Preterite-Present and Mixed Verbs

eiga pretpres/I “own”

“have as a wife; be obliged; owe; have as a duty; have intercourse with; hold; be engaged in; be entitled to”

transitive (acc)/impersonal transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek á 1pl vér eigum 1sg ek eiga 1pl vér eigim
2sg þú átt 2pl þér eiguð 2sg þú eigir 2pl þér eigið
3sg hon á 3pl þau eigu 3sg hon eigi 3pl þau eigi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek átta 1pl vér áttum 1sg ek ætta 1pl vér ættim
2sg þú áttir 2pl þér áttuð 2sg þú ættir 2pl þér ættið
3sg hon átti 3pl þau áttu 3sg hon ætti 3pl þau ætti
preterite infinitive áttu
past participle f. átt m. áttr n. átt
imperative 2sg eig 1pl eigum 2pl eigið
middle voice: eigask “fight; marry”
present indicative present subjunctive
1sg ek eigumk 1pl vér eigumk 1sg ek eigumk 1pl vér eigimk
2sg þú ázk 2pl þér eiguzk 2sg þú eigisk 2pl þér eigizk
3sg hon ásk 3pl þau eigusk 3sg hon eigisk 3pl þau eigisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek áttumk 1pl vér áttumk 1sg ek ættumk 1pl vér ættimk
2sg þú áttisk 2pl þér áttuzk 2sg þú ættisk 2pl þér ættizk
3sg hon áttisk 3pl þau áttusk 3sg hon ættisk 3pl þau ættisk
past participle n. ázk
imperative 2sg eigsk 1pl eigumk 2pl eigizk

Cognate with OE āgan pret-pres after I, ME ouen, MnE owe; related to the adjective eiginn, in turn cognate with OE āgen, ME ouen, MnE own, Dutch, German eigen; variants include the first person singular subjunctive forms eigim, ættim.

consonant lengthening

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

knega pretpres/V “know how to, be able”

“be permitted”

auxiliary

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kná 1pl vér knegum 1sg ek knega 1pl vér knegim
2sg þú knátt 2pl þér kneguð 2sg þú knegir 2pl þér knegið
3sg hon kná 3pl þau knegu 3sg hon knegi 3pl þau knegi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek knátta 1pl vér knáttum 1sg ek knætta 1pl vér knættim
2sg þú knáttir 2pl þér knáttuð 2sg þú knættir 2pl þér knættið
3sg hon knátti 3pl þau knáttu 3sg hon knætti 3pl þau knætti
preterite infinitive knáttu
past participle f. knátt m. knáttr n. knátt
imperative 2sg kneg 1pl knegum 2pl knegið
middle voice: knegask
present indicative present subjunctive
1sg ek knegumk 1pl vér knegumk 1sg ek knegumk 1pl vér knegimk
2sg þú knázk 2pl þér kneguzk 2sg þú knegisk 2pl þér knegizk
3sg hon knásk 3pl þau knegusk 3sg hon knegisk 3pl þau knegisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek knáttumk 1pl vér knáttumk 1sg ek knættumk 1pl vér knættimk
2sg þú knáttisk 2pl þér knáttuzk 2sg þú knættisk 2pl þér knættizk
3sg hon knáttisk 3pl þau knáttusk 3sg hon knættisk 3pl þau knættisk
past participle n. knázk
imperative 2sg knegsk 1pl knegumk 2pl knegizk

Cognate with OE cnāwan VII, ME knouen, MnE know, of the same root as Latin nōscere; the past participle may alternatively be reconstructed as knegaðr (cf. mega pret-pres after V); fragmentarily attested.

consonant lengthening

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kunna pretpres/III “know, understand, be familiar with”

“be able, capable of, proficient at; be angry or pleased with; owe (thanks)”

transitive (acc/dat: varies by sense; gen of cause)/auxiliary/impersonal auxiliary

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kann 1pl vér kunnum 1sg ek kunna 1pl vér kunnim
2sg þú kannt 2pl þér kunnuð 2sg þú kunnir 2pl þér kunnið
3sg hon kann 3pl þau kunnu 3sg hon kunni 3pl þau kunni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kunna 1pl vér kunnum 1sg ek kynna 1pl vér kynnim
2sg þú kunnir 2pl þér kunnuð 2sg þú kynnir 2pl þér kynnið
3sg hon kunni 3pl þau kunnu 3sg hon kynni 3pl þau kynni
preterite infinitive kunnu
past participle f. kunnað m. kunnaðr n. kunnat
imperative 2sg kunn 1pl kunnum 2pl kunnið
middle voice: kunnask
present indicative present subjunctive
1sg ek kunnumk 1pl vér kunnumk 1sg ek kunnumk 1pl vér kunnimk
2sg þú kannzk 2pl þér kunnuzk 2sg þú kunnisk 2pl þér kunnizk
3sg hon kannsk 3pl þau kunnusk 3sg hon kunnisk 3pl þau kunnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek kunnumk 1pl vér kunnumk 1sg ek kynnumk 1pl vér kynnimk
2sg þú kunnisk 2pl þér kunnuzk 2sg þú kynnisk 2pl þér kynnizk
3sg hon kunnisk 3pl þau kunnusk 3sg hon kynnisk 3pl þau kynnisk
past participle n. kunnazk
imperative 2sg kunnsk 1pl kunnumk 2pl kunnizk

Cognate with OE cunnan pret-pres after III, ME cǒnnen, MnE can, Dutch kunnen, German können, Latin cognōscere.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

mega pretpres/V “be able”

“be permitted; may be, be possible”

auxiliary/impersonal transitive (clausal object)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek 1pl vér megum 1sg ek mega 1pl vér megim
2sg þú mátt 2pl þér meguð 2sg þú megir 2pl þér megið
3sg hon 3pl þau megu 3sg hon megi 3pl þau megi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek mátta 1pl vér máttum 1sg ek mætta 1pl vér mættim
2sg þú máttir 2pl þér máttuð 2sg þú mættir 2pl þér mættið
3sg hon mátti 3pl þau máttu 3sg hon mætti 3pl þau mætti
preterite infinitive máttu
past participle f. mátt m. máttr n. mátt
imperative 2sg meg 1pl megum 2pl megið
middle voice: megask
present indicative present subjunctive
1sg ek megumk 1pl vér megumk 1sg ek megumk 1pl vér megimk
2sg þú mázk 2pl þér meguzk 2sg þú megisk 2pl þér megizk
3sg hon másk 3pl þau megusk 3sg hon megisk 3pl þau megisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek máttumk 1pl vér máttumk 1sg ek mættumk 1pl vér mættimk
2sg þú máttisk 2pl þér máttuzk 2sg þú mættisk 2pl þér mættizk
3sg hon máttisk 3pl þau máttusk 3sg hon mættisk 3pl þau mættisk
past participle n. mázk
imperative 2sg megsk 1pl megumk 2pl megizk

Cognate with OE magan pret-pres after V, ME mouen, MnE may, Dutch mogen, German mögen; participial variant megaðr; imperative forms not attested.

consonant lengthening

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

muna pretpres/IV “remember”

“remind”

transitive (acc)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek man 1pl vér munum 1sg ek muna 1pl vér munim
2sg þú mant 2pl þér munið 2sg þú munir 2pl þér munið
3sg hon man 3pl þau muna 3sg hon muni 3pl þau muni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek munða 1pl vér munðum 1sg ek mynða 1pl vér mynðim
2sg þú munðir 2pl þér munðuð 2sg þú mynðir 2pl þér mynðið
3sg hon munði 3pl þau munðu 3sg hon mynði 3pl þau mynði
preterite infinitive munðu
past participle f. munað m. munaðr n. munat
imperative 2sg mun 1pl munum 2pl munið
middle voice: munask
present indicative present subjunctive
1sg ek munumk 1pl vér munumk 1sg ek munumk 1pl vér munimk
2sg þú manzk 2pl þér munizk 2sg þú munisk 2pl þér munizk
3sg hon mansk 3pl þau munask 3sg hon munisk 3pl þau munisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek munðumk 1pl vér munðumk 1sg ek mynðumk 1pl vér mynðimk
2sg þú munðisk 2pl þér munðuzk 2sg þú mynðisk 2pl þér mynðizk
3sg hon munðisk 3pl þau munðusk 3sg hon mynðisk 3pl þau mynðisk
past participle n. munazk
imperative 2sg munsk 1pl munumk 2pl munizk

Cognate with OE munan pret-pres after IV, ME imunen, Latin meminī; forms coinciding with those of munu include the entire present subjunctive series and sometimes the present-tense form man.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

munu pretpres/IV “intend”

“shall; will probably; would”

auxiliary

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek mun 1pl vér munum 1sg ek muna 1pl vér munim
2sg þú munt 2pl þér munuð 2sg þú munir 2pl þér munið
3sg hon mun 3pl þau munu 3sg hon muni 3pl þau muni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek munda 1pl vér mundum 1sg ek mynda 1pl vér myndim
2sg þú mundir 2pl þér munduð 2sg þú myndir 2pl þér myndið
3sg hon mundi 3pl þau mundu 3sg hon myndi 3pl þau myndi
preterite infinitive mundu
past participle f. munð m. munðr n. munt
imperative 2sg mun 1pl munum 2pl munið
middle voice: munask
present indicative present subjunctive
1sg ek munumk 1pl vér munumk 1sg ek munumk 1pl vér munimk
2sg þú munzk 2pl þér munuzk 2sg þú munisk 2pl þér munizk
3sg hon munsk 3pl þau munusk 3sg hon munisk 3pl þau munisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek mundumk 1pl vér mundumk 1sg ek myndumk 1pl vér myndimk
2sg þú mundisk 2pl þér munduzk 2sg þú myndisk 2pl þér myndizk
3sg hon mundisk 3pl þau mundusk 3sg hon myndisk 3pl þau myndisk
past participle n. munzk
imperative 2sg munsk 1pl munumk 2pl munizk

Imperative and past participial forms not attested; variants are many, including present indicative singular forms with man-, subjunctive and preterite forms with myn-, and preterite subjunctives with mun-. Forms coinciding with those of muna include the entire present subjunctive series and the present-tense variant man.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

skulu pretpres/IV “shall”

“must; will, be willing”

auxiliary

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek skal 1pl vér skulum 1sg ek skula 1pl vér skulim
2sg þú skalt 2pl þér skuluð 2sg þú skulir 2pl þér skulið
3sg hon skal 3pl þau skulu 3sg hon skuli 3pl þau skuli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skylda 1pl vér skyldum 1sg ek skylda 1pl vér skyldim
2sg þú skyldir 2pl þér skylduð 2sg þú skyldir 2pl þér skyldið
3sg hon skyldi 3pl þau skyldu 3sg hon skyldi 3pl þau skyldi
preterite infinitive skyldu
past participle f. skulð m. skulðr n. skult
imperative 2sg skul 1pl skulum 2pl skulið
middle voice: skulask
present indicative present subjunctive
1sg ek skulumk 1pl vér skulumk 1sg ek skulumk 1pl vér skulimk
2sg þú skalzk 2pl þér skuluzk 2sg þú skulisk 2pl þér skulizk
3sg hon skalsk 3pl þau skulusk 3sg hon skulisk 3pl þau skulisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skyldumk 1pl vér skyldumk 1sg ek skyldumk 1pl vér skyldimk
2sg þú skyldisk 2pl þér skylduzk 2sg þú skyldisk 2pl þér skyldizk
3sg hon skyldisk 3pl þau skyldusk 3sg hon skyldisk 3pl þau skyldisk
past participle n. skulzk
imperative 2sg skulsk 1pl skulumk 2pl skulizk

Cognate with OE sculan pret-pres after IV, ME shulen, MnE shall, Dutch zullen, German sollen; lexical variants include skolu and skalu; inflected variants include preterite indicative skulda; imperative and past participial forms not attested.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

unna pretpres/III “love”

“grant”

transitive (dat of recipient/gen of thing bestowed)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek ann 1pl vér unnum 1sg ek unna 1pl vér unnim
2sg þú annt 2pl þér unnið 2sg þú unnir 2pl þér unnið
3sg hon ann 3pl þau unna 3sg hon unni 3pl þau unni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek unna 1pl vér unnum 1sg ek ynna 1pl vér ynnim
2sg þú unnir 2pl þér unnuð 2sg þú ynnir 2pl þér ynnið
3sg hon unni 3pl þau unnu 3sg hon ynni 3pl þau ynni
preterite infinitive unnu
past participle f. unnað m. unnaðr n. unnat
imperative 2sg unn 1pl unnum 2pl unnið
middle voice: unnask
present indicative present subjunctive
1sg ek unnumk 1pl vér unnumk 1sg ek unnumk 1pl vér unnimk
2sg þú annzk 2pl þér unnuzk 2sg þú unnisk 2pl þér unnizk
3sg hon annsk 3pl þau unnusk 3sg hon unnisk 3pl þau unnisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek unnumk 1pl vér unnumk 1sg ek ynnumk 1pl vér ynnimk
2sg þú unnisk 2pl þér unnuzk 2sg þú ynnisk 2pl þér ynnizk
3sg hon unnisk 3pl þau unnusk 3sg hon ynnisk 3pl þau ynnisk
past participle n. unnazk
imperative 2sg unnsk 1pl unnumk 2pl unnizk

Cognate with OE unnan pret-pres after III, ME unnen, Dutch gunnen, German gönnen; participial variant unnðr. Forms coinciding with those of vinna III include the preterite indicative plural and subjunctive forms.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

valda VII/3 “wield”

“govern; cause”

transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek veld 1pl vér vǫldum 1sg ek valda 1pl vér valdim
2sg þú veldr 2pl þér valdið 2sg þú valdir 2pl þér valdið
3sg hon veldr 3pl þau valda 3sg hon valdi 3pl þau valdi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek olla 1pl vér ollum 1sg ek ylla 1pl vér yllim
2sg þú ollir 2pl þér olluð 2sg þú yllir 2pl þér yllið
3sg hon olli 3pl þau ollu 3sg hon ylli 3pl þau ylli
preterite infinitive ollu
past participle f. valdin m. valdinn n. valdit
imperative 2sg vald 1pl vǫldum 2pl valdið
middle voice: valdask
present indicative present subjunctive
1sg ek vǫldumk 1pl vér vǫldumk 1sg ek vǫldumk 1pl vér valdimk
2sg þú velzk 2pl þér valdizk 2sg þú valdisk 2pl þér valdizk
3sg hon velzk 3pl þau valdask 3sg hon valdisk 3pl þau valdisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek ollumk 1pl vér ollumk 1sg ek yllumk 1pl vér yllimk
2sg þú ollisk 2pl þér olluzk 2sg þú yllisk 2pl þér yllizk
3sg hon ollisk 3pl þau ollusk 3sg hon yllisk 3pl þau yllisk
past participle n. valdizk
imperative 2sg valzk 1pl vǫldumk 2pl valdizk

Cognate with OE wealdan VII, ME wẹ̄lden, MnE wield, German walten; the strong present and participial forms have merged with a class 3 weak preterite. Variants include preterite indicative volda and participial forms voldinn/ollaðr.

loss of w

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

vita pretpres/I “know, know of”

“be known of; learn, discover; go, turn; try; face; be in one’s right mind”

transitive/impersonal transitive (acc/clausal object)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek veit 1pl vér vitum 1sg ek vita 1pl vér vitim
2sg þú veizt 2pl þér vituð 2sg þú vitir 2pl þér vitið
3sg hon veit 3pl þau vitu 3sg hon viti 3pl þau viti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek vissa 1pl vér vissum 1sg ek vissa 1pl vér vissim
2sg þú vissir 2pl þér vissuð 2sg þú vissir 2pl þér vissið
3sg hon vissi 3pl þau vissu 3sg hon vissi 3pl þau vissi
preterite infinitive vissu
past participle f. vitað m. vitaðr n. vitat
imperative 2sg vit 1pl vitum 2pl vitið
middle voice: vitask
present indicative present subjunctive
1sg ek vitumk 1pl vér vitumk 1sg ek vitumk 1pl vér vitimk
2sg þú veizk 2pl þér vituzk 2sg þú vitisk 2pl þér vitizk
3sg hon veizk 3pl þau vitusk 3sg hon vitisk 3pl þau vitisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek vissumk 1pl vér vissumk 1sg ek vissumk 1pl vér vissimk
2sg þú vissisk 2pl þér vissuzk 2sg þú vissisk 2pl þér vissizk
3sg hon vissisk 3pl þau vissusk 3sg hon vissisk 3pl þau vissisk
past participle n. vitazk
imperative 2sg vizk 1pl vitumk 2pl vitizk

Cognate with OE witan pret-pres after I, ME witen, MnE wit, Dutch weten, German wissen; variants include participial vituðr, vitinn.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

þurfa pretpres/III “need, lack”

“be necessary”

transitive/impersonal transitive (acc/gen/clausal object)/auxiliary

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek þarf 1pl vér þurfum 1sg ek þurfa 1pl vér þurfim
2sg þú þarft 2pl þér þurfuð 2sg þú þurfir 2pl þér þurfið
3sg hon þarf 3pl þau þurfu 3sg hon þurfi 3pl þau þurfi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þurfta 1pl vér þurftum 1sg ek þyrfta 1pl vér þyrftim
2sg þú þurftir 2pl þér þurftuð 2sg þú þyrftir 2pl þér þyrftið
3sg hon þurfti 3pl þau þurftu 3sg hon þyrfti 3pl þau þyrfti
preterite infinitive þurftu
past participle f. þurfð m. þurfðr n. þurft
imperative 2sg þurf 1pl þurfum 2pl þurfið
middle voice: þurfask
present indicative present subjunctive
1sg ek þurfumk 1pl vér þurfumk 1sg ek þurfumk 1pl vér þurfimk
2sg þú þarfzk 2pl þér þurfuzk 2sg þú þurfisk 2pl þér þurfuzk
3sg hon þarfsk 3pl þau þurfusk 3sg hon þurfisk 3pl þau þurfusk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þurftumk 1pl vér þurftumk 1sg ek þyrftumk 1pl vér þyrftimk
2sg þú þurftisk 2pl þér þurftuzk 2sg þú þyrftisk 2pl þér þyrftizk
3sg hon þurftisk 3pl þau þurftusk 3sg hon þyrftisk 3pl þau þyrftisk
past participle n. þurfzk
imperative 2sg þurfsk 1pl þurfumk 2pl þurfizk

Cognate with OE þurfan pret-pres after III, ME thurven, German dürfen; Dutch durven has taken the sense of earlier dorren “dare”. Imperative forms not attested.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

© Paul Langeslag 2013, 2017