Class II Strong Verbs

bjóða II “offer”

“invite; command; proclaim; experience”

transitive/impersonal transitive (dat of recipient/acc of thing/clausal object: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek býð 1pl vér bjóðum 1sg ek bjóða 1pl vér bjóðim
2sg þú býðr 2pl þér bjóðið 2sg þú bjóðir 2pl þér bjóðið
3sg hon býðr 3pl þau bjóða 3sg hon bjóði 3pl þau bjóði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bauð 1pl vér buðum 1sg ek byða 1pl vér byðim
2sg þú bautt 2pl þér buðuð 2sg þú byðir 2pl þér byðið
3sg hon bauð 3pl þau buðu 3sg hon byði 3pl þau byði
preterite infinitive buðu
past participle f. boðin m. boðinn n. boðit
imperative 2sg bjóð 1pl bjóðum 2pl bjóðið
middle voice: bjóðask “volunteer”
present indicative present subjunctive
1sg ek bjóðumk 1pl vér bjóðumk 1sg ek bjóðumk 1pl vér bjóðimk
2sg þú býzk 2pl þér bjóðizk 2sg þú bjóðisk 2pl þér bjóðizk
3sg hon býzk 3pl þau bjóðask 3sg hon bjóðisk 3pl þau bjóðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek buðumk 1pl vér buðumk 1sg ek byðumk 1pl vér byðimk
2sg þú bauzk 2pl þér buðuzk 2sg þú byðisk 2pl þér byðizk
3sg hon bauzk 3pl þau buðusk 3sg hon byðisk 3pl þau byðisk
past participle n. boðizk
imperative 2sg bjózk 1pl bjóðumk 2pl bjóðizk

Cognate with OE bēodan II, which merged with OE biddan V to become ME bidden, MnE bid; further cognates include Dutch bieden, German bieten.

regressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

bjúga II “bend”

? transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek býg 1pl vér bjúgum 1sg ek bjúga 1pl vér bjúgim
2sg þú býgr 2pl þér bjúgið 2sg þú bjúgir 2pl þér bjúgið
3sg hon býgr 3pl þau bjúga 3sg hon bjúgi 3pl þau bjúgi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek baug 1pl vér bugum 1sg ek byga 1pl vér bygim
2sg þú baugt 2pl þér buguð 2sg þú bygir 2pl þér bygið
3sg hon baug 3pl þau bugu 3sg hon bygi 3pl þau bygi
preterite infinitive bugu
past participle f. bogin m. boginn n. bogit
imperative 2sg bjúg 1pl bjúgum 2pl bjúgið
middle voice: bjúgask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek bjúgumk 1pl vér bjúgumk 1sg ek bjúgumk 1pl vér bjúgimk
2sg þú býgsk 2pl þér bjúgizk 2sg þú bjúgisk 2pl þér bjúgizk
3sg hon býgsk 3pl þau bjúgask 3sg hon bjúgisk 3pl þau bjúgisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bugumk 1pl vér bugumk 1sg ek bygumk 1pl vér bygimk
2sg þú baugzk 2pl þér buguzk 2sg þú bygisk 2pl þér bygizk
3sg hon baugsk 3pl þau bugusk 3sg hon bygisk 3pl þau bygisk
past participle n. bogizk
imperative 2sg bjúgsk 1pl bjúgumk 2pl bjúgizk

Cognate with OE būgan II, ME bǒuen, MnE bow, Dutch buigen, German biegen. Only the past participle is attested.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

brjóta II “break”

“break in; clear; demolish; breach, violate; unpack”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek brýt 1pl vér brjótum 1sg ek brjóta 1pl vér brjótim
2sg þú brýtr 2pl þér brjótið 2sg þú brjótir 2pl þér brjótið
3sg hon brýtr 3pl þau brjóta 3sg hon brjóti 3pl þau brjóti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek braut 1pl vér brutum 1sg ek bryta 1pl vér brytim
2sg þú brauzt 2pl þér brutuð 2sg þú brytir 2pl þér brytið
3sg hon braut 3pl þau brutu 3sg hon bryti 3pl þau bryti
preterite infinitive brutu
past participle f. brotin m. brotinn n. brotit
imperative 2sg brjót 1pl brjótum 2pl brjótið
middle voice: brjótask “be broken; force one’s way; struggle, fight one’s way”
present indicative present subjunctive
1sg ek brjótumk 1pl vér brjótumk 1sg ek brjótumk 1pl vér brjótimk
2sg þú brýzk 2pl þér brjótizk 2sg þú brjótisk 2pl þér brjótizk
3sg hon brýzk 3pl þau brjótask 3sg hon brjótisk 3pl þau brjótisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek brutumk 1pl vér brutumk 1sg ek brytumk 1pl vér brytimk
2sg þú brauzk 2pl þér brutuzk 2sg þú brytisk 2pl þér brytizk
3sg hon brauzk 3pl þau brutusk 3sg hon brytisk 3pl þau brytisk
past participle n. brotizk
imperative 2sg brjózk 1pl brjótumk 2pl brjótizk

Cognate with OE brēotan II/VII, weak brȳtan 1, ME britten; cf. MnE brittle.

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

drjúpa II “drip”

“leak”

intransitive/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek drýp 1pl vér drjúpum 1sg ek drjúpa 1pl vér drjúpim
2sg þú drýpr 2pl þér drjúpið 2sg þú drjúpir 2pl þér drjúpið
3sg hon drýpr 3pl þau drjúpa 3sg hon drjúpi 3pl þau drjúpi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek draup 1pl vér drupum 1sg ek drypa 1pl vér drypim
2sg þú draupt 2pl þér drupuð 2sg þú drypir 2pl þér drypið
3sg hon draup 3pl þau drupu 3sg hon drypi 3pl þau drypi
preterite infinitive drupu
past participle f. dropin m. dropinn n. dropit
imperative 2sg drjúp 1pl drjúpum 2pl drjúpið
middle voice: drjúpask
present indicative present subjunctive
1sg ek drjúpumk 1pl vér drjúpumk 1sg ek drjúpumk 1pl vér drjúpimk
2sg þú drýpsk 2pl þér drjúpizk 2sg þú drjúpisk 2pl þér drjúpizk
3sg hon drýpsk 3pl þau drjúpask 3sg hon drjúpisk 3pl þau drjúpisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek drupumk 1pl vér drupumk 1sg ek drypumk 1pl vér drypimk
2sg þú draupzk 2pl þér drupuzk 2sg þú drypisk 2pl þér drypizk
3sg hon draupsk 3pl þau drupusk 3sg hon drypisk 3pl þau drypisk
past participle n. dropizk
imperative 2sg drjúpsk 1pl drjúpumk 2pl drjúpizk

Cognate with OE drēopan II, ME drẹ̄pen, Dutch druipen, German tropfen, and the source of ME drŏupen, MnE droop.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fjúka II “drift, be driven/blown”

“snow during a storm”

intransitive/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fýk 1pl vér fjúkum 1sg ek fjúka 1pl vér fjúkim
2sg þú fýkr 2pl þér fjúkið 2sg þú fjúkir 2pl þér fjúkið
3sg hon fýkr 3pl þau fjúka 3sg hon fjúki 3pl þau fjúki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fauk 1pl vér fukum 1sg ek fyka 1pl vér fykim
2sg þú faukt 2pl þér fukuð 2sg þú fykir 2pl þér fykið
3sg hon fauk 3pl þau fuku 3sg hon fyki 3pl þau fyki
preterite infinitive fuku
past participle f. fokin m. fokinn n. fokit
imperative 2sg fjúk 1pl fjúkum 2pl fjúkið
middle voice: fjúkask
present indicative present subjunctive
1sg ek fjúkumk 1pl vér fjúkumk 1sg ek fjúkumk 1pl vér fjúkimk
2sg þú fýksk 2pl þér fjúkizk 2sg þú fjúkisk 2pl þér fjúkizk
3sg hon fýksk 3pl þau fjúkask 3sg hon fjúkisk 3pl þau fjúkisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fukumk 1pl vér fukumk 1sg ek fykumk 1pl vér fykimk
2sg þú faukzk 2pl þér fukuzk 2sg þú fykisk 2pl þér fykizk
3sg hon fauksk 3pl þau fukusk 3sg hon fykisk 3pl þau fykisk
past participle n. fokizk
imperative 2sg fjúksk 1pl fjúkumk 2pl fjúkizk

Related to the noun fjúk “drift”, a variant of which may be the source of MnE fog.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fljóta II “float”

“flow; be full of (esp. a liquid); save oneself”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek flýt 1pl vér fljótum 1sg ek fljóta 1pl vér fljótim
2sg þú flýtr 2pl þér fljótið 2sg þú fljótir 2pl þér fljótið
3sg hon flýtr 3pl þau fljóta 3sg hon fljóti 3pl þau fljóti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek flaut 1pl vér flutum 1sg ek flyta 1pl vér flytim
2sg þú flauzt 2pl þér flutuð 2sg þú flytir 2pl þér flytið
3sg hon flaut 3pl þau flutu 3sg hon flyti 3pl þau flyti
preterite infinitive flutu
past participle f. flotin m. flotinn n. flotit
imperative 2sg fljót 1pl fljótum 2pl fljótið
middle voice: fljótask “drift; flow”
present indicative present subjunctive
1sg ek fljótumk 1pl vér fljótumk 1sg ek fljótumk 1pl vér fljótimk
2sg þú flýzk 2pl þér fljótizk 2sg þú fljótisk 2pl þér fljótizk
3sg hon flýzk 3pl þau fljótask 3sg hon fljótisk 3pl þau fljótisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek flutumk 1pl vér flutumk 1sg ek flytumk 1pl vér flytimk
2sg þú flauzk 2pl þér flutuzk 2sg þú flytisk 2pl þér flytizk
3sg hon flauzk 3pl þau flutusk 3sg hon flytisk 3pl þau flytisk
past participle n. flotizk
imperative 2sg fljózk 1pl fljótumk 2pl fljótizk

Cognate with OE flēotan II, ME flōten, MnE float, Dutch vlotten, German fließen.

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

fljúga II “fly”

“move rapidly; flee”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek flýg 1pl vér fljúgum 1sg ek fljúga 1pl vér fljúgim
2sg þú flýgr 2pl þér fljúgið 2sg þú fljúgir 2pl þér fljúgið
3sg hon flýgr 3pl þau fljúga 3sg hon fljúgi 3pl þau fljúgi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek flaug 1pl vér flugum 1sg ek flyga 1pl vér flygim
2sg þú flaugt 2pl þér fluguð 2sg þú flygir 2pl þér flygið
3sg hon flaug 3pl þau flugu 3sg hon flygi 3pl þau flygi
preterite infinitive flugu
past participle f. flogin m. floginn n. flogit
imperative 2sg fljúg 1pl fljúgum 2pl fljúgið
middle voice: fljúgask
present indicative present subjunctive
1sg ek fljúgumk 1pl vér fljúgumk 1sg ek fljúgumk 1pl vér fljúgimk
2sg þú flýgsk 2pl þér fljúgizk 2sg þú fljúgisk 2pl þér fljúgizk
3sg hon flýgsk 3pl þau fljúgask 3sg hon fljúgisk 3pl þau fljúgisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek flugumk 1pl vér flugumk 1sg ek flygumk 1pl vér flygimk
2sg þú flaugzk 2pl þér fluguzk 2sg þú flygisk 2pl þér flygizk
3sg hon flaugsk 3pl þau flugusk 3sg hon flygisk 3pl þau flygisk
past participle n. flogizk
imperative 2sg fljúgsk 1pl fljúgumk 2pl fljúgizk

Cognate with OE flēogan II, ME flīen, MnE fly, Dutch vliegen, German fliegen.

consonant lengthening

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

flýja II “flee”

“shun; evacuate”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek flý 1pl vér flúum 1sg ek flýja 1pl vér flýim
2sg þú flýr 2pl þér flýið 2sg þú flýir 2pl þér flýið
3sg hon flýr 3pl þau flýja 3sg hon flýi 3pl þau flýi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fló 1pl vér flugum 1sg ek flýga 1pl vér flygim
2sg þú flótt 2pl þér fluguð 2sg þú flýgir 2pl þér flygið
3sg hon fló 3pl þau flugu 3sg hon flýgi 3pl þau flygi
preterite infinitive flugu
past participle f. flogin m. floginn n. flogt
imperative 2sg flý 1pl flúum 2pl flýið
middle voice: flýsk
present indicative present subjunctive
1sg ek flúumk 1pl vér flúumk 1sg ek flúumk 1pl vér flýimk
2sg þú flýizk 2pl þér flýizk 2sg þú flýisk 2pl þér flýizk
3sg hon flýsk 3pl þau flýsk 3sg hon flýisk 3pl þau flýisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek flómk 1pl vér flugumk 1sg ek flúgumk 1pl vér flýgimk
2sg þú flózk 2pl þér fluguzk 2sg þú flýgisk 2pl þér flýgizk
3sg hon flósk 3pl þau flugusk 3sg hon flýgisk 3pl þau flýgisk
past participle n. flogizk
imperative 2sg flýsk 1pl flúumk 2pl flýizk

Cognate with OE flēon II, ME flẹ̄n, MnE flee, German fliehen. Almost exclusively attested as 1 weak. An early lexical variant is flœja. If this verb were in fact attested strong, its past participle would be identical with that of fljúga II.

consonant lengthening

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

frjósa II “freeze”

“freeze over”

transitive (acc)/impersonal transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek frýs 1pl vér frjósum 1sg ek frjósa 1pl vér frjósim
2sg þú frýss 2pl þér frjósið 2sg þú frjósir 2pl þér frjósið
3sg hon frýss 3pl þau frjósa 3sg hon frjósi 3pl þau frjósi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fraus 1pl vér frusum 1sg ek frysa 1pl vér frysim
2sg þú fraust 2pl þér frusuð 2sg þú frysir 2pl þér frysið
3sg hon fraus 3pl þau frusu 3sg hon frysi 3pl þau frysi
preterite infinitive frusu
past participle f. frosin m. frosinn n. frosit
imperative 2sg frjós 1pl frjósum 2pl frjósið
middle voice: frjósask
present indicative present subjunctive
1sg ek frjósumk 1pl vér frjósumk 1sg ek frjósumk 1pl vér frjósimk
2sg þú frýssk 2pl þér frjósizk 2sg þú frjósisk 2pl þér frjósizk
3sg hon frýssk 3pl þau frjósask 3sg hon frjósisk 3pl þau frjósisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek frusumk 1pl vér frusumk 1sg ek frusumk 1pl vér frysimk
2sg þú frauszk 2pl þér frusuzk 2sg þú frusisk 2pl þér frysizk
3sg hon fraussk 3pl þau frususk 3sg hon frusisk 3pl þau frysisk
past participle n. frosizk
imperative 2sg frjóssk 1pl frjósumk 2pl frjósizk

Cognate with OE frēosan II, ME frẹ̄sen, MnE freeze, Dutch vriezen, German frieren; older preterite forms frøra/frera, frørum/frerum, frørinn/frerinn.

progressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

gjósa II “gush”

“flare; rise”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek gýs 1pl vér gjósum 1sg ek gjósa 1pl vér gjósim
2sg þú gýss 2pl þér gjósið 2sg þú gjósir 2pl þér gjósið
3sg hon gýss 3pl þau gjósa 3sg hon gjósi 3pl þau gjósi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gaus 1pl vér gusum 1sg ek gysa 1pl vér gysim
2sg þú gaust 2pl þér gusuð 2sg þú gysir 2pl þér gysið
3sg hon gaus 3pl þau gusu 3sg hon gysi 3pl þau gysi
preterite infinitive gusu
past participle f. gosin m. gosinn n. gosit
imperative 2sg gjós 1pl gjósum 2pl gjósið
middle voice: gjósask
present indicative present subjunctive
1sg ek gjósumk 1pl vér gjósumk 1sg ek gjósumk 1pl vér gjósimk
2sg þú gýssk 2pl þér gjósizk 2sg þú gjósisk 2pl þér gjósizk
3sg hon gýssk 3pl þau gjósask 3sg hon gjósisk 3pl þau gjósisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gusumk 1pl vér gusumk 1sg ek gysumk 1pl vér gysimk
2sg þú gauszk 2pl þér gusuzk 2sg þú gysisk 2pl þér gysizk
3sg hon gaussk 3pl þau gususk 3sg hon gysisk 3pl þau gysisk
past participle n. gosizk
imperative 2sg gjóssk 1pl gjósumk 2pl gjósizk

No credible connection with MnE gush, Dutch gutsen.

progressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

gjóta II “spawn”

“give birth”

transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek gýt 1pl vér gjótum 1sg ek gjóta 1pl vér gjótim
2sg þú gýtr 2pl þér gjótið 2sg þú gjótir 2pl þér gjótið
3sg hon gýtr 3pl þau gjóta 3sg hon gjóti 3pl þau gjóti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gaut 1pl vér gutum 1sg ek gyta 1pl vér gytim
2sg þú gauzt 2pl þér gutuð 2sg þú gytir 2pl þér gytið
3sg hon gaut 3pl þau gutu 3sg hon gyti 3pl þau gyti
preterite infinitive gutu
past participle f. gotin m. gotinn n. gotit
imperative 2sg gjót 1pl gjótum 2pl gjótið
middle voice: gjótask
present indicative present subjunctive
1sg ek gjótumk 1pl vér gjótumk 1sg ek gjótumk 1pl vér gjótimk
2sg þú gýzk 2pl þér gjótizk 2sg þú gjótisk 2pl þér gjótizk
3sg hon gýzk 3pl þau gjótask 3sg hon gjótisk 3pl þau gjótisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gutumk 1pl vér gutumk 1sg ek gytumk 1pl vér gytimk
2sg þú gauzk 2pl þér gutuzk 2sg þú gytisk 2pl þér gytizk
3sg hon gauzk 3pl þau gutusk 3sg hon gytisk 3pl þau gytisk
past participle n. gotizk
imperative 2sg gjózk 1pl gjótumk 2pl gjótizk

Cognate with OE gēotan II, ME yẹ̄ten, Dutch gieten, German gießen, Latin fundere.

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hnjóða II “strike, thrust”

“rivet; knock, hammer”

transitive (dat/acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hnýð 1pl vér hnjóðum 1sg ek hnjóða 1pl vér hnjóðim
2sg þú hnýðr 2pl þér hnjóðið 2sg þú hnjóðir 2pl þér hnjóðið
3sg hon hnýðr 3pl þau hnjóða 3sg hon hnjóði 3pl þau hnjóði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hnauð 1pl vér hnuðum 1sg ek hnyða 1pl vér hnyðim
2sg þú hnautt 2pl þér hnuðuð 2sg þú hnyðir 2pl þér hnyðið
3sg hon hnauð 3pl þau hnuðu 3sg hon hnyði 3pl þau hnyði
preterite infinitive hnuðu
past participle f. hnoðin m. hnoðinn n. hnoðit
imperative 2sg hnjóð 1pl hnjóðum 2pl hnjóðið
middle voice: hnjóðask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek hnjóðumk 1pl vér hnjóðumk 1sg ek hnjóðumk 1pl vér hnjóðimk
2sg þú hnýzk 2pl þér hnjóðizk 2sg þú hnjóðisk 2pl þér hnjóðizk
3sg hon hnýzk 3pl þau hnjóðask 3sg hon hnjóðisk 3pl þau hnjóðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hnuðumk 1pl vér hnuðumk 1sg ek hnyðumk 1pl vér hnyðimk
2sg þú hnauzk 2pl þér hnuðuzk 2sg þú hnyðisk 2pl þér hnyðizk
3sg hon hnauzk 3pl þau hnuðusk 3sg hon hnyðisk 3pl þau hnyðisk
past participle n. hnoðizk
imperative 2sg hnjózk 1pl hnjóðumk 2pl hnjóðizk

Cognate with weak OE hnossian 2 “strike”, Dutch nieten “staple”, German nieten “rivet”; only attested in the forms hnauð and hnoðit.

regressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hljóta II “be assigned by lot, get”

“undergo; must”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hlýt 1pl vér hljótum 1sg ek hljóta 1pl vér hljótim
2sg þú hlýtr 2pl þér hljótið 2sg þú hljótir 2pl þér hljótið
3sg hon hlýtr 3pl þau hljóta 3sg hon hljóti 3pl þau hljóti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hlaut 1pl vér hlutum 1sg ek hlyta 1pl vér hlytim
2sg þú hlauzt 2pl þér hlutuð 2sg þú hlytir 2pl þér hlytið
3sg hon hlaut 3pl þau hlutu 3sg hon hlyti 3pl þau hlyti
preterite infinitive hlutu
past participle f. hlotin m. hlotinn n. hlotit
imperative 2sg hljót 1pl hljótum 2pl hljótið
middle voice: hljótask “fall to one’s lot; have as a result”
present indicative present subjunctive
1sg ek hljótumk 1pl vér hljótumk 1sg ek hljótumk 1pl vér hljótimk
2sg þú hlýzk 2pl þér hljótizk 2sg þú hljótisk 2pl þér hljótizk
3sg hon hlýzk 3pl þau hljótask 3sg hon hljótisk 3pl þau hljótisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hlutumk 1pl vér hlutumk 1sg ek hlytumk 1pl vér hlytimk
2sg þú hlauzk 2pl þér hlutuzk 2sg þú hlytisk 2pl þér hlytizk
3sg hon hlauzk 3pl þau hlutusk 3sg hon hlytisk 3pl þau hlytisk
past participle n. hlotizk
imperative 2sg hljózk 1pl hljótumk 2pl hljótizk

Cognate with OE hleōtan II, ME lō̆tten, Dutch loten, German losen.

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hnjósa II “sneeze”

“snort in disapproval”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hnýs 1pl vér hnjósum 1sg ek hnjósa 1pl vér hnjósim
2sg þú hnýss 2pl þér hnjósið 2sg þú hnjósir 2pl þér hnjósið
3sg hon hnýss 3pl þau hnjósa 3sg hon hnjósi 3pl þau hnjósi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hnaus 1pl vér hnusum 1sg ek hnysa 1pl vér hnysim
2sg þú hnaust 2pl þér hnusuð 2sg þú hnysir 2pl þér hnysið
3sg hon hnaus 3pl þau hnusu 3sg hon hnysi 3pl þau hnysi
preterite infinitive hnusu
past participle f. hnosin m. hnosinn n. hnosit
imperative 2sg hnjós 1pl hnjósum 2pl hnjósið
middle voice: hnjósask
present indicative present subjunctive
1sg ek hnjósumk 1pl vér hnjósumk 1sg ek hnjósumk 1pl vér hnjósimk
2sg þú hnýssk 2pl þér hnjósizk 2sg þú hnjósisk 2pl þér hnjósizk
3sg hon hnýssk 3pl þau hnjósask 3sg hon hnjósisk 3pl þau hnjósisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hnusumk 1pl vér hnusumk 1sg ek hnysumk 1pl vér hnysimk
2sg þú hnauszk 2pl þér hnusuzk 2sg þú hnysisk 2pl þér hnysizk
3sg hon hnaussk 3pl þau hnususk 3sg hon hnysisk 3pl þau hnysisk
past participle n. hnosizk
imperative 2sg hnjóssk 1pl hnjósumk 2pl hnjósizk

Cognate with OE fnesan V, ME fnẹ̄sen, MnE sneeze, Dutch niezen, German niesen. Past participle not attested.

progressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hrjóða II “unload”

“clear, strip; drive out; advance; cover, embellish”

transitive (acc/dat: varies by sense)/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hrýð 1pl vér hrjóðum 1sg ek hrjóða 1pl vér hrjóðim
2sg þú hrýðr 2pl þér hrjóðið 2sg þú hrjóðir 2pl þér hrjóðið
3sg hon hrýðr 3pl þau hrjóða 3sg hon hrjóði 3pl þau hrjóði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hrauð 1pl vér hruðum 1sg ek hryða 1pl vér hryðim
2sg þú hrautt 2pl þér hruðuð 2sg þú hryðir 2pl þér hryðið
3sg hon hrauð 3pl þau hruðu 3sg hon hryði 3pl þau hryði
preterite infinitive hruðu
past participle f. hroðin m. hroðinn n. hroðit
imperative 2sg hrjóð 1pl hrjóðum 2pl hrjóðið
middle voice: hrjóðask
present indicative present subjunctive
1sg ek hrjóðumk 1pl vér hrjóðumk 1sg ek hrjóðumk 1pl vér hrjóðimk
2sg þú hrýzk 2pl þér hrjóðizk 2sg þú hrjóðisk 2pl þér hrjóðizk
3sg hon hrýzk 3pl þau hrjóðask 3sg hon hrjóðisk 3pl þau hrjóðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hruðumk 1pl vér hruðumk 1sg ek hryðumk 1pl vér hryðimk
2sg þú hrauzk 2pl þér hruðuzk 2sg þú hryðisk 2pl þér hryðizk
3sg hon hrauzk 3pl þau hruðusk 3sg hon hryðisk 3pl þau hryðisk
past participle n. hroðizk
imperative 2sg hrjózk 1pl hrjóðumk 2pl hrjóðizk

In the sense “unload; clear, strip”, cognate with weak OE āryddan, ārydran 1; in the sense “cover, embellish”, cognate with OE *hreodan II. In that sense, only the infinitive and past participle are attested of the ON verb, the past participle of the OE cognate.

regressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hrjósa II “tremble”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hrýs 1pl vér hrjósum 1sg ek hrjósa 1pl vér hrjósim
2sg þú hrýss 2pl þér hrjósið 2sg þú hrjósir 2pl þér hrjósið
3sg hon hrýss 3pl þau hrjósa 3sg hon hrjósi 3pl þau hrjósi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hraus 1pl vér hrusum 1sg ek hrysa 1pl vér hrysim
2sg þú hraust 2pl þér hrusuð 2sg þú hrysir 2pl þér hrysið
3sg hon hraus 3pl þau hrusu 3sg hon hrysi 3pl þau hrysi
preterite infinitive hrusu
past participle f. hrosin m. hrosinn n. hrosit
imperative 2sg hrjós 1pl hrjósum 2pl hrjósið
middle voice: hrjósask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek hrjósumk 1pl vér hrjósumk 1sg ek hrjósumk 1pl vér hrjósimk
2sg þú hrýssk 2pl þér hrjósizk 2sg þú hrjósisk 2pl þér hrjósizk
3sg hon hrýssk 3pl þau hrjósask 3sg hon hrjósisk 3pl þau hrjósisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hrusumk 1pl vér hrusumk 1sg ek hrysumk 1pl vér hrysimk
2sg þú hrauszk 2pl þér hrusuzk 2sg þú hrysisk 2pl þér hrysizk
3sg hon hraussk 3pl þau hrususk 3sg hon hrysisk 3pl þau hrysisk
past participle n. hrosizk
imperative 2sg hrjóssk 1pl hrjósumk 2pl hrjósizk

Cognate with OE hrēosan II, ME rẹ̄sen “fall”; only attested in the forms hrýss, hraus.

progressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hrjóta II “growl, grunt”

“snore; fall, be flung”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hrýt 1pl vér hrjótum 1sg ek hrjóta 1pl vér hrjótim
2sg þú hrýtr 2pl þér hrjótið 2sg þú hrjótir 2pl þér hrjótið
3sg hon hrýtr 3pl þau hrjóta 3sg hon hrjóti 3pl þau hrjóti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hraut 1pl vér hrutum 1sg ek hryta 1pl vér hrytim
2sg þú hrauzt 2pl þér hrutuð 2sg þú hrytir 2pl þér hrytið
3sg hon hraut 3pl þau hrutu 3sg hon hryti 3pl þau hryti
preterite infinitive hrutu
past participle f. hrotin m. hrotinn n. hrotit
imperative 2sg hrjót 1pl hrjótum 2pl hrjótið
middle voice: hrjótask
present indicative present subjunctive
1sg ek hrjótumk 1pl vér hrjótumk 1sg ek hrjótumk 1pl vér hrjótimk
2sg þú hrýzk 2pl þér hrjótizk 2sg þú hrjótisk 2pl þér hrjótizk
3sg hon hrýzk 3pl þau hrjótask 3sg hon hrjótisk 3pl þau hrjótisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hrutumk 1pl vér hrutumk 1sg ek hrytumk 1pl vér hrytimk
2sg þú hrauzk 2pl þér hrutuzk 2sg þú hrytisk 2pl þér hrytizk
3sg hon hrauzk 3pl þau hrutusk 3sg hon hrytisk 3pl þau hrytisk
past participle n. hrotizk
imperative 2sg hrjózk 1pl hrjótumk 2pl hrjótizk

In the senses “growl, grunt; snore”, cognate with OE hrūtan II, ME rǒuten.

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kjósa II “choose, elect”

“wish”

transitive (acc/clausal object)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kýs 1pl vér kjósum 1sg ek kjósa 1pl vér kjósim
2sg þú kýss 2pl þér kjósið 2sg þú kjósir 2pl þér kjósið
3sg hon kýss 3pl þau kjósa 3sg hon kjósi 3pl þau kjósi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kaus 1pl vér kusum 1sg ek kysa 1pl vér kysim
2sg þú kaust 2pl þér kusuð 2sg þú kysir 2pl þér kysið
3sg hon kaus 3pl þau kusu 3sg hon kysi 3pl þau kysi
preterite infinitive kusu
past participle f. kosin m. kosinn n. kosit
imperative 2sg kjós 1pl kjósum 2pl kjósið
middle voice: kjósask
present indicative present subjunctive
1sg ek kjósumk 1pl vér kjósumk 1sg ek kjósumk 1pl vér kjósimk
2sg þú kýssk 2pl þér kjósizk 2sg þú kjósisk 2pl þér kjósizk
3sg hon kýssk 3pl þau kjósask 3sg hon kjósisk 3pl þau kjósisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kusumk 1pl vér kusumk 1sg ek kysumk 1pl vér kysimk
2sg þú kauszk 2pl þér kusuzk 2sg þú kysisk 2pl þér kysizk
3sg hon kaussk 3pl þau kususk 3sg hon kysisk 3pl þau kysisk
past participle n. kosizk
imperative 2sg kjóssk 1pl kjósumk 2pl kjósizk

Cognate with OE cēosan II, ME chẹ̄sen MnE choose, Dutch kiezen; preterite variants include køra/kera, kurum/kørum/kerum, korinn/kørinn/kerinn.

progressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kljúfa II “cleave, split”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek klýf 1pl vér kljúfum 1sg ek kljúfa 1pl vér kljúfim
2sg þú klýfr 2pl þér kljúfið 2sg þú kljúfir 2pl þér kljúfið
3sg hon klýfr 3pl þau kljúfa 3sg hon kljúfi 3pl þau kljúfi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek klauf 1pl vér klufum 1sg ek klyfa 1pl vér klyfim
2sg þú klauft 2pl þér klufuð 2sg þú klyfir 2pl þér klyfið
3sg hon klauf 3pl þau klufu 3sg hon klyfi 3pl þau klyfi
preterite infinitive klufu
past participle f. klofin m. klofinn n. klofit
imperative 2sg kljúf 1pl kljúfum 2pl kljúfið
middle voice: kljúfask “fork, branch out”
present indicative present subjunctive
1sg ek kljúfumk 1pl vér kljúfumk 1sg ek kljúfumk 1pl vér kljúfimk
2sg þú klýfsk 2pl þér kljúfizk 2sg þú kljúfisk 2pl þér kljúfizk
3sg hon klýfsk 3pl þau kljúfask 3sg hon kljúfisk 3pl þau kljúfisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek klufumk 1pl vér klufumk 1sg ek klyfumk 1pl vér klyfimk
2sg þú klaufzk 2pl þér klufuzk 2sg þú klyfisk 2pl þér klyfizk
3sg hon klaufsk 3pl þau klufusk 3sg hon klyfisk 3pl þau klyfisk
past participle n. klofizk
imperative 2sg kljúfsk 1pl kljúfumk 2pl kljúfizk

Cognate with OE clēofan II, ME clẹ̄ven, MnE cleave, Dutch klieven, German klieben.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

krjúpa II “crawl”

“crouch, kneel”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek krýp 1pl vér krjúpum 1sg ek krjúpa 1pl vér krjúpim
2sg þú krýpr 2pl þér krjúpið 2sg þú krjúpir 2pl þér krjúpið
3sg hon krýpr 3pl þau krjúpa 3sg hon krjúpi 3pl þau krjúpi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kraup 1pl vér krupum 1sg ek krypa 1pl vér krypim
2sg þú kraupt 2pl þér krupuð 2sg þú krypir 2pl þér krypið
3sg hon kraup 3pl þau krupu 3sg hon krypi 3pl þau krypi
preterite infinitive krupu
past participle f. kropin m. kropinn n. kropit
imperative 2sg krjúp 1pl krjúpum 2pl krjúpið
middle voice: krjúpask
present indicative present subjunctive
1sg ek krjúpumk 1pl vér krjúpumk 1sg ek krjúpumk 1pl vér krjúpimk
2sg þú krýpsk 2pl þér krjúpizk 2sg þú krjúpisk 2pl þér krjúpizk
3sg hon krýpsk 3pl þau krjúpask 3sg hon krjúpisk 3pl þau krjúpisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek krupumk 1pl vér krupumk 1sg ek krypumk 1pl vér krypimk
2sg þú kraupzk 2pl þér krupuzk 2sg þú krypisk 2pl þér krypizk
3sg hon kraupsk 3pl þau krupusk 3sg hon krypisk 3pl þau krypisk
past participle n. kropizk
imperative 2sg krjúpsk 1pl krjúpumk 2pl krjúpizk

Cognate with OE crēopan II, ME crẹ̄pen, MnE creep, Dutch kruipen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

ljósta II “strike, hit”

“flare, rise suddenly; break up”

transitive/impersonal transitive (acc/dat: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lýst 1pl vér ljóstum 1sg ek ljósta 1pl vér ljóstim
2sg þú lýstr 2pl þér ljóstið 2sg þú ljóstir 2pl þér ljóstið
3sg hon lýstr 3pl þau ljósta 3sg hon ljósti 3pl þau ljósti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek laust 1pl vér lustum 1sg ek lysta 1pl vér lystim
2sg þú laust 2pl þér lustuð 2sg þú lystir 2pl þér lystið
3sg hon laust 3pl þau lustu 3sg hon lysti 3pl þau lysti
preterite infinitive lustu
past participle f. lostin m. lostinn n. lostit
imperative 2sg ljóst 1pl ljóstum 2pl ljóstið
middle voice: ljóstask “fight”
present indicative present subjunctive
1sg ek ljóstumk 1pl vér ljóstumk 1sg ek ljóstumk 1pl vér ljóstimk
2sg þú lýszk 2pl þér ljóstizk 2sg þú ljóstisk 2pl þér ljóstizk
3sg hon lýszk 3pl þau ljóstask 3sg hon ljóstisk 3pl þau ljóstisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lustumk 1pl vér lustumk 1sg ek lystumk 1pl vér lystimk
2sg þú lauszk 2pl þér lustuzk 2sg þú lystisk 2pl þér lystizk
3sg hon lauszk 3pl þau lustusk 3sg hon lystisk 3pl þau lystisk
past participle n. lostizk
imperative 2sg ljószk 1pl ljóstumk 2pl ljóstizk

consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

ljúga II “lie, speak falsely”

“fail to keep; fail, prove false”

intransitive/transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lýg 1pl vér ljúgum 1sg ek ljúga 1pl vér ljúgim
2sg þú lýgr 2pl þér ljúgið 2sg þú ljúgir 2pl þér ljúgið
3sg hon lýgr 3pl þau ljúga 3sg hon ljúgi 3pl þau ljúgi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek laug 1pl vér lugum 1sg ek lyga 1pl vér lygim
2sg þú laugt 2pl þér luguð 2sg þú lygir 2pl þér lygið
3sg hon laug 3pl þau lugu 3sg hon lygi 3pl þau lygi
preterite infinitive lugu
past participle f. login m. loginn n. logit
imperative 2sg ljúg 1pl ljúgum 2pl ljúgið
middle voice: ljúgask “fail”
present indicative present subjunctive
1sg ek ljúgumk 1pl vér ljúgumk 1sg ek ljúgumk 1pl vér ljúgimk
2sg þú lýgsk 2pl þér ljúgizk 2sg þú ljúgisk 2pl þér ljúgizk
3sg hon lýgsk 3pl þau ljúgask 3sg hon ljúgisk 3pl þau ljúgisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lugumk 1pl vér lugumk 1sg ek lygumk 1pl vér lygimk
2sg þú laugzk 2pl þér luguzk 2sg þú lygisk 2pl þér lygizk
3sg hon laugsk 3pl þau lugusk 3sg hon lygisk 3pl þau lygisk
past participle n. logizk
imperative 2sg ljúgsk 1pl ljúgumk 2pl ljúgizk

Cognate with OE lēogan II, ME līen, MnE lie, Dutch liegen, German lügen; older preterite indicative singular form .

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lúka II “shut”

“end, complete; pay”

transitive (dat/acc)/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lýk 1pl vér lúkum 1sg ek lúka 1pl vér lúkim
2sg þú lýkr 2pl þér lúkið 2sg þú lúkir 2pl þér lúkið
3sg hon lýkr 3pl þau lúka 3sg hon lúki 3pl þau lúki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lauk 1pl vér lukum 1sg ek lyka 1pl vér lykim
2sg þú laukt 2pl þér lukuð 2sg þú lykir 2pl þér lykið
3sg hon lauk 3pl þau luku 3sg hon lyki 3pl þau lyki
preterite infinitive luku
past participle f. lokin m. lokinn n. lokit
imperative 2sg lúk 1pl lúkum 2pl lúkið
middle voice: lúkask “close, end”
present indicative present subjunctive
1sg ek lúkumk 1pl vér lúkumk 1sg ek lúkumk 1pl vér lúkimk
2sg þú lýksk 2pl þér lúkizk 2sg þú lúkisk 2pl þér lúkizk
3sg hon lýksk 3pl þau lúkask 3sg hon lúkisk 3pl þau lúkisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lukumk 1pl vér lukumk 1sg ek lykumk 1pl vér lykimk
2sg þú laukzk 2pl þér lukuzk 2sg þú lykisk 2pl þér lykizk
3sg hon lauksk 3pl þau lukusk 3sg hon lykisk 3pl þau lykisk
past participle n. lokizk
imperative 2sg lúksk 1pl lúkumk 2pl lúkizk

Cognate with OE lūcan II, ME lō̆ken, MnE lock; late lexical variants ljúka, weak lykja 1.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lúta II “bow”

“plunge; yield”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lýt 1pl vér lútum 1sg ek lúta 1pl vér lútim
2sg þú lýtr 2pl þér lútið 2sg þú lútir 2pl þér lútið
3sg hon lýtr 3pl þau lúta 3sg hon lúti 3pl þau lúti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek laut 1pl vér lutum 1sg ek lyta 1pl vér lytim
2sg þú lauzt 2pl þér lutuð 2sg þú lytir 2pl þér lytið
3sg hon laut 3pl þau lutu 3sg hon lyti 3pl þau lyti
preterite infinitive lutu
past participle f. lotin m. lotinn n. lotit
imperative 2sg lút 1pl lútum 2pl lútið
middle voice: lútask
present indicative present subjunctive
1sg ek lútumk 1pl vér lútumk 1sg ek lútumk 1pl vér lútimk
2sg þú lýzk 2pl þér lútizk 2sg þú lútisk 2pl þér lútizk
3sg hon lýzk 3pl þau lútask 3sg hon lútisk 3pl þau lútisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lutumk 1pl vér lutumk 1sg ek lytumk 1pl vér lytimk
2sg þú lauzk 2pl þér lutuzk 2sg þú lytisk 2pl þér lytizk
3sg hon lauzk 3pl þau lutusk 3sg hon lytisk 3pl þau lytisk
past participle n. lotizk
imperative 2sg lúzk 1pl lútumk 2pl lútizk

Cognate with OE lūtan II.

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

njóta II “use”

“enjoy; be due to”

transitive/impersonal transitive (gen)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek nýt 1pl vér njótum 1sg ek njóta 1pl vér njótim
2sg þú nýtr 2pl þér njótið 2sg þú njótir 2pl þér njótið
3sg hon nýtr 3pl þau njóta 3sg hon njóti 3pl þau njóti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek naut 1pl vér nutum 1sg ek nyta 1pl vér nytim
2sg þú nauzt 2pl þér nutuð 2sg þú nytir 2pl þér nytið
3sg hon naut 3pl þau nutu 3sg hon nyti 3pl þau nyti
preterite infinitive nutu
past participle f. notin m. notinn n. notit
imperative 2sg njót 1pl njótum 2pl njótið
middle voice: njótask “have each other; have intercourse”
present indicative present subjunctive
1sg ek njótumk 1pl vér njótumk 1sg ek njótumk 1pl vér njótimk
2sg þú nýzk 2pl þér njótizk 2sg þú njótisk 2pl þér njótizk
3sg hon nýzk 3pl þau njótask 3sg hon njótisk 3pl þau njótisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek nutumk 1pl vér nutumk 1sg ek nytumk 1pl vér nytimk
2sg þú nauzk 2pl þér nutuzk 2sg þú nytisk 2pl þér nytizk
3sg hon nauzk 3pl þau nutusk 3sg hon nytisk 3pl þau nytisk
past participle n. notizk
imperative 2sg njózk 1pl njótumk 2pl njótizk

Cognate with OE nēotan II, ME naiten, Dutch genieten, German nutzen, nützen, genießen.

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

rjóða II “redden, smear with blood”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek rýð 1pl vér rjóðum 1sg ek rjóða 1pl vér rjóðim
2sg þú rýðr 2pl þér rjóðið 2sg þú rjóðir 2pl þér rjóðið
3sg hon rýðr 3pl þau rjóða 3sg hon rjóði 3pl þau rjóði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rauð 1pl vér ruðum 1sg ek ryða 1pl vér ryðim
2sg þú rautt 2pl þér ruðuð 2sg þú ryðir 2pl þér ryðið
3sg hon rauð 3pl þau ruðu 3sg hon ryði 3pl þau ryði
preterite infinitive ruðu
past participle f. roðin m. roðinn n. roðit
imperative 2sg rjóð 1pl rjóðum 2pl rjóðið
middle voice: rjóðask
present indicative present subjunctive
1sg ek rjóðumk 1pl vér rjóðumk 1sg ek rjóðumk 1pl vér rjóðimk
2sg þú rýzk 2pl þér rjóðizk 2sg þú rjóðisk 2pl þér rjóðizk
3sg hon rýzk 3pl þau rjóðask 3sg hon rjóðisk 3pl þau rjóðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ruðumk 1pl vér ruðumk 1sg ek ryðumk 1pl vér ryðimk
2sg þú rauzk 2pl þér ruðuzk 2sg þú ryðisk 2pl þér ryðizk
3sg hon rauzk 3pl þau ruðusk 3sg hon ryðisk 3pl þau ryðisk
past participle n. roðizk
imperative 2sg rjózk 1pl rjóðumk 2pl rjóðizk

Cognate with OE rēodan II; MnE redden was formed anew from the adjective red.

regressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

rjúfa II “tear”

“breach, violate; reveal; brighten”

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek rýf 1pl vér rjúfum 1sg ek rjúfa 1pl vér rjúfim
2sg þú rýfr 2pl þér rjúfið 2sg þú rjúfir 2pl þér rjúfið
3sg hon rýfr 3pl þau rjúfa 3sg hon rjúfi 3pl þau rjúfi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rauf 1pl vér rufum 1sg ek ryfa 1pl vér ryfim
2sg þú rauft 2pl þér rufuð 2sg þú ryfir 2pl þér ryfið
3sg hon rauf 3pl þau rufu 3sg hon ryfi 3pl þau ryfi
preterite infinitive rufu
past participle f. rofin m. rofinn n. rofit
imperative 2sg rjúf 1pl rjúfum 2pl rjúfið
middle voice: rjúfask “prove unreliable”
present indicative present subjunctive
1sg ek rjúfumk 1pl vér rjúfumk 1sg ek rjúfumk 1pl vér rjúfimk
2sg þú rýfsk 2pl þér rjúfizk 2sg þú rjúfisk 2pl þér rjúfizk
3sg hon rýfsk 3pl þau rjúfask 3sg hon rjúfisk 3pl þau rjúfisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rufumk 1pl vér rufumk 1sg ek ryfumk 1pl vér ryfimk
2sg þú raufzk 2pl þér rufuzk 2sg þú ryfisk 2pl þér ryfizk
3sg hon raufsk 3pl þau rufusk 3sg hon ryfisk 3pl þau ryfisk
past participle n. rofizk
imperative 2sg rjúfsk 1pl rjúfumk 2pl rjúfizk

Cognate with OE *rēofan II, Dutch roven “rob” (the source of ME rōven), German rauben “rob”, Latin rumpere “breach” and raubāre “rob” (which led via French to MnE rob); Norwegian variants include the infinitives rjófa, rýfa and the past participle rofinn.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

rjúka II “emit smoke or vapor”

“be flung”

intransitive/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek rýk 1pl vér rjúkum 1sg ek rjúka 1pl vér rjúkim
2sg þú rýkr 2pl þér rjúkið 2sg þú rjúkir 2pl þér rjúkið
3sg hon rýkr 3pl þau rjúka 3sg hon rjúki 3pl þau rjúki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rauk 1pl vér rukum 1sg ek ryka 1pl vér rykim
2sg þú raukt 2pl þér rukuð 2sg þú rykir 2pl þér rykið
3sg hon rauk 3pl þau ruku 3sg hon ryki 3pl þau ryki
preterite infinitive ruku
past participle f. rokin m. rokinn n. rokit
imperative 2sg rjúk 1pl rjúkum 2pl rjúkið
middle voice: rjúkask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek rjúkumk 1pl vér rjúkumk 1sg ek rjúkumk 1pl vér rjúkimk
2sg þú rýksk 2pl þér rjúkizk 2sg þú rjúkisk 2pl þér rjúkizk
3sg hon rýksk 3pl þau rjúkask 3sg hon rjúkisk 3pl þau rjúkisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rukumk 1pl vér rukumk 1sg ek rykumk 1pl vér rykimk
2sg þú raukzk 2pl þér rukuzk 2sg þú rykisk 2pl þér rykizk
3sg hon rauksk 3pl þau rukusk 3sg hon rykisk 3pl þau rykisk
past participle n. rokizk
imperative 2sg rjúksk 1pl rjúkumk 2pl rjúkizk

Cognate with OE rēocan II, which merged with weak OE rēcan 1, ME rẹ̄ken to become MnE reek; further cognates include Dutch roken, ruiken, German rauchen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

sjóða II “boil, cook”

“forge; ponder”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sýð 1pl vér sjóðum 1sg ek sjóða 1pl vér sjóðim
2sg þú sýðr 2pl þér sjóðið 2sg þú sjóðir 2pl þér sjóðið
3sg hon sýðr 3pl þau sjóða 3sg hon sjóði 3pl þau sjóði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sauð 1pl vér suðum 1sg ek syða 1pl vér syðim
2sg þú sautt 2pl þér suðuð 2sg þú syðir 2pl þér syðið
3sg hon sauð 3pl þau suðu 3sg hon syði 3pl þau syði
preterite infinitive suðu
past participle f. soðin m. soðinn n. soðit
imperative 2sg sjóð 1pl sjóðum 2pl sjóðið
middle voice: sjóðask
present indicative present subjunctive
1sg ek sjóðumk 1pl vér sjóðumk 1sg ek sjóðumk 1pl vér sjóðimk
2sg þú sýzk 2pl þér sjóðizk 2sg þú sjóðisk 2pl þér sjóðizk
3sg hon sýzk 3pl þau sjóðask 3sg hon sjóðisk 3pl þau sjóðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek suðumk 1pl vér suðumk 1sg ek syðumk 1pl vér syðimk
2sg þú sauzk 2pl þér suðuzk 2sg þú syðisk 2pl þér syðizk
3sg hon sauzk 3pl þau suðusk 3sg hon syðisk 3pl þau syðisk
past participle n. soðizk
imperative 2sg sjózk 1pl sjóðumk 2pl sjóðizk

Cognate with OE sēoþan II, ME sẹ̄then, MnE seethe, Dutch zieden, German sieden.

regressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

skjóta II “shoot, cast”

“shove; appeal; seize”

transitive/impersonal transitive (dat/acc: varies by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek skýt 1pl vér skjótum 1sg ek skjóta 1pl vér skjótim
2sg þú skýtr 2pl þér skjótið 2sg þú skjótir 2pl þér skjótið
3sg hon skýtr 3pl þau skjóta 3sg hon skjóti 3pl þau skjóti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skaut 1pl vér skutum 1sg ek skyta 1pl vér skytim
2sg þú skauzt 2pl þér skutuð 2sg þú skytir 2pl þér skytið
3sg hon skaut 3pl þau skutu 3sg hon skyti 3pl þau skyti
preterite infinitive skutu
past participle f. skotin m. skotinn n. skotit
imperative 2sg skjót 1pl skjótum 2pl skjótið
middle voice: skjótask “dash, spring”
present indicative present subjunctive
1sg ek skjótumk 1pl vér skjótumk 1sg ek skjótumk 1pl vér skjótimk
2sg þú skýzk 2pl þér skjótizk 2sg þú skjótisk 2pl þér skjótizk
3sg hon skýzk 3pl þau skjótask 3sg hon skjótisk 3pl þau skjótisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skutumk 1pl vér skutumk 1sg ek skytumk 1pl vér skytimk
2sg þú skauzk 2pl þér skutuzk 2sg þú skytisk 2pl þér skytizk
3sg hon skauzk 3pl þau skutusk 3sg hon skytisk 3pl þau skytisk
past participle n. skotizk
imperative 2sg skjózk 1pl skjótumk 2pl skjótizk

Cognate with OE scēotan II, ME shẹ̄ten, MnE shoot, Dutch schieten, German schießen.

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

smjúga II “creep (through a confined space)”

“pierce”

intransitive/transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek smýg 1pl vér smjúgum 1sg ek smjúga 1pl vér smjúgim
2sg þú smýgr 2pl þér smjúgið 2sg þú smjúgir 2pl þér smjúgið
3sg hon smýgr 3pl þau smjúga 3sg hon smjúgi 3pl þau smjúgi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek smaug 1pl vér smugum 1sg ek smyga 1pl vér smygim
2sg þú smaugt 2pl þér smuguð 2sg þú smygir 2pl þér smygið
3sg hon smaug 3pl þau smugu 3sg hon smygi 3pl þau smygi
preterite infinitive smugu
past participle f. smogin m. smoginn n. smogit
imperative 2sg smjúg 1pl smjúgum 2pl smjúgið
middle voice: smjúgask
present indicative present subjunctive
1sg ek smjúgumk 1pl vér smjúgumk 1sg ek smjúgumk 1pl vér smjúgimk
2sg þú smýgsk 2pl þér smjúgizk 2sg þú smjúgisk 2pl þér smjúgizk
3sg hon smýgsk 3pl þau smjúgask 3sg hon smjúgisk 3pl þau smjúgisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek smugumk 1pl vér smugumk 1sg ek smygumk 1pl vér smygimk
2sg þú smaugzk 2pl þér smuguzk 2sg þú smygisk 2pl þér smygizk
3sg hon smaugsk 3pl þau smugusk 3sg hon smygisk 3pl þau smygisk
past participle n. smogizk
imperative 2sg smjúgsk 1pl smjúgumk 2pl smjúgizk

Cognate with OE smūgan II, ME smūȝen, Dutch smiecht “swindler”, German schmiegen; older preterite indicative singular form smó.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

snjóða II “(make/go) bald”

? intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek snýð 1pl vér snjóðum 1sg ek snjóða 1pl vér snjóðim
2sg þú snýðr 2pl þér snjóðið 2sg þú snjóðir 2pl þér snjóðið
3sg hon snýðr 3pl þau snjóða 3sg hon snjóði 3pl þau snjóði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek snauð 1pl vér snuðum 1sg ek snyða 1pl vér snyðim
2sg þú snautt 2pl þér snuðuð 2sg þú snyðir 2pl þér snyðið
3sg hon snauð 3pl þau snuðu 3sg hon snyði 3pl þau snyði
preterite infinitive snuðu
past participle f. snoðin m. snoðinn n. snoðit
imperative 2sg snjóð 1pl snjóðum 2pl snjóðið
middle voice: snjóðask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek snjóðumk 1pl vér snjóðumk 1sg ek snjóðumk 1pl vér snjóðimk
2sg þú snýzk 2pl þér snjóðizk 2sg þú snjóðisk 2pl þér snjóðizk
3sg hon snýzk 3pl þau snjóðask 3sg hon snjóðisk 3pl þau snjóðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek snuðumk 1pl vér snuðumk 1sg ek snyðumk 1pl vér snyðimk
2sg þú snauzk 2pl þér snuðuzk 2sg þú snyðisk 2pl þér snyðizk
3sg hon snauzk 3pl þau snuðusk 3sg hon snyðisk 3pl þau snyðisk
past participle n. snoðizk
imperative 2sg snjózk 1pl snjóðumk 2pl snjóðizk

Related to the adjective snauðr “ bald” and weak sneyða “deprive”, whose OE counterpart is besnyþþan 1 “deprive”; further the Dutch adjective snood “paltry”. Only the past participle is attested.

regressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

spýja II “spit”

“vomit”

transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek spý 1pl vér spúum 1sg ek spýja 1pl vér spýim
2sg þú spýr 2pl þér spýið 2sg þú spýir 2pl þér spýið
3sg hon spýr 3pl þau spýja 3sg hon spýi 3pl þau spýi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek spjó 1pl vér spjóm 1sg ek spœja 1pl vér spœim
2sg þú spjótt 2pl þér spjóð 2sg þú spœir 2pl þér spœið
3sg hon spjó 3pl þau spjó 3sg hon spœi 3pl þau spœi
preterite infinitive spjó
past participle f. spúin m. spúinn n. spúit
imperative 2sg spý 1pl spúum 2pl spýið
middle voice: spýsk
present indicative present subjunctive
1sg ek spúumk 1pl vér spúumk 1sg ek spúumk 1pl vér spýimk
2sg þú spýizk 2pl þér spýizk 2sg þú spýisk 2pl þér spýizk
3sg hon spýsk 3pl þau spýsk 3sg hon spýisk 3pl þau spýisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek spjómk 1pl vér spjómk 1sg ek spœjumk 1pl vér spœimk
2sg þú spjózk 2pl þér spjózk 2sg þú spœisk 2pl þér spœizk
3sg hon spjósk 3pl þau spjósk 3sg hon spœisk 3pl þau spœisk
past participle n. spúizk
imperative 2sg spýsk 1pl spúumk 2pl spýizk

Cognate with OE spīwan I, weak spēowan 1, ME speuen, MnE spew, Dutch spuwen, spugen, German speien, spucken. Lexical variants are spýa, spía; the verb later turned class 1 weak.

consonant lengthening

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

strjúka II “stroke, rub”

“wipe; beat, flog; run, escape”

transitive (dat of means/acc or dat of thing)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek strýk 1pl vér strjúkum 1sg ek strjúka 1pl vér strjúkim
2sg þú strýkr 2pl þér strjúkið 2sg þú strjúkir 2pl þér strjúkið
3sg hon strýkr 3pl þau strjúka 3sg hon strjúki 3pl þau strjúki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek strauk 1pl vér strukum 1sg ek stryka 1pl vér strykim
2sg þú straukt 2pl þér strukuð 2sg þú strykir 2pl þér strykið
3sg hon strauk 3pl þau struku 3sg hon stryki 3pl þau stryki
preterite infinitive struku
past participle f. strokin m. strokinn n. strokit
imperative 2sg strjúk 1pl strjúkum 2pl strjúkið
middle voice: strjúkask
present indicative present subjunctive
1sg ek strjúkumk 1pl vér strjúkumk 1sg ek strjúkumk 1pl vér strjúkimk
2sg þú strýksk 2pl þér strjúkizk 2sg þú strjúkisk 2pl þér strjúkizk
3sg hon strýksk 3pl þau strjúkask 3sg hon strjúkisk 3pl þau strjúkisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek strukumk 1pl vér strukumk 1sg ek strykumk 1pl vér strykimk
2sg þú straukzk 2pl þér strukuzk 2sg þú strykisk 2pl þér strykizk
3sg hon strauksk 3pl þau strukusk 3sg hon strykisk 3pl þau strykisk
past participle n. strokizk
imperative 2sg strjúksk 1pl strjúkumk 2pl strjúkizk

Cognate with weak OE strācian 2, ME strōken, MnE stroke, Dutch strijken, German streicheln; lexical variants strýkja, strýkva; participial variants strýkvinn/strykvinn.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

stúpa II “stand tall”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek stýp 1pl vér stúpum 1sg ek stúpa 1pl vér stúpim
2sg þú stýpr 2pl þér stúpið 2sg þú stúpir 2pl þér stúpið
3sg hon stýpr 3pl þau stúpa 3sg hon stúpi 3pl þau stúpi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek staup 1pl vér stupum 1sg ek stypa 1pl vér stypim
2sg þú staupt 2pl þér stupuð 2sg þú stypir 2pl þér stypið
3sg hon staup 3pl þau stupu 3sg hon stypi 3pl þau stypi
preterite infinitive stupu
past participle f. stopin m. stopinn n. stopit
imperative 2sg stúp 1pl stúpum 2pl stúpið
middle voice: stúpask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek stúpumk 1pl vér stúpumk 1sg ek stúpumk 1pl vér stúpimk
2sg þú stýpsk 2pl þér stúpizk 2sg þú stúpisk 2pl þér stúpizk
3sg hon stýpsk 3pl þau stúpask 3sg hon stúpisk 3pl þau stúpisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek stupumk 1pl vér stupumk 1sg ek stypumk 1pl vér stypimk
2sg þú staupzk 2pl þér stupuzk 2sg þú stypisk 2pl þér stypizk
3sg hon staupsk 3pl þau stupusk 3sg hon stypisk 3pl þau stypisk
past participle n. stopizk
imperative 2sg stúpsk 1pl stúpumk 2pl stúpizk

Cognate with weak OE stūpian 2, ME stǒupen, MnE stoop, Dutch stuip “convulsion”. Only the infinitive is attested.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

súga II “suck”

“suckle”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sýg 1pl vér súgum 1sg ek súga 1pl vér súgim
2sg þú sýgr 2pl þér súgið 2sg þú súgir 2pl þér súgið
3sg hon sýgr 3pl þau súga 3sg hon súgi 3pl þau súgi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek saug 1pl vér sugum 1sg ek syga 1pl vér sygim
2sg þú saugt 2pl þér suguð 2sg þú sygir 2pl þér sygið
3sg hon saug 3pl þau sugu 3sg hon sygi 3pl þau sygi
preterite infinitive sugu
past participle f. sogin m. soginn n. sogit
imperative 2sg súg 1pl súgum 2pl súgið
middle voice: súgask
present indicative present subjunctive
1sg ek súgumk 1pl vér súgumk 1sg ek súgumk 1pl vér súgimk
2sg þú sýgsk 2pl þér súgizk 2sg þú súgisk 2pl þér súgizk
3sg hon sýgsk 3pl þau súgask 3sg hon súgisk 3pl þau súgisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sugumk 1pl vér sugumk 1sg ek sygumk 1pl vér sygimk
2sg þú saugzk 2pl þér suguzk 2sg þú sygisk 2pl þér sygizk
3sg hon saugsk 3pl þau sugusk 3sg hon sygisk 3pl þau sygisk
past participle n. sogizk
imperative 2sg súgsk 1pl súgumk 2pl súgizk

Cognate with OE sūgan II, ME sǒuken, MnE suck, Dutch zuigen, German saugen, Latin sūgere; late lexical variant sjúga, earlier preterite indicative singular form .

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

súpa II “drink”

“eat liquid food”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sýp 1pl vér súpum 1sg ek súpa 1pl vér súpim
2sg þú sýpr 2pl þér súpið 2sg þú súpir 2pl þér súpið
3sg hon sýpr 3pl þau súpa 3sg hon súpi 3pl þau súpi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek saup 1pl vér supum 1sg ek sypa 1pl vér sypim
2sg þú saupt 2pl þér supuð 2sg þú sypir 2pl þér sypið
3sg hon saup 3pl þau supu 3sg hon sypi 3pl þau sypi
preterite infinitive supu
past participle f. sopin m. sopinn n. sopit
imperative 2sg súp 1pl súpum 2pl súpið
middle voice: súpask
present indicative present subjunctive
1sg ek súpumk 1pl vér súpumk 1sg ek súpumk 1pl vér súpimk
2sg þú sýpsk 2pl þér súpizk 2sg þú súpisk 2pl þér súpizk
3sg hon sýpsk 3pl þau súpask 3sg hon súpisk 3pl þau súpisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek supumk 1pl vér supumk 1sg ek sypumk 1pl vér sypimk
2sg þú saupzk 2pl þér supuzk 2sg þú sypisk 2pl þér sypizk
3sg hon saupsk 3pl þau supusk 3sg hon sypisk 3pl þau sypisk
past participle n. sopizk
imperative 2sg súpsk 1pl súpumk 2pl súpizk

Cognate with OE sūpan II, ME sǒupen, MnE sup, Dutch zuipen, German saufen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

tjúga II “draw, pull”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek týg 1pl vér tjúgum 1sg ek tjúga 1pl vér tjúgim
2sg þú týgr 2pl þér tjúgið 2sg þú tjúgir 2pl þér tjúgið
3sg hon týgr 3pl þau tjúga 3sg hon tjúgi 3pl þau tjúgi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek taug 1pl vér tugum 1sg ek tyga 1pl vér tygim
2sg þú taugt 2pl þér tuguð 2sg þú tygir 2pl þér tygið
3sg hon taug 3pl þau tugu 3sg hon tygi 3pl þau tygi
preterite infinitive tugu
past participle f. togin m. toginn n. togit
imperative 2sg tjúg 1pl tjúgum 2pl tjúgið
middle voice: tjúgask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek tjúgumk 1pl vér tjúgumk 1sg ek tjúgumk 1pl vér tjúgimk
2sg þú týgsk 2pl þér tjúgizk 2sg þú tjúgisk 2pl þér tjúgizk
3sg hon týgsk 3pl þau tjúgask 3sg hon tjúgisk 3pl þau tjúgisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek tugumk 1pl vér tugumk 1sg ek tygumk 1pl vér tygimk
2sg þú taugzk 2pl þér tuguzk 2sg þú tygisk 2pl þér tygizk
3sg hon taugsk 3pl þau tugusk 3sg hon tygisk 3pl þau tygisk
past participle n. togizk
imperative 2sg tjúgsk 1pl tjúgumk 2pl tjúgizk

Cognate with OE tēon II, ME tẹ̄n, Dutch tijgen, German ziehen, Latin dūcere “lead”; the same root is found also in MnE tow, tug. Only the preterite singular and past participle are attested.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

þjóta II “swish, rush”

“blow a wind instrument”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek þýt 1pl vér þjótum 1sg ek þjóta 1pl vér þjótim
2sg þú þýtr 2pl þér þjótið 2sg þú þjótir 2pl þér þjótið
3sg hon þýtr 3pl þau þjóta 3sg hon þjóti 3pl þau þjóti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þaut 1pl vér þutum 1sg ek þyta 1pl vér þytim
2sg þú þauzt 2pl þér þutuð 2sg þú þytir 2pl þér þytið
3sg hon þaut 3pl þau þutu 3sg hon þyti 3pl þau þyti
preterite infinitive þutu
past participle f. þotin m. þotinn n. þotit
imperative 2sg þjót 1pl þjótum 2pl þjótið
middle voice: þjótask
present indicative present subjunctive
1sg ek þjótumk 1pl vér þjótumk 1sg ek þjótumk 1pl vér þjótimk
2sg þú þýzk 2pl þér þjótizk 2sg þú þjótisk 2pl þér þjótizk
3sg hon þýzk 3pl þau þjótask 3sg hon þjótisk 3pl þau þjótisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þutumk 1pl vér þutumk 1sg ek þytumk 1pl vér þytimk
2sg þú þauzk 2pl þér þutuzk 2sg þú þytisk 2pl þér þytizk
3sg hon þauzk 3pl þau þutusk 3sg hon þytisk 3pl þau þytisk
past participle n. þotizk
imperative 2sg þjózk 1pl þjótumk 2pl þjótizk

Cognate with OE þēotan II, ME thẹ̄oten “howl”.

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

þrjóta II “come to an end”

“run out, fail; fatigue”

impersonal transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek þrýt 1pl vér þrjótum 1sg ek þrjóta 1pl vér þrjótim
2sg þú þrýtr 2pl þér þrjótið 2sg þú þrjótir 2pl þér þrjótið
3sg hon þrýtr 3pl þau þrjóta 3sg hon þrjóti 3pl þau þrjóti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þraut 1pl vér þrutum 1sg ek þryta 1pl vér þrytim
2sg þú þrauzt 2pl þér þrutuð 2sg þú þrytir 2pl þér þrytið
3sg hon þraut 3pl þau þrutu 3sg hon þryti 3pl þau þryti
preterite infinitive þrutu
past participle f. þrotin m. þrotinn n. þrotit
imperative 2sg þrjót 1pl þrjótum 2pl þrjótið
middle voice: þrjótask
present indicative present subjunctive
1sg ek þrjótumk 1pl vér þrjótumk 1sg ek þrjótumk 1pl vér þrjótimk
2sg þú þrýzk 2pl þér þrjótizk 2sg þú þrjótisk 2pl þér þrjótizk
3sg hon þrýzk 3pl þau þrjótask 3sg hon þrjótisk 3pl þau þrjótisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þrutumk 1pl vér þrutumk 1sg ek þrytumk 1pl vér þrytimk
2sg þú þrauzk 2pl þér þrutuzk 2sg þú þrytisk 2pl þér þrytizk
3sg hon þrauzk 3pl þau þrutusk 3sg hon þrytisk 3pl þau þrytisk
past participle n. þrotizk
imperative 2sg þrjózk 1pl þrjótumk 2pl þrjótizk

Cognate with OE þrēotan II, Dutch verdriet “sadness”, German verdrießen “vex”, Latin trūdere “thrust”; the adjective þrútinn may be a variant of the past participle. Preterite plural forms not attested.

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

© Paul Langeslag 2011, 2017