pl þér fýsizk 2sg þú fýsisk 2pl þér fýsizk
3sg hon fýsisk 3pl þau fýsask 3sg hon fýsisk 3pl þau fýsisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fýstumk 1pl vér fýstumk 1sg ek fýstumk 1pl vér fýstimk
2sg þú fýstisk 2pl þér fýstuzk 2sg þú fýstisk 2pl þér fýstizk
3sg hon fýstisk 3pl þau fýstusk 3sg hon fýstisk 3pl þau fýstisk
past participle n. fýszk
imperative 2sg fýssk 1pl fýsumk 2pl fýsizk

PG funsjan, OE fȳsan.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fœða 1 (long stem) “give birth to”

“raise; support”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fœði 1pl vér fœðum 1sg ek fœða 1pl vér fœðim
2sg þú fœðir 2pl þér fœðið 2sg þú fœðir 2pl þér fœðið
3sg hon fœðir 3pl þau fœða 3sg hon fœði 3pl þau fœði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fœdda 1pl vér fœddum 1sg ek fœdda 1pl vér fœddim
2sg þú fœddir 2pl þér fœdduð 2sg þú fœddir 2pl þér fœddið
3sg hon fœddi 3pl þau fœddu 3sg hon fœddi 3pl þau fœddi
preterite infinitive fœddu
past participle f. fœdd m. fœddr n. fœtt
imperative 2sg fœð 1pl fœðum 2pl fœðið
middle voice: fœðask “be born; subsist on”
present indicative present subjunctive
1sg ek fœðumk 1pl vér fœðumk 1sg ek fœðumk 1pl vér fœðimk
2sg þú fœðisk 2pl þér fœðizk 2sg þú fœðisk 2pl þér fœðizk
3sg hon fœðisk 3pl þau fœðask 3sg hon fœðisk 3pl þau fœðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fœddumk 1pl vér fœddumk 1sg ek fœddumk 1pl vér fœddimk
2sg þú fœddisk 2pl þér fœdduzk 2sg þú fœddisk 2pl þér fœddizk
3sg hon fœddisk 3pl þau fœddusk 3sg hon fœddisk 3pl þau fœddisk
past participle n. fœzk
imperative 2sg fœzk 1pl fœðumk 2pl fœðizk

PG fōdjan, OE fēdan, ME fẹ̄den, MnE feed.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fœra 1 (long stem) “move”

“bring, convey; alter; translate”

transitive (acc of thing, dat of recipient)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fœri 1pl vér fœrum 1sg ek fœra 1pl vér fœrim
2sg þú fœrir 2pl þér fœrið 2sg þú fœrir 2pl þér fœrið
3sg hon fœrir 3pl þau fœra 3sg hon fœri 3pl þau fœri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fœrða 1pl vér fœrðum 1sg ek fœrða 1pl vér fœrðim
2sg þú fœrðir 2pl þér fœrðuð 2sg þú fœrðir 2pl þér fœrðið
3sg hon fœrði 3pl þau fœrðu 3sg hon fœrði 3pl þau fœrði
preterite infinitive fœrðu
past participle f. fœrð m. fœrðr n. fœrt
imperative 2sg fœr 1pl fœrum 2pl fœrið
middle voice: fœrask “go; do; exert oneself”
present indicative present subjunctive
1sg ek fœrumk 1pl vér fœrumk 1sg ek fœrumk 1pl vér fœrimk
2sg þú fœrisk 2pl þér fœrizk 2sg þú fœrisk 2pl þér fœrizk
3sg hon fœrisk 3pl þau fœrask 3sg hon fœrisk 3pl þau fœrisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fœrðumk 1pl vér fœrðumk 1sg ek fœrðumk 1pl vér fœrðimk
2sg þú fœrðisk 2pl þér fœrðuzk 2sg þú fœrðisk 2pl þér fœrðizk
3sg hon fœrðisk 3pl þau fœrðusk 3sg hon fœrðisk 3pl þau fœrðisk
past participle n. fœrzk
imperative 2sg fœrsk 1pl fœrumk 2pl fœrizk

PG fōrjan. Causative of fara VI, q.v. for cognates; causative cognates include OE fēran 1, Dutch voeren, German führen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

gegna 1 (long stem) “encounter”

“be entitled to; be duty-bound to; suit; signify, matter; amount to”

transitive/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek gegni 1pl vér gegnum 1sg ek gegna 1pl vér gegnim
2sg þú gegnir 2pl þér gegnið 2sg þú gegnir 2pl þér gegnið
3sg hon gegnir 3pl þau gegna 3sg hon gegni 3pl þau gegni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gegnda 1pl vér gegndum 1sg ek gegnda 1pl vér gegndim
2sg þú gegndir 2pl þér gegnduð 2sg þú gegndir 2pl þér gegndið
3sg hon gegndi 3pl þau gegndu 3sg hon gegndi 3pl þau gegndi
preterite infinitive gegndu
past participle f. gegnd m. gegndr n. gegnt
imperative 2sg gegn 1pl gegnum 2pl gegnið
middle voice: gegnask
present indicative present subjunctive
1sg ek gegnumk 1pl vér gegnumk 1sg ek gegnumk 1pl vér gegnimk
2sg þú gegnisk 2pl þér gegnizk 2sg þú gegnisk 2pl þér gegnizk
3sg hon gegnisk 3pl þau gegnask 3sg hon gegnisk 3pl þau gegnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gegndumk 1pl vér gegndumk 1sg ek gegndumk 1pl vér gegndimk
2sg þú gegndisk 2pl þér gegnduzk 2sg þú gegndisk 2pl þér gegndizk
3sg hon gegndisk 3pl þau gegndusk 3sg hon gegndisk 3pl þau gegndisk
past participle n. gegnzk
imperative 2sg gegnsk 1pl gegnumk 2pl gegnizk

OE hapax gegegnian, ME yeinen, German begegnen. Thus related to the adjective ON gegn, OE gegn “direct”; cf. the compound ME ayẹ̄n, MnE again.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

gera 1 (long stem) “make”

“do, undertake; amount to; pay, deal; impose, condemn sbd to sth; grant; avail; send”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek geri 1pl vér gerum 1sg ek gera 1pl vér gerim
2sg þú gerir 2pl þér gerið 2sg þú gerir 2pl þér gerið
3sg hon gerir 3pl þau gera 3sg hon geri 3pl þau geri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gerða 1pl vér gerðum 1sg ek gerða 1pl vér gerðim
2sg þú gerðir 2pl þér gerðuð 2sg þú gerðir 2pl þér gerðið
3sg hon gerði 3pl þau gerðu 3sg hon gerði 3pl þau gerði
preterite infinitive gerðu
past participle f. ger m. gerr n. gert
imperative 2sg ger 1pl gerum 2pl gerið
middle voice: gerask “become; happen; go; get ready; behave”
present indicative present subjunctive
1sg ek gerumk 1pl vér gerumk 1sg ek gerumk 1pl vér gerimk
2sg þú gerisk 2pl þér gerizk 2sg þú gerisk 2pl þér gerizk
3sg hon gerisk 3pl þau gerask 3sg hon gerisk 3pl þau gerisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gerðumk 1pl vér gerðumk 1sg ek gerðumk 1pl vér gerðimk
2sg þú gerðisk 2pl þér gerðuzk 2sg þú gerðisk 2pl þér gerðizk
3sg hon gerðisk 3pl þau gerðusk 3sg hon gerðisk 3pl þau gerðisk
past participle n. gerzk
imperative 2sg gersk 1pl gerumk 2pl gerizk

PG garwjan, OE gearwian 2, gyrwan 1. Source of ME gēren. Stem length is determined from the older form gerva, with stem ger-. Lexical variants include gøra, gjøra and the earlier forms gerva, gørva; inflected variants include the participle gerðr.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

geyma 1 (long stem) “heed, pay attention to”

“look after, care for; observe; beware, guard against”

transitive (gen/dat/acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek geymi 1pl vér geymum 1sg ek geyma 1pl vér geymim
2sg þú geymir 2pl þér geymið 2sg þú geymir 2pl þér geymið
3sg hon geymir 3pl þau geyma 3sg hon geymi 3pl þau geymi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek geymda 1pl vér geymdum 1sg ek geymda 1pl vér geymdim
2sg þú geymdir 2pl þér geymduð 2sg þú geymdir 2pl þér geymdið
3sg hon geymdi 3pl þau geymdu 3sg hon geymdi 3pl þau geymdi
preterite infinitive geymdu
past participle f. geymd m. geymdr n. geymt
imperative 2sg geym 1pl geymum 2pl geymið
middle voice: geymask
present indicative present subjunctive
1sg ek geymumk 1pl vér geymumk 1sg ek geymumk 1pl vér geymimk
2sg þú geymisk 2pl þér geymizk 2sg þú geymisk 2pl þér geymizk
3sg hon geymisk 3pl þau geymask 3sg hon geymisk 3pl þau geymisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek geymdumk 1pl vér geymdumk 1sg ek geymdumk 1pl vér geymdimk
2sg þú geymdisk 2pl þér geymduzk 2sg þú geymdisk 2pl þér geymdizk
3sg hon geymdisk 3pl þau geymdusk 3sg hon geymdisk 3pl þau geymdisk
past participle n. geymzk
imperative 2sg geymsk 1pl geymumk 2pl geymizk

PG gaumjan, OE gȳman 1, ME yẹ̄men.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

gipta 1 (long stem) “give in marriage”

transitive (acc of the bride, dat of the groom)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek gipti 1pl vér giptum 1sg ek gipta 1pl vér giptim
2sg þú giptir 2pl þér giptið 2sg þú giptir 2pl þér giptið
3sg hon giptir 3pl þau gipta 3sg hon gipti 3pl þau gipti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gipta 1pl vér giptum 1sg ek gipta 1pl vér giptim
2sg þú giptir 2pl þér giptuð 2sg þú giptir 2pl þér giptið
3sg hon gipti 3pl þau giptu 3sg hon gipti 3pl þau gipti
preterite infinitive giptu
past participle f. gipt m. giptr n. gipt
imperative 2sg gipt 1pl giptum 2pl giptið
middle voice: giptask “get married”
present indicative present subjunctive
1sg ek giptumk 1pl vér giptumk 1sg ek giptumk 1pl vér giptimk
2sg þú giptisk 2pl þér giptizk 2sg þú giptisk 2pl þér giptizk
3sg hon giptisk 3pl þau giptask 3sg hon giptisk 3pl þau giptisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek giptumk 1pl vér giptumk 1sg ek giptumk 1pl vér giptimk
2sg þú giptisk 2pl þér giptuzk 2sg þú giptisk 2pl þér giptizk
3sg hon giptisk 3pl þau giptusk 3sg hon giptisk 3pl þau giptisk
past participle n. gipzk
imperative 2sg gipzk 1pl giptumk 2pl giptizk

PG geftjan, OE gyftian 2. Related to the noun ON gipt (PG geftiz), OE gyft, ME yifte, MnE, Dutch gift. Lexical variant gifta.

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

gleðja 1 (short stem) “cheer up”

“enliven”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek gleð 1pl vér gleðjum 1sg ek gleðja 1pl vér gleðim
2sg þú gleðr 2pl þér gleðið 2sg þú gleðir 2pl þér gleðið
3sg hon gleðr 3pl þau gleðja 3sg hon gleði 3pl þau gleði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gladda 1pl vér glǫddum 1sg ek gledda 1pl vér gleddim
2sg þú gladdir 2pl þér glǫdduð 2sg þú gleddir 2pl þér gleddið
3sg hon gladdi 3pl þau glǫddu 3sg hon gleddi 3pl þau gleddi
preterite infinitive glǫddu
past participle f. glǫdd m. gladdr n. glatt
imperative 2sg gleð 1pl gleðjum 2pl gleðið
middle voice: gleðjask “cheer up; brighten”
present indicative present subjunctive
1sg ek gleðjumk 1pl vér gleðjumk 1sg ek gleðjumk 1pl vér gleðimk
2sg þú glezk 2pl þér gleðizk 2sg þú gleðisk 2pl þér gleðizk
3sg hon glezk 3pl þau gleðjask 3sg hon gleðisk 3pl þau gleðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek glǫddumk 1pl vér glǫddumk 1sg ek gleddumk 1pl vér gleddimk
2sg þú gladdisk 2pl þér glǫdduzk 2sg þú gleddisk 2pl þér gleddizk
3sg hon gladdisk 3pl þau glǫddusk 3sg hon gleddisk 3pl þau gleddisk
past participle n. glazk
imperative 2sg glezk 1pl gleðjumk 2pl gleðizk

PG gladjan.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

glepja 1 (short stem) “derange”

“confuse; deceive; seduce”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek glep 1pl vér glepjum 1sg ek glepja 1pl vér glepim
2sg þú glepr 2pl þér glepið 2sg þú glepir 2pl þér glepið
3sg hon glepr 3pl þau glepja 3sg hon glepi 3pl þau glepi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek glapða 1pl vér glǫpðum 1sg ek glepða 1pl vér glepðim
2sg þú glapðir 2pl þér glǫpðuð 2sg þú glepðir 2pl þér glepðið
3sg hon glapði 3pl þau glǫpðu 3sg hon glepði 3pl þau glepði
preterite infinitive glǫpðu
past participle f. glǫp(i)ð m. glap(i)ðr n. glap(i)t
imperative 2sg glep 1pl glepjum 2pl glepið
middle voice: glepjask “fail”
present indicative present subjunctive
1sg ek glepjumk 1pl vér glepjumk 1sg ek glepjumk 1pl vér glepimk
2sg þú glepsk 2pl þér glepizk 2sg þú glepisk 2pl þér glepizk
3sg hon glepsk 3pl þau glepjask 3sg hon glepisk 3pl þau glepisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek glǫpðumk 1pl vér glǫpðumk 1sg ek glepðumk 1pl vér glepðimk
2sg þú glapðisk 2pl þér glǫpðuzk 2sg þú glepðisk 2pl þér glepðizk
3sg hon glapðisk 3pl þau glǫpðusk 3sg hon glepðisk 3pl þau glepðisk
past participle n. glap(i)zk
imperative 2sg glepsk 1pl glepjumk 2pl glepizk

Related to the noun ON glapp “mishap.” Variant preterite glapta.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

glíma 1 (long stem) “wrestle”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek glími 1pl vér glímum 1sg ek glíma 1pl vér glímim
2sg þú glímir 2pl þér glímið 2sg þú glímir 2pl þér glímið
3sg hon glímir 3pl þau glíma 3sg hon glími 3pl þau glími
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek glímða 1pl vér glímðum 1sg ek glímða 1pl vér glímðim
2sg þú glímðir 2pl þér glímðuð 2sg þú glímðir 2pl þér glímðið
3sg hon glímði 3pl þau glímðu 3sg hon glímði 3pl þau glímði
preterite infinitive glímðu
past participle f. glímð m. glímðr n. glímt
imperative 2sg glím 1pl glímum 2pl glímið
middle voice: glímask
present indicative present subjunctive
1sg ek glímumk 1pl vér glímumk 1sg ek glímumk 1pl vér glímimk
2sg þú glímisk 2pl þér glímizk 2sg þú glímisk 2pl þér glímizk
3sg hon glímisk 3pl þau glímask 3sg hon glímisk 3pl þau glímisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek glímðumk 1pl vér glímðumk 1sg ek glímðumk 1pl vér glímðimk
2sg þú glímðisk 2pl þér glímðuzk 2sg þú glímðisk 2pl þér glímðizk
3sg hon glímðisk 3pl þau glímðusk 3sg hon glímðisk 3pl þau glímðisk
past participle n. glímzk
imperative 2sg glímsk 1pl glímumk 2pl glímizk

Variant preterite glímda.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

greiða 1 (long stem) “pay”

“avail, succeed; carry out; prepare; disentangle, interpret, comb”

transitive (acc)/impersonal transitive (reflexive with dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek greiði 1pl vér greiðum 1sg ek greiða 1pl vér greiðim
2sg þú greiðir 2pl þér greiðið 2sg þú greiðir 2pl þér greiðið
3sg hon greiðir 3pl þau greiða 3sg hon greiði 3pl þau greiði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek greidda 1pl vér greiddum 1sg ek greidda 1pl vér greiddim
2sg þú greiddir 2pl þér greidduð 2sg þú greiddir 2pl þér greiddið
3sg hon greiddi 3pl þau greiddu 3sg hon greiddi 3pl þau greiddi
preterite infinitive greiddu
past participle f. greidd m. greiddr n. greitt
imperative 2sg greið 1pl greiðum 2pl greiðið
middle voice: greiðask “succeed; prepare”
present indicative present subjunctive
1sg ek greiðumk 1pl vér greiðumk 1sg ek greiðumk 1pl vér greiðimk
2sg þú greiðisk 2pl þér greiðizk 2sg þú greiðisk 2pl þér greiðizk
3sg hon greiðisk 3pl þau greiðask 3sg hon greiðisk 3pl þau greiðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek greiddumk 1pl vér greiddumk 1sg ek greiddumk 1pl vér greiddimk
2sg þú greiddisk 2pl þér greidduzk 2sg þú greiddisk 2pl þér greiddizk
3sg hon greiddisk 3pl þau greiddusk 3sg hon greiddisk 3pl þau greiddisk
past participle n. greizk
imperative 2sg greizk 1pl greiðumk 2pl greiðizk

PG garaidjan, OE gerādian 2 “arrange; reason.”

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

grœða 1 (long stem) “(cause to) grow”

“heal, cure; help, save; raise, bring up; amass”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek grœði 1pl vér grœðum 1sg ek grœða 1pl vér grœðim
2sg þú grœðir 2pl þér grœðið 2sg þú grœðir 2pl þér grœðið
3sg hon grœðir 3pl þau grœða 3sg hon grœði 3pl þau grœði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek grœdda 1pl vér grœddum 1sg ek grœdda 1pl vér grœddim
2sg þú grœddir 2pl þér grœdduð 2sg þú grœddir 2pl þér grœddið
3sg hon grœddi 3pl þau grœddu 3sg hon grœddi 3pl þau grœddi
preterite infinitive grœddu
past participle f. grœdd m. grœddr n. grœtt
imperative 2sg grœð 1pl grœðum 2pl grœðið
middle voice: grœðask “grow; increase”
present indicative present subjunctive
1sg ek grœðumk 1pl vér grœðumk 1sg ek grœðumk 1pl vér grœðimk
2sg þú grœðisk 2pl þér grœðizk 2sg þú grœðisk 2pl þér grœðizk
3sg hon grœðisk 3pl þau grœðask 3sg hon grœðisk 3pl þau grœðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek grœddumk 1pl vér grœddumk 1sg ek grœddumk 1pl vér grœddimk
2sg þú grœddisk 2pl þér grœdduzk 2sg þú grœddisk 2pl þér grœddizk
3sg hon grœddisk 3pl þau grœddusk 3sg hon grœddisk 3pl þau grœddisk
past participle n. grœzk
imperative 2sg grœzk 1pl grœðumk 2pl grœðizk

Causative to gróa VII, q.v. for cognates.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

gœða 1 (long stem) “enrich, endow”

“improve; increase, speed up”

transitive (acc of person or thing, dat of means)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek gœði 1pl vér gœðum 1sg ek gœða 1pl vér gœðim
2sg þú gœðir 2pl þér gœðið 2sg þú gœðir 2pl þér gœðið
3sg hon gœðir 3pl þau gœða 3sg hon gœði 3pl þau gœði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gœdda 1pl vér gœddum 1sg ek gœdda 1pl vér gœddim
2sg þú gœddir 2pl þér gœdduð 2sg þú gœddir 2pl þér gœddið
3sg hon gœddi 3pl þau gœddu 3sg hon gœddi 3pl þau gœddi
preterite infinitive gœddu
past participle f. gœdd m. gœddr n. gœtt
imperative 2sg gœð 1pl gœðum 2pl gœðið
middle voice: gœðask
present indicative present subjunctive
1sg ek gœðumk 1pl vér gœðumk 1sg ek gœðumk 1pl vér gœðimk
2sg þú gœðisk 2pl þér gœðizk 2sg þú gœðisk 2pl þér gœðizk
3sg hon gœðisk 3pl þau gœðask 3sg hon gœðisk 3pl þau gœðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gœddumk 1pl vér gœddumk 1sg ek gœddumk 1pl vér gœddimk
2sg þú gœddisk 2pl þér gœdduzk 2sg þú gœddisk 2pl þér gœddizk
3sg hon gœddisk 3pl þau gœddusk 3sg hon gœddisk 3pl þau gœddisk
past participle n. gœzk
imperative 2sg gœzk 1pl gœðumk 2pl gœðizk

Derived from the adjective represented by ON góðr, PG gōdaz, OE gōd, ME gọ̄d, MnE good, Dutch goed, German gut.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hefna 1 (long stem) “avenge”

transitive (gen)/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hefni 1pl vér hefnum 1sg ek hefna 1pl vér hefnim
2sg þú hefnir 2pl þér hefnið 2sg þú hefnir 2pl þér hefnið
3sg hon hefnir 3pl þau hefna 3sg hon hefni 3pl þau hefni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hefnda 1pl vér hefndum 1sg ek hefnda 1pl vér hefndim
2sg þú hefndir 2pl þér hefnduð 2sg þú hefndir 2pl þér hefndið
3sg hon hefndi 3pl þau hefndu 3sg hon hefndi 3pl þau hefndi
preterite infinitive hefndu
past participle f. hefnd m. hefndr n. hefnt
imperative 2sg hefn 1pl hefnum 2pl hefnið
middle voice: hefnask
present indicative present subjunctive
1sg ek hefnumk 1pl vér hefnumk 1sg ek hefnumk 1pl vér hefnimk
2sg þú hefnisk 2pl þér hefnizk 2sg þú hefnisk 2pl þér hefnizk
3sg hon hefnisk 3pl þau hefnask 3sg hon hefnisk 3pl þau hefnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hefndumk 1pl vér hefndumk 1sg ek hefndumk 1pl vér hefndimk
2sg þú hefndisk 2pl þér hefnduzk 2sg þú hefndisk 2pl þér hefndizk
3sg hon hefndisk 3pl þau hefndusk 3sg hon hefndisk 3pl þau hefndisk
past participle n. hefnzk
imperative 2sg hefnsk 1pl hefnumk 2pl hefnizk

Source of ME hēvenen. Lexical variant hemna.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

heimta 1 (long stem) “fetch”

“demand; pull; stretch; lure, entice”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek heimti 1pl vér heimtum 1sg ek heimta 1pl vér heimtim
2sg þú heimtir 2pl þér heimtið 2sg þú heimtir 2pl þér heimtið
3sg hon heimtir 3pl þau heimta 3sg hon heimti 3pl þau heimti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek heimta 1pl vér heimtum 1sg ek heimta 1pl vér heimtim
2sg þú heimtir 2pl þér heimtuð 2sg þú heimtir 2pl þér heimtið
3sg hon heimti 3pl þau heimtu 3sg hon heimti 3pl þau heimti
preterite infinitive heimtu
past participle f. heimt m. heimtr n. heimt
imperative 2sg heimt 1pl heimtum 2pl heimtið
middle voice: heimtask
present indicative present subjunctive
1sg ek heimtumk 1pl vér heimtumk 1sg ek heimtumk 1pl vér heimtimk
2sg þú heimtisk 2pl þér heimtizk 2sg þú heimtisk 2pl þér heimtizk
3sg hon heimtisk 3pl þau heimtask 3sg hon heimtisk 3pl þau heimtisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek heimtumk 1pl vér heimtumk 1sg ek heimtumk 1pl vér heimtimk
2sg þú heimtisk 2pl þér heimtuzk 2sg þú heimtisk 2pl þér heimtizk
3sg hon heimtisk 3pl þau heimtusk 3sg hon heimtisk 3pl þau heimtisk
past participle n. skemmzk
imperative 2sg skemmzk 1pl heimtumk 2pl heimtizk

PG haimatjan, rare OE hāmettan 1 “? bring home.” Also occurs as class 2 weak (heimtaða, heimtaðr).

fortition  ·  representing geminates  ·  consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

heita 1 (long stem) “heat”

“brew”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek heiti 1pl vér heitum 1sg ek heita 1pl vér heitim
2sg þú heitir 2pl þér heitið 2sg þú heitir 2pl þér heitið
3sg hon heitir 3pl þau heita 3sg hon heiti 3pl þau heiti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek heitta 1pl vér heittum 1sg ek heitta 1pl vér heittim
2sg þú heittir 2pl þér heittuð 2sg þú heittir 2pl þér heittið
3sg hon heitti 3pl þau heittu 3sg hon heitti 3pl þau heitti
preterite infinitive heittu
past participle f. heit m. heitr n. heitt
imperative 2sg heit 1pl heitum 2pl heitið
middle voice: heitask
present indicative present subjunctive
1sg ek heitumk 1pl vér heitumk 1sg ek heitumk 1pl vér heitimk
2sg þú heitisk 2pl þér heitizk 2sg þú heitisk 2pl þér heitizk
3sg hon heitisk 3pl þau heitask 3sg hon heitisk 3pl þau heitisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek heittumk 1pl vér heittumk 1sg ek heittumk 1pl vér heittimk
2sg þú heittisk 2pl þér heittuzk 2sg þú heittisk 2pl þér heittizk
3sg hon heittisk 3pl þau heittusk 3sg hon heittisk 3pl þau heittisk
past participle n. heizk
imperative 2sg heizk 1pl heitumk 2pl heitizk

PG haitjan, OE hǣtan 1, ME hēten, MnE heat, German heizen. Cf. Dutch verhitten. The present subjunctive, plural indicative, and imperative forms coincide with those of heita VII “call; be called.”

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

heyra 1 (long stem) “hear, listen”

“belong; concern; behoove”

transitive/impersonal transitive (acc/dat: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek heyri 1pl vér heyrum 1sg ek heyra 1pl vér heyrim
2sg þú heyrir 2pl þér heyrið 2sg þú heyrir 2pl þér heyrið
3sg hon heyrir 3pl þau heyra 3sg hon heyri 3pl þau heyri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek heyrða 1pl vér heyrðum 1sg ek heyrða 1pl vér heyrðim
2sg þú heyrðir 2pl þér heyrðuð 2sg þú heyrðir 2pl þér heyrðið
3sg hon heyrði 3pl þau heyrðu 3sg hon heyrði 3pl þau heyrði
preterite infinitive heyrðu
past participle f. heyrð m. heyrðr n. heyrt
imperative 2sg heyr 1pl heyrum 2pl heyrið
middle voice: heyrask “seem to hear”
present indicative present subjunctive
1sg ek heyrumk 1pl vér heyrumk 1sg ek heyrumk 1pl vér heyrimk
2sg þú heyrisk 2pl þér heyrizk 2sg þú heyrisk 2pl þér heyrizk
3sg hon heyrisk 3pl þau heyrask 3sg hon heyrisk 3pl þau heyrisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek heyrðumk 1pl vér heyrðumk 1sg ek heyrðumk 1pl vér heyrðimk
2sg þú heyrðisk 2pl þér heyrðuzk 2sg þú heyrðisk 2pl þér heyrðizk
3sg hon heyrðisk 3pl þau heyrðusk 3sg hon heyrðisk 3pl þau heyrðisk
past participle n. heyrzk
imperative 2sg heyrsk 1pl heyrumk 2pl heyrizk

PG hauzjan, OE hȳran 1, ME hẹ̄ren, MnE hear, Dutch horen, German hören.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hirða 1 (long stem) “watch, tend”

“heed; hide; gather (of hey); care, mind”

transitive (acc; dat of person)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hirði 1pl vér hirðum 1sg ek hirða 1pl vér hirðim
2sg þú hirðir 2pl þér hirðið 2sg þú hirðir 2pl þér hirðið
3sg hon hirðir 3pl þau hirða 3sg hon hirði 3pl þau hirði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hirða 1pl vér hirðum 1sg ek hirða 1pl vér hirðim
2sg þú hirðir 2pl þér hirðuð 2sg þú hirðir 2pl þér hirðið
3sg hon hirði 3pl þau hirðu 3sg hon hirði 3pl þau hirði
preterite infinitive hirðu
past participle f. hirð m. hirðr n. hirt
imperative 2sg hirð 1pl hirðum 2pl hirðið
middle voice: hirðask
present indicative present subjunctive
1sg ek hirðumk 1pl vér hirðumk 1sg ek hirðumk 1pl vér hirðimk
2sg þú hirðisk 2pl þér hirðizk 2sg þú hirðisk 2pl þér hirðizk
3sg hon hirðisk 3pl þau hirðask 3sg hon hirðisk 3pl þau hirðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hirðumk 1pl vér hirðumk 1sg ek hirðumk 1pl vér hirðimk
2sg þú hirðisk 2pl þér hirðuzk 2sg þú hirðisk 2pl þér hirðizk
3sg hon hirðisk 3pl þau hirðusk 3sg hon hirðisk 3pl þau hirðisk
past participle n. hirzk
imperative 2sg hirzk 1pl hirðumk 2pl hirðizk

PG herdjan or at any rate derived from the noun PG herdjaz, OE heord, ME hẹ̄rde, MnE herd, German Herde. Cf. also the agent noun ON hirðir, OE hyrde, ME hẹ̄rde, MnE herd, Dutch herder, German Hirte. Variant preterite hirta.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hitta 1 (long stem) “meet”

“find; hit; visit”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hitti 1pl vér hittum 1sg ek hitta 1pl vér hittim
2sg þú hittir 2pl þér hittið 2sg þú hittir 2pl þér hittið
3sg hon hittir 3pl þau hitta 3sg hon hitti 3pl þau hitti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hitta 1pl vér hittum 1sg ek hitta 1pl vér hittim
2sg þú hittir 2pl þér hittuð 2sg þú hittir 2pl þér hittið
3sg hon hitti 3pl þau hittu 3sg hon hitti 3pl þau hitti
preterite infinitive hittu
past participle f. hitt m. hittr n. hitt
imperative 2sg hitt 1pl hittum 2pl hittið
middle voice: hittask
present indicative present subjunctive
1sg ek hittumk 1pl vér hittumk 1sg ek hittumk 1pl vér hittimk
2sg þú hittisk 2pl þér hittizk 2sg þú hittisk 2pl þér hittizk
3sg hon hittisk 3pl þau hittask 3sg hon hittisk 3pl þau hittisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hittumk 1pl vér hittumk 1sg ek hittumk 1pl vér hittimk
2sg þú hittisk 2pl þér hittuzk 2sg þú hittisk 2pl þér hittizk
3sg hon hittisk 3pl þau hittusk 3sg hon hittisk 3pl þau hittisk
past participle n. hizk
imperative 2sg hizk 1pl hittumk 2pl hittizk

PG hittan. Source of late OE hittan, ME hittan, MnE hit. Possibly related to Latin caedere “fell.”

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hleypa 1 (long stem) “send running”

“chase off; send forth; cast off; curdle; ride in a gallop”

transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hleypi 1pl vér hleypum 1sg ek hleypa 1pl vér hleypim
2sg þú hleypir 2pl þér hleypið 2sg þú hleypir 2pl þér hleypið
3sg hon hleypir 3pl þau hleypa 3sg hon hleypi 3pl þau hleypi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hleypða 1pl vér hleypðum 1sg ek hleypða 1pl vér hleypðim
2sg þú hleypðir 2pl þér hleypðuð 2sg þú hleypðir 2pl þér hleypðið
3sg hon hleypði 3pl þau hleypðu 3sg hon hleypði 3pl þau hleypði
preterite infinitive hleypðu
past participle f. hleypð m. hleypðr n. hleypt
imperative 2sg hleyp 1pl hleypum 2pl hleypið
middle voice: hleypask
present indicative present subjunctive
1sg ek hleypumk 1pl vér hleypumk 1sg ek hleypumk 1pl vér hleypimk
2sg þú hleypisk 2pl þér hleypizk 2sg þú hleypisk 2pl þér hleypizk
3sg hon hleypisk 3pl þau hleypask 3sg hon hleypisk 3pl þau hleypisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hleypðumk 1pl vér hleypðumk 1sg ek hleypðumk 1pl vér hleypðimk
2sg þú hleypðisk 2pl þér hleypðuzk 2sg þú hleypðisk 2pl þér hleypðizk
3sg hon hleypðisk 3pl þau hleypðusk 3sg hon hleypðisk 3pl þau hleypðisk
past participle n. hleypzk
imperative 2sg hleypsk 1pl hleypumk 2pl hleypizk

Causative of hlaupa VII, q.v. for cognates. Variant preterite hleypta.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hlífa 1 (long stem) “protect, shelter”

“spare”

transitive/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hlífi 1pl vér hlífum 1sg ek hlífa 1pl vér hlífim
2sg þú hlífir 2pl þér hlífið 2sg þú hlífir 2pl þér hlífið
3sg hon hlífir 3pl þau hlífa 3sg hon hlífi 3pl þau hlífi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hlífða 1pl vér hlífðum 1sg ek hlífða 1pl vér hlífðim
2sg þú hlífðir 2pl þér hlífðuð 2sg þú hlífðir 2pl þér hlífðið
3sg hon hlífði 3pl þau hlífðu 3sg hon hlífði 3pl þau hlífði
preterite infinitive hlífðu
past participle f. hlífð m. hlífðr n. hlíft
imperative 2sg hlíf 1pl hlífum 2pl hlífið
middle voice: hlífask “spare; refrain”
present indicative present subjunctive
1sg ek hlífumk 1pl vér hlífumk 1sg ek hlífumk 1pl vér hlífimk
2sg þú hlífisk 2pl þér hlífizk 2sg þú hlífisk 2pl þér hlífizk
3sg hon hlífisk 3pl þau hlífask 3sg hon hlífisk 3pl þau hlífisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hlífðumk 1pl vér hlífðumk 1sg ek hlífðumk 1pl vér hlífðimk
2sg þú hlífðisk 2pl þér hlífðuzk 2sg þú hlífðisk 2pl þér hlífðizk
3sg hon hlífðisk 3pl þau hlífðusk 3sg hon hlífðisk 3pl þau hlífðisk
past participle n. hlífzk
imperative 2sg hlífsk 1pl hlífumk 2pl hlífizk

PG hlībjan. Cf. the noun ON hlíf “protection, cover.”

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hlýða 1 (long stem) “listen”

“obey; be due, proper”

transitive (dat)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hlýði 1pl vér hlýðum 1sg ek hlýða 1pl vér hlýðim
2sg þú hlýðir 2pl þér hlýðið 2sg þú hlýðir 2pl þér hlýðið
3sg hon hlýðir 3pl þau hlýða 3sg hon hlýði 3pl þau hlýði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hlýdda 1pl vér hlýddum 1sg ek hlýdda 1pl vér hlýddim
2sg þú hlýddir 2pl þér hlýdduð 2sg þú hlýddir 2pl þér hlýddið
3sg hon hlýddi 3pl þau hlýddu 3sg hon hlýddi 3pl þau hlýddi
preterite infinitive hlýddu
past participle f. hlýdd m. hlýddr n. hlýtt
imperative 2sg hlýð 1pl hlýðum 2pl hlýðið
middle voice: hlýðask “listen; be due, proper”
present indicative present subjunctive
1sg ek hlýðumk 1pl vér hlýðumk 1sg ek hlýðumk 1pl vér hlýðimk
2sg þú hlýðisk 2pl þér hlýðizk 2sg þú hlýðisk 2pl þér hlýðizk
3sg hon hlýðisk 3pl þau hlýðask 3sg hon hlýðisk 3pl þau hlýðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hlýddumk 1pl vér hlýddumk 1sg ek hlýddumk 1pl vér hlýddimk
2sg þú hlýddisk 2pl þér hlýdduzk 2sg þú hlýddisk 2pl þér hlýddizk
3sg hon hlýddisk 3pl þau hlýddusk 3sg hon hlýddisk 3pl þau hlýddisk
past participle n. hlýzk
imperative 2sg hlýzk 1pl hlýðumk 2pl hlýðizk

PG hleuþan, OE hlȳdan “sound,” Dutch luiden, German läuten “sound.” Source of ME līthen.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hryggja 1 (long stem) “sadden”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hryggi 1pl vér hryggjum 1sg ek hryggja 1pl vér hryggim
2sg þú hryggir 2pl þér hryggið 2sg þú hryggir 2pl þér hryggið
3sg hon hryggir 3pl þau hryggja 3sg hon hryggi 3pl þau hryggi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hryggða 1pl vér hryggðum 1sg ek hryggða 1pl vér hryggðim
2sg þú hryggðir 2pl þér hryggðuð 2sg þú hryggðir 2pl þér hryggðið
3sg hon hryggði 3pl þau hryggðu 3sg hon hryggði 3pl þau hryggði
preterite infinitive hryggðu
past participle f. hryggð m. hryggðr n. hryggt
imperative 2sg hrygg 1pl hryggjum 2pl hryggið
middle voice: hryggjask “grow sad”
present indicative present subjunctive
1sg ek hryggjumk 1pl vér hryggjumk 1sg ek hryggjumk 1pl vér hryggimk
2sg þú hryggisk 2pl þér hryggizk 2sg þú hryggisk 2pl þér hryggizk
3sg hon hryggisk 3pl þau hryggjask 3sg hon hryggisk 3pl þau hryggisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hryggðumk 1pl vér hryggðumk 1sg ek hryggðumk 1pl vér hryggðimk
2sg þú hryggðisk 2pl þér hryggðuzk 2sg þú hryggðisk 2pl þér hryggðizk
3sg hon hryggðisk 3pl þau hryggðusk 3sg hon hryggðisk 3pl þau hryggðisk
past participle n. hryggzk
imperative 2sg hryggsk 1pl hryggjumk 2pl hryggizk

PG hrewwjan, OE hrēowian 2 “grieve,” strong hrēowan II (PG hrewwan). Earlier lexical form hryggva.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hrœra 1 (long stem) “move, put into motion”

“raise, broach; stir, mix; touch”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hrœri 1pl vér hrœrum 1sg ek hrœra 1pl vér hrœrim
2sg þú hrœrir 2pl þér hrœrið 2sg þú hrœrir 2pl þér hrœrið
3sg hon hrœrir 3pl þau hrœra 3sg hon hrœri 3pl þau hrœri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hrœrða 1pl vér hrœrðum 1sg ek hrœrða 1pl vér hrœrðim
2sg þú hrœrðir 2pl þér hrœrðuð 2sg þú hrœrðir 2pl þér hrœrðið
3sg hon hrœrði 3pl þau hrœrðu 3sg hon hrœrði 3pl þau hrœrði
preterite infinitive hrœrðu
past participle f. hrœrð m. hrœrðr n. hrœrt
imperative 2sg hrœr 1pl hrœrum 2pl hrœrið
middle voice: hrœrask “stir, move”
present indicative present subjunctive
1sg ek hrœrumk 1pl vér hrœrumk 1sg ek hrœrumk 1pl vér hrœrimk
2sg þú hrœrisk 2pl þér hrœrizk 2sg þú hrœrisk 2pl þér hrœrizk
3sg hon hrœrisk 3pl þau hrœrask 3sg hon hrœrisk 3pl þau hrœrisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hrœrðumk 1pl vér hrœrðumk 1sg ek hrœrðumk 1pl vér hrœrðimk
2sg þú hrœrðisk 2pl þér hrœrðuzk 2sg þú hrœrðisk 2pl þér hrœrðizk
3sg hon hrœrðisk 3pl þau hrœrðusk 3sg hon hrœrðisk 3pl þau hrœrðisk
past participle n. hrœrzk
imperative 2sg hrœrsk 1pl hrœrumk 2pl hrœrizk

PG hrōzjan, OE hrēran 1, Dutch roeren, German rühren. The senses of OE hrēran merged with those of OE rǣran 1, itself cognate with ON reisa 1 (q.v.), into ME rēren, MnE rear.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hvelfa 1 (long stem) “arch”

“vault; overturn; pour”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hvelfi 1pl vér hvelfum 1sg ek hvelfa 1pl vér hvelfim
2sg þú hvelfir 2pl þér hvelfið 2sg þú hvelfir 2pl þér hvelfið
3sg hon hvelfir 3pl þau hvelfa 3sg hon hvelfi 3pl þau hvelfi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hvelfða 1pl vér hvelfðum 1sg ek hvelfða 1pl vér hvelfðim
2sg þú hvelfðir 2pl þér hvelfðuð 2sg þú hvelfðir 2pl þér hvelfðið
3sg hon hvelfði 3pl þau hvelfðu 3sg hon hvelfði 3pl þau hvelfði
preterite infinitive hvelfðu
past participle f. hvelfð m. hvelfðr n. hvelft
imperative 2sg hvelf 1pl hvelfum 2pl hvelfið
middle voice: hvelfask
present indicative present subjunctive
1sg ek hvelfumk 1pl vér hvelfumk 1sg ek hvelfumk 1pl vér hvelfimk
2sg þú hvelfisk 2pl þér hvelfizk 2sg þú hvelfisk 2pl þér hvelfizk
3sg hon hvelfisk 3pl þau hvelfask 3sg hon hvelfisk 3pl þau hvelfisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hvelfðumk 1pl vér hvelfðumk 1sg ek hvelfðumk 1pl vér hvelfðimk
2sg þú hvelfðisk 2pl þér hvelfðuzk 2sg þú hvelfðisk 2pl þér hvelfðizk
3sg hon hvelfðisk 3pl þau hvelfðusk 3sg hon hvelfðisk 3pl þau hvelfðisk
past participle n. hvelfzk
imperative 2sg hvelfsk 1pl hvelfumk 2pl hvelfizk

PG hwalbjan, OE hwylfan 1, ME whelven, Dutch welven, German wölben. Causative of class III strong hvelfa (hvalf, hulfum, hólfinn; PG hwelban); cf. also class 3 weak hvalfa, holfa “capsize.” The present subjunctive, plural indicative, and imperative systems of hvelfa III and hvelfa 3 coincide.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hvessa 1 (long stem) “sharpen”

“incite; grow tempestuous”

transitive/impersonal transitive (acc)/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hvessi 1pl vér hvessum 1sg ek hvessa 1pl vér hvessim
2sg þú hvessir 2pl þér hvessið 2sg þú hvessir 2pl þér hvessið
3sg hon hvessir 3pl þau hvessa 3sg hon hvessi 3pl þau hvessi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hvessta 1pl vér hvesstum 1sg ek hvessta 1pl vér hvesstim
2sg þú hvesstir 2pl þér hvesstuð 2sg þú hvesstir 2pl þér hvesstið
3sg hon hvessti 3pl þau hvesstu 3sg hon hvessti 3pl þau hvessti
preterite infinitive hvesstu
past participle f. hvesst m. hvesstr n. hvesst
imperative 2sg hvess 1pl hvessum 2pl hvessið
middle voice: hvessask
present indicative present subjunctive
1sg ek hvessumk 1pl vér hvessumk 1sg ek hvessumk 1pl vér hvessimk
2sg þú hvessisk 2pl þér hvessizk 2sg þú hvessisk 2pl þér hvessizk
3sg hon hvessisk 3pl þau hvessask 3sg hon hvessisk 3pl þau hvessisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hvesstumk 1pl vér hvesstumk 1sg ek hvesstumk 1pl vér hvesstimk
2sg þú hvesstisk 2pl þér hvesstuzk 2sg þú hvesstisk 2pl þér hvesstizk
3sg hon hvesstisk 3pl þau hvesstusk 3sg hon hvesstisk 3pl þau hvesstisk
past participle n. hvesszk
imperative 2sg hvessk 1pl hvessumk 2pl hvessizk

Derived from the adjective hvass “sharp” (PG hwassaz), OE hwæt “swift; vigorous; bold,” ME whā̆t “keen; bold,” and to the verb ON hvetja 1 (PG hwatjan), OE hwettan 1, ME whetten, MnE whet, German wetzen. Dominant preterite in the MSS hvesta.

fortition  ·  consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hvetja 1 (short stem) “sharpen”

“incite”

transitive (acc of object or person, genitive of action)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hvet 1pl vér hvetjum 1sg ek hvetja 1pl vér hvetim
2sg þú hvetr 2pl þér hvetið 2sg þú hvetir 2pl þér hvetið
3sg hon hvetr 3pl þau hvetja 3sg hon hveti 3pl þau hveti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hvatta 1pl vér hvǫttum 1sg ek hvetta 1pl vér hvettim
2sg þú hvattir 2pl þér hvǫttuð 2sg þú hvettir 2pl þér hvettið
3sg hon hvatti 3pl þau hvǫttu 3sg hon hvetti 3pl þau hvetti
preterite infinitive hvǫttu
past participle f. hvǫtt m. hvattr n. hvatt
imperative 2sg hvet 1pl hvetjum 2pl hvetið
middle voice: hvetjask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek hvetjumk 1pl vér hvetjumk 1sg ek hvetjumk 1pl vér hvetimk
2sg þú hvezk 2pl þér hvetizk 2sg þú hvetisk 2pl þér hvetizk
3sg hon hvezk 3pl þau hvetjask 3sg hon hvetisk 3pl þau hvetisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hvǫttumk 1pl vér hvǫttumk 1sg ek hvettumk 1pl vér hvettimk
2sg þú hvattisk 2pl þér hvǫttuzk 2sg þú hvettisk 2pl þér hvettizk
3sg hon hvattisk 3pl þau hvǫttusk 3sg hon hvettisk 3pl þau hvettisk
past participle n. hvazk
imperative 2sg hvezk 1pl hvetjumk 2pl hvetizk

PG hwatjan, OE hwettan 1, ME whetten, MnE whet, German wetzen. Related to the adjective ON hvatr “vigorous; bold” (PG hwataz), OE hwæt “swift; vigorous; bold,” ME whā̆t “keen; bold,” and to the adjective ON hvass, OE hwæs. Hvass gave rise to the class 1 weak verb hvessa.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hvíla 1 (long stem) “rest, lie”

“give rest; be in labor; lie buried”

transitive (acc, mostly reflexive)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hvíli 1pl vér hvílum 1sg ek hvíla 1pl vér hvílim
2sg þú hvílir 2pl þér hvílið 2sg þú hvílir 2pl þér hvílið
3sg hon hvílir 3pl þau hvíla 3sg hon hvíli 3pl þau hvíli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hvílda 1pl vér hvíldum 1sg ek hvílda 1pl vér hvíldim
2sg þú hvíldir 2pl þér hvílduð 2sg þú hvíldir 2pl þér hvíldið
3sg hon hvíldi 3pl þau hvíldu 3sg hon hvíldi 3pl þau hvíldi
preterite infinitive hvíldu
past participle f. hvíld m. hvíldr n. hvílt
imperative 2sg hvíl 1pl hvílum 2pl hvílið
middle voice: hvílask “cease; rest, lie fallow”
present indicative present subjunctive
1sg ek hvílumk 1pl vér hvílumk 1sg ek hvílumk 1pl vér hvílimk
2sg þú hvílisk 2pl þér hvílizk 2sg þú hvílisk 2pl þér hvílizk
3sg hon hvílisk 3pl þau hvílask 3sg hon hvílisk 3pl þau hvílisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hvíldumk 1pl vér hvíldumk 1sg ek hvíldumk 1pl vér hvíldimk
2sg þú hvíldisk 2pl þér hvílduzk 2sg þú hvíldisk 2pl þér hvíldizk
3sg hon hvíldisk 3pl þau hvíldusk 3sg hon hvíldisk 3pl þau hvíldisk
past participle n. hvílzk
imperative 2sg hvílsk 1pl hvílumk 2pl hvílizk

PG hwīljan, Dutch verwijlen “spend time.” Related to the noun ON hvíla (PG hwīliþō), OE hwīl, ME whīle, MnE while, German Weile, Dutch conjunctions terwijl “while,” onderwijl “meanwhile.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hyggja 1 (short stem) “think”

“believe; intend; reckon with; think well or ill of”

transitive (acc; dat of person)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hygg 1pl vér hyggjum 1sg ek hyggja 1pl vér hyggim
2sg þú hyggr 2pl þér hyggið 2sg þú hyggir 2pl þér hyggið
3sg hon hyggr 3pl þau hyggja 3sg hon hyggi 3pl þau hyggi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hugða 1pl vér hugðum 1sg ek hygða 1pl vér hygðim
2sg þú hugðir 2pl þér hugðuð 2sg þú hygðir 2pl þér hygðið
3sg hon hugði 3pl þau hugðu 3sg hon hygði 3pl þau hygði
preterite infinitive hugðu
past participle f. hug(a)ð m. hugð(a)r n. hug(a)t
imperative 2sg hygg 1pl hyggjum 2pl hyggið
middle voice: hyggjask
present indicative present subjunctive
1sg ek hyggjumk 1pl vér hyggjumk 1sg ek hyggjumk 1pl vér hyggimk
2sg þú hyggsk 2pl þér hyggizk 2sg þú hyggisk 2pl þér hyggizk
3sg hon hyggsk 3pl þau hyggjask 3sg hon hyggisk 3pl þau hyggisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hugðumk 1pl vér hugðumk 1sg ek hygðumk 1pl vér hygðimk
2sg þú hugðisk 2pl þér hugðuzk 2sg þú hygðisk 2pl þér hygðizk
3sg hon hugðisk 3pl þau hugðusk 3sg hon hygðisk 3pl þau hygðisk
past participle n. hug(a)zk
imperative 2sg hyggsk 1pl hyggjumk 2pl hyggizk

PG hugjan, OE hycgan; cf. Dutch heugen “remember.” Stem length is determined from the earlier form *hygja, with stem hyg-.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hylja 1 (short stem) “cover”

“hide; bury”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hyl 1pl vér hyljum 1sg ek hylja 1pl vér hylim
2sg þú hylr 2pl þér hylið 2sg þú hylir 2pl þér hylið
3sg hon hylr 3pl þau hylja 3sg hon hyli 3pl þau hyli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hulða 1pl vér hulðum 1sg ek hylða 1pl vér hylðim
2sg þú hulðir 2pl þér hulðuð 2sg þú hylðir 2pl þér hylðið
3sg hon hulði 3pl þau hulðu 3sg hon hylði 3pl þau hylði
preterite infinitive hulðu
past participle f. hul(i)ð m. hul(i)ðr n. hul(i)t
imperative 2sg hyl 1pl hyljum 2pl hylið
middle voice: hyljask
present indicative present subjunctive
1sg ek hyljumk 1pl vér hyljumk 1sg ek hyljumk 1pl vér hylimk
2sg þú hylsk 2pl þér hylizk 2sg þú hylisk 2pl þér hylizk
3sg hon hylsk 3pl þau hyljask 3sg hon hylisk 3pl þau hylisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hulðumk 1pl vér hulðumk 1sg ek hylðumk 1pl vér hylðimk
2sg þú hulðisk 2pl þér hulðuzk 2sg þú hylðisk 2pl þér hylðizk
3sg hon hulðisk 3pl þau hulðusk 3sg hon hylðisk 3pl þau hylðisk
past participle n. hul(i)zk
imperative 2sg hylsk 1pl hyljumk 2pl hylizk

PG huljan, rare OE helian 2, strong OE helan IV (PG helan), Dutch (ver)hullen, German (ver)hüllen, Latin occulere. Related to the ON noun hel (PG haljō), OE hell, helle, ME helle, MnE , Dutch hel, German Hölle.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hætta 1 (long stem) “cease”

“risk; venture”

transitive (dat/acc: varies by sense)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hætti 1pl vér hættum 1sg ek hætta 1pl vér hættim
2sg þú hættir 2pl þér hættið 2sg þú hættir 2pl þér hættið
3sg hon hættir 3pl þau hætta 3sg hon hætti 3pl þau hætti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hætta 1pl vér hættum 1sg ek hætta 1pl vér hættim
2sg þú hættir 2pl þér hættuð 2sg þú hættir 2pl þér hættið
3sg hon hætti 3pl þau hættu 3sg hon hætti 3pl þau hætti
preterite infinitive hættu
past participle f. hætt m. hættr n. hætt
imperative 2sg hætt 1pl hættum 2pl hættið
middle voice: hættask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek hættumk 1pl vér hættumk 1sg ek hættumk 1pl vér hættimk
2sg þú hættisk 2pl þér hættizk 2sg þú hættisk 2pl þér hættizk
3sg hon hættisk 3pl þau hættask 3sg hon hættisk 3pl þau hættisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hættumk 1pl vér hættumk 1sg ek hættumk 1pl vér hættimk
2sg þú hættisk 2pl þér hættuzk 2sg þú hættisk 2pl þér hættizk
3sg hon hættisk 3pl þau hættusk 3sg hon hættisk 3pl þau hættisk
past participle n. hæzk
imperative 2sg hæzk 1pl hættumk 2pl hættizk

Sense group “risk; venture” and possible also “cease”: PG hanhitjan, Latin cunctāri “linger; hesitate” and perhaps related to PG hanhan, ON hanga VII, q.v. for possible further cognates; further the Dutch adjective hachelijk “dangerous.” Much of the present system coincides with corresponding preterite forms.

fortition  ·  consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hœfa 1 (long stem) “hit”

“aim, direct; fit, suit; be appropriate”

transitive/impersonal transitive (acc/dat: varies by sense)/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hœfi 1pl vér hœfum 1sg ek hœfa 1pl vér hœfim
2sg þú hœfir 2pl þér hœfið 2sg þú hœfir 2pl þér hœfið
3sg hon hœfir 3pl þau hœfa 3sg hon hœfi 3pl þau hœfi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hœfða 1pl vér hœfðum 1sg ek hœfða 1pl vér hœfðim
2sg þú hœfðir 2pl þér hœfðuð 2sg þú hœfðir 2pl þér hœfðið
3sg hon hœfði 3pl þau hœfðu 3sg hon hœfði 3pl þau hœfði
preterite infinitive hœfðu
past participle f. hœfð m. hœfðr n. hœft
imperative 2sg hœf 1pl hœfum 2pl hœfið
middle voice: hœfask “match”
present indicative present subjunctive
1sg ek hœfumk 1pl vér hœfumk 1sg ek hœfumk 1pl vér hœfimk
2sg þú hœfisk 2pl þér hœfizk 2sg þú hœfisk 2pl þér hœfizk
3sg hon hœfisk 3pl þau hœfask 3sg hon hœfisk 3pl þau hœfisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hœfðumk 1pl vér hœfðumk 1sg ek hœfðumk 1pl vér hœfðimk
2sg þú hœfðisk 2pl þér hœfðuzk 2sg þú hœfðisk 2pl þér hœfðizk
3sg hon hœfðisk 3pl þau hœfðusk 3sg hon hœfðisk 3pl þau hœfðisk
past participle n. hœfzk
imperative 2sg hœfsk 1pl hœfumk 2pl hœfizk

PG hōbjan, going back to PG habjan “lift” (see hefja 1); OE behōfian 2, ME bihọ̄ven, MnE beho(o)ve, Dutch hoeven “need (not).”

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kefja 1 (short stem) “submerge”

“defeat”

transitive/impersonal transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kef 1pl vér kefjum 1sg ek kefja 1pl vér kefim
2sg þú kefr 2pl þér kefið 2sg þú kefir 2pl þér kefið
3sg hon kefr 3pl þau kefja 3sg hon kefi 3pl þau kefi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kafða 1pl vér kǫfðum 1sg ek kefða 1pl vér kefðim
2sg þú kafðir 2pl þér kǫfðuð 2sg þú kefðir 2pl þér kefðið
3sg hon kafði 3pl þau kǫfðu 3sg hon kefði 3pl þau kefði
preterite infinitive kǫfðu
past participle f. kǫf(i)ð m. kaf(i)ðr n. kaf(i)t
imperative 2sg kef 1pl kefjum 2pl kefið
middle voice: kefjask “duck; dive; be extinguished”
present indicative present subjunctive
1sg ek kefjumk 1pl vér kefjumk 1sg ek kefjumk 1pl vér kefimk
2sg þú kefsk 2pl þér kefizk 2sg þú kefisk 2pl þér kefizk
3sg hon kefsk 3pl þau kefjask 3sg hon kefisk 3pl þau kefisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kǫfðumk 1pl vér kǫfðumk 1sg ek kefðumk 1pl vér kefðimk
2sg þú kafðisk 2pl þér kǫfðuzk 2sg þú kefðisk 2pl þér kefðizk
3sg hon kafðisk 3pl þau kǫfðusk 3sg hon kefðisk 3pl þau kefðisk
past participle n. kaf(i)zk
imperative 2sg kefsk 1pl kefjumk 2pl kefizk

PG kwabjan. Lexical variants include the earlier form kvefja and class VI strong kefja (kóf, kafinn); inflected forms include participial kefðr. Source of ME kēven. Present-tense forms coincide with those of class VI strong kefja.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kenna 1 (long stem) “know, recognize”

“feel, experience; sense; taste; attribute, acknowledge; call, name; suspect, accuse; teach; tell, announce”

transitive/impersonal transitive (acc/dat/gen: varies by sense)/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kenni 1pl vér kennum 1sg ek kenna 1pl vér kennim
2sg þú kennir 2pl þér kennið 2sg þú kennir 2pl þér kennið
3sg hon kennir 3pl þau kenna 3sg hon kenni 3pl þau kenni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kennda 1pl vér kenndum 1sg ek kennda 1pl vér kenndim
2sg þú kenndir 2pl þér kennduð 2sg þú kenndir 2pl þér kenndið
3sg hon kenndi 3pl þau kenndu 3sg hon kenndi 3pl þau kenndi
preterite infinitive kenndu
past participle f. kennd m. kenndr n. kennt
imperative 2sg kenn 1pl kennum 2pl kennið
middle voice: kennask “seem; feel; taste; confess”
present indicative present subjunctive
1sg ek kennumk 1pl vér kennumk 1sg ek kennumk 1pl vér kennimk
2sg þú kennisk 2pl þér kennizk 2sg þú kennisk 2pl þér kennizk
3sg hon kennisk 3pl þau kennask 3sg hon kennisk 3pl þau kennisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kenndumk 1pl vér kenndumk 1sg ek kenndumk 1pl vér kenndimk
2sg þú kenndisk 2pl þér kennduzk 2sg þú kenndisk 2pl þér kenndizk
3sg hon kenndisk 3pl þau kenndusk 3sg hon kenndisk 3pl þau kenndisk
past participle n. kennzk
imperative 2sg kennsk 1pl kennumk 2pl kennizk

PG kannjan. Causative of kunna pret-pres (III), q.v. for cognates, but also carries a noncausative sense. Cognates corresponding to various sense groups include OE cennan 1, ME, Dutch, German kennen. Dominant preterite in the MSS kenda.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

keppa 1 (long stem) “show strength”

“contend”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek keppi 1pl vér keppum 1sg ek keppa 1pl vér keppim
2sg þú keppir 2pl þér keppið 2sg þú keppir 2pl þér keppið
3sg hon keppir 3pl þau keppa 3sg hon keppi 3pl þau keppi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek keppða 1pl vér keppðum 1sg ek keppða 1pl vér keppðim
2sg þú keppðir 2pl þér keppðuð 2sg þú keppðir 2pl þér keppðið
3sg hon keppði 3pl þau keppðu 3sg hon keppði 3pl þau keppði
preterite infinitive keppðu
past participle f. keppð m. keppðr n. keppt
imperative 2sg kepp 1pl keppum 2pl keppið
middle voice: keppask
present indicative present subjunctive
1sg ek keppumk 1pl vér keppumk 1sg ek keppumk 1pl vér keppimk
2sg þú keppisk 2pl þér keppizk 2sg þú keppisk 2pl þér keppizk
3sg hon keppisk 3pl þau keppask 3sg hon keppisk 3pl þau keppisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek keppðumk 1pl vér keppðumk 1sg ek keppðumk 1pl vér keppðimk
2sg þú keppðisk 2pl þér keppðuzk 2sg þú keppðisk 2pl þér keppðizk
3sg hon keppðisk 3pl þau keppðusk 3sg hon keppðisk 3pl þau keppðisk
past participle n. keppzk
imperative 2sg keppsk 1pl keppumk 2pl keppizk

PG kampjan, OE campian 2, ME campen, Dutch kempen, German kämpfen. Variant preterites kepta, keppta.

fortition  ·  consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kippa 1 (long stem) “snatch, pull”

transitive (dat)/intransitive/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kippi 1pl vér kippum 1sg ek kippa 1pl vér kippim
2sg þú kippir 2pl þér kippið 2sg þú kippir 2pl þér kippið
3sg hon kippir 3pl þau kippa 3sg hon kippi 3pl þau kippi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kippða 1pl vér kippðum 1sg ek kippða 1pl vér kippðim
2sg þú kippðir 2pl þér kippðuð 2sg þú kippðir 2pl þér kippðið
3sg hon kippði 3pl þau kippðu 3sg hon kippði 3pl þau kippði
preterite infinitive kippðu
past participle f. kippð m. kippðr n. kippt
imperative 2sg kipp 1pl kippum 2pl kippið
middle voice: kippask “tug, struggle; convulse”
present indicative present subjunctive
1sg ek kippumk 1pl vér kippumk 1sg ek kippumk 1pl vér kippimk
2sg þú kippisk 2pl þér kippizk 2sg þú kippisk 2pl þér kippizk
3sg hon kippisk 3pl þau kippask 3sg hon kippisk 3pl þau kippisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kippðumk 1pl vér kippðumk 1sg ek kippðumk 1pl vér kippðimk
2sg þú kippðisk 2pl þér kippðuzk 2sg þú kippðisk 2pl þér kippðizk
3sg hon kippðisk 3pl þau kippðusk 3sg hon kippðisk 3pl þau kippðisk
past participle n. kippzk
imperative 2sg kippsk 1pl kippumk 2pl kippizk

PG kippōn, Dutch kiepen, German kippen. Source of ME kippen. Variant preterites kippta, kipta.

fortition  ·  consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

klæða 1 (long stem) “dress”

“cover”

transitive (acc of person, dat of means)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek klæði 1pl vér klæðum 1sg ek klæða 1pl vér klæðim
2sg þú klæðir 2pl þér klæðið 2sg þú klæðir 2pl þér klæðið
3sg hon klæðir 3pl þau klæða 3sg hon klæði 3pl þau klæði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek klædda 1pl vér klæddum 1sg ek klædda 1pl vér klæddim
2sg þú klæddir 2pl þér klædduð 2sg þú klæddir 2pl þér klæddið
3sg hon klæddi 3pl þau klæddu 3sg hon klæddi 3pl þau klæddi
preterite infinitive klæddu
past participle f. klædd m. klæddr n. klætt
imperative 2sg klæð 1pl klæðum 2pl klæðið
middle voice: klæðask
present indicative present subjunctive
1sg ek klæðumk 1pl vér klæðumk 1sg ek klæðumk 1pl vér klæðimk
2sg þú klæðisk 2pl þér klæðizk 2sg þú klæðisk 2pl þér klæðizk
3sg hon klæðisk 3pl þau klæðask 3sg hon klæðisk 3pl þau klæðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek klæddumk 1pl vér klæddumk 1sg ek klæddumk 1pl vér klæddimk
2sg þú klæddisk 2pl þér klædduzk 2sg þú klæddisk 2pl þér klæddizk
3sg hon klæddisk 3pl þau klæddusk 3sg hon klæddisk 3pl þau klæddisk
past participle n. klæzk
imperative 2sg klæzk 1pl klæðumk 2pl klæðizk

PG klaiþjan, rare OE clǣþan 1, clāþian 2 (PG klaiþōjan), ME clōthen, MnE clothe, Dutch kleden, German kleiden.

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kneikja 1 (long stem) “bend”

“push, force”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kneiki 1pl vér kneikjum 1sg ek kneikja 1pl vér kneikim
2sg þú kneikir 2pl þér kneikið 2sg þú kneikir 2pl þér kneikið
3sg hon kneikir 3pl þau kneikja 3sg hon kneiki 3pl þau kneiki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kneikða 1pl vér kneikðum 1sg ek kneikða 1pl vér kneikðim
2sg þú kneikðir 2pl þér kneikðuð 2sg þú kneikðir 2pl þér kneikðið
3sg hon kneikði 3pl þau kneikðu 3sg hon kneikði 3pl þau kneikði
preterite infinitive kneikðu
past participle f. kneikð m. kneikðr n. kneikt
imperative 2sg kneik 1pl kneikjum 2pl kneikið
middle voice: kneikjask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek kneikjumk 1pl vér kneikjumk 1sg ek kneikjumk 1pl vér kneikimk
2sg þú kneikisk 2pl þér kneikizk 2sg þú kneikisk 2pl þér kneikizk
3sg hon kneikisk 3pl þau kneikjask 3sg hon kneikisk 3pl þau kneikisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kneikðumk 1pl vér kneikðumk 1sg ek kneikðumk 1pl vér kneikðimk
2sg þú kneikðisk 2pl þér kneikðuzk 2sg þú kneikðisk 2pl þér kneikðizk
3sg hon kneikðisk 3pl þau kneikðusk 3sg hon kneikðisk 3pl þau kneikðisk
past participle n. kneikzk
imperative 2sg kneiksk 1pl kneikjumk 2pl kneikizk

PG knikkōn (ultimately related to PG knewa “knee”), Dutch knikken, German knicken. Variant preterite kneikta.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

krefja 1 (short stem) “demand”

“desire”

transitive (acc of person, gen of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kref 1pl vér krefjum 1sg ek krefja 1pl vér krefim
2sg þú krefr 2pl þér krefið 2sg þú krefir 2pl þér krefið
3sg hon krefr 3pl þau krefja 3sg hon krefi 3pl þau krefi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek krafða 1pl vér krǫfðum 1sg ek krefða 1pl vér krefðim
2sg þú krafðir 2pl þér krǫfðuð 2sg þú krefðir 2pl þér krefðið
3sg hon krafði 3pl þau krǫfðu 3sg hon krefði 3pl þau krefði
preterite infinitive krǫfðu
past participle f. krǫf(i)ð m. kraf(i)ðr n. kraf(i)t
imperative 2sg kref 1pl krefjum 2pl krefið
middle voice: krefjask “demand”
present indicative present subjunctive
1sg ek krefjumk 1pl vér krefjumk 1sg ek krefjumk 1pl vér krefimk
2sg þú krefsk 2pl þér krefizk 2sg þú krefisk 2pl þér krefizk
3sg hon krefsk 3pl þau krefjask 3sg hon krefisk 3pl þau krefisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek krǫfðumk 1pl vér krǫfðumk 1sg ek krefðumk 1pl vér krefðimk
2sg þú krafðisk 2pl þér krǫfðuzk 2sg þú krefðisk 2pl þér krefðizk
3sg hon krafðisk 3pl þau krǫfðusk 3sg hon krefðisk 3pl þau krefðisk
past participle n. kraf(i)zk
imperative 2sg krefsk 1pl krefjumk 2pl krefizk

PG krabjan, OE crafian 2 (PG krabōjan), ME crāven, MnE crave.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kreppa 1 (long stem) “clench, press together”

“shrink”

intransitive/transitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kreppi 1pl vér kreppum 1sg ek kreppa 1pl vér kreppim
2sg þú kreppir 2pl þér kreppið 2sg þú kreppir 2pl þér kreppið
3sg hon kreppir 3pl þau kreppa 3sg hon kreppi 3pl þau kreppi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kreppða 1pl vér kreppðum 1sg ek kreppða 1pl vér kreppðim
2sg þú kreppðir 2pl þér kreppðuð 2sg þú kreppðir 2pl þér kreppðið
3sg hon kreppði 3pl þau kreppðu 3sg hon kreppði 3pl þau kreppði
preterite infinitive kreppðu
past participle f. kreppð m. kreppðr n. kreppt
imperative 2sg krepp 1pl kreppum 2pl kreppið
middle voice: kreppask “be crippled”
present indicative present subjunctive
1sg ek kreppumk 1pl vér kreppumk 1sg ek kreppumk 1pl vér kreppimk
2sg þú kreppisk 2pl þér kreppizk 2sg þú kreppisk 2pl þér kreppizk
3sg hon kreppisk 3pl þau kreppask 3sg hon kreppisk 3pl þau kreppisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kreppðumk 1pl vér kreppðumk 1sg ek kreppðumk 1pl vér kreppðimk
2sg þú kreppðisk 2pl þér kreppðuzk 2sg þú kreppðisk 2pl þér kreppðizk
3sg hon kreppðisk 3pl þau kreppðusk 3sg hon kreppðisk 3pl þau kreppðisk
past participle n. kreppzk
imperative 2sg kreppsk 1pl kreppumk 2pl kreppizk

PG krimpan, OE crympan 2, ME , MnE crimp, strong Dutch krimpen, German krimpfen “shrink.” A strong verb kreppa III (*krapp, *kruppum, kroppinn) is fragmentarily attested; its present subjunctive, imperative, and plural indicative systems coincide with those of the present item.

fortition  ·  consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kveðja 1 (short stem) “greet”

“address; summon; entreat; demand, ask for”

transitive (acc of person, gen of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kveð 1pl vér kveðjum 1sg ek kveðja 1pl vér kveðim
2sg þú kveðr 2pl þér kveðið 2sg þú kveðir 2pl þér kveðið
3sg hon kveðr 3pl þau kveðja 3sg hon kveði 3pl þau kveði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kvadda 1pl vér kvǫddum 1sg ek kvedda 1pl vér kveddim
2sg þú kvaddir 2pl þér kvǫdduð 2sg þú kveddir 2pl þér kveddið
3sg hon kvaddi 3pl þau kvǫddu 3sg hon kveddi 3pl þau kveddi
preterite infinitive kvǫddu
past participle f. kvǫdd m. kvaddr n. kvatt
imperative 2sg kveð 1pl kveðjum 2pl kveðið
middle voice: kveðjask
present indicative present subjunctive
1sg ek kveðjumk 1pl vér kveðjumk 1sg ek kveðjumk 1pl vér kveðimk
2sg þú kvezk 2pl þér kveðizk 2sg þú kveðisk 2pl þér kveðizk
3sg hon kvezk 3pl þau kveðjask 3sg hon kveðisk 3pl þau kveðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kvǫddumk 1pl vér kvǫddumk 1sg ek kveddumk 1pl vér kveddimk
2sg þú kvaddisk 2pl þér kvǫdduzk 2sg þú kveddisk 2pl þér kveddizk
3sg hon kvaddisk 3pl þau kvǫddusk 3sg hon kveddisk 3pl þau kveddisk
past participle n. kvazk
imperative 2sg kvezk 1pl kveðjumk 2pl kveðizk

PG kwadjan. Causative of kveða V, q.v. for cognates.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kyrra 1 (long stem) “calm, pacify”

transitive (acc)/impersonal reflexive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kyrri 1pl vér kyrrum 1sg ek kyrra 1pl vér kyrrim
2sg þú kyrrir 2pl þér kyrrið 2sg þú kyrrir 2pl þér kyrrið
3sg hon kyrrir 3pl þau kyrra 3sg hon kyrri 3pl þau kyrri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kyrrða 1pl vér kyrrðum 1sg ek kyrrða 1pl vér kyrrðim
2sg þú kyrrðir 2pl þér kyrrðuð 2sg þú kyrrðir 2pl þér kyrrðið
3sg hon kyrrði 3pl þau kyrrðu 3sg hon kyrrði 3pl þau kyrrði
preterite infinitive kyrrðu
past participle f. kyrrð m. kyrrðr n. kyrrt
imperative 2sg kyrr 1pl kyrrum 2pl kyrrið
middle voice: kyrrask “compose oneself”
present indicative present subjunctive
1sg ek kyrrumk 1pl vér kyrrumk 1sg ek kyrrumk 1pl vér kyrrimk
2sg þú kyrrisk 2pl þér kyrrizk 2sg þú kyrrisk 2pl þér kyrrizk
3sg hon kyrrisk 3pl þau kyrrask 3sg hon kyrrisk 3pl þau kyrrisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kyrrðumk 1pl vér kyrrðumk 1sg ek kyrrðumk 1pl vér kyrrðimk
2sg þú kyrrðisk 2pl þér kyrrðuzk 2sg þú kyrrðisk 2pl þér kyrrðizk
3sg hon kyrrðisk 3pl þau kyrrðusk 3sg hon kyrrðisk 3pl þau kyrrðisk
past participle n. kyrrzk
imperative 2sg kyrrsk 1pl kyrrumk 2pl kyrrizk

Derived from the adjective kyrr “calm” (PG kwerruz). Dominant preterite in the MSS kyrða.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kyssa 1 (long stem) “kiss”

transitive (acc/dat)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kyssi 1pl vér kyssum 1sg ek kyssa 1pl vér kyssim
2sg þú kyssir 2pl þér kyssið 2sg þú kyssir 2pl þér kyssið
3sg hon kyssir 3pl þau kyssa 3sg hon kyssi 3pl þau kyssi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kyssta 1pl vér kysstum 1sg ek kyssta 1pl vér kysstim
2sg þú kysstir 2pl þér kysstuð 2sg þú kysstir 2pl þér kysstið
3sg hon kyssti 3pl þau kysstu 3sg hon kyssti 3pl þau kyssti
preterite infinitive kysstu
past participle f. kysst m. kysstr n. kysst
imperative 2sg kyss 1pl kyssum 2pl kyssið
middle voice: kyssask
present indicative present subjunctive
1sg ek kyssumk 1pl vér kyssumk 1sg ek kyssumk 1pl vér kyssimk
2sg þú kyssisk 2pl þér kyssizk 2sg þú kyssisk 2pl þér kyssizk
3sg hon kyssisk 3pl þau kyssask 3sg hon kyssisk 3pl þau kyssisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kysstumk 1pl vér kysstumk 1sg ek kysstumk 1pl vér kysstimk
2sg þú kysstisk 2pl þér kysstuzk 2sg þú kysstisk 2pl þér kysstizk
3sg hon kysstisk 3pl þau kysstusk 3sg hon kysstisk 3pl þau kysstisk
past participle n. kysszk
imperative 2sg kyssk 1pl kyssumk 2pl kyssizk

PG kussjan, OE cyssan 1, ME kissen, MnE kiss, Dutch kussen, German küssen. Dominant preterite in the MSS kysta.

fortition  ·   consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

leggja 1 (short stem) “lay”

“lower; put down; give up; saddle; feed; cover, form a layer; establish, determine; appraise; set out; lay out, pay; stab, thrust”

transitive/impersonal transitive (acc)/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek legg 1pl vér leggjum 1sg ek leggja 1pl vér leggim
2sg þú leggr 2pl þér leggið 2sg þú leggir 2pl þér leggið
3sg hon leggr 3pl þau leggja 3sg hon leggi 3pl þau leggi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lagða 1pl vér lǫgðum 1sg ek legða 1pl vér legðim
2sg þú lagðir 2pl þér lǫgðuð 2sg þú legðir 2pl þér legðið
3sg hon lagði 3pl þau lǫgðu 3sg hon legði 3pl þau legði
preterite infinitive lǫgðu
past participle f. lǫg(i)ð m. lag(i)ðr n. lag(i)t
imperative 2sg legg 1pl leggjum 2pl leggið
middle voice: leggjask “lie down; set off; swim”
present indicative present subjunctive
1sg ek leggjumk 1pl vér leggjumk 1sg ek leggjumk 1pl vér leggimk
2sg þú leggsk 2pl þér leggizk 2sg þú leggisk 2pl þér leggizk
3sg hon leggsk 3pl þau leggjask 3sg hon leggisk 3pl þau leggisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lǫgðumk 1pl vér lǫgðumk 1sg ek legðumk 1pl vér legðimk
2sg þú lagðisk 2pl þér lǫgðuzk 2sg þú legðisk 2pl þér legðizk
3sg hon lagðisk 3pl þau lǫgðusk 3sg hon legðisk 3pl þau legðisk
past participle n. lag(i)zk
imperative 2sg leggsk 1pl leggjumk 2pl leggizk

PG lagjan. Causative of liggja V; causative cognates include OE lecgan 1, ME leien, MnE lay, Dutch leggen, German legen. Stem length is determined from the earlier form *legja, with stem leg-. Inflected variants include the strong participle laginn.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

leiða 1 (long stem) “lead”

“drag; live, spend; focus on; follow; lure, persuade; bury; pronounce; cause to hate”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek leiði 1pl vér leiðum 1sg ek leiða 1pl vér leiðim
2sg þú leiðir 2pl þér leiðið 2sg þú leiðir 2pl þér leiðið
3sg hon leiðir 3pl þau leiða 3sg hon leiði 3pl þau leiði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leidda 1pl vér leiddum 1sg ek leidda 1pl vér leiddim
2sg þú leiddir 2pl þér leidduð 2sg þú leiddir 2pl þér leiddið
3sg hon leiddi 3pl þau leiddu 3sg hon leiddi 3pl þau leiddi
preterite infinitive leiddu
past participle f. leidd m. leiddr n. leitt
imperative 2sg leið 1pl leiðum 2pl leiðið
middle voice: leiðask “loathe, tire of”
present indicative present subjunctive
1sg ek leiðumk 1pl vér leiðumk 1sg ek leiðumk 1pl vér leiðimk
2sg þú leiðisk 2pl þér leiðizk 2sg þú leiðisk 2pl þér leiðizk
3sg hon leiðisk 3pl þau leiðask 3sg hon leiðisk 3pl þau leiðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leiddumk 1pl vér leiddumk 1sg ek leiddumk 1pl vér leiddimk
2sg þú leiddisk 2pl þér leidduzk 2sg þú leiddisk 2pl þér leiddizk
3sg hon leiddisk 3pl þau leiddusk 3sg hon leiddisk 3pl þau leiddisk
past participle n. leizk
imperative 2sg leizk 1pl leiðumk 2pl leiðizk

Sense “lead”: PG laidjan. Causative of líða I; causative cognates include OE lǣdan 1, ME lēden, MnE lead. Sense “cause to hate”: PG laiþjan, OE lāþian 2, ME lōthen, MnE loathe; cf. the adjective leiðr “hateful.”

syncope  ·  fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lenda 1 (long stem) “land”

“conclude; avail; grant sbd land”

transitive/intransitive/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lendi 1pl vér lendum 1sg ek lenda 1pl vér lendim
2sg þú lendir 2pl þér lendið 2sg þú lendir 2pl þér lendið
3sg hon lendir 3pl þau lenda 3sg hon lendi 3pl þau lendi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lenda 1pl vér lendum 1sg ek lenda 1pl vér lendim
2sg þú lendir 2pl þér lenduð 2sg þú lendir 2pl þér lendið
3sg hon lendi 3pl þau lendu 3sg hon lendi 3pl þau lendi
preterite infinitive lendu
past participle f. lend m. lendr n. lent
imperative 2sg lend 1pl lendum 2pl lendið
middle voice: lendask
present indicative present subjunctive
1sg ek lendumk 1pl vér lendumk 1sg ek lendumk 1pl vér lendimk
2sg þú lendisk 2pl þér lendizk 2sg þú lendisk 2pl þér lendizk
3sg hon lendisk 3pl þau lendask 3sg hon lendisk 3pl þau lendisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lendumk 1pl vér lendumk 1sg ek lendumk 1pl vér lendimk
2sg þú lendisk 2pl þér lenduzk 2sg þú lendisk 2pl þér lendizk
3sg hon lendisk 3pl þau lendusk 3sg hon lendisk 3pl þau lendisk
past participle n. lenzk
imperative 2sg lenzk 1pl lendumk 2pl lendizk

OE lendan, gelendan 1, ME lẹ̄nden. MnE land appears to derive from the ME noun; all Germanic forms ultimately derive from the PG noun landa “land.” Several preterite forms coincide with present-tense forms.

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lengja 1 (long stem) “lengthen”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lengi 1pl vér lengjum 1sg ek lengja 1pl vér lengim
2sg þú lengir 2pl þér lengið 2sg þú lengir 2pl þér lengið
3sg hon lengir 3pl þau lengja 3sg hon lengi 3pl þau lengi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lengða 1pl vér lengðum 1sg ek lengða 1pl vér lengðim
2sg þú lengðir 2pl þér lengðuð 2sg þú lengðir 2pl þér lengðið
3sg hon lengði 3pl þau lengðu 3sg hon lengði 3pl þau lengði
preterite infinitive lengðu
past participle f. lengð m. lengðr n. lengt
imperative 2sg leng 1pl lengjum 2pl lengið
middle voice: lengjask “grow long, take a long time”
present indicative present subjunctive
1sg ek lengjumk 1pl vér lengjumk 1sg ek lengjumk 1pl vér lengimk
2sg þú lengisk 2pl þér lengizk 2sg þú lengisk 2pl þér lengizk
3sg hon lengisk 3pl þau lengjask 3sg hon lengisk 3pl þau lengisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lengðumk 1pl vér lengðumk 1sg ek lengðumk 1pl vér lengðimk
2sg þú lengðisk 2pl þér lengðuzk 2sg þú lengðisk 2pl þér lengðizk
3sg hon lengðisk 3pl þau lengðusk 3sg hon lengðisk 3pl þau lengðisk
past participle n. lengzk
imperative 2sg lengsk 1pl lengjumk 2pl lengizk

PG langjan, OE lengan 1, Dutch verlengen, German verlängern. Source of ME lē̆nǧen. Variant preterite lengda.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

leyfa 1 (long stem) “permit”

“praise”

transitive (dat/acc: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek leyfi 1pl vér leyfum 1sg ek leyfa 1pl vér leyfim
2sg þú leyfir 2pl þér leyfið 2sg þú leyfir 2pl þér leyfið
3sg hon leyfir 3pl þau leyfa 3sg hon leyfi 3pl þau leyfi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leyfða 1pl vér leyfðum 1sg ek leyfða 1pl vér leyfðim
2sg þú leyfðir 2pl þér leyfðuð 2sg þú leyfðir 2pl þér leyfðið
3sg hon leyfði 3pl þau leyfðu 3sg hon leyfði 3pl þau leyfði
preterite infinitive leyfðu
past participle f. leyfð m. leyfðr n. leyft
imperative 2sg leyf 1pl leyfum 2pl leyfið
middle voice: leyfask
present indicative present subjunctive
1sg ek leyfumk 1pl vér leyfumk 1sg ek leyfumk 1pl vér leyfimk
2sg þú leyfisk 2pl þér leyfizk 2sg þú leyfisk 2pl þér leyfizk
3sg hon leyfisk 3pl þau leyfask 3sg hon leyfisk 3pl þau leyfisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leyfðumk 1pl vér leyfðumk 1sg ek leyfðumk 1pl vér leyfðimk
2sg þú leyfðisk 2pl þér leyfðuzk 2sg þú leyfðisk 2pl þér leyfðizk
3sg hon leyfðisk 3pl þau leyfðusk 3sg hon leyfðisk 3pl þau leyfðisk
past participle n. leyfzk
imperative 2sg leyfsk 1pl leyfumk 2pl leyfizk

PG laubjan, OE līfan, ME lẹ̄ven, Dutch loven, beloven, German loben, erlauben. Cf. lofa 2.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

leyna 1 (long stem) “conceal”

transitive (acc of thing, dat of person)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek leyni 1pl vér leynum 1sg ek leyna 1pl vér leynim
2sg þú leynir 2pl þér leynið 2sg þú leynir 2pl þér leynið
3sg hon leynir 3pl þau leyna 3sg hon leyni 3pl þau leyni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leynda 1pl vér leyndum 1sg ek leynda 1pl vér leyndim
2sg þú leyndir 2pl þér leynduð 2sg þú leyndir 2pl þér leyndið
3sg hon leyndi 3pl þau leyndu 3sg hon leyndi 3pl þau leyndi
preterite infinitive leyndu
past participle f. leynd m. leyndr n. leynt
imperative 2sg leyn 1pl leynum 2pl leynið
middle voice: leynask “hide”
present indicative present subjunctive
1sg ek leynumk 1pl vér leynumk 1sg ek leynumk 1pl vér leynimk
2sg þú leynisk 2pl þér leynizk 2sg þú leynisk 2pl þér leynizk
3sg hon leynisk 3pl þau leynask 3sg hon leynisk 3pl þau leynisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leyndumk 1pl vér leyndumk 1sg ek leyndumk 1pl vér leyndimk
2sg þú leyndisk 2pl þér leynduzk 2sg þú leyndisk 2pl þér leyndizk
3sg hon leyndisk 3pl þau leyndusk 3sg hon leyndisk 3pl þau leyndisk
past participle n. leynzk
imperative 2sg leynsk 1pl leynumk 2pl leynizk

PG laugnjan, OE līgnian 2, Dutch loochenen, German leugnen “disavow.” Source of ME leinen.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lypta 1 (long stem) “lift, raise”

“undertake, cause; move; go”

transitive (dat/acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lypti 1pl vér lyptum 1sg ek lypta 1pl vér lyptim
2sg þú lyptir 2pl þér lyptið 2sg þú lyptir 2pl þér lyptið
3sg hon lyptir 3pl þau lypta 3sg hon lypti 3pl þau lypti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lypta 1pl vér lyptum 1sg ek lypta 1pl vér lyptim
2sg þú lyptir 2pl þér lyptuð 2sg þú lyptir 2pl þér lyptið
3sg hon lypti 3pl þau lyptu 3sg hon lypti 3pl þau lypti
preterite infinitive lyptu
past participle f. lypt m. lyptr n. lypt
imperative 2sg lypt 1pl lyptum 2pl lyptið
middle voice: lyptask “go”
present indicative present subjunctive
1sg ek lyptumk 1pl vér lyptumk 1sg ek lyptumk 1pl vér lyptimk
2sg þú lyptisk 2pl þér lypzk 2sg þú lyptisk 2pl þér lyptizk
3sg hon lyptisk 3pl þau lyptask 3sg hon lyptisk 3pl þau lyptisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lyptumk 1pl vér lyptumk 1sg ek lyptumk 1pl vér lyptimk
2sg þú lyptisk 2pl þér lyptuzk 2sg þú lyptisk 2pl þér lyptizk
3sg hon lyptisk 3pl þau lyptusk 3sg hon lyptisk 3pl þau lyptisk
past participle n. lypzk
imperative 2sg lypzk 1pl lyptumk 2pl lyptizk

PG luftjan. Source of ME liften, MnE lift. Lexical variant lyfta.

fortition

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lýsa 1 (long stem) “illuminate”

“shine; show; make known; become clear; give sbd sight”

transitive/impersonal transitive (acc/dat: varies by sense)/intransitive/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lýsi 1pl vér lýsum 1sg ek lýsa 1pl vér lýsim
2sg þú lýsir 2pl þér lýsið 2sg þú lýsir 2pl þér lýsið
3sg hon lýsir 3pl þau lýsa 3sg hon lýsi 3pl þau lýsi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lýsta 1pl vér lýstum 1sg ek lýsta 1pl vér lýstim
2sg þú lýstir 2pl þér lýstuð 2sg þú lýstir 2pl þér lýstið
3sg hon lýsti 3pl þau lýstu 3sg hon lýsti 3pl þau lýsti
preterite infinitive lýstu
past participle f. lýst m. lýstr n. lýst
imperative 2sg lýs 1pl lýsum 2pl lýsið
middle voice: lýsask
present indicative present subjunctive
1sg ek lýsumk 1pl vér lýsumk 1sg ek lýsumk 1pl vér lýsimk
2sg þú lýsisk 2pl þér lýsizk 2sg þú lýsisk 2pl þér lýsizk
3sg hon lýsisk 3pl þau lýsask 3sg hon