Class V Strong Verbs

biðja V “ask, entreat”

“pray; order, instruct; express a wish; offer”

transitive (dat of person/gen of object/clausal object)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek bið 1pl vér biðjum 1sg ek biðja 1pl vér biðim
2sg þú biðr 2pl þér biðið 2sg þú biðir 2pl þér biðið
3sg hon biðr 3pl þau biðja 3sg hon biði 3pl þau biði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bað 1pl vér báðum 1sg ek bæða 1pl vér bæðim
2sg þú bazt 2pl þér báðuð 2sg þú bæðir 2pl þér bæðið
3sg hon bað 3pl þau báðu 3sg hon bæði 3pl þau bæði
preterite infinitive báðu
past participle f. beðin m. beðinn n. beðit
imperative 2sg bið 1pl biðjum 2pl biðið
middle voice: biðjask “commit, pledge oneself”
present indicative present subjunctive
1sg ek biðjumk 1pl vér biðjumk 1sg ek biðjumk 1pl vér biðimk
2sg þú bizk 2pl þér biðizk 2sg þú biðisk 2pl þér biðizk
3sg hon bizk 3pl þau biðjask 3sg hon biðisk 3pl þau biðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek báðumk 1pl vér báðumk 1sg ek bæðumk 1pl vér bæðimk
2sg þú bazk 2pl þér báðuzk 2sg þú bæðisk 2pl þér bæðizk
3sg hon bazk 3pl þau báðusk 3sg hon bæðisk 3pl þau bæðisk
past participle n. beðizk
imperative 2sg bizk 1pl biðjumk 2pl biðizk

Cognate with OE biddan V, ME bidden, MnE bid, Dutch bidden “pray”, German bitten; cf. class 1 weak beiða and its cognates. 2sg preterite indicative active variant batt; both forms homonymous with those of binda.

j-alternation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

drepa V “strike”

“kill”

transitive/impersonal transitive (dat/acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek drep 1pl vér drepum 1sg ek drepa 1pl vér drepim
2sg þú drepr 2pl þér drepið 2sg þú drepir 2pl þér drepið
3sg hon drepr 3pl þau drepa 3sg hon drepi 3pl þau drepi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek drap 1pl vér drápum 1sg ek dræpa 1pl vér dræpim
2sg þú drapt 2pl þér drápuð 2sg þú dræpir 2pl þér dræpið
3sg hon drap 3pl þau drápu 3sg hon dræpi 3pl þau dræpi
preterite infinitive drápu
past participle f. drepin m. drepinn n. drepit
imperative 2sg drep 1pl drepum 2pl drepið
middle voice: drepask “die”
present indicative present subjunctive
1sg ek drepumk 1pl vér drepumk 1sg ek drepumk 1pl vér drepimk
2sg þú drepsk 2pl þér drepizk 2sg þú drepisk 2pl þér drepizk
3sg hon drepsk 3pl þau drepask 3sg hon drepisk 3pl þau drepisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek drápumk 1pl vér drápumk 1sg ek dræpumk 1pl vér dræpimk
2sg þú drapzk 2pl þér drápuzk 2sg þú dræpisk 2pl þér dræpizk
3sg hon drapsk 3pl þau drápusk 3sg hon dræpisk 3pl þau dræpisk
past participle n. drepizk
imperative 2sg drepsk 1pl drepumk 2pl drepizk

Cognate with OE drepan V, ME drēpen, Dutch, German treffen “hit”.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

eta V “eat”

“consume, use up; afflict”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek et 1pl vér etum 1sg ek eta 1pl vér etim
2sg þú etr 2pl þér etið 2sg þú etir 2pl þér etið
3sg hon etr 3pl þau eta 3sg hon eti 3pl þau eti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek át 1pl vér átum 1sg ek æta 1pl vér ætim
2sg þú ázt 2pl þér átuð 2sg þú ætir 2pl þér ætið
3sg hon át 3pl þau átu 3sg hon æti 3pl þau æti
preterite infinitive átu
past participle f. etin m. etinn n. etit
imperative 2sg et 1pl etum 2pl etið
middle voice: etask “suffer, be afflicted”
present indicative present subjunctive
1sg ek etumk 1pl vér etumk 1sg ek etumk 1pl vér etimk
2sg þú ezk 2pl þér etizk 2sg þú etisk 2pl þér etizk
3sg hon ezk 3pl þau etask 3sg hon etisk 3pl þau etisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek átumk 1pl vér átumk 1sg ek ætumk 1pl vér ætimk
2sg þú ázk 2pl þér átuzk 2sg þú ætisk 2pl þér ætizk
3sg hon ázk 3pl þau átusk 3sg hon ætisk 3pl þau ætisk
past participle n. etizk
imperative 2sg ezk 1pl etumk 2pl etizk

Cognate with OE etan V, ME ēten, MnE eat, Dutch eten, German essen.

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

feta V “find one’s way”

“be able”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fet 1pl vér fetum 1sg ek feta 1pl vér fetim
2sg þú fetr 2pl þér fetið 2sg þú fetir 2pl þér fetið
3sg hon fetr 3pl þau feta 3sg hon feti 3pl þau feti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fat 1pl vér fátum 1sg ek fæta 1pl vér fætim
2sg þú fazt 2pl þér fátuð 2sg þú fætir 2pl þér fætið
3sg hon fat 3pl þau fátu 3sg hon fæti 3pl þau fæti
preterite infinitive fátu
past participle f. fetin m. fetinn n. fetit
imperative 2sg fet 1pl fetum 2pl fetið
middle voice: fetask
present indicative present subjunctive
1sg ek fetumk 1pl vér fetumk 1sg ek fetumk 1pl vér fetimk
2sg þú fezk 2pl þér fetizk 2sg þú fetisk 2pl þér fetizk
3sg hon fezk 3pl þau fetask 3sg hon fetisk 3pl þau fetisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fátumk 1pl vér fátumk 1sg ek fætumk 1pl vér fætimk
2sg þú fazk 2pl þér fátuzk 2sg þú fætisk 2pl þér fætizk
3sg hon fazk 3pl þau fátusk 3sg hon fætisk 3pl þau fætisk
past participle n. fetizk
imperative 2sg fezk 1pl fetumk 2pl fetizk

Cognate with OE gefetan V “fall”; past participle not attested. Also occurs as a class 2 weak compound element with sense “step” in þverfeta, stórfetaðr.

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fregna V “ask”

“learn”

transitive (acc/gen: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fregn 1pl vér fregnum 1sg ek fregna 1pl vér fregnim
2sg þú fregn 2pl þér fregnið 2sg þú fregnir 2pl þér fregnið
3sg hon fregn 3pl þau fregna 3sg hon fregni 3pl þau fregni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek frá 1pl vér frágum 1sg ek fræga 1pl vér frægim
2sg þú frátt 2pl þér fráguð 2sg þú frægir 2pl þér frægið
3sg hon frá 3pl þau frágu 3sg hon frægi 3pl þau frægi
preterite infinitive frágu
past participle f. fregin m. freginn n. fregit
imperative 2sg fregn 1pl fregnum 2pl fregnið
middle voice: fregnask
present indicative present subjunctive
1sg ek fregnumk 1pl vér fregnumk 1sg ek fregnumk 1pl vér fregnimk
2sg þú fregnsk 2pl þér fregnizk 2sg þú fregnisk 2pl þér fregnizk
3sg hon fregnsk 3pl þau fregnask 3sg hon fregnisk 3pl þau fregnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek frágumk 1pl vér frágumk 1sg ek frægumk 1pl vér frægimk
2sg þú frázk 2pl þér fráguzk 2sg þú frægisk 2pl þér frægizk
3sg hon frásk 3pl þau frágusk 3sg hon frægisk 3pl þau frægisk
past participle n. fregizk
imperative 2sg fregnsk 1pl fregnumk 2pl fregnizk

Cognate with OE frignan III, ME frainen, derived from the antecedent to Dutch vragen, German fragen, corresponding to Latin precārī.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

freta V “fart”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fret 1pl vér fretum 1sg ek freta 1pl vér fretim
2sg þú fretr 2pl þér fretið 2sg þú fretir 2pl þér fretið
3sg hon fretr 3pl þau freta 3sg hon freti 3pl þau freti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek frat 1pl vér frátum 1sg ek fræta 1pl vér frætim
2sg þú frazt 2pl þér frátuð 2sg þú frætir 2pl þér frætið
3sg hon frat 3pl þau frátu 3sg hon fræti 3pl þau fræti
preterite infinitive frátu
past participle f. fretin m. fretinn n. fretit
imperative 2sg fret 1pl fretum 2pl fretið
middle voice: fretask
present indicative present subjunctive
1sg ek fretumk 1pl vér fretumk 1sg ek fretumk 1pl vér fretimk
2sg þú frezk 2pl þér fretizk 2sg þú fretisk 2pl þér fretizk
3sg hon frezk 3pl þau fretask 3sg hon fretisk 3pl þau fretisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek frátumk 1pl vér frátumk 1sg ek frætumk 1pl vér frætimk
2sg þú frazk 2pl þér frátuzk 2sg þú frætisk 2pl þér frætizk
3sg hon frazk 3pl þau frátusk 3sg hon frætisk 3pl þau frætisk
past participle n. fretizk
imperative 2sg frezk 1pl fretumk 2pl fretizk

Cognate with OE *feortan (cf. the noun feorting), ME ferten, MnE fart, German furzen.

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

gefa V “give”

“pay; be”

transitive/impersonal transitive (dat of recipient/acc of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek gef 1pl vér gefum 1sg ek gefa 1pl vér gefim
2sg þú gefr 2pl þér gefið 2sg þú gefir 2pl þér gefið
3sg hon gefr 3pl þau gefa 3sg hon gefi 3pl þau gefi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gaf 1pl vér gáfum 1sg ek gæfa 1pl vér gæfim
2sg þú gaft 2pl þér gáfuð 2sg þú gæfir 2pl þér gæfið
3sg hon gaf 3pl þau gáfu 3sg hon gæfi 3pl þau gæfi
preterite infinitive gáfu
past participle f. gefin m. gefinn n. gefit
imperative 2sg gef 1pl gefum 2pl gefið
middle voice: gefask “prove, turn out”
present indicative present subjunctive
1sg ek gefumk 1pl vér gefumk 1sg ek gefumk 1pl vér gefimk
2sg þú gefsk 2pl þér gefizk 2sg þú gefisk 2pl þér gefizk
3sg hon gefsk 3pl þau gefask 3sg hon gefisk 3pl þau gefisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gáfumk 1pl vér gáfumk 1sg ek gæfumk 1pl vér gæfimk
2sg þú gafzk 2pl þér gáfuzk 2sg þú gæfisk 2pl þér gæfizk
3sg hon gafsk 3pl þau gáfusk 3sg hon gæfisk 3pl þau gæfisk
past participle n. gefizk
imperative 2sg gefsk 1pl gefumk 2pl gefizk

Cognate with OE gyfan V, ME yēven, MnE give, Dutch geven, German geben.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

geta V “get, obtain”

“say; think, suspect; give birth”

transitive/impersonal transitive (acc/gen/dat: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek get 1pl vér getum 1sg ek geta 1pl vér getim
2sg þú getr 2pl þér getið 2sg þú getir 2pl þér getið
3sg hon getr 3pl þau geta 3sg hon geti 3pl þau geti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gat 1pl vér gátum 1sg ek gæta 1pl vér gætim
2sg þú gazt 2pl þér gátuð 2sg þú gætir 2pl þér gætið
3sg hon gat 3pl þau gátu 3sg hon gæti 3pl þau gæti
preterite infinitive gátu
past participle f. getin m. getinn n. getit
imperative 2sg get 1pl getum 2pl getið
middle voice: getask “originate; be born; be pleased”
present indicative present subjunctive
1sg ek getumk 1pl vér getumk 1sg ek getumk 1pl vér getimk
2sg þú gezk 2pl þér getizk 2sg þú getisk 2pl þér getizk
3sg hon gezk 3pl þau getask 3sg hon getisk 3pl þau getisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gátumk 1pl vér gátumk 1sg ek gætumk 1pl vér gætimk
2sg þú gazk 2pl þér gátuzk 2sg þú gætisk 2pl þér gætizk
3sg hon gazk 3pl þau gátusk 3sg hon gætisk 3pl þau gætisk
past participle n. getizk
imperative 2sg gezk 1pl getumk 2pl getizk

Cognate with OE gytan V; source of ME gē̆ten, MnE get, whose compound MnE forget is also found as Dutch vergeten, German vergessen.

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kveða V “say”

“speak; recite, sing; pronounce; produce sound; scream”

transitive/impersonal transitive (acc/clausal object)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kveð 1pl vér kveðum 1sg ek kveða 1pl vér kveðim
2sg þú kveðr 2pl þér kveðið 2sg þú kveðir 2pl þér kveðið
3sg hon kveðr 3pl þau kveða 3sg hon kveði 3pl þau kveði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kvað 1pl vér kváðum 1sg ek kvæða 1pl vér kvæðim
2sg þú kvatt 2pl þér kváðuð 2sg þú kvæðir 2pl þér kvæðið
3sg hon kvað 3pl þau kváðu 3sg hon kvæði 3pl þau kvæði
preterite infinitive kváðu
past participle f. kveðin m. kveðinn n. kveðit
imperative 2sg kveð 1pl kveðum 2pl kveðið
middle voice: kveðask “declare oneself”
present indicative present subjunctive
1sg ek kveðumk 1pl vér kveðumk 1sg ek kveðumk 1pl vér kveðimk
2sg þú kvezk 2pl þér kveðizk 2sg þú kveðisk 2pl þér kveðizk
3sg hon kvezk 3pl þau kveðask 3sg hon kveðisk 3pl þau kveðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kváðumk 1pl vér kváðumk 1sg ek kvæðumk 1pl vér kvæðimk
2sg þú kvazk 2pl þér kváðuzk 2sg þú kvæðisk 2pl þér kvæðizk
3sg hon kvazk 3pl þau kváðusk 3sg hon kvæðisk 3pl þau kvæðisk
past participle n. kveðizk
imperative 2sg kvezk 1pl kveðumk 2pl kveðizk

Cognate with OE cweþan V, ME quēthen; variants include preterite indicative active kóð, plural kóðum.

regressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

leka V “leak”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lek 1pl vér lekum 1sg ek leka 1pl vér lekim
2sg þú lekr 2pl þér lekið 2sg þú lekir 2pl þér lekið
3sg hon lekr 3pl þau leka 3sg hon leki 3pl þau leki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lak 1pl vér lákum 1sg ek læka 1pl vér lækim
2sg þú lakt 2pl þér lákuð 2sg þú lækir 2pl þér lækið
3sg hon lak 3pl þau láku 3sg hon læki 3pl þau læki
preterite infinitive láku
past participle f. lekin m. lekinn n. lekit
imperative 2sg lek 1pl lekum 2pl lekið
middle voice: lekask
present indicative present subjunctive
1sg ek lekumk 1pl vér lekumk 1sg ek lekumk 1pl vér lekimk
2sg þú leksk 2pl þér lekizk 2sg þú lekisk 2pl þér lekizk
3sg hon leksk 3pl þau lekask 3sg hon lekisk 3pl þau lekisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lákumk 1pl vér lákumk 1sg ek lækumk 1pl vér lækimk
2sg þú lakzk 2pl þér lákuzk 2sg þú lækisk 2pl þér lækizk
3sg hon laksk 3pl þau lákusk 3sg hon lækisk 3pl þau lækisk
past participle n. lekizk
imperative 2sg leksk 1pl lekumk 2pl lekizk

Cognate with weak OE leccan 1; cognate with or the source of ME lēken, MnE leak; further cognates include Dutch lekken, German lecken.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lesa V “read”

“gather; cast; slander; weave, embroider”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek les 1pl vér lesum 1sg ek lesa 1pl vér lesim
2sg þú less 2pl þér lesið 2sg þú lesir 2pl þér lesið
3sg hon less 3pl þau lesa 3sg hon lesi 3pl þau lesi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek las 1pl vér lásum 1sg ek læsa 1pl vér læsim
2sg þú last 2pl þér lásuð 2sg þú læsir 2pl þér læsið
3sg hon las 3pl þau lásu 3sg hon læsi 3pl þau læsi
preterite infinitive lásu
past participle f. lesin m. lesinn n. lesit
imperative 2sg les 1pl lesum 2pl lesið
middle voice: lesask
present indicative present subjunctive
1sg ek lesumk 1pl vér lesumk 1sg ek lesumk 1pl vér lesimk
2sg þú lessk 2pl þér lesizk 2sg þú lesisk 2pl þér lesizk
3sg hon lessk 3pl þau lesask 3sg hon lesisk 3pl þau lesisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lásumk 1pl vér lásumk 1sg ek læsumk 1pl vér læsimk
2sg þú laszk 2pl þér lásuzk 2sg þú læsisk 2pl þér læsizk
3sg hon lask 3pl þau lásusk 3sg hon læsisk 3pl þau læsisk
past participle n. lesizk
imperative 2sg lessk 1pl lesumk 2pl lesizk

Cognate with OE lesan V, ME lēsen, Dutch lezen “read”, German lesen “read”; cf. sense development of Latin legere. Inflected variants include 2/3 singular lesr.

progressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

liggja V “lie, recline”

“lie ill; sojourn; be located; go unused; sit (badly) with sbd; be frozen over; have intercourse with”

intransitive/transitive (acc/dat: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek ligg 1pl vér liggjum 1sg ek liggja 1pl vér liggim
2sg þú liggr 2pl þér liggið 2sg þú liggir 2pl þér liggið
3sg hon liggr 3pl þau liggja 3sg hon liggi 3pl þau liggi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek 1pl vér lágum 1sg ek læga 1pl vér lægim
2sg þú látt 2pl þér láguð 2sg þú lægir 2pl þér lægið
3sg hon 3pl þau lágu 3sg hon lægi 3pl þau lægi
preterite infinitive lágu
past participle f. legin m. leginn n. legit
imperative 2sg ligg 1pl liggjum 2pl liggið
middle voice: liggjask “lie down”
present indicative present subjunctive
1sg ek liggjumk 1pl vér liggjumk 1sg ek liggjumk 1pl vér liggimk
2sg þú liggsk 2pl þér liggizk 2sg þú liggisk 2pl þér liggizk
3sg hon liggsk 3pl þau liggjask 3sg hon liggisk 3pl þau liggisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lágumk 1pl vér lágumk 1sg ek lægumk 1pl vér lægimk
2sg þú lázk 2pl þér láguzk 2sg þú lægisk 2pl þér lægizk
3sg hon lásk 3pl þau lágusk 3sg hon lægisk 3pl þau lægisk
past participle n. legizk
imperative 2sg liggsk 1pl liggjumk 2pl liggizk

Cognate with OE licgan V, ME līen, MnE lie, Dutch liggen, German liegen, Latin lectus “bed”.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

meta V “value, put a price on”

transitive (acc of thing/gen of value)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek met 1pl vér metum 1sg ek meta 1pl vér metim
2sg þú metr 2pl þér metið 2sg þú metir 2pl þér metið
3sg hon metr 3pl þau meta 3sg hon meti 3pl þau meti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek mat 1pl vér mátum 1sg ek mæta 1pl vér mætim
2sg þú mazt 2pl þér mátuð 2sg þú mætir 2pl þér mætið
3sg hon mat 3pl þau mátu 3sg hon mæti 3pl þau mæti
preterite infinitive mátu
past participle f. metin m. metinn n. metit
imperative 2sg met 1pl metum 2pl metið
middle voice: metask “contend”
present indicative present subjunctive
1sg ek metumk 1pl vér metumk 1sg ek metumk 1pl vér metimk
2sg þú mezk 2pl þér metizk 2sg þú metisk 2pl þér metizk
3sg hon mezk 3pl þau metask 3sg hon metisk 3pl þau metisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek mátumk 1pl vér mátumk 1sg ek mætumk 1pl vér mætimk
2sg þú mazk 2pl þér mátuzk 2sg þú mætisk 2pl þér mætizk
3sg hon mazk 3pl þau mátusk 3sg hon mætisk 3pl þau mætisk
past participle n. metizk
imperative 2sg mezk 1pl metumk 2pl metizk

Cognate with OE metan V, ME mē̆ten, MnE mete, Dutch meten, German messen “measure”; variants include preterite indicative plural mótum.

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

reka V “pursue, drive”

“avenge”

transitive/impersonal transitive (acc/gen of offense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek rek 1pl vér rekum 1sg ek reka 1pl vér rekim
2sg þú rekr 2pl þér rekið 2sg þú rekir 2pl þér rekið
3sg hon rekr 3pl þau reka 3sg hon reki 3pl þau reki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rak 1pl vér rákum 1sg ek ræka 1pl vér rækim
2sg þú rakt 2pl þér rákuð 2sg þú rækir 2pl þér rækið
3sg hon rak 3pl þau ráku 3sg hon ræki 3pl þau ræki
preterite infinitive ráku
past participle f. rekin m. rekinn n. rekit
imperative 2sg rek 1pl rekum 2pl rekið
middle voice: rekask “roam”
present indicative present subjunctive
1sg ek rekumk 1pl vér rekumk 1sg ek rekumk 1pl vér rekimk
2sg þú reksk 2pl þér rekizk 2sg þú rekisk 2pl þér rekizk
3sg hon reksk 3pl þau rekask 3sg hon rekisk 3pl þau rekisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rákumk 1pl vér rákumk 1sg ek rækumk 1pl vér rækimk
2sg þú rakzk 2pl þér rákuzk 2sg þú rækisk 2pl þér rækizk
3sg hon raksk 3pl þau rákusk 3sg hon rækisk 3pl þau rækisk
past participle n. rekizk
imperative 2sg reksk 1pl rekumk 2pl rekizk

Cognate with OE wrecan V, ME wrēken, MnE wreak, Latin urgēre “push, drive”, Dutch wreken, German rächen “avenge”; older lexical form vreka.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

røkkva V “grow dark”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek røkk 1pl vér røkkum 1sg ek røkkva 1pl vér røkkvim
2sg þú røkkr 2pl þér røkkvið 2sg þú røkkvir 2pl þér røkkvið
3sg hon røkkr 3pl þau røkkva 3sg hon røkkvi 3pl þau røkkvi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rǫkk 1pl vér rákkum 1sg ek rækka 1pl vér rækkim
2sg þú rǫkkt 2pl þér rákkuð 2sg þú rækkir 2pl þér rækkið
3sg hon rǫkk 3pl þau rákku 3sg hon rækki 3pl þau rækki
preterite infinitive rákku
past participle f. røkkvin m. røkkvinn n. røkkvit
imperative 2sg røkk 1pl røkkum 2pl røkkvið
middle voice: røkkvask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek røkkumk 1pl vér røkkumk 1sg ek røkkumk 1pl vér røkkvimk
2sg þú røkksk 2pl þér røkkvizk 2sg þú røkkvisk 2pl þér røkkvizk
3sg hon røkksk 3pl þau røkkvask 3sg hon røkkvisk 3pl þau røkkvisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rǫkkumk 1pl vér rákkumk 1sg ek rækkumk 1pl vér rækkimk
2sg þú rǫkkzk 2pl þér rákkuzk 2sg þú rækkisk 2pl þér rækkizk
3sg hon rǫkksk 3pl þau rákkusk 3sg hon rækkisk 3pl þau rækkisk
past participle n. røkkvizk
imperative 2sg røkksk 1pl røkkumk 2pl røkkvizk

Lexical variant røkva; preterite forms not attested; also found as class 2 weak.

j/v-alternation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

sitja V “sit”

“dwell, stay; keep still; let slip; tolerate; deny access”

intransitive/transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sit 1pl vér sitjum 1sg ek sitja 1pl vér sitim
2sg þú sitr 2pl þér sitið 2sg þú sitir 2pl þér sitið
3sg hon sitr 3pl þau sitja 3sg hon siti 3pl þau siti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sat 1pl vér sátum 1sg ek sæta 1pl vér sætim
2sg þú sazt 2pl þér sátuð 2sg þú sætir 2pl þér sætið
3sg hon sat 3pl þau sátu 3sg hon sæti 3pl þau sæti
preterite infinitive sátu
past participle f. setin m. setinn n. setit
imperative 2sg sit 1pl sitjum 2pl sitið
middle voice: sitjask
present indicative present subjunctive
1sg ek sitjumk 1pl vér sitjumk 1sg ek sitjumk 1pl vér sitimk
2sg þú sizk 2pl þér sitizk 2sg þú sitisk 2pl þér sitizk
3sg hon sizk 3pl þau sitjask 3sg hon sitisk 3pl þau sitisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sátumk 1pl vér sátumk 1sg ek sætumk 1pl vér sætimk
2sg þú sazk 2pl þér sátuzk 2sg þú sætisk 2pl þér sætizk
3sg hon sazk 3pl þau sátusk 3sg hon sætisk 3pl þau sætisk
past participle n. setizk
imperative 2sg sizk 1pl sitjumk 2pl sitizk

Cognate with OE sittan V, ME sitten, MnE sit, Dutch zitten, German sitzen, Latin sedēre.

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

sjá V “see”

“look; realize, understand; meet; look after”

transitive (acc)/intransitive/impersonal transitive (reflexive with dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek 1pl vér sjám 1sg ek sjá 1pl vér sjáim
2sg þú sér 2pl þér sjáið 2sg þú sjáir 2pl þér sjáið
3sg hon sér 3pl þau sjá 3sg hon sjái 3pl þau sjái
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek 1pl vér sám 1sg ek 1pl vér sæim
2sg þú sátt 2pl þér sáð 2sg þú sæir 2pl þér sæið
3sg hon 3pl þau 3sg hon sæi 3pl þau sæi
preterite infinitive
past participle f. sén m. sénn n. sét
imperative 2sg 1pl sjám 2pl sjáið
middle voice: sjásk “fear”
present indicative present subjunctive
1sg ek sjámk 1pl vér sjámk 1sg ek sjámk 1pl vér sjámk
2sg þú sésk 2pl þér sjáizk 2sg þú sjáisk 2pl þér sjáizk
3sg hon sésk 3pl þau sjásk 3sg hon sjáisk 3pl þau sjáisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sámk 1pl vér sámk 1sg ek sæmk 1pl vér sæimk
2sg þú sázk 2pl þér sázk 2sg þú sæisk 2pl þér sæizk
3sg hon sásk 3pl þau sásk 3sg hon sæisk 3pl þau sæisk
past participle n. sézk
imperative 2sg sésk 1pl sjáumk 2pl sjáizk

Cognate with OE sēon V, ME sẹ̄n, MnE see, Dutch zien, German sehen; older lexical form séa, with plural forms like sém; inflected variants include preterite plural sóm/ságum.

vowel lengthening

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

trega V “sadden, afflict”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek treg 1pl vér tregum 1sg ek trega 1pl vér tregim
2sg þú tregr 2pl þér tregið 2sg þú tregir 2pl þér tregið
3sg hon tregr 3pl þau trega 3sg hon tregi 3pl þau tregi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek trá 1pl vér trágum 1sg ek træga 1pl vér trægim
2sg þú trátt 2pl þér tráguð 2sg þú trægir 2pl þér trægið
3sg hon trá 3pl þau trágu 3sg hon trægi 3pl þau trægi
preterite infinitive trágu
past participle f. tregin m. treginn n. tregit
imperative 2sg treg 1pl tregum 2pl tregið
middle voice: tregask
present indicative present subjunctive
1sg ek tregumk 1pl vér tregumk 1sg ek tregumk 1pl vér tregimk
2sg þú tregsk 2pl þér tregizk 2sg þú tregisk 2pl þér tregizk
3sg hon tregsk 3pl þau tregask 3sg hon tregisk 3pl þau tregisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek trágumk 1pl vér trágumk 1sg ek trægumk 1pl vér trægimk
2sg þú trázk 2pl þér tráguzk 2sg þú trægisk 2pl þér trægizk
3sg hon trásk 3pl þau trágusk 3sg hon trægisk 3pl þau trægisk
past participle n. tregizk
imperative 2sg tregsk 1pl tregumk 2pl tregizk

Cognate with weak OE tregian 2, ME treien. Preterite not attested. More commonly found as classes 2, 1 weak.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

vega V “lift”

“carry; weigh; swing; attack; kill”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek veg 1pl vér vegum 1sg ek vega 1pl vér vegim
2sg þú vegr 2pl þér vegið 2sg þú vegir 2pl þér vegið
3sg hon vegr 3pl þau vega 3sg hon vegi 3pl þau vegi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek 1pl vér vágum 1sg ek væga 1pl vér vægim
2sg þú vátt 2pl þér váguð 2sg þú vægir 2pl þér vægið
3sg hon 3pl þau vágu 3sg hon vægi 3pl þau vægi
preterite infinitive vágu
past participle f. vegin m. veginn n. vegit
imperative 2sg veg 1pl vegum 2pl vegið
middle voice: vegask “fight; kill each other”
present indicative present subjunctive
1sg ek vegumk 1pl vér vegumk 1sg ek vegumk 1pl vér vegimk
2sg þú vegsk 2pl þér vegizk 2sg þú vegisk 2pl þér vegizk
3sg hon vegsk 3pl þau vegask 3sg hon vegisk 3pl þau vegisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek vágumk 1pl vér vágumk 1sg ek vægumk 1pl vér vægimk
2sg þú vázk 2pl þér váguzk 2sg þú vægisk 2pl þér vægizk
3sg hon vásk 3pl þau vágusk 3sg hon vægisk 3pl þau vægisk
past participle n. vegizk
imperative 2sg vegsk 1pl vegumk 2pl vegizk

Cognate in one or both of its sense groups with OE wegan V “carry; weigh”, wīgan I “fight”, ME weien, MnE weigh, Dutch wegen, German wiegen, Latin vehere “carry”, vincere “prevail”; variants include preterite indicative , vógum, subjunctive œgum, participial variant viginn.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

þiggja V “receive”

“accept; be lodged”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek þigg 1pl vér þiggjum 1sg ek þiggja 1pl vér þiggim
2sg þú þiggr 2pl þér þiggið 2sg þú þiggir 2pl þér þiggið
3sg hon þiggr 3pl þau þiggja 3sg hon þiggi 3pl þau þiggi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þá 1pl vér þágum 1sg ek þæga 1pl vér þægim
2sg þú þátt 2pl þér þáguð 2sg þú þægir 2pl þér þægið
3sg hon þá 3pl þau þágu 3sg hon þægi 3pl þau þægi
preterite infinitive þágu
past participle f. þegin m. þeginn n. þegit
imperative 2sg þigg 1pl þiggjum 2pl þiggið
middle voice: þiggjask
present indicative present subjunctive
1sg ek þiggjumk 1pl vér þiggjumk 1sg ek þiggjumk 1pl vér þiggimk
2sg þú þiggsk 2pl þér þiggizk 2sg þú þiggisk 2pl þér þiggizk
3sg hon þiggsk 3pl þau þiggjask 3sg hon þiggisk 3pl þau þiggisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þágumk 1pl vér þágumk 1sg ek þægumk 1pl vér þægimk
2sg þú þázk 2pl þér þáguzk 2sg þú þægisk 2pl þér þægizk
3sg hon þásk 3pl þau þágusk 3sg hon þægisk 3pl þau þægisk
past participle n. þegizk
imperative 2sg þiggsk 1pl þiggjumk 2pl þiggizk

Cognate with OE þicgan V, ME thiggen; variants include present subjunctive third person singular þegi.

j-alternation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

© Paul Langeslag 2011, 2017