Class I Strong Verbs

bíða I “wait, await”

“undergo, suffer; receive, experience; exist”

intransitive/transitive (gen/acc)/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek bíð 1pl vér bíðum 1sg ek bíða 1pl vér bíðim
2sg þú bíðr 2pl þér bíðið 2sg þú bíðir 2pl þér bíðið
3sg hon bíðr 3pl þau bíða 3sg hon bíði 3pl þau bíði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek beið 1pl vér biðum 1sg ek biða 1pl vér biðim
2sg þú beitt 2pl þér biðuð 2sg þú biðir 2pl þér biðið
3sg hon beið 3pl þau biðu 3sg hon biði 3pl þau biði
preterite infinitive biðu
past participle f. beðin m. beðinn n. beðit
imperative 2sg bíð 1pl bíðum 2pl bíðið
middle voice: bíðask
present indicative present subjunctive
1sg ek bíðumk 1pl vér bíðumk 1sg ek bíðumk 1pl vér bíðimk
2sg þú bízk 2pl þér bíðizk 2sg þú bíðisk 2pl þér bíðizk
3sg hon bízk 3pl þau bíðask 3sg hon bíðisk 3pl þau bíðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek biðumk 1pl vér biðumk 1sg ek biðumk 1pl vér biðimk
2sg þú beizk 2pl þér biðuzk 2sg þú biðisk 2pl þér biðizk
3sg hon beizk 3pl þau biðusk 3sg hon biðisk 3pl þau biðisk
past participle n. beðizk
imperative 2sg bízk 1pl bíðumk 2pl bíðizk

PG bīdan, OE bīdan I, ME bīden, MnE bide.

j-alternation  ·  consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

bíta I “bite, eat”

“cut, harm”

transitive (acc)/impersonal with object understood

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek bít 1pl vér bítum 1sg ek bíta 1pl vér bítim
2sg þú bítr 2pl þér bítið 2sg þú bítir 2pl þér bítið
3sg hon bítr 3pl þau bíta 3sg hon bíti 3pl þau bíti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek beit 1pl vér bitum 1sg ek bita 1pl vér bitim
2sg þú beizt 2pl þér bituð 2sg þú bitir 2pl þér bitið
3sg hon beit 3pl þau bitu 3sg hon biti 3pl þau biti
preterite infinitive bitu
past participle f. bitin m. bitinn n. bitit
imperative 2sg bít 1pl bítum 2pl bítið
middle voice: bítask “fight”
present indicative present subjunctive
1sg ek bítumk 1pl vér bítumk 1sg ek bítumk 1pl vér bítimk
2sg þú bízk 2pl þér bítizk 2sg þú bítisk 2pl þér bítizk
3sg hon bízk 3pl þau bítask 3sg hon bítisk 3pl þau bítisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bitumk 1pl vér bitumk 1sg ek bitumk 1pl vér bitimk
2sg þú beizk 2pl þér bituzk 2sg þú bitisk 2pl þér bitizk
3sg hon beizk 3pl þau bitusk 3sg hon bitisk 3pl þau bitisk
past participle n. bitizk
imperative 2sg bízk 1pl bítumk 2pl bítizk

PG bītan, OE bītan I, ME bīten, MnE bite, Dutch bijten, German beißen. Cf. Latin findere “cleave.”

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

blíkja I “gleam”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek blík 1pl vér blíkjum 1sg ek blíkja 1pl vér blíkim
2sg þú blíkr 2pl þér blíkið 2sg þú blíkir 2pl þér blíkið
3sg hon blíkr 3pl þau blíkja 3sg hon blíki 3pl þau blíki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek bleik 1pl vér blikum 1sg ek blika 1pl vér blikim
2sg þú bleikt 2pl þér blikuð 2sg þú blikir 2pl þér blikið
3sg hon bleik 3pl þau bliku 3sg hon bliki 3pl þau bliki
preterite infinitive bliku
past participle f. blikin m. blikinn n. blikit
imperative 2sg blík 1pl blíkjum 2pl blíkið
middle voice: blíkjask
present indicative present subjunctive
1sg ek blíkjumk 1pl vér blíkjumk 1sg ek blíkjumk 1pl vér blíkimk
2sg þú blíksk 2pl þér blíkizk 2sg þú blíkisk 2pl þér blíkizk
3sg hon blíksk 3pl þau blíkjask 3sg hon blíkisk 3pl þau blíkisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek blikumk 1pl vér blikumk 1sg ek blikumk 1pl vér blikimk
2sg þú bleikzk 2pl þér blikuzk 2sg þú blikisk 2pl þér blikizk
3sg hon bleiksk 3pl þau blikusk 3sg hon blikisk 3pl þau blikisk
past participle n. blikizk
imperative 2sg blíksk 1pl blíkjumk 2pl blíkizk

PG blīkan, OE blīcan I, ME blī̆ken, Dutch blijken “turn out.” The causative bleikja 1 corresponds to OE blǣcan 1, ME blēchen, MnE bleach, Dutch bleken, German bleichen. Preterite singular and past participle forms not attested.

j-alternation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

drífa I “drive”

“blow; be driven, blown; spray; move, go”

transitive (dat/acc: varies by sense)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek dríf 1pl vér drífum 1sg ek drífa 1pl vér drífim
2sg þú drífr 2pl þér drífið 2sg þú drífir 2pl þér drífið
3sg hon drífr 3pl þau drífa 3sg hon drífi 3pl þau drífi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dreif 1pl vér drifum 1sg ek drifa 1pl vér drifim
2sg þú dreift 2pl þér drifuð 2sg þú drifir 2pl þér drifið
3sg hon dreif 3pl þau drifu 3sg hon drifi 3pl þau drifi
preterite infinitive drifu
past participle f. drifin m. drifinn n. drifit
imperative 2sg dríf 1pl drífum 2pl drífið
middle voice: drífask
present indicative present subjunctive
1sg ek drífumk 1pl vér drífumk 1sg ek drífumk 1pl vér drífimk
2sg þú drífsk 2pl þér drífizk 2sg þú drífisk 2pl þér drífizk
3sg hon drífsk 3pl þau drífask 3sg hon drífisk 3pl þau drífisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek drifumk 1pl vér drifumk 1sg ek drifumk 1pl vér drifimk
2sg þú dreifzk 2pl þér drifuzk 2sg þú drifisk 2pl þér drifizk
3sg hon dreifsk 3pl þau drifusk 3sg hon drifisk 3pl þau drifisk
past participle n. drifizk
imperative 2sg drífsk 1pl drífumk 2pl drífizk

PG drīban, OE drīfan I, ME drīven, MnE drive, Dutch drijven, German treiben.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

dríta I “defecate”

“befoul”

intransitive/transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek drít 1pl vér drítum 1sg ek dríta 1pl vér drítim
2sg þú drítr 2pl þér drítið 2sg þú drítir 2pl þér drítið
3sg hon drítr 3pl þau dríta 3sg hon dríti 3pl þau dríti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dreit 1pl vér dritum 1sg ek drita 1pl vér dritim
2sg þú dreizt 2pl þér drituð 2sg þú dritir 2pl þér dritið
3sg hon dreit 3pl þau dritu 3sg hon driti 3pl þau driti
preterite infinitive dritu
past participle f. dritin m. dritinn n. dritit
imperative 2sg drít 1pl drítum 2pl drítið
middle voice: drítask
present indicative present subjunctive
1sg ek drítumk 1pl vér drítumk 1sg ek drítumk 1pl vér drítimk
2sg þú drízk 2pl þér drítizk 2sg þú drítisk 2pl þér drítizk
3sg hon drízk 3pl þau drítask 3sg hon drítisk 3pl þau drítisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dritumk 1pl vér dritumk 1sg ek dritumk 1pl vér dritimk
2sg þú dreizk 2pl þér drituzk 2sg þú dritisk 2pl þér dritizk
3sg hon dreizk 3pl þau dritusk 3sg hon dritisk 3pl þau dritisk
past participle n. dritizk
imperative 2sg drízk 1pl drítumk 2pl drítizk

PG drītan, OE gedrītan I, ME drīten. Related to the noun ON drit “dirt,” in turn the source of ME drit, MnE dirt.

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

físa I “fart”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek fís 1pl vér físum 1sg ek físa 1pl vér físim
2sg þú físs 2pl þér físið 2sg þú físir 2pl þér físið
3sg hon físs 3pl þau físa 3sg hon físi 3pl þau físi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek feis 1pl vér fisum 1sg ek fisa 1pl vér fisim
2sg þú feist 2pl þér fisuð 2sg þú fisir 2pl þér fisið
3sg hon feis 3pl þau fisu 3sg hon fisi 3pl þau fisi
preterite infinitive fisu
past participle f. fisin m. fisinn n. fisit
imperative 2sg fís 1pl físum 2pl físið
middle voice: físask
present indicative present subjunctive
1sg ek físumk 1pl vér físumk 1sg ek físumk 1pl vér físimk
2sg þú físsk 2pl þér físizk 2sg þú físisk 2pl þér físizk
3sg hon físsk 3pl þau físask 3sg hon físisk 3pl þau físisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek fisumk 1pl vér fisumk 1sg ek fisumk 1pl vér fisimk
2sg þú feiszk 2pl þér fisuzk 2sg þú fisisk 2pl þér fisizk
3sg hon feisk 3pl þau fisusk 3sg hon fisisk 3pl þau fisisk
past participle n. fisizk
imperative 2sg físsk 1pl físumk 2pl físizk

PG fīsan. Related to the noun OE fīsting (from *fīstan 1), ME fīsten; further Latin spīrāre “breathe.”

progressive assimilation  ·  consonant clusters

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

gína I “yawn, gape”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek gín 1pl vér gínum 1sg ek gína 1pl vér gínim
2sg þú gínr 2pl þér gínið 2sg þú gínir 2pl þér gínið
3sg hon gínr 3pl þau gína 3sg hon gíni 3pl þau gíni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gein 1pl vér ginum 1sg ek gina 1pl vér ginim
2sg þú geint 2pl þér ginuð 2sg þú ginir 2pl þér ginið
3sg hon gein 3pl þau ginu 3sg hon gini 3pl þau gini
preterite infinitive ginu
past participle f. ginin m. gininn n. ginit
imperative 2sg gín 1pl gínum 2pl gínið
middle voice: gínask
present indicative present subjunctive
1sg ek gínumk 1pl vér gínumk 1sg ek gínumk 1pl vér gínimk
2sg þú gínsk 2pl þér gínizk 2sg þú gínisk 2pl þér gínizk
3sg hon gínsk 3pl þau gínask 3sg hon gínisk 3pl þau gínisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ginumk 1pl vér ginumk 1sg ek ginumk 1pl vér ginimk
2sg þú geinzk 2pl þér ginuzk 2sg þú ginisk 2pl þér ginizk
3sg hon geinsk 3pl þau ginusk 3sg hon ginisk 3pl þau ginisk
past participle n. ginizk
imperative 2sg gínsk 1pl gínumk 2pl gínizk

PG gīnan, OE (tō)gīnan I, weak ginian, geonian 2. Inflected variants include 2/3sg gínn.

progressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

grípa I “grasp”

“obtain; seduce; take by force; touch (on)”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek gríp 1pl vér grípum 1sg ek grípa 1pl vér grípim
2sg þú grípr 2pl þér grípið 2sg þú grípir 2pl þér grípið
3sg hon grípr 3pl þau grípa 3sg hon grípi 3pl þau grípi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek greip 1pl vér gripum 1sg ek gripa 1pl vér gripim
2sg þú greipt 2pl þér gripuð 2sg þú gripir 2pl þér gripið
3sg hon greip 3pl þau gripu 3sg hon gripi 3pl þau gripi
preterite infinitive gripu
past participle f. gripin m. gripinn n. gripit
imperative 2sg gríp 1pl grípum 2pl grípið
middle voice: grípask
present indicative present subjunctive
1sg ek grípumk 1pl vér grípumk 1sg ek grípumk 1pl vér grípimk
2sg þú grípsk 2pl þér grípizk 2sg þú grípisk 2pl þér grípizk
3sg hon grípsk 3pl þau grípask 3sg hon grípisk 3pl þau grípisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gripumk 1pl vér gripumk 1sg ek gripumk 1pl vér gripimk
2sg þú greipzk 2pl þér gripuzk 2sg þú gripisk 2pl þér gripizk
3sg hon greipsk 3pl þau gripusk 3sg hon gripisk 3pl þau gripisk
past participle n. gripizk
imperative 2sg grípsk 1pl grípumk 2pl grípizk

PG grīpan, OE grīpan I, ME grīpen, MnE gripe, Dutch grijpen, German greifen.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hníga I “bow”

“sink; be defeated; die; head, turn”

intransitive/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hníg 1pl vér hnígum 1sg ek hníga 1pl vér hnígim
2sg þú hnígr 2pl þér hnígið 2sg þú hnígir 2pl þér hnígið
3sg hon hnígr 3pl þau hníga 3sg hon hnígi 3pl þau hnígi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hneig 1pl vér hnigum 1sg ek hniga 1pl vér hnigim
2sg þú hneigt 2pl þér hniguð 2sg þú hnigir 2pl þér hnigið
3sg hon hneig 3pl þau hnigu 3sg hon hnigi 3pl þau hnigi
preterite infinitive hnigu
past participle f. hnigin m. hniginn n. hnigit
imperative 2sg hníg 1pl hnígum 2pl hnígið
middle voice: hnígask
present indicative present subjunctive
1sg ek hnígumk 1pl vér hnígumk 1sg ek hnígumk 1pl vér hnígimk
2sg þú hnígsk 2pl þér hnígizk 2sg þú hnígisk 2pl þér hnígizk
3sg hon hnígsk 3pl þau hnígask 3sg hon hnígisk 3pl þau hnígisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hnigumk 1pl vér hnigumk 1sg ek hnigumk 1pl vér hnigimk
2sg þú hneigzk 2pl þér hniguzk 2sg þú hnigisk 2pl þér hnigizk
3sg hon hneigsk 3pl þau hnigusk 3sg hon hnigisk 3pl þau hnigisk
past participle n. hnigizk
imperative 2sg hnígsk 1pl hnígumk 2pl hnígizk

PG hnīgwan, OE hnīgan I, Dutch, German neigen. Related to Latin cōnīvēre “close one’s eyes.” Older preterite singular form hné.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hníta I “strike, pierce”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hnít 1pl vér hnítum 1sg ek hníta 1pl vér hnítim
2sg þú hnítr 2pl þér hnítið 2sg þú hnítir 2pl þér hnítið
3sg hon hnítr 3pl þau hníta 3sg hon hníti 3pl þau hníti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hneit 1pl vér hnitum 1sg ek hnita 1pl vér hnitim
2sg þú hneizt 2pl þér hnituð 2sg þú hnitir 2pl þér hnitið
3sg hon hneit 3pl þau hnitu 3sg hon hniti 3pl þau hniti
preterite infinitive hnitu
past participle f. hnitin m. hnitinn n. hnitit
imperative 2sg hnít 1pl hnítum 2pl hnítið
middle voice: hnítask
present indicative present subjunctive
1sg ek hnítumk 1pl vér hnítumk 1sg ek hnítumk 1pl vér hnítimk
2sg þú hnízk 2pl þér hnítizk 2sg þú hnítisk 2pl þér hnítizk
3sg hon hnízk 3pl þau hnítask 3sg hon hnítisk 3pl þau hnítisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hnitumk 1pl vér hnitumk 1sg ek hnitumk 1pl vér hnitimk
2sg þú hneizk 2pl þér hnituzk 2sg þú hnitisk 2pl þér hnitizk
3sg hon hneizk 3pl þau hnitusk 3sg hon hnitisk 3pl þau hnitisk
past participle n. hnitizk
imperative 2sg hnízk 1pl hnítumk 2pl hnítizk

PG hnītan, OE hnītan I. Past participle not attested.

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hrífa I “grasp”

“scratch; succeed”

transitive (dat)/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hríf 1pl vér hrífum 1sg ek hrífa 1pl vér hrífim
2sg þú hrífr 2pl þér hrífið 2sg þú hrífir 2pl þér hrífið
3sg hon hrífr 3pl þau hrífa 3sg hon hrífi 3pl þau hrífi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hreif 1pl vér hrifum 1sg ek hrifa 1pl vér hrifim
2sg þú hreift 2pl þér hrifuð 2sg þú hrifir 2pl þér hrifið
3sg hon hreif 3pl þau hrifu 3sg hon hrifi 3pl þau hrifi
preterite infinitive hrifu
past participle f. hrifin m. hrifinn n. hrifit
imperative 2sg hríf 1pl hrífum 2pl hrífið
middle voice: hrífask
present indicative present subjunctive
1sg ek hrífumk 1pl vér hrífumk 1sg ek hrífumk 1pl vér hrífimk
2sg þú hrífsk 2pl þér hrífizk 2sg þú hrífisk 2pl þér hrífizk
3sg hon hrífsk 3pl þau hrífask 3sg hon hrífisk 3pl þau hrífisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hrifumk 1pl vér hrifumk 1sg ek hrifumk 1pl vér hrifimk
2sg þú hreifzk 2pl þér hrifuzk 2sg þú hrifisk 2pl þér hrifizk
3sg hon hreifsk 3pl þau hrifusk 3sg hon hrifisk 3pl þau hrifisk
past participle n. hrifizk
imperative 2sg hrífsk 1pl hrífumk 2pl hrífizk

PG hrīfan, weak OE gehrīfnian 2 “? tear.” Cf. rífa I “tear, pluck” and hreifi “wrist.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hrína I “squeal, neigh”

“be fulfilled”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hrín 1pl vér hrínum 1sg ek hrína 1pl vér hrínim
2sg þú hrínr 2pl þér hrínið 2sg þú hrínir 2pl þér hrínið
3sg hon hrínr 3pl þau hrína 3sg hon hríni 3pl þau hríni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hrein 1pl vér hrinum 1sg ek hrina 1pl vér hrinim
2sg þú hreint 2pl þér hrinuð 2sg þú hrinir 2pl þér hrinið
3sg hon hrein 3pl þau hrinu 3sg hon hrini 3pl þau hrini
preterite infinitive hrinu
past participle f. hrinin m. hrininn n. hrinit
imperative 2sg hrín 1pl hrínum 2pl hrínið
middle voice: hrínask
present indicative present subjunctive
1sg ek hrínumk 1pl vér hrínumk 1sg ek hrínumk 1pl vér hrínimk
2sg þú hrínsk 2pl þér hrínizk 2sg þú hrínisk 2pl þér hrínizk
3sg hon hrínsk 3pl þau hrínask 3sg hon hrínisk 3pl þau hrínisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hrinumk 1pl vér hrinumk 1sg ek hrinumk 1pl vér hrinimk
2sg þú hreinzk 2pl þér hrinuzk 2sg þú hrinisk 2pl þér hrinizk
3sg hon hreinsk 3pl þau hrinusk 3sg hon hrinisk 3pl þau hrinisk
past participle n. hrinizk
imperative 2sg hrínsk 1pl hrínumk 2pl hrínizk

Sense “be fulfilled”: PG hrīnan, OE hrīnan I “touch.” Inflected variants include 2/3sg hrínn.

progressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hvína I “swish, rush”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hvín 1pl vér hvínum 1sg ek hvína 1pl vér hvínim
2sg þú hvínr 2pl þér hvínið 2sg þú hvínir 2pl þér hvínið
3sg hon hvínr 3pl þau hvína 3sg hon hvíni 3pl þau hvíni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hvein 1pl vér hvinum 1sg ek hvina 1pl vér hvinim
2sg þú hveint 2pl þér hvinuð 2sg þú hvinir 2pl þér hvinið
3sg hon hvein 3pl þau hvinu 3sg hon hvini 3pl þau hvini
preterite infinitive hvinu
past participle f. hvinin m. hvininn n. hvinit
imperative 2sg hvín 1pl hvínum 2pl hvínið
middle voice: hvínask
present indicative present subjunctive
1sg ek hvínumk 1pl vér hvínumk 1sg ek hvínumk 1pl vér hvínimk
2sg þú hvínsk 2pl þér hvínizk 2sg þú hvínisk 2pl þér hvínizk
3sg hon hvínsk 3pl þau hvínask 3sg hon hvínisk 3pl þau hvínisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hvinumk 1pl vér hvinumk 1sg ek hvinumk 1pl vér hvinimk
2sg þú hveinzk 2pl þér hvinuzk 2sg þú hvinisk 2pl þér hvinizk
3sg hon hveinsk 3pl þau hvinusk 3sg hon hvinisk 3pl þau hvinisk
past participle n. hvinizk
imperative 2sg hvínsk 1pl hvínumk 2pl hvínizk

PG hwīnan, OE hwīnan I, ME whīnen, MnE whine. Inflected variants include 2/3sg hvínn. Past participle not attested.

progressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

klífa I “climb”

intransitive/transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek klíf 1pl vér klífum 1sg ek klífa 1pl vér klífim
2sg þú klífr 2pl þér klífið 2sg þú klífir 2pl þér klífið
3sg hon klífr 3pl þau klífa 3sg hon klífi 3pl þau klífi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kleif 1pl vér klifum 1sg ek klifa 1pl vér klifim
2sg þú kleift 2pl þér klifuð 2sg þú klifir 2pl þér klifið
3sg hon kleif 3pl þau klifu 3sg hon klifi 3pl þau klifi
preterite infinitive klifu
past participle f. klifin m. klifinn n. klifit
imperative 2sg klíf 1pl klífum 2pl klífið
middle voice: klífask
present indicative present subjunctive
1sg ek klífumk 1pl vér klífumk 1sg ek klífumk 1pl vér klífimk
2sg þú klífsk 2pl þér klífizk 2sg þú klífisk 2pl þér klífizk
3sg hon klífsk 3pl þau klífask 3sg hon klífisk 3pl þau klífisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek klifumk 1pl vér klifumk 1sg ek klifumk 1pl vér klifimk
2sg þú kleifzk 2pl þér klifuzk 2sg þú klifisk 2pl þér klifizk
3sg hon kleifsk 3pl þau klifusk 3sg hon klifisk 3pl þau klifisk
past participle n. klifizk
imperative 2sg klífsk 1pl klífumk 2pl klífizk

PG klīban, OE clīfan I and weak clīfian 2, ME clēven, MnE cleave, Dutch kleven, German kleben, all with sense “adhere.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

líða I “go, travel”

“pass; happen, befall, fare”

transitive (dat/acc: varies by sense)/intransitive/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek líð 1pl vér líðum 1sg ek líða 1pl vér líðim
2sg þú líðr 2pl þér líðið 2sg þú líðir 2pl þér líðið
3sg hon líðr 3pl þau líða 3sg hon líði 3pl þau líði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leið 1pl vér liðum 1sg ek liða 1pl vér liðim
2sg þú leitt 2pl þér liðuð 2sg þú liðir 2pl þér liðið
3sg hon leið 3pl þau liðu 3sg hon liði 3pl þau liði
preterite infinitive liðu
past participle f. liðin m. liðinn n. liðit
imperative 2sg líð 1pl líðum 2pl líðið
middle voice: líðask
present indicative present subjunctive
1sg ek líðumk 1pl vér líðumk 1sg ek líðumk 1pl vér líðimk
2sg þú lízk 2pl þér líðizk 2sg þú líðisk 2pl þér líðizk
3sg hon lízk 3pl þau líðask 3sg hon líðisk 3pl þau líðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek liðumk 1pl vér liðumk 1sg ek liðumk 1pl vér liðimk
2sg þú leizk 2pl þér liðuzk 2sg þú liðisk 2pl þér liðizk
3sg hon leizk 3pl þau liðusk 3sg hon liðisk 3pl þau liðisk
past participle n. liðizk
imperative 2sg lízk 1pl líðumk 2pl líðizk

PG līþan, OE līþan I, ME līthen. Preterite also found as class 1 weak (lídda, líddr).

regressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

líta I “look, see”

“consider”

intransitive/transitive (acc)/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lít 1pl vér lítum 1sg ek líta 1pl vér lítim
2sg þú lítr 2pl þér lítið 2sg þú lítir 2pl þér lítið
3sg hon lítr 3pl þau líta 3sg hon líti 3pl þau líti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek leit 1pl vér litum 1sg ek lita 1pl vér litim
2sg þú leizt 2pl þér lituð 2sg þú litir 2pl þér litið
3sg hon leit 3pl þau litu 3sg hon liti 3pl þau liti
preterite infinitive litu
past participle f. litin m. litinn n. litit
imperative 2sg lít 1pl lítum 2pl lítið
middle voice: lítask “seem; please”
present indicative present subjunctive
1sg ek lítumk 1pl vér lítumk 1sg ek lítumk 1pl vér lítimk
2sg þú lízk 2pl þér lítizk 2sg þú lítisk 2pl þér lítizk
3sg hon lízk 3pl þau lítask 3sg hon lítisk 3pl þau lítisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek litumk 1pl vér litumk 1sg ek litumk 1pl vér litimk
2sg þú leizk 2pl þér lituzk 2sg þú litisk 2pl þér litizk
3sg hon leizk 3pl þau litusk 3sg hon litisk 3pl þau litisk
past participle n. litizk
imperative 2sg lízk 1pl lítumk 2pl lítizk

PG wlītan, OE wlītan I and weak wlātian 2. Related to Latin vultus “face.”

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

míga I “pee”

intransitive/transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek míg 1pl vér mígum 1sg ek míga 1pl vér mígim
2sg þú mígr 2pl þér mígið 2sg þú mígir 2pl þér mígið
3sg hon mígr 3pl þau míga 3sg hon mígi 3pl þau mígi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek meig 1pl vér migum 1sg ek miga 1pl vér migim
2sg þú meigt 2pl þér miguð 2sg þú migir 2pl þér migið
3sg hon meig 3pl þau migu 3sg hon migi 3pl þau migi
preterite infinitive migu
past participle f. migin m. miginn n. migit
imperative 2sg míg 1pl mígum 2pl mígið
middle voice: mígask
present indicative present subjunctive
1sg ek mígumk 1pl vér mígumk 1sg ek mígumk 1pl vér mígimk
2sg þú mígsk 2pl þér mígizk 2sg þú mígisk 2pl þér mígizk
3sg hon mígsk 3pl þau mígask 3sg hon mígisk 3pl þau mígisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek migumk 1pl vér migumk 1sg ek migumk 1pl vér migimk
2sg þú meigzk 2pl þér miguzk 2sg þú migisk 2pl þér migizk
3sg hon meigsk 3pl þau migusk 3sg hon migisk 3pl þau migisk
past participle n. migizk
imperative 2sg mígsk 1pl mígumk 2pl mígizk

PG mīgan, OE mīgan I, Latin meiere, mingere. Older preterite singular form .

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

ríða I “ride”

“sway; rise; stagger; haunt; wind, tie; smear”

transitive (dat)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek ríð 1pl vér ríðum 1sg ek ríða 1pl vér ríðim
2sg þú ríðr 2pl þér ríðið 2sg þú ríðir 2pl þér ríðið
3sg hon ríðr 3pl þau ríða 3sg hon ríði 3pl þau ríði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek reið 1pl vér riðum 1sg ek riða 1pl vér riðim
2sg þú reitt 2pl þér riðuð 2sg þú riðir 2pl þér riðið
3sg hon reið 3pl þau riðu 3sg hon riði 3pl þau riði
preterite infinitive riðu
past participle f. riðin m. riðinn n. riðit
imperative 2sg ríð 1pl ríðum 2pl ríðið
middle voice: ríðask
present indicative present subjunctive
1sg ek ríðumk 1pl vér ríðumk 1sg ek ríðumk 1pl vér ríðimk
2sg þú rízk 2pl þér ríðizk 2sg þú ríðisk 2pl þér ríðizk
3sg hon rízk 3pl þau ríðask 3sg hon ríðisk 3pl þau ríðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek riðumk 1pl vér riðumk 1sg ek riðumk 1pl vér riðimk
2sg þú reizk 2pl þér riðuzk 2sg þú riðisk 2pl þér riðizk
3sg hon reizk 3pl þau riðusk 3sg hon riðisk 3pl þau riðisk
past participle n. riðizk
imperative 2sg rízk 1pl ríðumk 2pl ríðizk

Sense group “ride; sway; rise; stagger; haunt”: PG rīdan, OE rīdan I, ME rīden, MnE ride. Sense group “wind, tie; smear”: PG wrīþan, OE wrīþan I, ME wrīthen, MnE writhe. Earlier lexical form of that sense group vríða.

regressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

rífa I “tear, pluck”

“rob”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek ríf 1pl vér rífum 1sg ek rífa 1pl vér rífim
2sg þú rífr 2pl þér rífið 2sg þú rífir 2pl þér rífið
3sg hon rífr 3pl þau rífa 3sg hon rífi 3pl þau rífi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek reif 1pl vér rifum 1sg ek rifa 1pl vér rifim
2sg þú reift 2pl þér rifuð 2sg þú rifir 2pl þér rifið
3sg hon reif 3pl þau rifu 3sg hon rifi 3pl þau rifi
preterite infinitive rifu
past participle f. rifin m. rifinn n. rifit
imperative 2sg ríf 1pl rífum 2pl rífið
middle voice: rífask
present indicative present subjunctive
1sg ek rífumk 1pl vér rífumk 1sg ek rífumk 1pl vér rífimk
2sg þú rífsk 2pl þér rífizk 2sg þú rífisk 2pl þér rífizk
3sg hon rífsk 3pl þau rífask 3sg hon rífisk 3pl þau rífisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek rifumk 1pl vér rifumk 1sg ek rifumk 1pl vér rifimk
2sg þú reifzk 2pl þér rifuzk 2sg þú rifisk 2pl þér rifizk
3sg hon reifsk 3pl þau rifusk 3sg hon rifisk 3pl þau rifisk
past participle n. rifizk
imperative 2sg rífsk 1pl rífumk 2pl rífizk

PG rīfan. Related to Latin ripa “riverbank”; source of ME rīven, MnE rive, riven.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

rísa I “rise”

“arise, begin”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek rís 1pl vér rísum 1sg ek rísa 1pl vér rísim
2sg þú ríss 2pl þér rísið 2sg þú rísir 2pl þér rísið
3sg hon ríss 3pl þau rísa 3sg hon rísi 3pl þau rísi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek reis 1pl vér risum 1sg ek risa 1pl vér risim
2sg þú reist 2pl þér risuð 2sg þú risir 2pl þér risið
3sg hon reis 3pl þau risu 3sg hon risi 3pl þau risi
preterite infinitive risu
past participle f. risin m. risinn n. risit
imperative 2sg rís 1pl rísum 2pl rísið
middle voice: rísask
present indicative present subjunctive
1sg ek rísumk 1pl vér rísumk 1sg ek rísumk 1pl vér rísimk
2sg þú ríssk 2pl þér rísizk 2sg þú rísisk 2pl þér rísizk
3sg hon ríssk 3pl þau rísask 3sg hon rísisk 3pl þau rísisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek risumk 1pl vér risumk 1sg ek risumk 1pl vér risimk
2sg þú reiszk 2pl þér risuzk 2sg þú risisk 2pl þér risizk
3sg hon reisk 3pl þau risusk 3sg hon risisk 3pl þau risisk
past participle n. risizk
imperative 2sg ríssk 1pl rísumk 2pl rísizk

PG rīsan, OE rīsan I, ME rīsen, MnE rise, Dutch rijzen.

progressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

rísta I “carve, cut”

“cut open; tear”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek ríst 1pl vér rístum 1sg ek rísta 1pl vér rístim
2sg þú rístr 2pl þér rístið 2sg þú rístir 2pl þér rístið
3sg hon rístr 3pl þau rísta 3sg hon rísti 3pl þau rísti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek reist 1pl vér ristum 1sg ek rista 1pl vér ristim
2sg þú reiszt 2pl þér ristuð 2sg þú ristir 2pl þér ristið
3sg hon reist 3pl þau ristu 3sg hon risti 3pl þau risti
preterite infinitive ristu
past participle f. ristin m. ristinn n. ristit
imperative 2sg ríst 1pl rístum 2pl rístið
middle voice: rístask
present indicative present subjunctive
1sg ek rístumk 1pl vér rístumk 1sg ek rístumk 1pl vér rístimk
2sg þú ríszk 2pl þér rístizk 2sg þú rístisk 2pl þér rístizk
3sg hon ríszk 3pl þau rístask 3sg hon rístisk 3pl þau rístisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ristumk 1pl vér ristumk 1sg ek ristumk 1pl vér ristimk
2sg þú reiszk 2pl þér ristuzk 2sg þú ristisk 2pl þér ristizk
3sg hon reiszk 3pl þau ristusk 3sg hon ristisk 3pl þau ristisk
past participle n. ristizk
imperative 2sg ríszk 1pl rístumk 2pl rístizk

PG rīstan. Cf. class 1 weak rista of the same sense and origins.

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

ríta I “write”

“carve”

transitive (acc of document/dat of recipient)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek rít 1pl vér rítum 1sg ek ríta 1pl vér rítim
2sg þú rítr 2pl þér rítið 2sg þú rítir 2pl þér rítið
3sg hon rítr 3pl þau ríta 3sg hon ríti 3pl þau ríti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek reit 1pl vér ritum 1sg ek rita 1pl vér ritim
2sg þú reizt 2pl þér rituð 2sg þú ritir 2pl þér ritið
3sg hon reit 3pl þau ritu 3sg hon riti 3pl þau riti
preterite infinitive ritu
past participle f. ritin m. ritinn n. ritit
imperative 2sg rít 1pl rítum 2pl rítið
middle voice: rítask
present indicative present subjunctive
1sg ek rítumk 1pl vér rítumk 1sg ek rítumk 1pl vér rítimk
2sg þú rízk 2pl þér rítizk 2sg þú rítisk 2pl þér rítizk
3sg hon rízk 3pl þau rítask 3sg hon rítisk 3pl þau rítisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ritumk 1pl vér ritumk 1sg ek ritumk 1pl vér ritimk
2sg þú reizk 2pl þér rituzk 2sg þú ritisk 2pl þér ritizk
3sg hon reizk 3pl þau ritusk 3sg hon ritisk 3pl þau ritisk
past participle n. ritizk
imperative 2sg rízk 1pl rítumk 2pl rítizk

PG wrītan, OE wrītan I, ME wrīten, MnE write. Later exclusively found as class 2 weak rita (ritaða, ritaðr).

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

síða I “perform magic”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek síð 1pl vér síðum 1sg ek síða 1pl vér síðim
2sg þú síðr 2pl þér síðið 2sg þú síðir 2pl þér síðið
3sg hon síðr 3pl þau síða 3sg hon síði 3pl þau síði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek seið 1pl vér siðum 1sg ek siða 1pl vér siðim
2sg þú seitt 2pl þér siðuð 2sg þú siðir 2pl þér siðið
3sg hon seið 3pl þau siðu 3sg hon siði 3pl þau siði
preterite infinitive siðu
past participle f. siðin m. siðinn n. siðit
imperative 2sg síð 1pl síðum 2pl síðið
middle voice: síðask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek síðumk 1pl vér síðumk 1sg ek síðumk 1pl vér síðimk
2sg þú sízk 2pl þér síðizk 2sg þú síðisk 2pl þér síðizk
3sg hon sízk 3pl þau síðask 3sg hon síðisk 3pl þau síðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek siðumk 1pl vér siðumk 1sg ek siðumk 1pl vér siðimk
2sg þú seizk 2pl þér siðuzk 2sg þú siðisk 2pl þér siðizk
3sg hon seizk 3pl þau siðusk 3sg hon siðisk 3pl þau siðisk
past participle n. siðizk
imperative 2sg sízk 1pl síðumk 2pl síðizk

PG sīþan. Related to the noun ON seið “magic,” in turn cognate with the second element in OE ælfsiden “elf spell.” Also found as class 1 weak (sídda, síddr).

regressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

síga I “sink, slide down”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek síg 1pl vér sígum 1sg ek síga 1pl vér sígim
2sg þú sígr 2pl þér sígið 2sg þú sígir 2pl þér sígið
3sg hon sígr 3pl þau síga 3sg hon sígi 3pl þau sígi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek seig 1pl vér sigum 1sg ek siga 1pl vér sigim
2sg þú seigt 2pl þér siguð 2sg þú sigir 2pl þér sigið
3sg hon seig 3pl þau sigu 3sg hon sigi 3pl þau sigi
preterite infinitive sigu
past participle f. sigin m. siginn n. sigit
imperative 2sg síg 1pl sígum 2pl sígið
middle voice: sígask
present indicative present subjunctive
1sg ek sígumk 1pl vér sígumk 1sg ek sígumk 1pl vér sígimk
2sg þú sígsk 2pl þér sígizk 2sg þú sígisk 2pl þér sígizk
3sg hon sígsk 3pl þau sígask 3sg hon sígisk 3pl þau sígisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sigumk 1pl vér sigumk 1sg ek sigumk 1pl vér sigimk
2sg þú seigzk 2pl þér siguzk 2sg þú sigisk 2pl þér sigizk
3sg hon seigsk 3pl þau sigusk 3sg hon sigisk 3pl þau sigisk
past participle n. sigizk
imperative 2sg sígsk 1pl sígumk 2pl sígizk

PG sīgan, OE sīgan I, ME sīen. Older preterite singular form .

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

skína I “shine”

“gleam; bleach”

transitive (dat)/intransitive/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek skín 1pl vér skínum 1sg ek skína 1pl vér skínim
2sg þú skínn 2pl þér skínið 2sg þú skínir 2pl þér skínið
3sg hon skínn 3pl þau skína 3sg hon skíni 3pl þau skíni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skein 1pl vér skinum 1sg ek skina 1pl vér skinim
2sg þú skeint 2pl þér skinuð 2sg þú skinir 2pl þér skinið
3sg hon skein 3pl þau skinu 3sg hon skini 3pl þau skini
preterite infinitive skinu
past participle f. skinin m. skininn n. skinit
imperative 2sg skín 1pl skínum 2pl skínið
middle voice: skínask
present indicative present subjunctive
1sg ek skínumk 1pl vér skínumk 1sg ek skínumk 1pl vér skínimk
2sg þú skínsk 2pl þér skínizk 2sg þú skínisk 2pl þér skínizk
3sg hon skínsk 3pl þau skínask 3sg hon skínisk 3pl þau skínisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skinumk 1pl vér skinumk 1sg ek skinumk 1pl vér skinimk
2sg þú skeinzk 2pl þér skinuzk 2sg þú skinisk 2pl þér skinizk
3sg hon skeinsk 3pl þau skinusk 3sg hon skinisk 3pl þau skinisk
past participle n. skinizk
imperative 2sg skínsk 1pl skínumk 2pl skínizk

PG skīnan, OE scīnan I, ME shīnen, MnE shine, Dutch schijnen, German scheinen.

progressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

skíta I “defecate”

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek skít 1pl vér skítum 1sg ek skíta 1pl vér skítim
2sg þú skítr 2pl þér skítið 2sg þú skítir 2pl þér skítið
3sg hon skítr 3pl þau skíta 3sg hon skíti 3pl þau skíti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skeit 1pl vér skitum 1sg ek skita 1pl vér skitim
2sg þú skeizt 2pl þér skituð 2sg þú skitir 2pl þér skitið
3sg hon skeit 3pl þau skitu 3sg hon skiti 3pl þau skiti
preterite infinitive skitu
past participle f. skitin m. skitinn n. skitit
imperative 2sg skít 1pl skítum 2pl skítið
middle voice: skítask
present indicative present subjunctive
1sg ek skítumk 1pl vér skítumk 1sg ek skítumk 1pl vér skítimk
2sg þú skízk 2pl þér skítizk 2sg þú skítisk 2pl þér skítizk
3sg hon skízk 3pl þau skítask 3sg hon skítisk 3pl þau skítisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skitumk 1pl vér skitumk 1sg ek skitumk 1pl vér skitimk
2sg þú skeizk 2pl þér skituzk 2sg þú skitisk 2pl þér skitizk
3sg hon skeizk 3pl þau skitusk 3sg hon skitisk 3pl þau skitisk
past participle n. skitizk
imperative 2sg skízk 1pl skítumk 2pl skítizk

PG skītan, OE scītan I, ME shīten, MnE shit, Dutch schijten, German scheißen; the original sense is still transparent in Dutch, German scheiden “separate.” Preterite not attested.

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

skríða I “crawl, glide”

“ski”

intransitive/impersonal intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek skríð 1pl vér skríðum 1sg ek skríða 1pl vér skríðim
2sg þú skríðr 2pl þér skríðið 2sg þú skríðir 2pl þér skríðið
3sg hon skríðr 3pl þau skríða 3sg hon skríði 3pl þau skríði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skreið 1pl vér skriðum 1sg ek skriða 1pl vér skriðim
2sg þú skreitt 2pl þér skriðuð 2sg þú skriðir 2pl þér skriðið
3sg hon skreið 3pl þau skriðu 3sg hon skriði 3pl þau skriði
preterite infinitive skriðu
past participle f. skriðin m. skriðinn n. skriðit
imperative 2sg skríð 1pl skríðum 2pl skríðið
middle voice: skríðask
present indicative present subjunctive
1sg ek skríðumk 1pl vér skríðumk 1sg ek skríðumk 1pl vér skríðimk
2sg þú skrízk 2pl þér skríðizk 2sg þú skríðisk 2pl þér skríðizk
3sg hon skrízk 3pl þau skríðask 3sg hon skríðisk 3pl þau skríðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skriðumk 1pl vér skriðumk 1sg ek skriðumk 1pl vér skriðimk
2sg þú skreizk 2pl þér skriðuzk 2sg þú skriðisk 2pl þér skriðizk
3sg hon skreizk 3pl þau skriðusk 3sg hon skriðisk 3pl þau skriðisk
past participle n. skriðizk
imperative 2sg skrízk 1pl skríðumk 2pl skríðizk

PG skrīþan, OE scrīþan I, ME scrīthen, Dutch schrijden, German schreiten.

regressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

slíta I “tear”

“wear out; end, conclude”

transitive/impersonal transitive (acc/dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek slít 1pl vér slítum 1sg ek slíta 1pl vér slítim
2sg þú slítr 2pl þér slítið 2sg þú slítir 2pl þér slítið
3sg hon slítr 3pl þau slíta 3sg hon slíti 3pl þau slíti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sleit 1pl vér slitum 1sg ek slita 1pl vér slitim
2sg þú sleizt 2pl þér slituð 2sg þú slitir 2pl þér slitið
3sg hon sleit 3pl þau slitu 3sg hon sliti 3pl þau sliti
preterite infinitive slitu
past participle f. slitin m. slitinn n. slitit
imperative 2sg slít 1pl slítum 2pl slítið
middle voice: slítask “break loose”
present indicative present subjunctive
1sg ek slítumk 1pl vér slítumk 1sg ek slítumk 1pl vér slítimk
2sg þú slízk 2pl þér slítizk 2sg þú slítisk 2pl þér slítizk
3sg hon slízk 3pl þau slítask 3sg hon slítisk 3pl þau slítisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek slitumk 1pl vér slitumk 1sg ek slitumk 1pl vér slitimk
2sg þú sleizk 2pl þér slituzk 2sg þú slitisk 2pl þér slitizk
3sg hon sleizk 3pl þau slitusk 3sg hon slitisk 3pl þau slitisk
past participle n. slitizk
imperative 2sg slízk 1pl slítumk 2pl slítizk

PG slītan, OE slītan I. Cognate with or the source of ME slitten, MnE slit.

analogy

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

sníða I “cut”

“deprive”

transitive (dat of victim/acc of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sníð 1pl vér sníðum 1sg ek sníða 1pl vér sníðim
2sg þú sníðr 2pl þér sníðið 2sg þú sníðir 2pl þér sníðið
3sg hon sníðr 3pl þau sníða 3sg hon sníði 3pl þau sníði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sneið 1pl vér sniðum 1sg ek sniða 1pl vér sniðim
2sg þú sneitt 2pl þér sniðuð 2sg þú sniðir 2pl þér sniðið
3sg hon sneið 3pl þau sniðu 3sg hon sniði 3pl þau sniði
preterite infinitive sniðu
past participle f. sniðin m. sniðinn n. sniðit
imperative 2sg sníð 1pl sníðum 2pl sníðið
middle voice: sníðask
present indicative present subjunctive
1sg ek sníðumk 1pl vér sníðumk 1sg ek sníðumk 1pl vér sníðimk
2sg þú snízk 2pl þér sníðizk 2sg þú sníðisk 2pl þér sníðizk
3sg hon snízk 3pl þau sníðask 3sg hon sníðisk 3pl þau sníðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sniðumk 1pl vér sniðumk 1sg ek sniðumk 1pl vér sniðimk
2sg þú sneizk 2pl þér sniðuzk 2sg þú sniðisk 2pl þér sniðizk
3sg hon sneizk 3pl þau sniðusk 3sg hon sniðisk 3pl þau sniðisk
past participle n. sniðizk
imperative 2sg snízk 1pl sníðumk 2pl sníðizk

PG snīþan, OE snīþan I, ME snīthen, Dutch snijden, German schneiden.

regressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

stíga I “step”

“ascend; descend”

intransitive/transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek stíg 1pl vér stígum 1sg ek stíga 1pl vér stígim
2sg þú stígr 2pl þér stígið 2sg þú stígir 2pl þér stígið
3sg hon stígr 3pl þau stíga 3sg hon stígi 3pl þau stígi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek steig 1pl vér stigum 1sg ek stiga 1pl vér stigim
2sg þú steigt 2pl þér stiguð 2sg þú stigir 2pl þér stigið
3sg hon steig 3pl þau stigu 3sg hon stigi 3pl þau stigi
preterite infinitive stigu
past participle f. stigin m. stiginn n. stigit
imperative 2sg stíg 1pl stígum 2pl stígið
middle voice: stígask
present indicative present subjunctive
1sg ek stígumk 1pl vér stígumk 1sg ek stígumk 1pl vér stígimk
2sg þú stígsk 2pl þér stígizk 2sg þú stígisk 2pl þér stígizk
3sg hon stígsk 3pl þau stígask 3sg hon stígisk 3pl þau stígisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek stigumk 1pl vér stigumk 1sg ek stigumk 1pl vér stigimk
2sg þú steigzk 2pl þér stiguzk 2sg þú stigisk 2pl þér stigizk
3sg hon steigsk 3pl þau stigusk 3sg hon stigisk 3pl þau stigisk
past participle n. stigizk
imperative 2sg stígsk 1pl stígumk 2pl stígizk

PG stīgan, OE stīgan I, ME stīen, Dutch stijgen, German steigen. Older preterite singular form sté.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

svíða I “singe, burn”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek svíð 1pl vér svíðum 1sg ek svíða 1pl vér svíðim
2sg þú svíðr 2pl þér svíðið 2sg þú svíðir 2pl þér svíðið
3sg hon svíðr 3pl þau svíða 3sg hon svíði 3pl þau svíði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sveið 1pl vér sviðum 1sg ek sviða 1pl vér sviðim
2sg þú sveitt 2pl þér sviðuð 2sg þú sviðir 2pl þér sviðið
3sg hon sveið 3pl þau sviðu 3sg hon sviði 3pl þau sviði
preterite infinitive sviðu
past participle f. sviðin m. sviðinn n. sviðit
imperative 2sg svíð 1pl svíðum 2pl svíðið
middle voice: svíðask
present indicative present subjunctive
1sg ek svíðumk 1pl vér svíðumk 1sg ek svíðumk 1pl vér svíðimk
2sg þú svízk 2pl þér svíðizk 2sg þú svíðisk 2pl þér svíðizk
3sg hon svízk 3pl þau svíðask 3sg hon svíðisk 3pl þau svíðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sviðumk 1pl vér sviðumk 1sg ek sviðumk 1pl vér sviðimk
2sg þú sveizk 2pl þér sviðuzk 2sg þú sviðisk 2pl þér sviðizk
3sg hon sveizk 3pl þau sviðusk 3sg hon sviðisk 3pl þau sviðisk
past participle n. sviðizk
imperative 2sg svízk 1pl svíðumk 2pl svíðizk

PG swīþan.

regressive assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

svífa I “wander”

“turn; drift”

impersonal transitive (dat/acc)/intransitive/transitive (reflexive with gen)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek svíf 1pl vér svífum 1sg ek svífa 1pl vér svífim
2sg þú svífr 2pl þér svífið 2sg þú svífir 2pl þér svífið
3sg hon svífr 3pl þau svífa 3sg hon svífi 3pl þau svífi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sveif 1pl vér svifum 1sg ek svifa 1pl vér svifim
2sg þú sveift 2pl þér svifuð 2sg þú svifir 2pl þér svifið
3sg hon sveif 3pl þau svifu 3sg hon svifi 3pl þau svifi
preterite infinitive svifu
past participle f. svifin m. svifinn n. svifit
imperative 2sg svíf 1pl svífum 2pl svífið
middle voice: svífask “sweep, rush; restrain oneself”
present indicative present subjunctive
1sg ek svífumk 1pl vér svífumk 1sg ek svífumk 1pl vér svífimk
2sg þú svífsk 2pl þér svífizk 2sg þú svífisk 2pl þér svífizk
3sg hon svífsk 3pl þau svífask 3sg hon svífisk 3pl þau svífisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek svifumk 1pl vér svifumk 1sg ek svifumk 1pl vér svifimk
2sg þú sveifzk 2pl þér svifuzk 2sg þú svifisk 2pl þér svifizk
3sg hon sveifsk 3pl þau svifusk 3sg hon svifisk 3pl þau svifisk
past participle n. svifizk
imperative 2sg svífsk 1pl svífumk 2pl svífizk

PG swīban, OE swīfan I, ME swīven “copulate,” Dutch zweven, German schweben “hover”; further OE, ME, and MnE swift.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

svíkja I “betray”

“cheat out of”

transitive (acc/dat: varies by construction)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek svík 1pl vér svíkjum 1sg ek svíkja 1pl vér svíkim
2sg þú svíkr 2pl þér svíkið 2sg þú svíkir 2pl þér svíkið
3sg hon svíkr 3pl þau svíkja 3sg hon svíki 3pl þau svíki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sveik 1pl vér svikum 1sg ek svika 1pl vér svikim
2sg þú sveikt 2pl þér svikuð 2sg þú svikir 2pl þér svikið
3sg hon sveik 3pl þau sviku 3sg hon sviki 3pl þau sviki
preterite infinitive sviku
past participle f. svikin m. svikinn n. svikit
imperative 2sg svík 1pl svíkjum 2pl svíkið
middle voice: svíkjask “move (in) stealthily; break a promise”
present indicative present subjunctive
1sg ek svíkjumk 1pl vér svíkjumk 1sg ek svíkjumk 1pl vér svíkimk
2sg þú svíksk 2pl þér svíkizk 2sg þú svíkisk 2pl þér svíkizk
3sg hon svíksk 3pl þau svíkjask 3sg hon svíkisk 3pl þau svíkisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek svikumk 1pl vér svikumk 1sg ek svikumk 1pl vér svikimk
2sg þú sveikzk 2pl þér svikuzk 2sg þú svikisk 2pl þér svikizk
3sg hon sveiksk 3pl þau svikusk 3sg hon svikisk 3pl þau svikisk
past participle n. svikizk
imperative 2sg svíksk 1pl svíkjumk 2pl svíkizk

PG sweikan, OE swīcan I, beswīcan I, ME swīken, Dutch bezwijken “give way.” Lexical variants svíkva, sýkva.

j/v-alternation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

svípa I “wrap, swaddle”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek svíp 1pl vér svípum 1sg ek svípa 1pl vér svípim
2sg þú svípr 2pl þér svípið 2sg þú svípir 2pl þér svípið
3sg hon svípr 3pl þau svípa 3sg hon svípi 3pl þau svípi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sveip 1pl vér svipum 1sg ek svipa 1pl vér svipim
2sg þú sveipt 2pl þér svipuð 2sg þú svipir 2pl þér svipið
3sg hon sveip 3pl þau svipu 3sg hon svipi 3pl þau svipi
preterite infinitive svipu
past participle f. svipin m. svipinn n. svipit
imperative 2sg svíp 1pl svípum 2pl svípið
middle voice: svípask “look after (likely error for svipa 2)”
present indicative present subjunctive
1sg ek svípumk 1pl vér svípumk 1sg ek svípumk 1pl vér svípimk
2sg þú svípsk 2pl þér svípizk 2sg þú svípisk 2pl þér svípizk
3sg hon svípsk 3pl þau svípask 3sg hon svípisk 3pl þau svípisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek svipumk 1pl vér svipumk 1sg ek svipumk 1pl vér svipimk
2sg þú sveipzk 2pl þér svipuzk 2sg þú svipisk 2pl þér svipizk
3sg hon sveipsk 3pl þau svipusk 3sg hon svipisk 3pl þau svipisk
past participle n. svipizk
imperative 2sg svípsk 1pl svípumk 2pl svípizk

PG swīpan. The same sense is more commonly covered by class 2 weak and class VII strong sveipa (see the latter for cognates), which additionally cover the senses “swing, cast.” Cf. also class 2 weak svipa “swoop; whip.” Only the preterite is attested.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

víkja I “move, turn”

“extend; recede”

intransitive/impersonal intransitive/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek vík 1pl vér víkjum 1sg ek víkja 1pl vér víkim
2sg þú víkr 2pl þér víkið 2sg þú víkir 2pl þér víkið
3sg hon víkr 3pl þau víkja 3sg hon víki 3pl þau víki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek veik 1pl vér vikum 1sg ek vika 1pl vér vikim
2sg þú veikt 2pl þér vikuð 2sg þú vikir 2pl þér vikið
3sg hon veik 3pl þau viku 3sg hon viki 3pl þau viki
preterite infinitive viku
past participle f. vikin m. vikinn n. vikit
imperative 2sg vík 1pl víkjum 2pl víkið
middle voice: víkjask “stir; turn”
present indicative present subjunctive
1sg ek víkjumk 1pl vér víkjumk 1sg ek víkjumk 1pl vér víkimk
2sg þú víksk 2pl þér víkizk 2sg þú víkisk 2pl þér víkizk
3sg hon víksk 3pl þau víkjask 3sg hon víkisk 3pl þau víkisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek vikumk 1pl vér vikumk 1sg ek vikumk 1pl vér vikimk
2sg þú veikzk 2pl þér vikuzk 2sg þú vikisk 2pl þér vikizk
3sg hon veiksk 3pl þau vikusk 3sg hon vikisk 3pl þau vikisk
past participle n. vikizk
imperative 2sg víksk 1pl víkjumk 2pl víkizk

PG wīkan, OE wīcan I, ME wīken, Dutch wijken, German weichen; cf. hvika 2. Lexical variants víkva, víka, výkva; inflected variants include present singular vyk, preterite veyk, past participle ykvinn.

j/v-alternation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

þrífa I “grasp”

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek þríf 1pl vér þrífum 1sg ek þrífa 1pl vér þrífim
2sg þú þrífr 2pl þér þrífið 2sg þú þrífir 2pl þér þrífið
3sg hon þrífr 3pl þau þrífa 3sg hon þrífi 3pl þau þrífi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þreif 1pl vér þrifum 1sg ek þrifa 1pl vér þrifim
2sg þú þreift 2pl þér þrifuð 2sg þú þrifir 2pl þér þrifið
3sg hon þreif 3pl þau þrifu 3sg hon þrifi 3pl þau þrifi
preterite infinitive þrifu
past participle f. þrifin m. þrifinn n. þrifit
imperative 2sg þríf 1pl þrífum 2pl þrífið
middle voice: þrífask “thrive”
present indicative present subjunctive
1sg ek þrífumk 1pl vér þrífumk 1sg ek þrífumk 1pl vér þrífimk
2sg þú þrífsk 2pl þér þrífizk 2sg þú þrífisk 2pl þér þrífizk
3sg hon þrífsk 3pl þau þrífask 3sg hon þrífisk 3pl þau þrífisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þrifumk 1pl vér þrifumk 1sg ek þrifumk 1pl vér þrifimk
2sg þú þreifzk 2pl þér þrifuzk 2sg þú þrifisk 2pl þér þrifizk
3sg hon þreifsk 3pl þau þrifusk 3sg hon þrifisk 3pl þau þrifisk
past participle n. þrifizk
imperative 2sg þrífsk 1pl þrífumk 2pl þrífizk

PG þrīfan. In the reflexive sense, the source of ME thrīven, MnE thrive.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

© Paul Langeslag 2011, 2017