Class IV Strong Verbs

bera IV “carry, bear”

“wear; endure; give birth to; bring forth; declare, deliver; show, behave; suit; bring to bear; happen, turn out; fall to one’s lot”

transitive/impersonal transitive (acc/dat: varies by sense)/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek ber 1pl vér berum 1sg ek bera 1pl vér berim
2sg þú berr 2pl þér berið 2sg þú berir 2pl þér berið
3sg hon berr 3pl þau bera 3sg hon beri 3pl þau beri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bar 1pl vér bárum 1sg ek bæra 1pl vér bærim
2sg þú bart 2pl þér báruð 2sg þú bærir 2pl þér bærið
3sg hon bar 3pl þau báru 3sg hon bæri 3pl þau bæri
preterite infinitive báru
past participle f. borin m. borinn n. borit
imperative 2sg ber 1pl berum 2pl berið
middle voice: berask “behave; move, go; give way, give up; be born; be proven; happen, fall to one’s lot”
present indicative present subjunctive
1sg ek berumk 1pl vér berumk 1sg ek berumk 1pl vér berimk
2sg þú bersk 2pl þér berizk 2sg þú berisk 2pl þér berizk
3sg hon bersk 3pl þau berask 3sg hon berisk 3pl þau berisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bárumk 1pl vér bárumk 1sg ek bærumk 1pl vér bærimk
2sg þú barzk 2pl þér báruzk 2sg þú bærisk 2pl þér bærizk
3sg hon barsk 3pl þau bárusk 3sg hon bærisk 3pl þau bærisk
past participle n. borizk
imperative 2sg bersk 1pl berumk 2pl berizk

Cognate with OE beran IV, ME bēren, MnE bear, Dutch baren, German gebären, Latin ferre; forms coinciding with those of berja 1 include much of the present subjunctive and imperative systems as well as the present indicative second person plural. Cf. class 2 weak bera “bare”.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fela IV “hide, bury”

“entrust”

transitive (acc/dat of trustee)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fel 1pl vér felum 1sg ek fela 1pl vér felim
2sg þú felr 2pl þér felið 2sg þú felir 2pl þér felið
3sg hon felr 3pl þau fela 3sg hon feli 3pl þau feli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fal 1pl vér fálum 1sg ek fæla 1pl vér fælim
2sg þú falt 2pl þér fáluð 2sg þú fælir 2pl þér fælið
3sg hon fal 3pl þau fálu 3sg hon fæli 3pl þau fæli
preterite infinitive fálu
past participle f. fólgin m. fólginn n. fólgit
imperative 2sg fel 1pl felum 2pl felið
middle voice: felask “hide oneself; entrust oneself; surrender”
present indicative present subjunctive
1sg ek felumk 1pl vér felumk 1sg ek felumk 1pl vér felimk
2sg þú felsk 2pl þér felizk 2sg þú felisk 2pl þér felizk
3sg hon felsk 3pl þau felask 3sg hon felisk 3pl þau felisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fálumk 1pl vér fálumk 1sg ek fælumk 1pl vér fælimk
2sg þú falzk 2pl þér fáluzk 2sg þú fælisk 2pl þér fælizk
3sg hon falsk 3pl þau fálusk 3sg hon fælisk 3pl þau fælisk
past participle n. fólgizk
imperative 2sg felsk 1pl felumk 2pl felizk

Cognate with OE fēolan III “make one’s way; stick”, with which it combined into ME fēlen. Inflected variants include 2/3 singular fell, participle folginn.

vowel lengthening  ·  progressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

koma IV “come”

“reach, happen; lead, bring”

intransitive/transitive (dat)/impersonal intransitive/impersonal transitive (dat/acc: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek køm 1pl vér komum 1sg ek koma 1pl vér komim
2sg þú kømr 2pl þér komið 2sg þú komir 2pl þér komið
3sg hon kømr 3pl þau koma 3sg hon komi 3pl þau komi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kom 1pl vér kvámum 1sg ek kvæma 1pl vér kvæmim
2sg þú komt 2pl þér kvámuð 2sg þú kvæmir 2pl þér kvæmið
3sg hon kom 3pl þau kvámu 3sg hon kvæmi 3pl þau kvæmi
preterite infinitive kvámu
past participle f. komin m. kominn n. komit
imperative 2sg kom 1pl komum 2pl komið
middle voice: komask “make it through; end up”
present indicative present subjunctive
1sg ek komumk 1pl vér komumk 1sg ek komumk 1pl vér komimk
2sg þú kømsk 2pl þér komizk 2sg þú komisk 2pl þér komizk
3sg hon kømsk 3pl þau komask 3sg hon komisk 3pl þau komisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kvámumk 1pl vér kvámumk 1sg ek kvæmumk 1pl vér kvæmimk
2sg þú komzk 2pl þér kvámuzk 2sg þú kvæmisk 2pl þér kvæmizk
3sg hon komsk 3pl þau kvámusk 3sg hon kvæmisk 3pl þau kvæmisk
past participle n. komizk
imperative 2sg komsk 1pl komumk 2pl komizk

Cognate with OE cuman IV, ME cǒmen, MnE come, Dutch komen, German kommen, Latin venīre; lexical variant kuma; inflected variants include present indicative singular kem, preterite singular kvam, plural kómum.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

nema IV “take”

“touch, hit; take hold; rob; obstruct; hear, learn; study; memorize”

transitive (acc)/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek nem 1pl vér nemum 1sg ek nema 1pl vér nemim
2sg þú nemr 2pl þér nemið 2sg þú nemir 2pl þér nemið
3sg hon nemr 3pl þau nema 3sg hon nemi 3pl þau nemi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek nam 1pl vér námum 1sg ek næma 1pl vér næmim
2sg þú namt 2pl þér námuð 2sg þú næmir 2pl þér næmið
3sg hon nam 3pl þau námu 3sg hon næmi 3pl þau næmi
preterite infinitive námu
past participle f. numin m. numinn n. numit
imperative 2sg nem 1pl nemum 2pl nemið
middle voice: nemask “take; cease, stop; refrain, refuse; learn”
present indicative present subjunctive
1sg ek nemumk 1pl vér nemumk 1sg ek nemumk 1pl vér nemimk
2sg þú nemsk 2pl þér nemizk 2sg þú nemisk 2pl þér nemizk
3sg hon nemsk 3pl þau nemask 3sg hon nemisk 3pl þau nemisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek námumk 1pl vér námumk 1sg ek næmumk 1pl vér næmimk
2sg þú namzk 2pl þér námuzk 2sg þú næmisk 2pl þér næmizk
3sg hon namsk 3pl þau námusk 3sg hon næmisk 3pl þau næmisk
past participle n. numizk
imperative 2sg nemsk 1pl nemumk 2pl nemizk

Cognate with OE niman IV, ME nimen, Dutch nemen, German nehmen, Latin numerus “number”; variants include preterite plural indicative nómum, older past participle nominn.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

skera IV “cut”

“slaughter; determine; lead”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sker 1pl vér skerum 1sg ek skera 1pl vér skerim
2sg þú skerr 2pl þér skerið 2sg þú skerir 2pl þér skerið
3sg hon skerr 3pl þau skera 3sg hon skeri 3pl þau skeri
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skar 1pl vér skárum 1sg ek skæra 1pl vér skærim
2sg þú skart 2pl þér skáruð 2sg þú skærir 2pl þér skærið
3sg hon skar 3pl þau skáru 3sg hon skæri 3pl þau skæri
preterite infinitive skáru
past participle f. skorin m. skorinn n. skorit
imperative 2sg sker 1pl skerum 2pl skerið
middle voice: skerask “encroach; separate out”
present indicative present subjunctive
1sg ek skerumk 1pl vér skerumk 1sg ek skerumk 1pl vér skerimk
2sg þú skersk 2pl þér skerizk 2sg þú skerisk 2pl þér skerizk
3sg hon skersk 3pl þau skerask 3sg hon skerisk 3pl þau skerisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skárumk 1pl vér skárumk 1sg ek skærumk 1pl vér skærimk
2sg þú skarzk 2pl þér skáruzk 2sg þú skærisk 2pl þér skærizk
3sg hon skarsk 3pl þau skárusk 3sg hon skærisk 3pl þau skærisk
past participle n. skorizk
imperative 2sg skersk 1pl skerumk 2pl skerizk

Cognate with OE sceran IV, ME shēren, MnE shear, Dutch, German scheren.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

sofa IV “sleep”

intransitive/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek søf 1pl vér sofum 1sg ek sofa 1pl vér sofim
2sg þú søfr 2pl þér sofið 2sg þú sofir 2pl þér sofið
3sg hon søfr 3pl þau sofa 3sg hon sofi 3pl þau sofi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek svaf 1pl vér sváfum 1sg ek svæfa 1pl vér svæfim
2sg þú svaft 2pl þér sváfuð 2sg þú svæfir 2pl þér svæfið
3sg hon svaf 3pl þau sváfu 3sg hon svæfi 3pl þau svæfi
preterite infinitive sváfu
past participle f. sofin m. sofinn n. sofit
imperative 2sg sof 1pl sofum 2pl sofið
middle voice: sofask
present indicative present subjunctive
1sg ek sofumk 1pl vér sofumk 1sg ek sofumk 1pl vér sofimk
2sg þú søfsk 2pl þér sofizk 2sg þú sofisk 2pl þér sofizk
3sg hon søfsk 3pl þau sofask 3sg hon sofisk 3pl þau sofisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sváfumk 1pl vér sváfumk 1sg ek svæfumk 1pl vér svæfimk
2sg þú svafzk 2pl þér sváfuzk 2sg þú svæfisk 2pl þér svæfizk
3sg hon svafsk 3pl þau sváfusk 3sg hon svæfisk 3pl þau svæfisk
past participle n. sofizk
imperative 2sg sofsk 1pl sofumk 2pl sofizk

Cognate with OE swefan IV, ME swēven “put to sleep”; related to syfja 2 “become sleepy”. Inflected variants include present indicative singular sef, preterite plural sófum.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

stela IV “steal, rob”

transitive (dat of victim/acc of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek stel 1pl vér stelum 1sg ek stela 1pl vér stelim
2sg þú stelr 2pl þér stelið 2sg þú stelir 2pl þér stelið
3sg hon stelr 3pl þau stela 3sg hon steli 3pl þau steli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek stal 1pl vér stálum 1sg ek stæla 1pl vér stælim
2sg þú stalt 2pl þér stáluð 2sg þú stælir 2pl þér stælið
3sg hon stal 3pl þau stálu 3sg hon stæli 3pl þau stæli
preterite infinitive stálu
past participle f. stolin m. stolinn n. stolit
imperative 2sg stel 1pl stelum 2pl stelið
middle voice: stelask “move (in) stealthily”
present indicative present subjunctive
1sg ek stelumk 1pl vér stelumk 1sg ek stelumk 1pl vér stelimk
2sg þú stelsk 2pl þér stelizk 2sg þú stelisk 2pl þér stelizk
3sg hon stelsk 3pl þau stelask 3sg hon stelisk 3pl þau stelisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek stálumk 1pl vér stálumk 1sg ek stælumk 1pl vér stælimk
2sg þú stalzk 2pl þér stáluzk 2sg þú stælisk 2pl þér stælizk
3sg hon stalsk 3pl þau stálusk 3sg hon stælisk 3pl þau stælisk
past participle n. stolizk
imperative 2sg stelsk 1pl stelumk 2pl stelizk

Cognate with OE stelan, ME stēlen, MnE steal, Dutch stelen, German stehlen; present indicative singular variant stell.

progressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

svima IV “swim”

“stray; wallow”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek svim 1pl vér svimum 1sg ek svima 1pl vér svimim
2sg þú svimr 2pl þér svimið 2sg þú svimir 2pl þér svimið
3sg hon svimr 3pl þau svima 3sg hon svimi 3pl þau svimi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek svam 1pl vér svámum 1sg ek svæma 1pl vér svæmim
2sg þú svamt 2pl þér svámuð 2sg þú svæmir 2pl þér svæmið
3sg hon svam 3pl þau svámu 3sg hon svæmi 3pl þau svæmi
preterite infinitive svámu
past participle f. sumin m. suminn n. sumit
imperative 2sg svim 1pl svimum 2pl svimið
middle voice: svimask “swindle”
present indicative present subjunctive
1sg ek svimumk 1pl vér svimumk 1sg ek svimumk 1pl vér svimimk
2sg þú svimsk 2pl þér svimizk 2sg þú svimisk 2pl þér svimizk
3sg hon svimsk 3pl þau svimask 3sg hon svimisk 3pl þau svimisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek svámumk 1pl vér svámumk 1sg ek svæmumk 1pl vér svæmimk
2sg þú svamzk 2pl þér svámuzk 2sg þú svæmisk 2pl þér svæmizk
3sg hon svamsk 3pl þau svámusk 3sg hon svæmisk 3pl þau svæmisk
past participle n. sumizk
imperative 2sg svimsk 1pl svimumk 2pl svimizk

Cognate with OE swimman III, ME swimmen, MnE swim, Dutch zwemmen, German schwimmen. Lexical variant symja; participial variant sviminn. Also occurs as svimma III and class 2 weak svima; related to weak synda 1.

loss of w

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

troða IV “tread”

“stuff”

transitive acc/dat: varies by sense

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek trøð 1pl vér troðum 1sg ek troða 1pl vér troðim
2sg þú trøðr 2pl þér troðið 2sg þú troðir 2pl þér troðið
3sg hon trøðr 3pl þau troða 3sg hon troði 3pl þau troði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek trað 1pl vér tráðum 1sg ek træða 1pl vér træðim
2sg þú tratt 2pl þér tráðuð 2sg þú træðir 2pl þér træðið
3sg hon trað 3pl þau tráðu 3sg hon træði 3pl þau træði
preterite infinitive tráðu
past participle f. troðin m. troðinn n. troðit
imperative 2sg troð 1pl troðum 2pl troðið
middle voice: troðask “throng”
present indicative present subjunctive
1sg ek troðumk 1pl vér troðumk 1sg ek troðumk 1pl vér troðimk
2sg þú trøzk 2pl þér troðizk 2sg þú troðisk 2pl þér troðizk
3sg hon trøzk 3pl þau troðask 3sg hon troðisk 3pl þau troðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek tráðumk 1pl vér tráðumk 1sg ek træðumk 1pl vér træðimk
2sg þú trazk 2pl þér tráðuzk 2sg þú træðisk 2pl þér træðizk
3sg hon trazk 3pl þau tráðusk 3sg hon træðisk 3pl þau træðisk
past participle n. troðizk
imperative 2sg trozk 1pl troðumk 2pl troðizk

Cognate with OE tredan IV, ME trēden, MnE tread, Dutch treden, German treten; present indicative present variant treð.

regressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

vefa IV “weave”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek vef 1pl vér vefum 1sg ek vefa 1pl vér vefim
2sg þú vefr 2pl þér vefið 2sg þú vefir 2pl þér vefið
3sg hon vefr 3pl þau vefa 3sg hon vefi 3pl þau vefi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek vaf 1pl vér váfum 1sg ek væfa 1pl vér væfim
2sg þú vaft 2pl þér váfuð 2sg þú væfir 2pl þér væfið
3sg hon vaf 3pl þau váfu 3sg hon væfi 3pl þau væfi
preterite infinitive váfu
past participle f. ofin m. ofinn n. ofit
imperative 2sg vef 1pl vefum 2pl vefið
middle voice: vefask
present indicative present subjunctive
1sg ek vefumk 1pl vér vefumk 1sg ek vefumk 1pl vér vefimk
2sg þú vefsk 2pl þér vefizk 2sg þú vefisk 2pl þér vefizk
3sg hon vefsk 3pl þau vefask 3sg hon vefisk 3pl þau vefisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek váfumk 1pl vér váfumk 1sg ek væfumk 1pl vér væfimk
2sg þú vafzk 2pl þér váfuzk 2sg þú væfisk 2pl þér væfizk
3sg hon vafsk 3pl þau váfusk 3sg hon væfisk 3pl þau væfisk
past participle n. ofizk
imperative 2sg vefsk 1pl vefumk 2pl vefizk

Cognate with OE wefan IV, ME wēven, MnE weave, Dutch weven, German weben; variant forms include preterite indicative óf, ófum, subjunctive œfa, past participle vofinn.

loss of w

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

© Paul Langeslag 2011, 2017